10 Adımda En Kolay KOSGEB Kredisi Alma Taktikleri

Bilinmiş olduğu suretiyle devlet tarafınca; girişimcilerin desteklenmesi, ekonominin canlanması, iş oluşturmak isteyen kişilerin teşvik edilmesi ve lüzumlu finansman desteğinin sağlanması amacıyla son dönemde birçok proje ortaya konmuştur. Bu projelerden birisi de KOSGEB ‘tir.

Yaptığımız araştırmalar sonucunda bu yazımızda; 10 adımda en kolay KOSGEB kredisi alma taktikleri hakkında sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

KOSGEB Kredi Aşamaları

Müracaat

KOSGEB ‘ten bağışlama ya da kredi almak istiyorsunuz sadece nereye başvuracağınızı bilmiyorsunuz. Derhal izah edelim; bunun için ikamet ettiğiniz yerde bulunan İş-Kur müracaat etmeniz gerekmektedir.

KOSGEB Girişimcilik Eğitimi

Başvurunuz sonrası KOSGEB tarafınca Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi adı altında bir eğitime tâbii tutulacaksınız. Bu eğitimler KOSGEB ile anlaşmalı olan kurumlar ya da üniversiteler vasıtasıyla verilmektedir. İş Kur ‘dan alacağınız belge ile ikametgahınıza ya da iş yerinize en yakında kurumu seçip, buraya müracaat etmeniz gerekmektedir.

Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi ‘ne Devam Durumu

Bu eğitime katılmanız, devamsızlık yapmamanız sizin için bir avantaj olacaktır. Şunu unutmamak gerekir ki; bu kursa kayıt yaptırıp yapmış olduğu devamsızlıklar sebebiyle eğitime katılmamış sayılan aday sayısı hiçte azımsanacak sayıda değildir. Onun için eğitime devam etmeniz önemlidir.

Mühim!  Çiftçiye Verilen Faizsiz Destek Kredisi

Eğitimin Ciddiye Alınması

Hatırlatmakta yarar vardır ki; alacağınız bu eğitimler yapmak istediğiniz işiniz mevzusunda ve girişimcilik mevzusunda size ciddi anlamda artılar katacaktır. Bunun için eğitimlerin ciddiye alınması önemlidir. Daha doğrusu basit bir halde eğitimlere gidip gelip hatta ara sıra kaytarıp KOSGEB bağışlama ve kredisinden yararlanmayı düşünüyorsanız hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz. KOSGEB yetkilileri bu mevzularda fazlaca titizdir.

Proje Hazırlama

KOSGEB ‘ten bağışlama ve kredi alabilmeniz; projenizin inandırıcılığı ile doğru orantılı olacaktır. Ciddi bir proje ile KOSGEB ‘e müracaat etmeniz bağışlama ve kredi almanız mevzusunda sizin önünüzü açacaktır.

Proje mevzusu ile ilgili olarak hatırlatılması ihtiyaç duyulan bir öteki hususta; projenizin değişik bir proje olması halinde şu demek oluyor ki daha evvel yapılmayan bir iş olması halinde KOSGEB imkanlarından yaralanma şansınız da o oranda artacaktır. Şu demek oluyor ki devlet bizlere verdiği desteğin karşılığında; yeni ve değişik iş kolları mevzusunda girişimler bekliyor diyebiliriz.

KOSGEB Kredi Miktarları Hakkında Data Sahibi Olmak

KOSGEB tarafınca verilen kredi ve bağışlama miktarlarının ne kadar bulunduğunu bilmeniz daha detaylı plan ve fizibilite emek harcaması yapmanızı elde edecektir. Bu miktarlar hakkında özet data verelim; 50.000 TL ‘ye kadar bağışlama desteği ve 100.000 TL’ye kadar faizsiz kredi desteğidir. Kredi 3 yıl geri ödemesizdir.

Mühim!  Borç Kapatma Kredisi Veren Bankalar

Daha Evvelinde KOSGEB ‘ten Yararlanan Bir Yakınınız Var ise Tecrübelerinden Yararlanın

Evet daha evvel bu mevzuda eğitimlere katılmış, projesini sunmuş, kabul görmüş ve işletmesini hayata geçirmiş yakınlarınızla irtibata geçerek tecrübelerinden faydalanabilirsiniz. Ek olarak bu mevzularda internette forumlarda da birçok data paylaşan KOSGEB girişimcisi bulunmakta, bunlarla da irtibata geçebilirsiniz.

Planlı Bir Şekilde İlerleyin

KOSGEB ‘e müracaat yapacaksınız sadece hangi işi yapacağınıza daha karar vermediniz. Bizce bu fena bir durum. Yapacağınız iş mevzusunda iyi araştırmalar yapmış olup kararınızı verin ve bu kararınızı değiştirmeyin. Kervan yolda düzülür atasözü her ne kadar doğru olsa da; KOSGEB imkanlarından yararlanmak istediğimizde pek işimize yarayacak bir atasözü değildir. KOSGEB ‘e müracaat etmeye karar vermeden ilkin; en ilk noktadan son olarak noktaya kadar planlamanızı genel olarak yapın. Arada ufak plan değişiklikleriniz olsa da genel itibariyle planınıza sadık kalınca ve projenizi hayata geçirin.

KOSGEB yetkililerinin işlerinde titiz olduklarını ihmal etmeyin

“Hele bir kursa gideyim, bir halde hibeden yararlanırım” , “ Bugün eğitime gitmeyeyim bir şey olmaz” , “ Projede fazlaca ayrıntıya girmeyeyim ne de olsa bu kadar detaylı incelenmez” şeklinde düşüncelere kapılmayın, hata yaparsınız. Şundan dolayı KOSGEB yetkilileri size bağışlama ve kredi vermeden ilkin kılı kırk yarıyor bunu ihmal etmeyin ve bu mevzuda da haklılar. Şundan dolayı bu mevzu da kötüye kullanma edilmeye çalışılıyor. Sadece şunu da bilin ki; iyi bir proje ve samimiyetinizle siz değerli üyelerimizin en büyük destekçiniz olacaklardır.

Ne Olursa Olsun Bu Mevzuda KOSGEB görevlileri haricinde hiç kimseye güven etmeyin

Azca ilkin de belirttiğimiz suretiyle bu mevzu fazlaca kötüye kullanma edilir oldu. KOSGEB ‘ten yararlanmak isteyen bir çok şahıs ne yapacağını bilmediği için bu mevzuda; danışmanlık hizmeti adı altında türeyen dolandırıcılara parasını kaptırabilmektedir. Onun için en iyisi her türlü mesele ve sıkıntılarınızı KOSGEB yetkilileri ile paylaşmak olacaktır. Bu mevzuda web üstünden yapacağınız araştırmalar da size yarar elde edecektir.

Bundan önceki yazımız olan Devlet Destekli Evlilik Kredisi Başvurusu 2021 başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir