10 Bin TL. Sermaye ile Yapılacak İşler

10 bin TL sermayeniz var ve iş oluşturmayı mı düşünüyorsunuz? Bu meblağ ile iyi mi bir yatırım yapabileceğinizi bilmiyor musunuz? Sizlere bu mevzuda destek olacağız. 15 bin TL, 30 bin TL ve 35 bin TL şeklinde tutarlar ile yapılacak işler olduğu şeklinde 7 bin TL, 10 bin TL, 20 bin TL ana para ile yapılacak pek oldukca iş vardır. Bir çay ocağı , esnaf lokantası açabilir ya da ufak çaplı bir bakkal açabilirsiniz. Ek olarak bayilik veren firmalardan da destek almanız daha yararlı olacaktır. Ufak ana para ile yapılabilecek büyük işleri araştırdık!

Ufak Ana para İle İş Oluşturmak

Aman canım, 10 bin TL – 20 bin TL ile ne iş yapılır dediğinizi duyar gibiyim. 10 bin TL ilk aşamada {hiç de} küçümsenecek bir meblağ değil. Sadece sektöre giriş yaparken, bu hangi iş kolu olursa olsun yapacağınız işlerde yatırdığınız ana para kadar geride paranızın olması gerekiyor. Şu demek oluyor ki 10 bin TL ile yola çıkmayı hedefliyorsanız, zor günleriniz için bir 10 bin TL daha kenarda köşede olmalıdır. Doğal olarak bu da bir işe adım atmak için kafi değil. Ilk olarak sizin girişimci bir ruhsa haiz olmanız gerekiyor. Ticari zekası olan insanların devamlı bir B planı vardır ve bu B planı ticarette kimi zaman sizi ipten almaya yetebilir.

İlk aylarda kazanç elde etmenin oldukça zor bulunduğunu açıklayalım. Dükkan kirası, çalışanların maaşları sigortaları derken büyük yatırımlar için 10 bin TL şeklinde bir meblağ kafi olmayacaktır. Bu durumda olan okurlarımıza tavsiyemiz ilk aşamada ufak işlerle başlayarak ondan sonra işleri büyütmeniz olacaktır. İş planı hazırlayarak yola çıkmanız daha doğru olacaktır. Giyim sektörü üstünden başlamış olacak olursak 10 bin TL şeklinde bir yatırım ile isterseniz bir giyim mağazası açarsınız. İsterseniz de bir pazar tezgahı. Bu durum tamamen kendi elinizdedir. Ek olarak işe başlarken lokasyon seçimi de bu tutarın yetip yetmeyeceği mevzusunda mühim ip uçları verir.

Bu tutarı küçümsemeyin. Sabancılar, Koçlar bu işlere büyük meblağlar ile başladı mı zannediyorsunuz? Dededen zenginseniz diyecek sözümüz yok sadece simit satarak işe başlayıp Simit Sarayı açmak asla bir hayal olmamalı sizin için. Aslına bakarsanız ümit da fakirin ekmeği değil mi? Sermayeniz ufak ise, yanına devasa kalbiniz ile Steve Jobs zekanızı koyun. Görün bakın neler çıkacak ortaya! 10 bin TL nakdi olan bir girişimci 100 bin TL’ lik bir işe başlarsa kalan ömrü bu kredi borcunu ödemekle geçecektir.

10 Bin TL Ana para İle Yapılabilecek İşler

10 bin TL ana para ile elbet ki hareket alanınız dar ve kısıtlı olacaktır. Sadece yola asla bu fikir ile çıkmayın. Atın o prangaları üzerinizden. “Ben yapacağım, başaracağım.” cümleleri ile işe adım atmak sizi yolun sonuna götürmez, fakat yolun yarısına getirir. Bu ana para ile çay ocağı, tostçu- ayrancı, yumurta yetiştiriciliği, solucan gübresi üretimi, halı yıkama, pişmeden köfteci, kuaför vb. açabilirsiniz. Doğal olarak belirli şartlar dahilinde. İlla ki somut bir dükkanınız olmak zorunda da değil. Günümüz şartlarında web artık bir tek toplumsal medya sitelerine girerek paylaşım yapmak için kullanılmıyor. O denli oldukca sayıda alışveriş sitesi var ki. Siz de satmaya karar verdiğiniz ürünleri e-ticaret yöntemlerini kullanarak daha oldukca müşteriye ulaştırabilirsiniz. İlk olarak bu mevzu üstünde duralım. 10 bin TL ile yapılacak işler olduğu şeklinde 20 bin TL sermaye ile bir tık daha büyük işler yapabilirsiniz.

E-Tecim Yapmak

Alibaba iyi mi bu şekilde büyüdü zannediyorsunuz? Jack Ma babadan ya da deden varlıklı miydi? Yoksa onun adını duymamızı elde eden şey vizyonu muydu? İş bulmakta bile güçlük çeken Çinli iş adamı şimdi bir dünya markası! Niçin siz olmayasınız? Çekik olmayan gözleriniz haricinde ne eksiğiniz var bu adamdan? 🙂

e-ticaret-yapmak
E-ticaret yapmak

E- tecim yapmak zor bir iş değil. Üstelik fiziki bir dükkana yaptığınız harcaması burada yapmanıza gerek kalmamıştır. Kira tutarı vb. ödemezsiniz. Yapmanız ihtiyaç duyulan tek şey ilk olarak bir şirket kurmaktır. Sonrasında sektörünüze uygun bir site hazırlamanız gerekiyor. Bankalardan bir pos aleti almanız, bir kargo şirketi ile anlaşmanız da ondan sonra yapmanız gerekenler içinde. Sitelerde güvenlik oldukça mühim. 3D secure doğrulaması ile alışverişleri daha güvenli hale getirebilir, pek oldukca ödeme seçeneği ve geniş ürün yelpazesi ile müşterileri sitenize çekebilirsiniz.

Giyim Mağazası Açmak

Bilhassa kendi dükkanı olanlar için yabana atılmayacak bir fikirdir. Eğer dükkan kiraları uygun olursa da bu işe başlanabilir. 10 bin TL bütçe ile marka ürünler satın demiyoruz. Sadece tedarikçileri araştırın. 5 TL’ ye bir t-shirt alarak bunu 10 TL’ ye satarsanız kısa sürede kar elde edersiniz. Tedarikçi seçiminiz ve fiyatların uygun olması sizi siz yapmış olacaktır. Gidip de bu ürünleri Nişantaşı’ nda satın demiyoruz. Sadece bazı semtler uygun fiyata ürün arayanların uğrak noktasıdır. Buralarda kiralar da yüksek olmayacaktır. Bu sebeple 10 bin TL size yetebilir.

Ürünlerinizi kimlere yönelik satacağınıza da karar vermeniz gerekiyor. Bayanlar genel olarak uygun fiyata ürün arayan kesimler içinde. Fiyatı uygun olsun da aynı modelin değişik renklerini alıp her gün değişik kombinler yapalım diyen bayanların sayısı küçümsenemeyecek kadar fazla. Ya da büyük gövde ürünleri oldukca zor bulunuyor. Bunların satışını yapabilirsiniz. Uygun fiyata satılan bebek giysileri de mevcut. Markalı ürünlerde en yüksek meblağlar çocuk ve bebek giysilerine ayrılıyor. Alım gücü düşük olan aileler size yönelebilir. Lokasyon seçimi burada da dikkat edilmesi  ihtiyaç duyulan bir husus. Fazlaca işlek caddelerde dükkan kiraları pahalı olacaktır. Daha ara sokaklarda bir dükkan açarak, yapacağınız reklamlar ile çevrenin sizi tanımasını sağlayabilirsiniz. İş yeri açmak için gerekli evraklar ile beraber ruhsat alarak çalışmaya başlayabilirsiniz.

giyim-mağazası-açmak
Giyim mağazası açmak

Çay Ocağı Açmak

10 bin TL ile yapılacak olan işler içinde çay ocağı sayılabilir. Dükkan için oldukca fazla araç-gereç almanıza gerek kalmamıştır. Genel olarak çay ocakları ufak olduğundan birkaç masa almanız kafi olacaktır. Çay bardağı, çay tabağı, çay kaşığı vb. malzemeler işinizi görecektir. 1 kilogram çaydan 200 bardak çıktığını düşünecek olursak, bir bardağını 1 TL’ ye satarsanız (1 kilogram çay 20- 25 TL olsa) günde 180 TL para kazanırsınız. Ek olarak çayın yanı sıra bir de Türk kahvesi satarsanız daha oldukca para kazanabilirsiniz. Cafelerde 8-10 TL’ ye satılan kahveyi 3-4 TL ‘ ye satsanız bile kar marjınız yüksek olacaktır.

Tostçu Açmak

Günümüzde fasd- food kültürü o denli oldukca yaygın ki. Artık aperatif yiyecekler ile gün geçirir olduk. Okulların olduğu, ya da yolcuların inip binmiş olduğu noktalarda bir tostçu açarak oldukca para kazanabilirsiniz. Tostun yanında bir de ayran sattınız mı kadro tamamlanmış oluyor. Üstelik 10 bin TL meblağ bu iş için fazla bile görülüyor. Kısa sürede kar elde edilebilecek sektörler içinde olan bu sektör ile %40 oranlarında marjınız olacaktır. Günde 100 tost satsanız ve tost ayran fiyatı 5 TL olsa, 500 TL kazanırsınız. Toptancılardan içecekleri daha ucuza alabilirsiniz. Ayvalık tostu için Ayvalık’ a gidemeyeceğimize bakılırsa, uygun fiyata karnımızı doyurmak istiyorsak tosta talimiz!

tostçu-açmak
Tostçu açmak

10 bin TL ile yapılacak olan işler içinde manav ya şarküteri, lokanta, teknik servis, telefon tamircisi açmak da sayılabilir. Ek olarak daha büyük bir iş oluşturmak istiyor iseniz, banka kredilerinden yararlanabilirsiniz. Sadece faiz oranlarının oldukça yüksek olduğu şu dönemde kredi çekmeyi pek mantıklı bulmuyoruz. Sadece size finansal destek almak için önerebileceğimiz bir kurum var, o da Kosgeb. Bir iş planı ile başvuran girişimcilerin iş planları inceleniyor ve ödüllendiriliyorlar. NACE kodları ile desteklenen sektörleri öğrenerek bu sektörlerde etkinlik izah edebilirsiniz.

Yeter ki kendinize emin olun. Üstesinden gelemeyeceğiniz iş yok!

Loading…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir