100 Koyun Yılda Kaç Para Kazandırır? Et Süt Hesaplaması

Küçükbaş hayvancılık yapmak isteyenlerin en oldukca merak etmiş olduğu konulardan bir tanesi bu işin para kazandırıp kazandırmayacağıdır. Senelik maliyeti oluşturan en mühim unsur yem giderleridir. Koyunların beslenmesi ve daha pek oldukca işlemin tümü için bir yatırıma gerekseme duyulmaktadır. Sadece zorluğu kadar bir kar marjı bulunduğunu da söylemek mümkündür. Artık bir çok bölgemizde kapalı sistem koyun yetiştiriciliği yapılmaktadır. Besicilik ve yetiştiricilik yapmak isteyenler için maliyet hesaplamaları yaptık. Küçükbaş hayvancılığa dair tüm bilgileri içeriğimizde bulabilirsiniz.

Koyun Yetiştiriciliği

Koyun yetiştiriciliği uzun senelerdir pek oldukca vatandaşımızın gelir deposu olmuştur. Koyunculuk faaliyetleri meraya dayanmaktadır. Bu anlamda küçükbaş faaliyetleri ile ilgilenmek isteyenlerin ilk olarak bir meraya haiz olmaları gerekmektedir. Sürüde yer edinen hayvanların sayısı ile mera büyüklüğü doğru orantılı olmaktadır. Genel olarak küçükbaş hayvancılıkta meraların düz ya da hafifçe eğimli olması tercih edilmektedir. Sadece vatanımızda mera yönetimi es geçilen bir mevzudur. Bu işten kazanç sağlamak isteyenlere vereceğimiz ilk ip ucu meraların ıslahını sağlamalarıdır.

Hayvancılıkta en mühim maliyet kalemi yem giderleridir. Hayvanların meralara salınması bir bakıma yem giderlerinden de tutum etmek anlamına gelmektedir. Meralarda hayvanların tüketebileceği ve yem kıymeti yüksek oranda olan pek oldukca ot bulunmaktadır. Dışarıdan alınarak üretilmiş olan tohumlar, verimlilik bakımından organik olarak meydana gelen davet çimenden devamlı geri planda kalmaktadır. Küçükbaş yetiştiriciliği ile ilgili detaylı informasyon almak için tıklayınız.

Koyunlara verilecek olan yemler lüzumlu vitamin, mineral ve enerjinin çoğunu temin edemezler. Arazinin verimliliği bu açıdan mühim bir mevzu olarak karşımıza çıkmaktadır. Tarla ya da bahçeler ekildikten sonrasında kalan artıkların ki bunlara anız denilmektedir, bu alanlarda hayvanların otlatılması meraların da bir süre rahat bir nefes almasını elde edecektir. Kapasiteyi çoğaltmak isteyenlerin aşağıdaki unsurlara dikkat etmesi gerekiyor;

  • Hayvan hastalıkları ve oluşabilecek kayıplar dikkate alınması ihtiyaç duyulan bir mevzudur. 
  • İş gücü maliyeti artıran ya da azaltan en mühim unsurdur. 
  • Yukarıda bahsi geçmiş olduğu şeklinde meraların hayvanları otlatma kapasiteleri yüksek olmalıdır. 
  • Pazarın güvence altına alınması gerekmekte ve satış mevzusunda istikrar vaat etmelidir. 
  • Sektörde hangi alanda etkinlik gösterileceğinin belirlenmesi gerekmektedir. 
  • Uygun damızlık temini es geçilmemesi ihtiyaç duyulan bir mevzudur. Yetiştirilecek olan hayvanların bölgeye uyumlu olması gerekmektedir. 
  • Bakanlık tarafınca en oldukca altı çizilen mevzu ise mera yönetimi olmaktadır. 
koyun-yetiştiriciliği
Koyun yetiştiriciliği

Koyun Yetiştiriciliğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yetiştiricilikte en mühim olan mevzu, anaç başına düşen koyun miktarını çoğaltmak ve sıhhatli nesillerin oluşmasını sağlamaktadır. Kayıpları minimize etmek de temel amaç olmaktadır. Küçükbaş hayvancılıkta temel geçim kaynakları damızlık kuzu satılması, etçilik ve sütçülük faaliyetleri olmaktadır. Devletimizde mevcut olan küçükbaş ırklarından genel anlamda et üretimi yapılmaktadır. Sütçülük faaliyetleri yalnız belirli bölgelerimizle sınırlıdır. Bahçe ve çiçekçilik sektöründe ise temel geçim deposu koyun gübresi olmaktadır. Bu işi yapacakların vakaya kısa vadede bakmaması gerekmektedir.

Koyun alırken ırklar mevzusunda birazcık bilginiz olsun. Sertifikalı olan ırkları almaya itina gösterin. Hangi ırk besiye çekilir şeklinde mevzularda informasyon alın. Koyunların kuzulama zamanı vardığında hayvanlara birazcık daha imtina etmeniz icap ettiğini ihmal etmeyin. Çiftliğinizde muhakkak doğum alanları olsun. Ek olarak hayvanların doğum aşamaları, bakımları, kırkılmaları vb. mevzularda da kafi bilgiye haiz olmanız gerekiyor.

koyun-yetiştiriciliğinde-dikkat-edilmesi-gerekenler
Koyun yetiştiriciliğinde dikkat edilmesi gerekenler

Yemin sindirebilmesi için hayvanların suya olan yakınlığı da önemlidir. Temiz su sağlayacak bir alt yapınız olmalıdır. Hayvancılık faaliyetlerinizin resmiyet arz etmesi için kurumlardan lüzumlu izinleri alın. Ziraatçi Kayıt Sistemi‘ ne kayıt olun. Ziraat ve Orman Bakanlığı, Ziraat Kredi Kooperatifleri hatta bankalardan dahi kredi alırken bu sisteme kayıtlı olmak temel koşul olmaktadır. Kayıt dışı faaliyette bulunmayın. İnternetten ÇKS kaydı nasıl yapılır? isminde içeriğimizden mevzu ile ilgili detaylı informasyon alabilirsiniz.

Yem fiyatlarını bilin. Mesela Tarım Kredi Kooperatifleri‘ nin yeni doğan, besi yemi, tokluk yemi vb. yem çeşitleri bulunmaktadır. Bu yemlerin hangi dönemlerde hayvanlara verileceğinin bilinmesi gerekiyor. Tüketilecek yem miktarını da iyi ayarlamalısınız.

Yalnız et ve sütten para kazanmak istemeyenler gübrecilik de yapabilir. Küçükbaş hayvanların gübreleri, öteki hayvanlara nazaran daha çok potasyum, azot ve fosfat içermektedir. Ağılların ısı seviyelerinin de düzgüsel olması gerekmektedir. Bundan dolayı koyunlar yağlı hayvanlar olduğu şeklinde soğuğa dayanıklıdırlar. Ağıllarda hava sirkülasyonunun olması da mühim konulardan bir tanesidir.

Koyun Irkları

Yetiştiricilik yapmak isteyenlerin ırklara hakim olması gerektiğinden bahsettik. Iyi mi ki kanatlı sektöründe yumurta ve et tavuğu olarak cinsler farklılık gösteriyor ise, küçükbaş hayvancılıkta da durum aynen bu şekilde işlemektedir. Alacağınız hayvan ırkları yapacağınız iş ile uyumlu olmalıdır.

Etçi ırklar: Karayaka, Kıvırcık, Hampshire, Southdown, Karacabey Merinosu(yapağı için de kullanılabilir.) , Bafra, Asaf, Menemen, Dorper, Columbia, Orta Anadolu Merinosu, Shrophire

Sütçü ırklar: İvesi, Sardinya, Sakız

koyun-ırkları
Koyun ırkları

Bu hayvanların mahalli ya da ulusal yetiştiricilerden sertifikalı olarak alınması önemlidir. Malum bir üreticiden satın almak işinizi güvence altına almanızı elde edecektir. Haiz olduğunuz bir araziniz var ise karar verilmesi ihtiyaç duyulan nokta kaç tane koyun alınacağı olacaktır. Minik ölçekli bir işletme kurmakla yüksek meblağlar kazanabileceğinizin hayalini kurmayın. İklim koşulları da sertse gelir elde etmek oldukça zor olacaktır.

Hayvanların barınaklarının soğuğa olmasıyla birlikte yırtıcı hayvanlara karşı da güvenli olması gerekmektedir. Eğer meralarda ıslah emek harcamaları yapılmamış ise bu dönüm başına sadece 10 hayvanın otlaması mümkün olacaktır.

Maliyet Hesaplaması

Sıfırdan bir çiftlik kurulumu yapmak isteyenlerin ilk olarak bir proje hazırlaması gerekmektedir. Koyunlar büyükbaş hayvanlara nazaran daha azca yer kapladığından her koyuna 1,5 metre kare bir alan kafi olacaktır. Doğal olarak çiftlikte çoban için barınak, yem odası şeklinde ek bölümlerin de olması gerekmektedir. Çiftliğin yapılacağı inşaat malzemeleri de maliyeti belirleyen en mühim unsurlardandır. Tahmini bir hesapla ilk etapta;

100 baş koyun ağılı; 100 bin TL

100 koyun tanesi 1000 TL’ den 100 bin TL (50 hamile koyun için 50 bin TL ana paraya gerekseme vardır.)

Yem giderleri; 50 bin TL

Öteki giderler; 20 bin TL

maliyet-hesaplaması
Maliyet hesaplaması

İşin yatırım boyutu ortada. Peki bu kadar yatırım yaptıktan sonrasında kazancımız ne olacak? Kar marjı elde etmemiz kaç yılı bulacak? vb. sorularınızın akıllara geldiğini duyar gibiyim. Gene averaj rakamlar ile bir hesaplama yaparak işin boyutunu anlatmaya çalışacağım.

❌Hayvanların sağma dönemlerinde gebelik dönemlerinden daha çok yem yiyeceklerini ifade etmek gerekiyor. Kaba yem bu anlamda yetersiz kalacaktır. Meralarda otlatarak bu maliyeti düşürebilirsiniz.

Günde 1 koyun 1,7 TL, ayda 52 TL, yılda 625 TL edecektir. Küçükbaş hayvancılığından kar elde etmek isteyenlerin çiftliklerine döl verimi yüksek ve gelişme periyodu süratli olan hayvan ırklarından alması gerekiyor. Her koyundan 1 kuzu doğacağını düşünürsek aslına bakarsanız koyun alımı için yaptığınız yatırımı karşılarsınız. Koyunların ikiz ya da üçüz kuzulaması durumunda ise işletmeniz kar elde edecektir.

Et üretimi yapmak isteniyor ise 30-35 kilogram bir hayvandan 17-18 kilogram et çıkacağı düşünülürse, kilogramı 50 TL’ den 720 TL ediyor. Canlı olarak bu hayvanları sattığınızda daha oldukca kar edebilirsiniz. Bundan dolayı 1250 TL’ den 100 koyun 125 bin TL ediyor. Senelik bir koyunun yem maliyetinin 625 TL bulunduğunu hatırlayalım. Bu anlamda kazandığınız tutarın yarısı aslına bakarsanız yeme gitmiş oluyor. Bu amaçla yem giderlerini azaltmak için çözümler üretmeniz gerekiyor.

Devletimizde en oldukca süt veren koyun ırklarından Sakız ırkının günlük süt verme kapasitesi 2 kilogramdır. 100 tane koyunuz olsa günde 200 kilogram süt elde etmiş olmuş olursunuz. 3 TL’ den günlük 600 TL kazancınız olacaktır. Sadece sistem bu şekilde işlemiyor. Süt mandıralar tarafınca oldukca ucuza alınıyor ve tüketiciler süte yüksek meblağlar vererek ulaşıyor. Bu sebeple hayvanların besiye çekilmesi ve et üretimi yapılması daha mantıklı olacaktır. Sütten para kazanmak isteyenlerin süt ürünleri icra eden işletmeler ile anlaşabilir.

koyun-sütü-maliyet-hesaplaması
Koyun sütü maliyet hesaplaması

Doğal olarak bazı koyunların süt verme kapasiteleri düşük olduğundan dolayı günde 500 ml süt alındığını hesaplarsak 100 koyun günde 50 kilogram süt verir. Gene 3 TL’ den satsanız günde 150 TL kazanırsınız. Bu da yılda 54 bin anlama gelir. Kısaca yalnız süt işi yapacağım diyenler elde ettikleri meblağ ile hayvanlarının karınlarını zor doyurur. 🙂 Sadece mesela Ezine bölgesinde meydana getirilen peynirlerde koyun sütü kullanılmakta ve bu peynirin kilogramı 40 TL olmaktadır. Aslolan para burada…

Bir girişimci olarak hangi sektörde etkinlik gösterirseniz gösterin, fıtrat gereği birazcık ticari zekanızın olması gerektiği kaçınılmazdır. Yetiştiricilik yapmak isteyenlerin sektör ile ilgili detaylı bilgisi olması gerekmektedir. Hayvan hastalıklarına karşı bir ekip önlemler alınmalı ve oluşabilecek zayiat önlenmelidir. Ağıl yapmak için pek oldukca firmadan fiyat alabilir ve anahtar teslimi kurulum gerçekleştirebilirsiniz. Anahtar teslimi koyun çiftliği içeriğimizde yaptığımız maliyet hesaplamasını inceleyebilirsiniz. Bu aşamalar tamamlandıktan sonrasında hayvan seçimi oldukça mühim olmaktadır. Canlı hayvan satmak isteyenler için Kurban Bayramları hakikaten bayrama dönüşmektedir. 🙂 Kasaplar ile anlaşılarak da et satışı yapılabilir.

Çiftlik oluşturmak isteyenlere devlet tarafınca verilen pek oldukca teşvik de bulunmaktadır. Canlı hayvan alımları mevzusunda bankaların kredi almak için kapısını çalmanıza gerek yok. 2020 yılına kadar Ziraat Bankası ve Ziraat Kredi Kooperatifleri yatırım ve işletme dönemlerine ilişik 100 bin TL’ ye kadar olan kredileri yüzde 0 faizli olarak sunmaktadır. Hayırlı işler temenni ediyorum. 🙂

Loading…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir