2021 2. Dönem Kıdem Tazminatı Tavanı

Kıdem tazminatı çeşitli nedenlerle işten çıkan çalışana, işverenin kanunlar gereği ödemek zorunda olduğu tazminattır. Sadece çalışmakta olan fert, kendi rızası ile işten ayrılırsa SSK kıdem tazminatı almaya hak kazanamaz.

Kıdem Tazminatı Almanın Şartları Nedir?

Günümüzde Kıdem Tazminatı ile ilgili emek harcama hayatımızda halen kullanılan yasal düzenleme 1475 sayılı yasadaki 14. maddedir. Bu maddeye nazaran bir işçinin kıdem tazminatını hak edebilmesi için:

  • İşçinin kendi isteği ile işten ayrılmamış olması yada vefat etmiş olması,
  • İşçinin işveren tarafınca terbiye ve iyi niyet kurallarına aykırı davranışları sebebiyle işten çıkarılmamış olması,
  • İşçi kendi isteği ile ayrılıyor ise ayrılma sebebi İş yasasının 24, maddesinde belirtilen işçinin haklı bir nedene dayanarak derhal işi bırakması şartına bağlı olması,
  • İşçi kendi isteği ile ayrılıyor ise ve adam ise muvazzaf askerliği sebebiyle işten ayrılmak zorunda kalmış olması,
  • İşçi hanım ise ve çalışırken evlenmiş ise evlendikten sonraki bir yıl içinde işten ayrılmak istemesi,
  • İşçinin emeklilik şartlarını yerine getirmiş olup emeklilik için ilgili kuruma toptan ödeme yada maaş bağlanması için müracaat etmiş olması,
  • İşçi minimum 7000 gün prim ödeme gün sayısı yada minimum 25 senelik sigorta ve 4500 gün prim ödeme gün sayısı şartını yerine getirmiş olup hanım ise 58, adam ise 60 yaşını doldurmayı beklemeden kendi isteği ile işten ayrılmış olması, ya da 506 sayılı yasanın geçici 81, maddesindeki emeklilik sürelerini doldurmuş olmak kaydı ile bir tek yaşını doldurmayı bekliyor iken gene kendi isteğiyle işten ayrılmış olması,
  • İşçinin aynı iş yerinde yada aynı işverene bağlı değişik iş yerlerinde minimum bir senelik emek harcama süresi olmalıdır.

Kıdem Tazminatı Hesaplama İşlemi Iyi mi Yapılmaktadır?

SSK kıdem tazminatı hesaplama, işçinin işe başlamış olduğu tarihten itibaren her geçen yıl için işveren tarafınca işçiye ödenmesi ihtiyaç duyulan 30 günlük giydirilmiş brüt tutarı tutarında kıdem tazminatı ödemekle zorunludur.

Giydirilmiş brüt ücret; işçiye verilen aylık tutara, ikramiye, yol harcamaları, yiyecek harcamaları, yakacak harcamaları şeklinde maddi olanakların ücretlerine eklenmesiyle elde edilmiş aylık gelirdir.

SSK kıdem tazminatı hesaplaması yapılırken, damga vergisi kesintisi yapılmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

İşçi Parça Başına Ücret Alıyor İse SSK Kıdem Tazminatı Hesaplaması;

İşçinin tüm yıl süresince almış olduğu tüm ücretler toplanarak, aynı yıl içinde çalışmış olduğu tüm zamana bölünerek bölünür. Sadece çalışan 1 yıl içinde işvereninden zam almış ise, zammın yapılmış olduğu tarih ile beraber işten ayrılma süresi içinde almış olduğu ücret, bu vakit içindeki çalmış olduğu gün sayısına bölünerek günlük tutarı belirlenmiş olur. Bu işlemlerden sonrasında SSK kıdem tazminatı hesaplama işlemi gerçekleştirilmiş olmaktadır.

Sadece Her çalışanın kıdem tazminatı hesaplanırken Brüt tutarı baz alınmaz. Aylık yüksek ücretler alan işçiler Brüt ücretlerinden değil; Kıdem tazminatı tavan ücretinden tazminatlarını alabilmektedir.

Kıdem Tazminatı Tavanı Hesaplama Deposu Nedir ?

Kıdem tazminatı tavanı da hukuki dayanağını, 1475 sayılı eski İş Kanununun 14 üncü maddesi gereğince hesaplanır. Kanunun yürürlükte olan 14üncü maddesine nazaran; kıdem tazminatının senelik miktarı, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa doğal olarak olan en yüksek Devlet memuruna ‘Emekli Sandığı Kanunu’ hükümleri kapsamında 1 hizmet yılı için ödenecek azami (en yüksek) emeklilik ikramiyesini geçememektedir.

2017 Kıdem Tazminatı Tavanı Ne Kadar ?

Maliye Bakanlığı Bütçe Mali Denetim Genel Müdürlüğünün yayınladığı Genelge ile 01/01/2021 – 30/06/2021 döneminde geçerli olmak suretiyle işgören maaş katsayılarını belirlemiş ve buna nazaran;

2021 yılı ilk 6 ayı için Kıdem Tazminatı Tavanı (01/01/2021 – 30/06/2021) 5.001,76 TL,

2021 yılı Temmuz ayı enflasyon farkı ile beraber memurlara meydana getirilen zam sonucu ortaya çıkan işgören maaş katsayısına nazaran,

2021 yılı ikinci 6 ayı için Kıdem Tazminatı Tavanı (01/07/2021 – 31/12/2021) 5.434,42 TL

olarak belirlenmiştir.

Kıdem Tazminatı Hesaplama

İhbar Tazminatı Hesaplama

tıkla sorunu sor

2021 2. Dönem Kıdem Tazminatı Tavanı İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir