2.El Araç Oto Ekspertiz Yasası Zorunluluğu

İkinci el vasıta alımlarında alıcılar bayağı fazla sorun ile karşı karşıya kalmaktadır. Hasar kaydının olmaması, aracın kilometresinin düşürülmesi benzer biçimde pek oldukca hile yöntemi ile otomobil aracıları adeta kandırılmaktadır. İkinci el otomobil alımları yeni bir düzenleme ile tekrardan şekillendi. Bu düzenlemeye gore artık ikinci el vasıta alımlarında ekspertiz raporu mecburi olacak. Detaylar haberimizde.

Ekspertiz Raporu Nedir?

Ekspertizlik teknik bilgiye gereksinim duyulan bir meslek dalıdır ve bu meslek ile uğraşanlara eksper adı verilmektedir. Konut ve taşıt alımlarında bir çok süre kendilerine başvurulmaktadır. Bankalar bu bağlamda kredi verirken ekspertizlerin verdiği değerleme üstünden fiyat sunmaktadır. Oto ekspertizler ise otomobillerde oluşmuş herhangi bir negatif durum var ise bunların tespitini yapar ve otomobil için bir fiyat biçilir. Vatanımızda bilhassa 2. el araçlar için bu şekilde bir zorunluluk bulunmamaktaydı. Şahıslar almak istedikleri vasıta hakkında detaylı data sunmaları için ücretlerini kendilerinin karşılaması koşulu ile eksper çağırıyorlardı. Peşinatsız ticari araç satan galeriler bağlantısını inceleyebilir ve peşinatınız olmasa da vasıta alabilirsiniz.

ekspertiz
Araçların eksper tarafınca belirli incelemeler neticesinde raporlanmasıdır.

Bu bağlamda vasıta ile ilgili lüzumlu araştırma yapıldıktan sonrasında gözlemler rapor haline getirilmek durumundadır. Bilhassa web üstünden verilen ilanlarda sıkça araçların temiz ve hasarsız olduğuna dikkat çekilmektedir. Fakat aracın alımı yapıldıktan sonrasında ne yazık ki aksi durumlar ile karşı karşıya kalınmaktadır. Aracın gerçek kilometresinin tespiti ne yazık ki sonradan yapılamamaktadır. Sadece öncesinde aracın bakımı yapıldığında tutulmuş olan kayıtlar bizlere bu mevzuda düşünce verebilirler. Almak istediğiniz aracın yalnızca motorunu denetlemek ya da görüntüsünde hiçbir hasar olması sizi aldatmasın. Meydana getirilen yeni düzenleme işte bu biçim vakıalara karşı bir tedbir ihtiva etmektedir. Bu sebeple artık vasıta alımlarında, bazı istisnalar olmak kaydı ile, ekspertiz raporu mecburi tutulmuştur. 2. el araç kredilerinin kaç yaşa kadar verildiğini merak ediyor musunuz?

2. El Vasıta Alımlarında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sizler için otomobil alımlarında dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan hususları maddeler halinde sıraladık.

  • İlk olarak aracın ruhsatında bir araştırma yapmalısınız. Ruhsatta yer edinen bilgiler ile size sunulan bilgilerin aynı olmasına dikkat edin. Mesela aracın ruhsatında modelinin 2010 yazması ve satışı meydana getirecek kişinin size 2012 model bulunduğunu söylemesi benzer biçimde bir durum ile karşı karşıya kalabilirsiniz.
  • Alım esnasında ücret ödemesini derhal yapmayın. Bu sebeple ilk imzalanan evraklar herhangi bir kesinlik içermemektedir.
  • Bazı ekspertizler kontrol sürüşü yapmayı talep edebilmektedir. Bu eksperlerden yardım istemeniz daha uygundur.
  • Vasıta piyasa değerinden oldukça düşükse bu fiyat uygunluğu size cazip gelmesin. Bu araçta herhangi bir sorun bulunduğunun habercisi de olabilir.
  • Alım işlemi yapmak için acil etmeyin. Bu sebeple bu işte kandırılma riskiniz oldukça fazladır. Memurdan ya da bayandan temiz otomobil benzer biçimde ilanlar vererek durumun gerçeği yansıtmadığı oldukca kez görülmüştür. Bu ilanların sebebi alıcılar nezdinde bir itimat oluşturmak doğrusu güvenilir bir görüntü yaratmaktır. Bu durumun önüne geçmek için vasıta ekspertiz tarafınca denetim edilmelidir.
  • Aynı plaka ve aynı model iki aracın size ilkin sağlam ve hasarsız olanını gösterebilirler. Notere giderek resmi işlemlerin yapılacağı sırada vasıta değişimi yapılabilir. Bu şekilde bir durum için hazırlıklı ve uyanık olunmalıdır.
  • Şahıslardan vasıta almak oldukça risklidir. Bu sebeple ilk olarak itimat duyduğunuz kişilerden ya da 2. el satışı icra eden galerilerden alım yapmanız yararınıza olacaktır.
  • Aldığınız aracın size kimi zaman yedek anahtarı verilmeyebilir. Ya da yedek anahtarı yok denebilir. Bu durum gerçeği yansıtmayabilir. Aracın anahtar kodunu iptal ettirmezseniz çalıntı vakaları ile karşı karşıya kalabilirsiniz.
  • Eğer internetteki duyuru sayfalarından ulaştığınız vasıta sahipleri ile bir mutabakat sağlarsanız talep etseler dahi yüksek ücretler ödemeyi reddedin.
  • Tramer kayıtlarının itimat arz etmediğini ihmal etmeyin.

Kredi çekmek mantıklı mı? isminde içeriğimizden bankaların güncel faiz oranları ile ilgili data alabilir ve örnek kredi hesaplamalarını inceleyebilirsiniz.

2.el-araç
2. el vasıta alımlarında dikkat edilmesi gerekenler

2. El Araçlarda Ekspertiz Mecburi Oluyor!

8 Eylül 2021 tarih ve 30529 sayılı Resmi Gazetede 2. El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti ile ilgili mükerrer bir düzenleme yayımlanmıştır. Bu düzenleme aslen 13 Şubat 2021 tarihinde 30331 sayısı ile piyasaya sürülen Resmi Gazetedeki düzenlemenin devam ettiğini belirtmektedir. Bu sebeple zorunluluğun uygulanmaya başladığı tarih 13 Şubat’ tır. Yeni düzenleme ile ekspertiz raporu vermeye yetkili olan firmaların TSE standartlarına uygun hizmet vermelerini sağlamaktır. Bu anlamda yeterlilik belgesi almaları mecburi hale getirilmiştir. Bu düzenleme gore arazi taşıtlarının ve 2. el otomobillerin satış işlemlerinden ilkin yetkili işletme tarafınca ekspertiz incelemesi sonucu hazırlanmış olan belge alınarak bu belgenin bir kopyası taşıtı alacak olan şahsa verilecektir. Daha ilkin ekspertizi bireyler çağırdığı için tutarı de kendileri ödemek durumunda kalıyorlardır. Eğer alıcı herhangi bir sebepten dolayı, sadece bu sebebin kendi şahsından kaynaklanması kaydıyla, vazgeçerse rapor ücretini kendisi ödemek durumundadır. Fakat satış işlemi kurallara uygun bir halde gerçekleşirse ödeme işlemini ilgili işletme gerçekleştirecektir. 

İlgili raporda TSE nezdinde belirlenmiş olan standartlar uygulanacaktır. Raporu düzenlemeye bu Türk Standartları Enstitüsü tarafınca belirlenmiş olan kurallara uygun olarak kurulmuş firmalar yetkilidir. Bu işletmelerce düzenlenen belgelerin 60 ay doğrusu 5 yıl süre ile hiçbir zarar görmeyecek ve aslını yansıtacak şekilde saklanması zorunludur. Yönetmeliğe gore mevzu ile ilgili düzenlemeleri yapmak ile Bakanlık mesuldür. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı bu hizmet faaliyetlerinin artırılması için rapor almalarının mecburi tutulacağı öteki taşıt cinslerine, ilgili şirketlerde çalıştırılacak olan kişilerde bulunması ihtiyaç duyulan özelliklere, ekspertiz ücretlerini belirlemede ve raporu düzenleyenlerin uymaları ihtiyaç duyulan kurallara karar vermede istediği kurumun fikrini almak koşulu ile yetkilidir.

Bu firmalar belirli kurallar dahilinde araçlara sigorta yapabilmektedir. Satış zamanı dikkate alınmak koşulu ile aracın 5 bin kilometre ve ilk üç ayda işletme tarafınca güvence altına alınır. Vasıta bu açıklamada yer edinen kilometre ya da tarihe ulaştığında elektrik devrelerinde, motorunda, şanzıman yada diferansiyelinde herhangi bir sorun olursa bu durumda oluşan hasarı karşılamak durumundadır.

Doğrusu buradan anlaşılacak olan kaide şudur, vasıta ilk üç ay ve 5 bin kilometreye kadar güvence kapsamındadır. Yukarıda saydığımız teknik mevzularda araçta herhangi bir hasar meydana gelirse almış olduğunuz yetkili firmaya giderek durumu bildirmeniz gerekiyor. Bu aşamada şirket sizden aracın güvence kapsamında olduğu ve hasarın giderilmesi amacı ile teslim alındığını belirten bir belge hazırlamalıdır. Bu belgede teslim eden ve alan detayları, arıza durumu, taşıt detayları yazılmalıdır. Ek olarak oluşan problemin yetkililer tarafınca 10 iş gününde ortadan kaldırılamaması durumunda 3 gün içinde vasıta sahibine kendi aracına benzeyen tarzda bir vasıta verilir. Bu vasıta kendi aracının yerine geçen sürede kullanabilmesi için verilmiştir. Bu anlamda herhangi bir ödeme yapmayacaktır. Bu uygulamanın dayanağı 6502 sayılı Tüketici Haklarının Korunması Kanunu‘ dur. Aracın ayıplı mal sayılması neticesinde oluşan aksaklık giderilmek ve vasıta sahibine geçici süreliğine kullanımı için vasıta tahsisi yapılması zorunludur. Mevzu ile ilgili değişim hayata geçirmeye ve maddeleri uygulamaya ilgili bakanlık karar vermektedir.

Ekspertiz Raporu Almanın İstisnası

Yönetmelik ile beraber vasıta alıcısı aslen güvence altına alınmış oluyor. Hem de kendisine yüklenen mali yükümlülükten kurtulmuş oluyor. Bu sebeple alım esnasında tutulacak olan raporun bedelini satıcı ödüyor. Raporun ise satış işlemi gerçekleşmeden tutulması yönetmelik ile beraber zorunluluk kazanıyor. Rapor vermeye yetkili oldukca sayıda firmanın da bu sayede kalitesi artmış oluyor. Bu sebeple ilgili firmaların Türk Standartları Enstitüsü’ nde belirlenen standartlara uygun olması gerekiyor. Yeterlilik belgesi olmayan firmalar TSE’ ye başvurarak belgelerini alabilecek. Vasıta alımı meydana getirecek olan kişiler de bu sayede derin bir nefes almış olacaklar. Sadece durumun bir istisnası bulunuyor. 160 bin kilometreye ulaşmış ve yaş olarak 8 yaşını tamamlamış olan araçlar için ekspertiz raporu alınması mecburi değildir. 

Loading…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir