2021 Ehliyet Harçları Ne Kadar?

2021 yılı öncesinde enflasyon rakamlarının açıklanmasının akabinde 2021 yeterlik harcı kadardır? Sorusu akla daha sık bir halde gelmektedir. Zira enflasyon rakamlarının açıklanmasının peşinden harç, vergi ve cezalara da zam yapılmıştır. Devletimizde Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) enflasyon rakamlarını açıklamasının peşinden 2021 itibariyle vergi, ceza ve harçlara yüzde 14. 47 oranından bir zam yapılmış oldu. Bunun organik sonucu olarak ise, yeterlik fiyatlarına da zam yapılmış oldu. Bu açıklamanın peşinden yeterlik harç bedelleri üstünde de bir artış meydan geldi.

2017 senesinde yeterlik harçlarına % 7. 5 oranında bir zam yapılmıştı. Buna gore 2017 senesinde geçerli olan zamanlar 1 Ocak 2017 zamanı itibariyle yürürlüğe girmiştir. 2017 yılı içinde A1, A2 ve A sınıfına ilişkin yeterlik harçları, 143 70 liraydı. B sınıfına ilişkin harçlar ise; 433. 10 lira olarak belirlenmiştir. F ve H sınıfına ilişkin yeterlik harçları ise 143. 70 liraydı. Bunun yanı sıra tüm sınıflara ilişkin ehliyetler için alınan kıymetli kağıt bedeli ise 117 liraydı. Ek olarak 2017 yılı itibariyle yeterlik yenileme tutarı ise 15 lira idi. Tüm ödemeler bankalar vasıtasıyla yapılabiliyordu. Sürücü belgesi eğer kaybolursa ya da yıpranırsa hepsinde yenilme tutarı aynı olarak alınıyordu. Ek olarak Bu işlemler için Polis Teşkilatını Güçlendirme Vakfı bünyesinde ödenen hizmet bedeli ise 22 lira olarak belirlenmişti. 2021 yeterlik harcı ne kadardır? Sorusu ise bu bilgiler ışığında yanıtı aranacak bir sual olarak karşımıza çıkmaktadır.

2021 yeterlik harcı ne kadardır? Vergi, ceza ve harçlara gelen zamdan sonrasında yeterlik harçları üstünde de bir artış kaydedildi. Buna gore yeterlik harçlarına yüzde 14. 47 oranında bir zam yapılmış oldu. İşte Yeterlik harçlarına gelen zammın peşinden oluşan yeni fiyatlar;

  • A1, A2 ve A sınıfı ehliyetlerde yeterlik harç bedeli; 168. 82 lira
  • B sınıfı ehliyetlerde yeterlik harç bedeli; 496. 76 lira
  • F ve H sınıfı ehliyetlerde yeterlik harç bedeli; 168. 82 lira
  • Kıymetli Kağıt bedeli tutarı; 133. 92 lira

Olarak belirlendi. Damga vergisi, temizlik ve çevre vergisi, trafik ve vergi cezaları ve harçlarda 1 Ocak 2021 zamanı itibariyle yüzde 14. 47’lik bir artış yaşandı. Bu doğrultuda Polis Teşkilatını Güçlendirme Vakfına ödenen hizmet bedeline de zam yapılarak 22 lira yerine 25. 24 olarak arttırıldı.

Maliye Bakanlığı Vergi Usul Kanunu gereğince her yıl tekrardan değerlendirme oranlarını açıklıyor. Bu doğrultuda TÜİK verilerine gore açıklamalarda bulunan Maliye Bakanlığı 2021 yeterlik harcı ne kadardır? Sorusuna da cevap veriyor. Bu çerçevede Yeterlik harçlarının da yüzde 14. 47 lik zam oranından etkilendiği görülüyor. Bu doğrultuda derhal her yıl meydana getirilen tekrardan değerlendirme oranlarında bu yıl birazcık daha çok artış yaşandığı gözleniyor. Bu durumun organik sonucu olarak ise; yeterlik harçlarına zam yapıldığı biliyor. Bu aşamada son karar alma yetkisinin Bakanlar Kuruluna ilişkin olduğu da biliniyor.

Sponsorlu Bağlantılar

2021 yeterlik harcı ne kadardır? Sorusu çerçevesinde enflasyon rakamlarının açıklanmasından peşinden yanıtlandı. Bu yanıtın peşinden yeterlik harçlarına 14. 47 oranında bir zam yapıldığı görüldü. Bu aşamada 2021 yılı itibariyle yeterlik alacak olanların ya da bir halde ehliyetlerini yenileyecek olanların zamlı fiyatlarla karşılaşması umut ediliyor. Yeni ücret tarifesi ise; 1 Ocak 2021 zamanı itibariyle hayata geçiriliyor. 2021 yılı içinde vergilerden geçişlik harçlarına, trafik cezalarından yeterlik harçlarına varıncaya kadar pek oldukça ceza ve harçlarda zam yapıldığı biliniyor.

tıkla sorunu sor

2021 Yeterlik Harçları Ne Kadar? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir