15 Yıl Ve 3600 Günle Kıdem Tazminatı Alanlar Başka Yerde Çalışabilir Mi?

Bilinmiş olduğu suretiyle iş yaşamı ve sonrası için en oldukca sorun yaşanmış olan mevzu kıdem tazminatı ve gerektirdiği şartlardır. Oysa 1475 sayılı İş Kanunu açıkça der ki: Eğer bir şahıs emekli maaşı almak istiyorsa sigorta başlangıç zamanı göz önünde tutularak sigortalı geçirmesi ihtiyaç duyulan süreyi tamamlar ve bu sürede eksiksiz prim yatırırsa kendi isteği dahilinde kıdem tazminatı alabilmektedir.

SGK Önünde Kıdem Tazminatı

Mevzuya SGK açısından bakacak olursak o da şu şekilde biçimlenmiştir:

Aslına bakarsak 2008 yılından önceki zamanlarda kıdem tazminatı almak oldukca daha zordu. Hem şartlar hem de iş yerlerinin durumu açısından kıdem tazminatı için SGK’dan yazı almak zor hatta imkansızdı. Fakat 10 Temmuz 2008 tarihindeki genel yazı yardımıyla 8 Eylül 1999 tarihinden ilkin sigorta girişi yapılanların da önü açılmış oldu. Bu yazı ile beraber yaş koşulunun yanı sıra getirilen 15 yıl ve 3600 gün şartını yerine getirebilen hepimiz kıdem tazminatı almaya hak kazanmıştır. Mesela, bir kişinin 6 Aralık 1995 senesinde ilk kez sigorta başlangıcının yapıldığını varsayalım. Bu şahıs 2021 yılına vardığında eğer hala bekleyecek yaş şartını bulunduruyor olsa bile eğer 15 yıl ve 3600 gün şartını kapsıyorsa direkt kıdem tazminatı alabilmektedir.

Öte taraftan 8 Eylül 1999 sonrası işe başlayanlar için de 60. maddenin 1. fıkrasının A bendinin a ve b alt bentlerinde öngörülen yaş koşulu ile beraber gene başlangıç zamanı temel alınarak belirlenen prim ödeme gün sayısının tamamlanması ile beraber kıdem tazminatının alınabilineceği de açıklanmış oldu. Bu paragrafa örnek olarak da bir kişinin 1 Ocak 2000 tarihinde ilk kez sigorta girişinin yapıldığını düşünelim. Yasaya nazaran bu kişinin kıdem tazminatı alabilmesi için 25 yıl ve 4500 prim gününe ihtiyacı olacaktır. Şu demek oluyor ki 8 Eylül 1999 sonrası girişi olduğundan 15 yıl ve 3600 gün ile kıdem tazminatı alamamakta, haliyle de emekli olamamaktadır.

15 Yıl ve 3600 Gün İle Ne Vakit Emekli Olabilirim?

Düzgüsel şartlar altında eğer bir şahıs 15 yıl ve 3600 gün sayısı şartlarını tamamladığında yaş beklemeden 1475 sayılı İş Kanunu’na nazaran kıdem tazminatı alabilmektedir. O yüzden de, bu şartla, uygun şekilde müracaat yapması gerekmektedir. Bir öteki açıdan sürecin devamında alabileceği kıdem tazminatının da suç duyurusu tazminatı alma hakkını kaybettireceğini de bilmelidir. Şu demek oluyor ki aynı anda hem kıdem tazminatı hem de suç duyurusu tazminatı alınamamaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Kıdem Tazminatı Hangi Koşullarda Ödenmektedir?

Kıdem tazminatı söz mevzusu olduğunda ilgili kanunun 14. maddesi haricinde kalan tüm maddelerin yürürlükten kaldırıldığını bilmenizde yarar var. Yasada meydana getirilen son değişikliklere nazaran de 1475 sayılı Kanun çerçevesi içinde eğer bir kişinin iş anlaşması feshedilmişse ya da herhangi bir sebepten dolayı işten ayrılması istenmişse minimum 1 yılını o işyerinde doldurmayan kişilere kıdem tazminatı ödenmemektedir. Vefat durumları da bu mevzuya dahildir. O halde geri kalan maddeleri de inceleyelim…

1475 sayılı İş Kanunu’nun 14. maddesi gereğince:

  • Eğer tavır ve davranışlarınız terbiye ve iyi niyet kurallarına uymuyorsa ya da buna benzer haller içinde iseniz ve bu yüzden iş sözleşmeniz feshediliyorsa
  • Kendi isteğiniz ile 4857 sayılı Kanun’un 24. Maddesi’ndeki nedenler ile siz iş sözleşmenizi feshediyorsanız
  • Askerlik sebebi ile iş sözleşmenizi feshetmek zorunda kalıyorsanız
  • Eğer malullük, yaşlılık ya da emeklilik maaşı ile toplu ödeme almak adına iş sözleşmenizi feshediyorsanız
  • Bir bayan çalışan olarak evlendikten sonraki 1 yıl içinde kendi isteğiniz ile işten ayrılıyorsanız
  • Vefat durumu ile sözleşme feshediliyorsa
  • 4447 sayılı ve 506 sayılı kanunlar neticesinde gene bir maaş bağlanması için işten ayrılıyorsanız kıdem tazminatı alma hakkınız bulunmaktadır.

Sadece en başta söylediğimiz ilk 1 yıl şartını da kesinlikle göz önüne almanız gerekmektedir.

Kıdem Tazminatında Yaşanmış olan Problemler

8 Eylül 1999 öncesi sigorta girişiniz yapılmış ve 15 yıl ile 3600 prim gün sayısını doldurmuşsanız bağlı bulunduğunuz SGK il ve ilçe müdürlüklerine başvurarak bu durumu tespit eden yazıyı yetkililerden alabilirsiniz. Buraya kadar bir sorun yok. Sıradaki işlem SGK’dan aldığınız yazıyı işvereninize ulaştırmaktır. Bu durumda işvereniniz size bundan sonraki en kısa dönemde kıdem tazminatınızı ödemek ile yükümlüdür.

Öte taraftan bazı işverenlerin bu kıdem tazminatını ödemek istemedikleri de gözlemlenmektedir. Sadece mevzu ile ilgili hiçbir işverenin itiraz hakkı bulunmadığını bilmelisiniz. Mevzu ile ilgili yargı yolu açık olmak ile beraber hiçbir işverenin kıdem tazminatı ödememe hakkının bulunmadığını da doğrusu mecburen ödemeleri icap ettiğini de bu aşamada sözlerimize ekleyebiliriz.

Peki Ne Kadar Kıdem Tazminatı Alırım?

Kıdem tazminatı son çalıştığınız işyeri tarafınca verilen bir ödemedir. Fakat orada ne kadar süre çalıştığınız da göz önünde tutulacaktır. Yasaya nazaran eğer son işyerinizde 1 yıl çalışmışsanız 1 aylık brüt ücret, 1 yıl çalışmanın karşılığı olarak değerlendirilmektedir.

Kıdem Tazminatı Sonrası Başka Bir Yerde Çalışabilir miyim?

Bu mevzu Yargıtay’da “hakkın kötüye kullanılması” başlığı altında değerlendirmeye alındı ve netice olarak çıkan karara nazaran açıkça 15 yıl ve 3600 günle kıdem tazminatı alan bir kişinin başka bir iş yerinde çalışmaya başlamasının “hakkın kötüye kullanımı” anlamına gelmediği açıklandı. Şu demek oluyor ki bir kişinin tekrardan çalışmaya başlaması kıdem tazminatı almasını engellemediği şeklinde, kıdem tazminatı alan bir kişinin iş hayatından sonsuza kadar uzaklaşması da gerekmiyor.

Emeklilik Hesaplama Tablosu

Hiç Sigortası Olmayan Ev Hanımları Nasıl Emekli Olur?

3600 Günden Emeklilik Şartları, Maaşı Ne Kadar Olur?

tıkla sorunu sor

15 Yıl Ve 3600 Günle Kıdem Tazminatı Alanlar Başka Yerde Çalışabilir Mi? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir