2021 – KYK Kredi Başvurusu

İlk kez üniversiteye gidecek olan öğrenciler büyük coşku duyarken bununla beraber da bu durum ek maliyet anlamına gelmektedir. Üniversitede tahsil görmenin maliyeti birçok aileyi zorlaya bilmektedir. Bu durum için devlet tarafında üniversite öğrencilerine değişik destek sunar sağlanmaktadır. Bu desteklerden bir kısmı maddi öteki kısmı ise tesis şeklindedir. Maddi destek sunar ise kendi içinde farklılaşabilmektedir. Tahsil kredisi ve bursu malum maddi desteklerden ikisidir. Bu destek sunar genel itibariyle benzer olsa da aralarında fark bulunmaktadır. Bu fark tahsil kredisinin ondan sonra ödenmesi koşulu iken bursun ise geri ödemesi yapılmamakta doğrusu karşılıksız olarak verilmektedir. Öğrenciler bu maddi destekleri alabilmek için ilk olarak müracaat yapmaları gerekmektedir. 2021 – KYK kredi başvurusu kurumun belirlediği şekilde yapılması gerekmekte ve aksi durumda meydana getirilen başvurular kabul edilmemektedir.

2021 – KYK kredi başvurusu için ilk olarak kurum tarafınca duyuru edilen süre diliminin gelmesi gerekmektedir. Bu süre dilimi haricindeki zamanlarda müracaat yapılmasöı mümkün değildir. Başvurular online olarak yapılmaktadır. Öğrenciler KYK’nın resmi sitesindeki ilgili bölümden ya da e-devlet üstünden müracaat yapması gerekmektedir. İki başvuruda aynı noktada buluşmaktadır. Bundan dolayı hangisiyle yapıldığının bir önemi bulunmamaktadır. Kredi başvurusunda bulunmak için ilk olarak e-devlete giriş yapılması gerekmektedir. Bunun için PTT’den e-devlet şifresinin alınması ya da öteki giriş şekillerinin kullanılması gerekmektedir. E-devlete giriş yapıldıktan sonrasında ise Gençlik ve Spor Bakanlığının sağlamış olduğu hizmetlerin olduğu bölüme geçilmesi gerekmektedir. Buradan 2021 – KYK kredi başvurusu yapılabilmektedir. Fakat burada dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan oldukca mühim bir husus bulunmaktadır. E-devlet sitesindeki ilgili bölüme giriş yaptıktan sonrasında kredi başvurusu icra eden kişiye ilişik bir ekip bilgiler görünmektedir. Bu bilgilerin doğru olduğundan güvenli olunması gerekmektedir. Bundan dolayı burada bulunan bilgilerin tek tek denetim edilmesi ve yanlış var ise bunun düzeltilmesi gerekmektedir. E-devletten kredi başvurusu yaparken fark edilen yanlış bilgiler için üniversitenin talebe işleri ile iletişime geçilmesi gerekmektedir. Buradaki yetkililer yanlış olan bölümleri düzeltecektir. Bu bölümler düzeltilmeden yapılacak olan başvurular geçersiz sayılacaktır. Bu bölümler düzeldikten sonrasında 2021 – KYK kredi başvurusu yapılmasının önünde hiçbir engel kalmamaktadır.

2021 – KYK Kredi Başvurusu ve Öncelik Belgeleri

2021 – KYK kredi başvurusu esnasında hiçbir belge istenmemektedir. Başvurunun online ortamda yapılması ve gelişen teknoloji bunun en büyük nedenidir. Daha önceki zamanlarda kredi başvuruları bu kadar kolay yapılmamaktaydı ve başvuruculardan bir ekip belgeler istenmekteydi. Şuanda kredi başvurusu icra eden kişilerden hiçbir belge istenmemekte ve ihtiyaç duyulan bu belgeler online olarak öteki devlet kurumlarından alınmaktadır. Bunun haricinde değişik durumu olan kişilerin bu durumları kurum tarafınca bir öncelik olarak kabul ediliyorsa bunun belgesinin sunulması gerekmektedir. Bu belgeyi bir tek hususi durumu olan öğrenciler sunacaktır. Öncelik durumu ve istenen belgeler şunlardır:

  • Şehit evladı ya da gazi evladı olmak ve bunu gösteren belge
  • Sıhhat kurulu raporu ile %40 ve üstünde engelli olduğu belgelendirenler.(Tam Donanımlı Bir Devlet Hastanesi)
  • Lise ya da denk öğrenimlerini Aile ve Toplumsal Politikalar Bakanlığına bağlı yetiştirme yurtlarında geçirerek tamamlayan kişiler (Kurumumuz tarafınca araştırılacaktır.)
  • Darüşşafaka Lisesinden mezun olan kişiler, (Kurumumuz tarafınca araştırılacaktır.)
  • 3713 sayılı Terörle Savaşım Kanunun 21‘inci Maddesi kapsamında bulunan öğrenciler (Valilikten alınacak belge)
  • Ulusal futbolcuların Futbol Federasyonundan alınmış ve bu durumu gösteren belge (öteki branşlarda ulusal olmuş amatör sporcular Kurumumuz tarafınca T.C Gençlik ve Spor Bakanlığından Ulusal Sporcu Belgesi.)
  • Anne ve babası vefat eden kişiler,(Kurumumuz tarafınca Mernis’den alınmaktadır.)

2021 – KYK Kredi Başvurusu ve Taahhütname Onayı

2021 – KYK kredi başvurusu yaparken hususi durumu olanlar yukarıdaki belgeleri müracaat ile beraber ilgili kurumlara teslim etmeleri halinde kredi için bu kişilere öncelik verilecektir. Kredi başvurusunun genel hatları ve bilinmesi ihtiyaç duyulan hususlar bu şekildedir. Fakat burada dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan en mühim husus müracaat esnasında bilgilerin denetim edilmesi ve doğruluğudur. Ek olarak başvurusu kabul edilenlerin yapmaları gerekenleri de zamanında yerine getirmeleri son aşama önemlidir. 2021 – KYK kredi başvurusu yaptıktan sonrasında sonuçlar daha ilkin belirtilen tarihte açıklanmaktadır. Bu izahat sonucunda başvuruş kabul edilenler ve tahsil kredisi almaya hak kazananların taahhütname onayı yapmaları gerekmektedir. Bu taahhütname onayı da e-devlet üstünden yapılmaktadır. Taahhüt onayı yapmak için e-devlete giriş yapılması ve ardında da Gençlik ve Spor Bakanlığındaki ilgili hizmete gelmiş olarak onay verilmesi gerekmektedir. Bu onayı verenlerin 18 yaşından ufak olması halinde ise anne ya da babalarının e-devlet şifreleriyle ilkin veli onayını almaları ve ardında kendi e-devlet şifreleriyle taahhütnameyi onaylamaları gerekmektedir. 15 yaşından ufak ya da anne babasını daha ilkin yitirmiş öğrenciler ise velileri ile beraber en yakın KYK il müdürlüğüne gitmesi ve burada taahhütnameyi onaylaması gerekmektedir.

2021 – KYK kredi başvurusu sonrasında bu krediyi almaya hak kazananlara verilecek olan miktar her yıl birazcık daha artmaktadır. Son meydana getirilen artışla beraber üniversite öğrencilerine verilen tahsil kredisinin miktarı 470 lira olmuştur. Yüksek lisans öğrencileri için bu sayı 940 liraya çıkarken, doktora öğrencileri için ise 1.410 lira olmuştur. Devletin ilgili kurumları öğrencilere verilen kredi miktarlarını eldeki imkanlara bakılırsa en üst seviyelerde tutmakta ve öğrencilerin rahat etmesini sağlamaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

2021 KYK Başvurusu İçin TIKLAYINIZ

tıkla sorunu sor

2021 – KYK Kredi Başvurusu İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir