03 İşten Ayrılış Kodu Nedir, SGK İşten Ayrılış Nedeni

İnsanlar herhangi bir işte çalışırken sigorta primleri yatırılmaktadır. İşte bulunulan süre süresince bu primlerin tertipli bir halde yatırılması gerekmekte olup bu sayede hem emeklilik için lüzumlu olan şartlardan bir tanesi sağlanmış olmakta hem de sıhhat güvencesine haiz olunmaktadır. Fakat işten ayrılınca ya da çıkartılınca söz mevzusu prim yatırılmamaktadır. Ve bu durumun sebebi Toplumsal Güvenlik Kurumuna bildirilmektedir. Toplumsal Güvenlik Kurumu tarafınca bunun için bir sıralama hazırlanmış ve bu listede kişilerin ayrılma sebepleri belirtilmektedir. Toplam 36 koddan oluşan bu listede işten çıkma ya da çıkarılma ile ilgili tüm durumlar bulunmaktadır. Söz mevzusu listede 3 numarada da insanların birçoğunu ilgilendiren durum bulunmaktadır. 03 İşten ayrılış kodu nedir, SGK işten ayrılış sebebi 03 insanların merak ettikleri mevzular içinde yer verilmiştir.

03 İşten Ayrılış Kodu Nedir, SGK İşten Ayrılış Sebebi 03 ve Kıdem Tazminatına Tesiri

03 İşten ayrılış kodu nedir, SGK işten ayrılış sebebi 03 özetlemek gerekirse kişinin kendi isteğiyle işten ayrıldığını ifade etmektedir. SGK tarafınca oluşturulan listede 03 kodu “Belirsiz süreli iş sözleşmesinin işçi tarafınca feshi (çekilme)” şeklinde belirtilmektedir. Eğer işten ayrılma gerekçeleri çekilme olmadığı halde 03 kodu ile gösterilenlerin bunun ilgili birimlere düzelttirmeleri gerekmektedir. Düzeltme yapmak için de ne olursa olsun işveren ile görüşülmesi gerekmektedir. İşten ayrılan kişilerin söz mevzusu kodu öğrenebilmeleri için oldukça fazla yöntem yoktur. Bilhassa birçok resmi işlemin kolaylıkla yapıldığı e-devlet sitesi üstünden işten ayrılış kodu görülememektedir. Bunun için yapılması ihtiyaç duyulan ise en yakın Toplumsal Güvenlik Kurumuna gitmek ve buradaki ilgili birimden işten ayrılış kodunu öğrenmektir.

03 İşten ayrılış kodu nedir, SGK işten ayrılış sebebi 03 birçok faktörü etkilemektedir. Bundan dolayı bu hususların bilinmesi ve ona nazaran davranılması oldukça önemlidir. Kendi isteğiyle işten ayrılanlar ya da başka bir ifade ile çekilme eden kişiler kıdem tazminatı alamamaktadır. Kıdem tazminatını düzenleyen ilgili yasada bu durum açık bir halde ifade edilmektedir. Kıdem tazminatı işten kendi isteği haricinde ayrılan kişilere ödenmektedir. Bundan dolayı işten ayrılış kodu oldukça büyük ehemmiyet taşımaktadır. İstifa etmediği halde ayrılış kodunda 03 yazanların bunu işverenlerine düzelttirilmesi ve kıdem tazminatlarını istemeleri gerekmektedir. Bu öğrenci pozitif yönde yanıt verilmemesi durumunda ise ilk olarak noter vasıtasıyla işverene uyarı çekilmesi gerekmektedir. Bu ihtira karşın de işveren kıdem tazminatı ödemezse bu kez da mahkemeye bu durum hakkında dava açılması gerekmektedir. 03 İşten ayrılış kodu nedir, SGK işten ayrılış sebebi 03 söz mevzusu durum açısından önemi kıdem tazminatı mevzusunda anlaşılmaktadır.

03 İşten Ayrılış Kodu Nedir, SGK İşten Ayrılış Sebebi 03 ve İşsizlik Maaşına Tesiri

03 İşten ayrılış kodu nedir, SGK işten ayrılış sebebi 03 olanların işsizlik maaşları alıp alamayacakları ile ilgili de durumda merak edilmektedir. Bunun için ilk olarak işsizlik maaşıyla ilgili olan temel hususların bilinmesi gerekmektedir. İşsizlik maaşı alabilmek için lüzumlu olan şartlar şunlardır:

  • Çalışan kişinin kendi isteği ve kusuru dışındaki nedenlerden dolayı işten ayrılması
  • İşten ayrılmış olduğu tarih baz alınarak son 3 yılda minimum 600 gün sigortalı olunması
  • Çalışanın işten ayrılmış olduğu tarih öncesindeki 120 gün süresince sigorta priminin yatırılması ve kesintisiz olarak emek harcaması

Yukarıdaki şartların tamamı sağlandığında işten ayrılan bir şahıs işsizlik maaşı alabilmektedir. Söz mevzusu şartların içinde işten kendi isteği haricinde çıkarılmakta bulunduğundan 03 İşten ayrılış kodu nedir, SGK işten ayrılış sebebi 03 kodu olanlar işsizlik maaşı alamamaktadır. Şu sebeple bu kod kişilerin kendi isteği ile işten ayrıldıklarını doğrusu çekilme ettiklerini belirtmektedir. Bundan dolayı ayrılış bildirgesinde 03 kodu bulunan kişilerin işsizlik maaşını alması mümkün değildir.

Sponsorlu Bağlantılar

03 İşten ayrılış kodu nedir, SGK işten ayrılış sebebi 03 kodunun ne anlama geldiği yukarıda belirtilmiştir. Çalışanların işten değişik nedenlerden dolayı ayrılmasına karşın 03 kodunun (kendi isteğiyle ayrılma, çekilme etme) kullanılması çalışanlar için büyük problem oluşturmaktadır. Söz mevzusu kişiler kıdem tazminatında olduğundaki benzer biçimde işsizlik maaşında da benzer durumu yaşamaktadır. Bu kişiler işsizlik maaşını alamadığı için söz mevzusu durumun kısa sürede çözülmesi gerekmektedir. Aksi halde çalışana oldukça ciddi zararları dokunmaktadır. İşsizlik maaşı alabilmek için lüzumlu şartların sağlanması uzun süre almış olduğu için bu hakkın kaybedilmesi kişilerin ciddi bir mağduriyet yaşamasına niçin olmaktadır. Bundan dolayı bu tür bir durumla karşılaşan çalışanların işverenle mevzuyu görüşerek durumun düzeltilmesini talep etmeleri gerekmektedir. İşverenin söz mevzusu talebi karşılaması durumunda İŞKUR üstünden tekrardan işsizlik maaşı için müracaat yapılması gerekmektedir. Bu başvurudan kısa bir süre sonrasında öteki şartların sağlanması durumunda ilgili şahıs işsizlik maaşı almaya başlayacaktır. Fakat işverenin söz mevzusu yanlışlığı düzeltmemesi durumunda ise kıdem tazminatında olduğu benzer biçimde ilk olarak noter ile uyarı, sonrasında da mahkemeye dava açmak suretiyle bu hakkın alınması sağlanmalıdır.

03 İşten ayrılış kodu nedir, SGK işten ayrılış sebebi 03 kodu olan kişilerin durumu ile genel bilgiler bu şekildedir. Söz mevzusu durum oldukça büyük ehemmiyet taşımakta olup çalışanların bu mevzuya ihtiyaç duyulan özeni göstermeleri gerekmektedir. Ek olarak 03 kodu ile işten ayrılan kişiler kıdem tazminatı ve işsizlik maaşı alamamakta olup çekilme etmeden ilkin söz mevzusu durumun dikkate alınması gerekmektedir. Daha çok informasyon almak için lütfen sitemizi ziyaret edin.

tıkla sorunu sor

03 İşten Ayrılış Kodu Nedir, SGK İşten Ayrılış Sebebi İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir