2021 Emniyet Kemeri Takmama Cezası Ne Kadardır?

Trafik kuralları insanların can ve mal güvenliğini sağlamaya yönelik olarak geliştirilmiş kurallardır. Bu doğrultuda trafik kurallarına uymayanlar hakkında devlet ceza vererek belirli bir oranda farkın dalık oluşturma gayreti içindedir. Bundan dolayı pek oldukça trafik kuralının ihlal etmenin karşılığında bir ceza vardır. 2021 yılı yaklaşırken 2021 yılı içinde uygulanacak olan trafik cezaları da belli olmaya başladı. Bu aşamada 2021 yılı içinde harç ve vergiler haricinde cezalara da zam geldiği bilinmektedir. Trafik cezalarına getirilen yeni düzenlemeler sonrasında akıllara 2021 güvenlik kemeri takmama cezası ne kadardır? Sorusu da gelmektedir. Tüm cezalara olduğu benzer biçimde güvenlik kemeri takmayanlara da verilecek olan ceza miktarında bir artış yaşandığı bilinmektedir.

2021 güvenlik kemeri takmama cezası ne kadardır? Sorusu kapsamında yer edinen zamlar düşünüldüğünde tıpkı yeterlik harçlarına olduğu benzer biçimde trafik cezalarına da zam yapıldığı görülmektedir. Bu doğrultuda ehliyetlerde ki harç artışının yüksekliği düşünüldüğünde güvenlik kemeri takmamanın da belirli bir oranda cezasının artmış olabileceği düşünülmektedir. Bu aşamada B sınıfı yeterlik harcının 418 liradan 479 liraya çıkmış olduğu düşünüldüğünde güvenlik kemeri takmamanın cezasının da bu oranda bir artışa denk geldiği düşünülmektedir. Bu doğrultuda güvenlik kemeri takmamanın cezasının 2017 yılı itibariyle 96. 5 lira olduğu bilinmektedir. Meydana getirilen son düzenleme ile beraber güvenlik kemeri takmamanın cezasının 96. 5 lira yerine 110. 5 liraya yükseldiği bilinmektedir.

2021 güvenlik kemeri takmama cezası ne kadardır? Sorusu esasında öteki trafik cezalarının ne kadar olduğuyla direkt ilgili olmaktadır. Bundan dolayı bu sual çerçevesinde öteki cezalardaki artışı sıralamakta yarar vardır;

 • Alkollü vasıta kullanmak 876 liradan 1000 liraya yükseltildi.
 • İkinci kez alkollü olarak trafiğe çıkanlar 1. 258 lira ödeyecek.
 • Gereğinden fazla gürültü çıkartanlar 232. 4 lira ceza ödeyecek.
 • Kırmızı ışıkta geçenler ve arışı hız yapanlar 236 lira ceza ödeyecek.

Yukarıda sıralanan ceza oranları 1 Ocak 2021 zamanı itibariyle geçerli olacak. Bu aşamada 2021 güvenlik kemeri takmama cezası ne kadardır? Sorusuna verilen yanıtlar benzer biçimde öteki cezalar ne kadardır tarzındaki sorulara da derhal her türlü trafik hatasına uygulanan ceza miktarlarının arttığı şeklinde olabilmektedir. Zira derhal her alanda olduğu benzer biçimde trafik cezalarında da belirli bir oranda artışa gidildiği gözlenmektedir. Esasında trafik kuralları, vatandaşların güvenliği için koşul olmaktadır. Bundan dolayı trafik kurallarına riayet etmeyenlerin cezalandırılması kamu düzeni için koşul olmaktadır. Bu doğrultuda maddi cezaların miktarı arttıkça caydırıcılığı da artmaktadır. Bundan dolayı esasında trafik cezalarının ücretlerinin arttırılması trafik kazalarının da önüne geçebilecek niteliktedir.

Tüm bu bilgiler çerçevesinde 2021 güvenlik kemeri takmama cezası ne kadardır? Sorusuna verilebilecek yanıtlar sıralandığında, bu cezaların güvenlik kemeri takma hususunda belirli bir oranda hassasiyetin yaşanmasına niçin olabileceği gerçeğini ortaya çıkarmaktadır. Bu sayede ihtimaller içinde kaza durumunda can kaybının da önüne geçilmesi mümkün olmaktadır. Güvenlik kemeri takmama cezası esasında en oldukça kesilen cezalar içinde yer verilmiştir. Buna karşın bilhassa kent içlerinde güvenlik kemeri takmayanların oranının oldukça yüksek olduğu bilinmektedir. Bu doğrultuda güvenlik kemeri takmamanın cezalarının arttırılıyor olması bu mevzuyla ilgili olarak bir bilinçlenmenin yaşanmasını da sağlayabilmektedir. Bu aşamada trafik cezası kesilmesi olası öteki trafik hataları aşağıda sıralanmıştır;

Sponsorlu Bağlantılar

 • Ehliyetsiz olarak vasıta kullanmak
 • Taşıma sınırının üstünde yolcu taşımak
 • Vasıta kullanırken cep telefonu kullanmak
 • Düzmece plaka basmak
 • Düzenlemelere aykırı özellikte plaka takmak
 • Plakasız olarak trafiğe çıkmak
 • Plakasız olarak trafiğe çıkmak

Sıralanan tüm bu trafik cezaları esasında vatandaşın can ve mal güvenliğini korumaya yöneliktir.

tıkla sorunu sor

2021 Güvenlik Kemeri Takmama Cezası Ne Kadardır? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir