15 Yıl ve 3600 gün ile Kıdem Tazminatı Nasıl Alınır?

3600 gün kıdem tazminatı, 15 yıl sigortalı emek verme yaşamı ve 3600 prim günü bulunan kişiler tarafınca kullanılabilir. Bu 15 yıl sigortalı emek verme yaşamı ve 3600 prim gününün aynı iş yerinde tamamlanmasına ilişkin bir kural yok. Kıdem tazminatı almak için tek mühim şart sigorta hayatınızın 08.09.1999 tarihinden öne başlamasıdır. Bu durumda şartları yerine getiriyorsanız ve 1999’dan ilkin sigortalı olarak çalışmaya başladıysanız 3600 gün kıdem tazminatı alabilirsiniz.

15 Yıl 3600 Gün Kıdem Tazminatı Kaç Kez Alınır?

3600 gün ile tazminat bir tek 2 kez alınabilir. 15 Yıl 3600 gün şartlarını karşılayan çalışan, her işte bir kez kıdem tazminatı alabilir ve çalmış olduğu işte de 1 yıl geçirmesi gerekir. Çalmış olduğu işte 1 yıl süresi dolmayan çalışanlar 15 yıl 3600 gün şartlarını yerine getirse bile kıdem tazminatı alamaz. Bu bağlamda, 15 yıl 3600 gün şartlarını doldurduktan sonrasında 1 yıl da yeni başladığı işte çalışan biri kıdem tazminatı alabilir. Aksi takdirde, kıdem tazminatı almaya hakkı yoktur.

Kıdem Tazminatı Aldıktan Sonrasında Yine Çalışılabilir mi?

Kıdem tazminatı alıp yine işe girmek mümkündür. Fakat, o işte 1 yıl çalışmalısınız.

Kıdem Tazminatı Iyi mi Hesaplanır?

Kıdem tazminatı hesaplama, çalışanın son 1 ayda almış olduğu ücret bazından hesaplanır. Çalmış olduğu her yıl için 1 aylık tam ücret tazminat olarak verilir. Çalışan 1 yıl 2 ay çalışmışsa arta kalan 2 ayın hesaplaması da 1 yıla oranlanarak yapılmaktadır.  Kıdem tazminatı hesaplaması yapılırken, çalışana verilen tüm ücretler hesaplanır. Örnek vermek gerekirse bir çalışan yiyecek, yol parası alıyorsa almış olduğu ek ücretler de toplanarak brüt maaş hesaplanır ve bu brüt maaş üstünden kıdem tazminatı alınır. Bir örnekle açıklamak gerekirse; bir çalışan, bulunmuş olduğu iş yerinde 5 senedir çalışıyorsa ve son 1 aydaki brüt maaşı (yiyecek, yol ve tüm ek ücretler dahil 4000 TL ise, 4000×5= 20000 TL kıdem tazminatı alacaktır. Fakat, çalışanın maaşı ne kadar yüksek olursa olsun 1 senelik alabileceği kıdem tazminatı 6017 TL’dir. Bunu da örneklemek gerekirse, çalışan aylık 7000 TL maaş alıyorsa ve 5 yıl da o işte çalışmışsa, en yüksek kıdem tazminatı 6000 TL olduğundan, maaşı olan 7000 TL’yi tazminat olarak alamaz, 6017 TL’den kıdem tazminatı hesaplaması yapılır.

2021 Yılı Kıdem Tazminatı Ne Kadar?

Kıdem Tazminatı 2021 yılı tutarı, 01.01.2021 ve 30.06.2021 tarihleri süresince 6017 TL’dir. Bir çalışan, kıdem tazminatı almak isterse alabileceği maksimum meblağ senelik olarak 6017 TL’dir. Bir çalışanın maaşı 8000 TL ise ve 2 yıl çalmış olduğu iş yerinden kıdem tazminatı almak isterse, alacağı maaş 12034 TL’dir.

Sponsorlu Bağlantılar

Kimler Kıdem Tazminatı Alabilir?

Kıdem tazminatı almak için gerekenler, işten atılmış olmak ve 15 yıl sigortalı emek verme yaşamı 3600 prim gününe haiz olmaktır. Bunların yanı sıra, işten atılırken çalışanın kusurlu bir davranışının bulunmaması gerekir. Çalışan, terbiye kurallarına ya da kanunlara aykırı bir davranışta bulunmuşsa ya da iş yeri kurallarının dışına çıkmışsa tazminat alamaz. Bunların haricinde, kendiniz işten ayrılmışsanız da alabilirsiniz. Fakat, işten ayrılma nedeninizin fazlaca mühim bir sıhhat problemi olması gerekir. Kısaca bu bağlamda, işten ayrılmak mecburiyetinde olursanız tazminat alabilirsiniz.

Askere Giderken Kıdem Tazminatı Alınabilir mi?

Askerlik için işten ayrılanlar kıdem tazminatı alabilir. Adam çalışanın, askerlik görevi zamanı geldiyse ve 15 yıl sigortalı yaşam 3600 prim gününü de karşılıyorsa, askerlik sebebi ile kıdem tazminatı almasında bir sakınca yoktur. Doğal bunların yanında da o işte 1 yıl emek vermesi gerekir. Belirtilen koşulları sağlayamayan askere gidecek olan çalışan hiçbir nedenle kıdem tazminatı almaya hakkı yoktur.

Evlenecek Olan Hanımefendiler Kıdem Tazminatı Alabilir mi?

Evlendikten sonrasında kıdem tazminatı alınabilir. Eğer bir karı, 15 yıl sigortalı emek verme yaşamı ve 3600 prim günü şartlarını yerine getirdiyse, evlendikten sonrasında 1 yıl içinde kıdem tazminatı başvurusunda bulunabilir. Evlendikten sonrasında maksimum 1 yıl içinde hem işten ayrılabilir çıkarken de tazminat alabilir. Fakat, lüzumlu şartları 15 yıl sigortalı emek verme yaşamı, 3600 prim günü süresini ve çalmış olduğu yerde 1 yıl bulunma benzer biçimde koşulları sağlaması gerekir. Bu şartları sağlayamayan, hanım çalışan evlilik sebebi ile kıdem tazminatı almasının imkanı yoktur.

Tazminat Ödemeden İşten Çıkarılabilir mi?

İşverenin tazminat vermeden işten çıkarma hakkı İş Kanunu kapsamında mevcuttur. İş Kanunu 25.maddedeki belirtilen durumlar sağlanmışsa, işveren işçiyi istediği benzer biçimde tazminat vermeden işten atabilir. Bahsi geçen İş Kanunu 25.maddeye gore işverenin tazminat ödemeden işten çıkarabileceği durumlar aşağıda belirtilmiştir;

  • Çalışan şahıs, sağlığına dikkat etmezse, devamlı bahane üreterek rapor alıyorsa işveren tazminat vermeden işten çıkarabilir. Doğal ki, mühim hastalıklar, kısaca işçinin elinde olmayan nedenler hariç. İşçi, devamlı alkol içiyorsa, bir maddeye bağımlılığı var ise ya da tertipli bir yaşamı yoksa işten çıkarılsa dahi tazminat alamaz.
  • Çalışan şahıs, yayılan bir hastalığa sahipse işten çıkarılabilir. Bu sıhhat sorunlarında, İş Kanunu kapsamında çalışan şahıs tazminat alamaz. Fakat; Yargıtay bu mevzuda tam tersini söyleyebilir. Yargıtay tazminat alabilir sonucu verse bile tazminat alınamaz.
  • İş kurallarına uyulmazsa ya da etik olmayan bir davranış sergilenirse, işçinin kıdem tazminatı almaya hakkı yoktur. Bu davranışlar ise şöyledir; çalışan şahıs doğru konuşmuyorsa, patronuna devamlı yalan söylüyorsa, eleman iş arkadaşlarına devamlı sövgü ediyorsa ya da iş dostlarını tahrik ediyorsa, iş yerindeki bayanlara sarkıntılık yapıyorsa, eleman çalmış olduğu iş yerinde hapis cezasına niçin olabilecek bir kabahat işlerse, işçi habersiz bir halde 1 ayda arka arkaya 2 gün ya da değişik günlerde 3 gün işe gelmezse, işçi sorumluluklarını yerine getirmezse ya da getirmek istemezse ve işçinin sorumluluğundaki bir vasıta, makine ya da araç-gereç işçinin hatası sonucunda bozulursa, zarar görürse ya da kullanılamaz duruma gelirse benzer biçimde durumlar meydana gelirse işçi tazminat alamaz.

Geçmiş Seneler Kıdem Tazminatı Ücretleri Ne Kadardır?

Son 7 yıla ilişik 3600 gün 15 yıl kıdem tazminatı tutarları aşağıda sıralanmıştır;

  • 2021 yılı 6017 TL
  • 2021 yılı 5434 TL
  • 2017 yılı 4732 TL
  • 2016 yılı 4297 TL’dir.

Kıdem Tazminatı Ne Zamana Kadar Alınabilir?

Kıdem tazminatına başvurma süresi 10 senedir. Bir çalışan 3600 gün prim günü 15 yıl sigortalı emek verme yaşamı ve 1 yıl çalmış olduğu işte bulunma şartlarını yerine getiriyorsa, işten ayrıldıktan sonrasında 10 yıl içinde kıdem tazminatı başvurusunda bulunabilir ve işveren de bu meblağı ödemiyorsa ya da ödeyemiyorsa işçi yasal haklarını kullanabilir.

İş Yeri Kapanırsa ya da İflas Ederse Kıdem Tazminatı Alınabilir mi?

Sebebi ne olursa olsun iş yeri kapanırsa ya da kapatılırsa kıdem tazminatı alınabilir. Doğal ki, kıdem tazminatı almak için ihtiyaç duyulan şartların da sağlanması gerekir. Bu şekilde bir durumda, çalışan yasal haklarını kullanarak hakkını aramalı, kıdem tazminatını almalıdır.

Kıdem Tazminatından Vergi Alınır mı?

Kıdem tazminatından alınan vergi bir tek damga vergisidir.  Kıdem tazminatından başka hiçbir vergi alınmaz.

İhbar Tazminatı Hesaplama

Kıdem Tazminatı Hesaplama

Ne Zaman Emekli Olabilirim Hesaplama

tıkla sorunu sor

15 Yıl ve 3600 gün ile Kıdem Tazminatı Iyi mi Alınır? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir