2021 Engelli Vergi İndirimi, Engelli Maaşı Ne Kadar ?

Engelli maaşı ve vergi indirimi, engeli olan kişilerin yaşamış olduğu zorlukların giderilmesine katkı sağlamak amacı ile düzenlenen uygulamadır. Engelli vergi indirimleri, engeli olmayan kişiler ile engelli olan kişiler arasındaki rekabet eşitsizliğini giderici bir çözümdür. Engelli indirimi 2021 senesinde meydana getirilen yeni düzenlemeler ile engelli kişilere daha çok katkı sağlamak için indirim kapsamını genişletmiştir.

Kişiler doğuştan yada sonradan zihinsel, ruhsal, bedensel ve duyusal kabiliyetlerini belirli oranlarda kaybedebilirler. Bunun neticesinde toplumsal yaşantılarında ve emek harcama hayatlarında ve günlük gereksinimlerini karşılarken zorluklarla karşılaşırlar. Bilhassa emek harcama hayatlarında desteğe gereksinim duyan engelli vatandaşların ücretlerine engellilik dereceleri oranlarında sakatlık indirimi yapılmaktadır.

Vergi Usul Kanunu çerçevesinde düzenlenen sakatlık indiriminden engelli vatandaşların bakmakla yükümlü olduğu kişilerde yararlanabilmektedir.  Engelli kişilerin vergi indirimlerinden yararlanmaları için başvurularının sorgulamasını yaparak dosyalarının hangi aşamada bulunduğunu öğrenebilirler. Engelli vergi indirimi sorgulama işlemini Vergi Dairesi Başkanlığı engelli vergi indirimi servisinden online olarak yapabilirler. Ek olarak vergi indirim takip ve sorgulama işlemleri E-Devlet üstünden gerçekleştirilmektedir.

2021 Vergi İndirim Meblağ Ve Oranları Ve Maaşlara Yansıması

2021 engelli vergi indirim meblağ ve gelir matrahından alacakları indirim oranları şu şekilde düzenlenmiştir;

 • %80 ve üstünde engeli bulunan 1. derecede engelli vatandaşlar için 1000 TL
 • %60 ila %79 oranında engeli bulunan 2. derecede engelli vatandaşlar için 530 TL
 • %40 ila %59 oranında engeli bulunan 3. derecede engelli vatandaşlar için 240 TL

Engelli vergi indirimi hesaplama 2021 senesinde her yıl olduğu benzer biçimde Gelir İdaresi Başkanlığı tarafınca belirlenen gelir vergisi matrahı üstünden meydana getirilen indirim ile hesaplanır. Gelir vergisi matrahına gore engelli şahıs kaçıncı derecede vergi diliminde bulunuyor ise bu dilim oranındaki meblağ her ay net maaşlarına ilave edilerek ödenmektedir. Engelli emekli maaşı ne kadar 2021 yılı meblağ ve oranları Web üstünden kolaylık ile online olarak öğrenilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Engelli Asgari Ücret Vergi İndirimi Hesaplaması

Asgari ücretli engelli vatandaşların 2021 yılı vergi indirim hesaplamasına gore;

 • %80 oranında 1. aşama engelli asgari ücret sahiplerine net maaşlarına ilave olarak her ay 142,50 TL
 • %60 ila 79 oranında 2. aşama engelli asgari ücret sahiplerinin net maaşlarına ilave olarak her ay 75,00 TL
 • %40 ila 59 oranında 3. aşama engelli asgari ücret sahiplerine net maaşlarına ilave olarak her ay 37,50 TL olarak vergi indiriminden meydana gelen ödemeler yapılır.

Engelli Vergi İndiriminden Yararlanabilecek Olan Vatandaşlar

Gelir vergisi indirimi, kanunda ‘sakatlık indirimi’ adı altında geçer ve engellilere yönelik olarak 193 sayılı gelir vergisi kanunu 31. maddesinde düzenlenmiştir. 31. maddeye gore; emek harcama gücünün %80 oranını yitirmiş olan işgören yada işçi vatandaşlar 1.aşama, emek harcama gücünün %60 oranını yitirmiş olanlar ise 2.aşama, emek harcama gücünün %40 oranını yitirmiş olanlar 3.derecede engelli yurttaş olarak sayılırlar. Gelir Belgesi Tebliğinde belirlenmiş olan tutarlar engelli vatandaşların hizmet erbabı ücretlerinden aylık olarak indirilmektedir.

Engelli vergi indiriminden faydalanabilecek olan vatandaşlarda aranılan özellikler şu şekilde sıralanabilir;

 • Ücretli olarak çalışan engelli vatandaşların kendileri ile birlikte bakmakla yükümlü olduğu kişiler
 •  Kolay usul vergi mükellefiyetli olan engelliler (esnaf, tüccar, zanaatkar ve benzeri) ile beraber bakmakla yükümlü olduğu kişiler
 • Özgür mesleklere dahil olarak çalışan engelli vatandaşların kendileri ile birlikte bakmakla yükümlü olduğu kişiler

Engelli vatandaşların bakmakla yükümlü olduğu kişiler eşi ve çocuklarıdır. Engelli vatandaşların eş ve evlatları vergi indiriminden yararlanma hakkına sahiptirler.

Vergi indiriminden yararlanarak emekli olan vatandaşların Engelli vergi indirimi emeklilik maaşları, sakatlık indirimi ile 4A SSK kapsamı dahilinde 900 ila 1100TL arasındadır. 4c emekli sandığı dahilinde emekli olan engelli vatandaşların aldıkları emekli maaşı ise 1900 ila 2100 TL arasındadır.

Vergi indiriminden emekli olma hakkına haiz olan kişilerin minimum %40 oranında engelli olması gerekir. Bu kişiler yaş şartlarını beklemeden daha erken zamanlarda emekli olma hakkına sahiptirler. Engelli vatandaşların bu haktan yararlanmaları için Sigortalarının başlangıç geçmişine gore sigortalı oldukları süre ve prim gün sayısı geçerliliğini elde etmiş olmaları gerekir. Bu durum ile ilgili iş ve işlemler Toplumsal Güvenlik Kurumu tarafınca yürütülmektedir.

Engelli Vergi İndirim Belgeleri Nereden Alınabilir?

Engelli vatandaşların vergi indirimlerinden yararlanmak için lüzumlu evrakları hazırlayarak müracaat yapmaları gerekir. Emeklilik yaşlarını beklemeden emekli olmak ve daha azca vergi ödemek hakkından yararlanmak isteyen engelli vatandaşlar başvurularını;

 • Bağımsız vergi dairesi olan ilçelerde bulunan vergi dairelerine ve öteki ilçelerde mal müdürlüklerine,
 • İller de defterdarlık Gelir müdürlüğüne, müracaat etmeleri gerekmektedir.

Lüzumlu evrakları tamamlayarak kurumlara müracaat meydana getiren engelli vatandaşlar engelli sıhhat raporu almak için ilgili olan sıhhat kurullarına gönderilirler. Sıhhat kurumu tarafınca verilen sıhhat raporunda bulunan engelli derecesine gore engelli kişinin yararlanacağı vergi indirim tutarları belirlenir.

Engelli kişilerin aldıkları engel derecesini gösteren sıhhat raporunun bir nüshası iş yerine gönderilir. Başvuruları esnasında ellerinde sıhhat raporu bulunan vatandaşların raporları incelemeye alınarak değerlendirilir. Değerlendirme sonunda engelli vatandaşın yeni rapor almasına gerek kalmadan başvurusu kabul görebilmektedir.

Engelli Vergi İndirimi Başvurularında Lüzumlu Evraklar Nedir?

Engelli vergi indirimi için lüzumlu belgeler şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Engelli vatandaşın sakatlık indiriminden yararlanmak istediğini belirten dilekçe
 • Engelli vatandaşın kimlik belgesi
 • Engelli vatandaşın çalmış olduğu yerden alacağı hizmet belgesi (sigortalı işçi olduğuna dair belgeler)
 • Engelli vatandaşa ilişik sigortalı işçi belgeleri; sigorta işe giriş başlangıç zamanı, Toplumsal Sigortalar Kurumu hizmet dökümü ve işyeri tarafınca düzenlenen emek harcama yazısı.
 • Engelli vatandaşa ilişik 3 tane fotoğraf

Hizmet erbabının bakmakla yükümlü olduğu engelli kişilerin müracaatlarında istenen belgeler şunlardır;

 • Müracaat sahibinin engelli kişiye bakmakla yükümlü bulunduğunu gösteren belgenin aslı ya da fotokopisi
 • Müracaat sahibine ilişik 1 tane fotoğraf
 • Müracaat dilekçesi
 • Müracaat sahibine ve bakmakla yükümlü olduğu kişiye ilişik kimlik belgelerinin asılları
 • Müracaat sahibinin hizmet verdiği işyerinden temin edeceği emek harcama durumunu gösteren belge
 • Müracaat sahibinin bakmakla yükümlü olduğu kişiye ilişik 3 tane fotoğraf

Bağ-Kur Sigortalıları Vergi İndirim Belgesi Alabilir Mi?

Bağ-Kur sigortası olan engelli vatandaşlar vergi indirim belgesine haiz olamazlar. Vergi indirim belgesi alarak bu haktan faydalanabilenler bir tek Toplumsal Sigortalar Kurumu sigortalıları ve devlet memurları gelirlerine haiz olan kişilerdir. Bağ-Kur lu olan engelli vatandaşlara vergi indirim belgesi hakkı verilmez fakat bu vatandaşlar için devlet kolay emeklilik hakkı tanımıştır. Bağ-Kur sigortalısı engelli vatandaşlar kolay emeklilik haklarında engellilik oranlarına gore;

 • Engellilik oranı %60 ve üstünde olan Bağ-Kur lu engelli vatandaşlar 15 senede 3960 iş gününü tamamlayarak,
 • Engel oranı %50 ila %59 içinde olan Bağ-Kur lu engelli vatandaşlar 16 yıl 4320 iş gününü tamamlayarak,
 • Engel oranı %40 ila %49 içinde olan Bağ-Kur lu engelli vatandaşlar 18 yıl 4680 iş gününü tamamlayarak emekli olabilirler.

Engelli Kartı Sorgulama

Engelli Sağlık Raporu Nasıl Alınır?

Engelli Yakını Maaşı Ne Kadar, Nasıl Alınır?

tıkla sorunu sor

2021 Engelli Vergi İndirimi, Engelli Maaşı Ne Kadar ? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir