18 Yaş Altına Banka ve Kredi Kartı Veren Bankalar

Akbank 17 yaş altına kredi kredi kartı veriyor, 18 yaş altına banka ya da kredi kartı veriliyor, PTT, Ziraat Bankası, Yapı Kredi, Akbank, Halkbank 18 yaş altından küçüklere hesap açıyor ve kredi kartı veriyor şeklindeki söylemler kısmen doğrudur. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu tarafınca 18 yaş kuralı esas alınmaktadır. Yaş şartını taşımayanlar bir tek velileri ya da vasileri yolu ile hesap açabilirler. Sadece bazı bankaların mevzu ile ilgili avantajlarından anlatmak mümkündür. İlk kez banka kartı ya da kredi kartı alacak gençlere yönelik olarak sunulan bu fırsatları içeriğimizde bulabilirsiniz.

18 Yaş Altına Banka ya da Kredi Kartı Veriliyor mu?

Banka hesabı açtırmak ya da kredi kartı almak için bankalarının müşterilerinin yerine getirmelerini talep etmiş olduğu bazı şartlar bulunmaktadır. Bu şartlar tertipli gelire haiz olmak, 18 yaşını tamamlamış olmak, kredi notunun yüksek olması ya da sicilinizin temiz olmasıdır. 18 yaş altına yasa gereği kredi kartı verilmesi ya da hesap açılması mümkün değildir. Yaş şartını taşımayan kişiler velileri ya da kanuni vasileri aracılığı ile hesap açabilirler. Ek olarak gene bunların kefaleti yolu ile kredi de alabilirler. 18 yaş altına kredi veren bankaları inceleyerek kredi çekebilirsiniz.

Aslına bakarsan kredi kartı almak için gelirin bankaya beyan edilmesi gerekiyor. Bu yaş grubunu genel olarak öğrenciler oluşturuyor. Bunlar da tertipli geliri olmayan kişiler oldukların yaş şartını taşısalar bile gelir durumlarından dolayı bankalar kredi kartı başvurularını reddedebiliyor. Ya da kartların limitleri düşük olabiliyor. 18 yaş altına banka ya da kredi kartı veren bazı bankalar bulunmaktadır. Sadece bu bankalar gene ebeveyn kontrolünde hareket etmektedir. 18 yaş sınırında olanlar bireysel olarak müracaat yaparken yaş şartını taşımayanlar velilerinin kontrolü dahilinde birkaç bankanın sunmuş olduğu avantajlardan yararlanabilir.

18-yaş-altına-banka-kredi-kartı-veriliyormu
18 yaş altına banka ya da kredi kartı verilir mi?

Sadece bazı durumlarda 18 yaşından minik olanların da hesap açmaları gerekiyor. Çıraklık eğitimi ya da yetişim görevlerini tamamlarken öğrencilere asgari ücretin belirli bir tutarı maaş olarak ödeniyor. Kurum ya da kuruluşlar öğrencilerden hesap açmalarını talep ediyorlar. Bu şekilde durumlarda ise bankalar öğrencilerin velilerinin gelmesini istiyor. Bazı bankaların ise insiyatifli davranarak gene velilerin izni dahilinde banka hesabı açabilir ya da kredi kartı verebilir. Bu ürünleri sizler için araştırdık.

İninal Kart

İninal kart, kredi kartı durumunda değildir. Bir alışveriş kartıdır. Mastercard ve ininal mobil uygulamaları üstünden pek oldukça kullanıcıya hizmet vermektedir. Kartın içine para yükleyerek geçerli olan noktalarda kullanabilirsiniz. Yüklediğiniz bakiye kadar harcama yapıldığı için ön ödemeli bulunduğunu söylemek mümkündür. Kart internette, mağazalarda, yurt içi ve yurt dışı kullanımlarına uygundur. Kart başvurusunda bulunmak için 12 yaşı doldurmak yeterlidir. Bu sebeple reşit olma şartı aramadan kullanılabilecek olan kartlar içinde saymak mümkündür. Kartı almak için herhangi bankadan hesap açılmasına gerek kalmamıştır. Kartın aylık harcama üst limiti 750 TL‘ dir.

Bir karta haiz olan şahıs 3 kart daha talep edebilir. PTT şubelerinden ve Migros mağazalarından kartın içine bakiye yüklenebilmektedir. 300 liraya kadar para gönderimi yapmak da mümkündür. Kartınızın içinde bakiye var ise her ay 2 TL kullandığınız için para kesilecektir. Kartın son 4 rakamı kart şifresi olarak belirlenmiştir.

Vakıfbank Genç Bankomat Kart

Vakıfbank’ ın gençlere yönelik olarak sunmuş olduğu banka kartlarından bir tanesi Genç Bankomat’ tır. 24 yaş altına hitap eden bu kart, bir hesaba bağlı olmaktadır. Bu hesaba yatırılan meblağ kadar harcama yapılabilir. İninal kartın tersine para çekilebilir. Yapılacak olan alışverişlerde nakit taşıma derdinden kurtulurlar. Kart sahibi olan kişilerin bireysel şifreleri vardır. Nakit çekiminde ve alışveriş esnasında bu gizyazı kullanılmaktadır.

18 yaşlarının altındakiler bu karta haiz olabilirler. Banka kartı ile velinin hesabı içinde bir bağlantı kurulur. Veli ya da vasi tarafınca karta aktarılan meblağ kadar harcama yapılabilir. Genç Bankomat kart kredi kartı özelliği taşımaz. Kimlik belgesi ile Vakıfbank şubelerine gidilerek kart başvurusu yapılabilir.

vakıfbank-genç-bankomat
Vakıfbank genç bankomat

Daha evvel Vakıfbank’ ın 18 yaşından küçüklere verdiği kredi kartı ürünü bulunmaktaydı. Oluşturulan hesaba Junior hesap adı verilmekteydi. Kredi kartı ya da banka kartı ürünlerini kullanan kişiler bu kartlar üstünden alışveriş yapılabilmekteydi. Sadece şu an bu kartlara müracaat yapılamamaktadır.

İş Bankası İlk İmza Hesabı

Devletimizde gençlere yönelik olarak sunulmaya başlamış olan bankacılık hizmeti ilk imza hesabıdır. 1987 yılından beri İş Bankası tarafınca 12 – 18 yaş arasındaki genç ve küçüklere yönelik olarak banka hesabı hizmeti verilmektedir. Birikim meydana getirilen tutarlar bu hesaplara aktarılabilir. Ek olarak hesap kartı ile yurt içi ve yurt haricinde harcama yapabilirsiniz. Müracaat yaptıktan sonrasında hesabınıza bağlı olarak bir bankamatik kartı basılmaktadır. Hesap açtırmak için lüzumlu şartlar;

  • 12 yaşını tamamlamış olmak
  • Veli ya da vasiden izin almış olmak gerekmektedir. 

Hesap açıldıktan sonrasında işlem yapmak için velinize gerek kalmamıştır. Oluşturulan hesap kendi adınıza olacağından işlemleri de kendiniz yapabilirsiniz. Alışverişlerin yanı sıra kartınız ile havale de yapabilirsiniz. Hesap açtırmak için İş Bankası’ na kimlik belgeniz ve veliniz ile gitmeniz kafi olacaktır. Hesabın yanı sıra bankanın Maxi Para gençlik isminde bir kart ürünü de bulunmaktadır.

MaxiPara Gençlik (-18) Kart

Maxi Para gençlik kart yardımıyla 18 yaşından küçüklere de bir kart hizmeti verilmektedir. Bu kart ile beraber  çocuğunuzun parasını itimat ile taşıdığından güvenli olabilirsiniz. Karta yüklenen bakiye kadar harcama yapılmaktadır. Kart isteğe bağlı olarak nakit çekimine de kapatılmaktadır. Bu durumda bir tek alışveriş meydana getirilen yerlerde kart kullanılabilir.

İstediğiniz süre karta para yüklemesi yapabilirsiniz. Ödeme talimatı vererek de otomatikman karta para yüklenmesini sağlayabilirsiniz. Ek olarak kartta bulunan bakiye düştükçe size bildirim gelmesini sağlayabilir ve gene vereceğiniz yönerge ile beraber bakiye yükleyebilirsiniz.  Kart başvurusunu veli ya da vasi olarak sizin yapmanız gerekir. Sadece kartta çocuğun adı yer alabilir. Kart şifreli olarak kullanılmaktadır. Tanımlanan gizyazı ile alışveriş yapılabilir ya da nakit çekilebilir. Çocuğunuza hesap açmanıza gerek kalmamıştır.

Kart başvurusu yaptıktan sonrasında banka şubelerinden kartınızı teslim alabilir ya da ikametgah adresinize gönderilmesini isteyebilirsiniz. Son kullanma zamanı geçen kartlar otomatikman yenilenmektedir. Kartınızın nerede bulunduğunu sorgulayabilir ne süre teslim alacağınız hakkında informasyon sahibi olabilirsiniz.

Akbank Exi 26

Akbank tarafınca gençlere yönelik olarak kart hizmeti sunulmaktadır. Yaş aralığı 16 ve 26‘ dır. Kart yardımıyla indirimlerden yararlanabilir ve çeşitli aktivitelere katılabilirsiniz. Gençlere hususi olarak sunulan bu kart ile hazırlanmış olan pek oldukça kampanya mevcuttur. Aile tarafınca hesaba para gönderileceğinde herhangi bir ek ücret ya da harcama ödenmez. Hesap yardımıyla eğitim kredisi alabilirsiniz. Arife Tarife hizmeti de verilebilmektedir.

akbank-exi26
Akbank Exi 26

Kartınız ile yapacağınız alışverişlerden 1 TL değerinde chip para kazanabilir ve biriken puanlarınız ile beraber parasız alışveriş yapabilirsiniz. Yapılacak olan 50 TL ve üstü alışverişlerde taksit imkanı sunulmaktadır. Faturalar için otomatik ödeme talimatı da verilmektedir. Üstelik ilk yıl herhangi bir kart tutarı ödemenize gerek kalmamıştır. Sonraki yıllarda ise 20 TL olmaktadır. Kartınız ile 500 TL tutarında nakit ön ödeme da çekebilir ya da çektiğiniz nakdi taksitlendirebilirsiniz. Kart başvurusunda bulunmak için size en yakın Akbank şubelerini ziyaret edeniz.

TEB Global Genç Hesap

Türk Iktisat Bankası’ nda da yaş şartını taşımayan kişiler hesap açabilirler. 25 yaşından küçükseniz 3 aylık faiz imkanı tanıyan bir vadeli hesap alabilirsiniz. Döviz cinsinden faiz elde edebilir, veliniz ile ortak hesap açabilirsiniz. Banka kartı başvurusunda bulunmak için de 12 yaşında olmak kafi olmaktadır. İlk 3 ay %24 faiz sunulacaktır. Detaylı informasyon almak için tıklayınız.

18 yaşını doldurmayan kişiler velileri ile beraber banka şubelerine giderek kart başvurusunda bulunabilir. Kredi kartı alabilmek için 18 yaşını doldurmak gerekmektedir. Sadece banka kartı velilerin hesapları ile bağlı olarak alınabilir ve yatırılan meblağ kadar harcama yapılabilir.

Loading…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir