2000 Yılından Sonra Sigortalı Olanlar Ne Zaman Emekli Olur?

Hanım ve adam çalışana bakılırsa prim ödeme ve emeklilik yılı farklılık gösteren toplumsal güvenlik kurumları dönem dönem hazırlanan yasa ve kanunlarla değişikliğe uğramakta ve yeni yasalar yürürlüğe girmektedir.

Buna bağlı olarak son verilere bakılırsa emeklilik yaşı ve süreleri nedir, 2000 senesinde sigortalı olan ne zaman emekli olur sorularının yanıtını şu şekildedir:

Adam çalışanlar 2000 senesinde Toplumsal Güvenlik Kurumları’na kayıt oldular ve başlangıçları bu tarihe dayanıyorsa 7.000 (yedi bin) gün prim ödeyerek 60 (altmış) yaşlarında emekliliğe hak kazanırlar.

Aynı yıl toplumsal güvenlik kurumuna kaydolan bayanlar içinde gene 7000 (yedi bin) gün prim ödeme şartları mevcut ve 58 yaşlarında emekliliğe hak kazanırlar.

Sponsorlu Bağlantılar

2000 yılından sonrasında sigortalı olanlar 3.600 gün hakkından yararlanamazlar, yeni çıkartılan kanunlar iki bin yılından sonrasında Toplumsal Güvenlik Kurumu’na üye olanlarda bu hakkı tamamen kaldırmıştır.

2000 yılı ve sonrası kuruma kayıt olanlarda 15 yıl ve 3600 günü doldurarak kıdem tazminatına hak kazanma süreleri de değişmiş, iki bin yılı sonrası sigortalı olanlarda bu hak 25 yıl ve 4500 iş günü olarak belirlenmiştir. kurum değişiklik yapmak isteyenler bu süreçleri de göz önünde bulundurmalıdır. Kıdem tazminatı aldıktan sonrasında yine çalışmaya süregelen işçiler konusun da tazminatı ödeyen kurum hakkın kötüye kullanıldığına dair tazminat davaları açmış ve Yargıtay da emek verme hürriyeti söz mevzusu gösterilerek dava işçilerden yana sonuçlanmıştı. Yeni yasa ile beraber bu tür davalarında önüne geçilmiş oldu kıdem tazminatı doğan ve bunu kullanan işçi yine emek verme hayatına devam ederek prim gün sayısını doldurabilmektetir.

1997 işe giren ne vakit emekli olur; yıllara bakılırsa belirlenen dilimlerde 97 ve öncesi toplumsal güvenlik kayıtları bulunanlar daha avantajlı bir konumda oluyor.

97 senesinde Toplumsal Güvenlik Kurumu’na kayıt olan bir adam 57 yaşlarında emekliliği hak ederken aynı yıl kuruma üye olan bayanlar 52 yaşla emekli olabilmektedir. 97 senesinde işe süregelen adamların 25 yıl prim ödeme zorunluluğu vardır. Aynı yıl işe süregelen hanımefendilerin ise 20 yıl prim ödeme zorunluluğu vardır.

tıkla sorunu sor

2000 Yılından Sonrasında Sigortalı Olanlar Ne Vakit Emekli Olur? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir