2021 SGK Borç Yapılandırma

SGK borç yapılandırması 2021 yılının en fazlaca konuşulan mevzularından oldu. 7143 sayılı kanun, poşet kanun olarak her insanın bilmiş olduğu mevzular arasına girdi. Bu kanun, Vergi ve Öteki Bazı Alacakların Tekrardan Yapılandırılası ile Bazı Kanunlarda Değişim Yapılmasına İlişkin Kanun, olarak da biliniyor. Bu kanun 18 Mayıs 2021 tarihinde Resmi Gazetede gösterildi ve borcu olan herkesi yapılandırma yoluna teşvik etti. 7143 SGK yapılandırma ödeme mevzusuna büyük kolaylıklar getirmiştir. Üstelik bu yasa yalnız borç yapılandırmasını değil, Bağkur erken emekliliğini de kapsıyordu. Bu kanunla birlikte yapılandırmaya doğal olarak tutulacak olan borç kalemleri tek tek belirtilmiştir. Belirlenen durumlar haricinde borcu olanlar, yapılandırma fırsatından faydalanamayacaktır. Yapılandırma düzenlemesi 18 Mayıs 2021 tarihinde gelmiştir. Bu tarihten ilkin de bazı yapılandırma girişimleri gerçekleşmiştir. 18 Mayıs 2021’de meydana getirilen ilanla da birlikte, tekrardan yapılandırma müjdesi verildi.

SGK Borç Yapılandırması Neleri Kapsıyor?

SGK yapılandırma 2021 senesinde her insanın ilgilenilmiş olduğu konulardan biri oldu. 18 Mayıs 2021 tarihinde gösterilen kanuna nazaran, bazı borç tiplerinin yapılandırması mümkün olacaktır. Burada belirtilen borç tipleri içinde, sizin de borcunuz yer alıyorsa yapılandırma için başvuruda bulunabilirsiniz. Aksi takdirde yapılandırma imkanından faydalanamazsınız. SGK borç yapılandırması içine giren borç kalemleri tek tek belirtilmiştir. Bu maddeler şu şekilde sıralanabilir:

 1. SSK ve Bağkur sigorta prim borçları
 2. Genel sıhhat sigortası primi
 3. İşsizlik sigortası primi
 4. Emekli Sandığı emeklilik keseneği kurum karşılığı
 5. Emeklilere verilen toplumsal güvenlik destek primi
 6. Ödenme imkanı olmayan isteğe bağlı olan sigorta primleri
 7. SGK tarafınca takip edilen damga vergisi
 8. Avukatların, noterlerin, amatör sporcuların ve öteki toplulukların prim borçları
 9. Hususi işlem vergisi
 10. Eğitime katkı oranı ve gecikme cezası
 11. 31/3/2021 evveliyatına kadar bitirilmiş hususi inşaatlar ile ihale ile alınan işler, 18/5/2021 tarihinden ilkin kurum tarafınca otomatikman işverene verildiği takdirde, 18/5/2021 zamanı itibarıyla ödenmemiş olan tamamlanmamış işçilik tutarı ve bu meblağ üstünden hesaplanacak olan prim
 12. 31/3/2021 evveliyatına kadar bitirilmiş hususi inşaatlar ile ihale ile alınan işler, 31/7/2021 tarihinden ilkin kurum tarafınca otomatikman işverene verilmezse, ortaya çıkacak olan tamamlanmamış işçilik tutarı
 13. 31/3/2021 tarihinden ilkin belirli tespitler yapılmışsa ve bu tespitler 18/5/2021 tarihinden itibaren kesinleşerek yada kesinleşmeyerek yönetimsel para cezasına dönüştüyse bu ceza tutarı
 14. Ziraat sigortalıların ödemesi ihtiyaç duyulan prim
 15. SGK uygulama kanunları kapsamındaki ödeme zorunlulukları

SGK Borç Yapılandırması Neyi Kapsamıyor?

SGK yapılandırma 7143 sayılı kanuna nazaran yapılmaktadır. SGK borç yapılandırması içinde birçok borç, yapılandırma fırsatına dahil edilmiştir. Sadece bazı borçlar vardır ki, bu borçları listede göremezsiniz. Bu borç tiplerinin sayısı oldukça azdır anca eğer size borç yapılandırmasına dahil olmayan borçlardan birine sahipseniz, borcunuzu yapılandıramayacağınızı bilmeniz gerekir. SGK borç yapılandırması içine dahil olmayan borçlar şu şekilde sıralanabilir:

 1. 5393 sayılı Kanunun geçici 5. Maddesi ve Büyük kent Belediyesi Kanununun geçici 3. maddesi kapsamında uzlaşılan alacaklar
 2. Hastaneler, eczaneler, optikçiler şeklinde sıhhat hizmeti sunucularına, yersiz meydana getirilen ödemelerden yada bunlara kesilen cezai şartlardan doğan alacaklar,
 3. SGK’nın kira alacakları

7143 Sayılı Kanun ve Son Müracaat Zamanı

7143 SGK yapılandırma başvurusu, uzatılan süresine karşın her insana kısa gelmiştir. 2021 senesinde, çalışan için gerçekleştirilmiş en güzel adımlardan önde gelen bu yasa, 31 Temmuz 2021 saat 23.59’a kadar yapılandırma imkanı sunmaktadır. Eğer ki sizin de yasanın içine dahil edilmiş mevzularda bir borcunuz bulunuyorsa, bu tarihe kadar başvurunuzu gerçekleştirmelisiniz. Sonrasında tekrardan bir yapılandırma imkanının çıkıp çıkmayacağı isi hemen hemen belirtilmemiştir.

Müracaat yapılabilmesi için 3 yöntem belirlenmiştir:

Sponsorlu Bağlantılar

 1. Şahsen müracaat
 2. Posta yöntemiyle müracaat
 3. İnternet üstünden müracaat

SGK Borç Yapılandırması Başvurusu Iyi mi Yapılır?

SGK borç yapılandırma başvurusunda bulunacak kişilerin, bazı adımları takip etmesi gerekir. Ilk olarak müracaat yapmak isteyen kişilerin, 3 yöntemden birini tercih etmesi gerekir. Bu tercihin arkasından, 31 Temmuz 2021 23.59’a kadar başvuruda bulunması gerekir. Normal olarak şahsen müracaat yolunda mesai saatleri ehemmiyet arz edecektir. 23.59’da gitmek pek mümkün değildir. Sadece web üstünden başvuruda herhangi bir sorun olmayacaktır. 7143 SGK yapılandırma müracaat formunu doğru yere ulaştırarak başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

SGK borç yapılandırmasına başvuran kişilerin de, bağları oldukları toplumsal güvenceye nazaran işlem yapmaları gerekmektedir. Mesela, Bağkur’lular ve SSK’lılar aynı işlemi gerçekleştirmemektedir. Bu yüzden bu işlem adımlarını belirtmeden evvel, bu işlemi sınıflandırmak gerekmektedir. Sınıflandırma şu şekilde yapılabilir:

 1. SKK
 2. Bağkur
 3. Emekli Sandığı

SSK 7143 borçları için; sigorta primi, damga vergisi, hususi işlem vergisi, eğitime katkı oranı ve tamamlanmamış işçilikten meydana gelen prim borçları, toplumsal güvenlik destek primi, yönetimsel para cezası şeklinde borçlar için hazırlanmış müracaat formu doldurulmalıdır. Bu formu doldurduktan sonrasında, web üstünden, posta kanalıyla ya da şahsen teslim işlemi yapmalısınız. Şahsen teslimde de öteki yöntemlerde de iş yerinizin bulunmuş olduğu toplumsal güvenlik il müdürlüğüne yada toplumsal güvenlik merkezine başvuruda bulunabilirsiniz.

Bağkur borçluları ise, birazcık daha detaylı bir sürece doğal olarak tutulurlar. SSK’lılar için geçerli olan durumlar Bağkur’lular için de geçerlidir. Müracaat kanalları ve süreleri aynı şekilde düzenlenmiştir. Sadece bazı borç tiplerinde her tür müracaat yolu tercih edilemeyebilir. Örnek vermek gerekirse, prim borçları için herhangi bir toplumsal güvenlik ilk müdürlüğüne başvurulabilirken, durdurulan sigortalılık sürelerinin ihyasına ilişkin prim borçları yalnız şahsen müracaat kabul etmektedir.

Emekli Sandığı borçluları, nerede ise her borç kaleminde, istedikleri şekilde müracaat gerçekleştirebilirler. Öteki sigortalılara nazaran daha rahat müracaat yöntemlerine haiz Emekli Sandığı çalışanları, fazlaca daha rahat bir halde işlemlerini gerçekleştirebilir.

Borcunuz hangi toplumsal güvenlik tipinden olursa olsun, uzun vadelerden ve taksit imkanlarından faydalanabilirsiniz. Bunun için size sunulan yapılandırma teklifinde borcunuzu iyi taksitlendirmeniz ve tutarını doğru belirlemeniz gerekir.

Kapatılan Kamu Kurumlarının SGK Borçları

Emekli Sandığı kapsamında sigortalı olarak çalışan kişiler, çalışmış oldukları yerlerin kapatılması sebebiyle çeşitli keseneklere maruz kalmış olabilir. Kesenek data sistemi kullanıcı adı ve şifresi iptal edilen kişiler emeklilik keseneği, kurum karşılığı, prim borçları, fiili hizmet süresi zammı, itibari hizmet süresine ilişkin kesenek, ek karşılık prim borçları şeklinde borçlar yüzünden Sigorta Primler Genel Müdürlüğü Primler Danışma Başkanlığı’na başvurmalıdır. SGK taksitlendirme 2021 senesinde da devam edecektir. Prim borçlarınız yapılandırılırken, taksit seçeneklerini de tercih edebilirsiniz.

Ev Hizmetinde Sigortalı Çalıştıranların Borcu

İşçinin alın terini ve hakkını korumayı hedefleyen toplumsal güvenlik sistemi, yalnız uzun soluklu işçileri değil, nerede ise her alandaki sigortalı işçileri korumaktadır. Bu işçilerin bir başka tipi ise, minimum 10 gün çalışan sigortalı ev hizmetçisidir. Bu kişiler ev hizmetinde 10 günden fazla çalıştırılırsa, prim borcu dünyaya gelecektir. Bunun için SGK tarafınca hazırlanan formu, elden, posta yöntemiyle yada internetten göndermeni gerekmektedir. SGK 7143 müracaatsu içine birçok mevzu dahil edilmektedir. Asla düşünmediğiniz konuların bu yapılandırmaya dahil bulunduğunu görebilirsiniz. Sizin de aklınızda sual işareti var ise, kanunu iyi okumanız gerekmektedir.

SGK Borç Sorgulama Nasıl Yapılır?

Sigortam Ödeniyor mu, Sigortam Başladı mı, Nasıl Öğrenebilirim?

SGK Rapor Parası Sorgulama

tıkla sorunu sor

2021 SGK Borç Yapılandırma İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir