2021 Yılı Vergi ve Sgk Affı Emekliye Ek Gelir Müjdesi

2021 Yılı Başkanlık seçimi öncesinde beklenen seçim kampanyaları, seçim kararından dolayı erkene çekilmiş oldu. Fakat bu sefer oldukça değişik kesimleri ilgilendiren geniş kapsamlı bir af ve geliri artırıcı müjdeler mevcut. Bakanlar Kurulu’nun peşinden basın mensuplarının karşısına geçen Başbakan Binali Yıldırım bu kapsamda mühim açıklamalarda bulunmuş oldu. Kısa başlıklar halinde bu imkanları sıralayarak yazımıza başlıyoruz.

2021 Yılı Vergi Affı ve Ek Gelir Müjdesi

 • 65 yaş ve üstünde olan ve yaşlılık aylığı alan kişilerin aylıkları artırılacak.
 • Emekliler dini bayramlar öncesi ikramiye verilecek.
 • Vergi borçları tekrardan yapılandırılacak.
 • SSK, GSS ve BAĞ-KUR borçları tekrardan yapılandırılacak.
 • Trafik cezaları ve, kara yolu taşıma kanununa bakılırsa kesilen cezalar yapılandırılacak.
 • Belediyelere ilişik olan borçlar de bu kapsamda sayılacak.
 • Tüm Devlet kurumlarına olan borçlar gene af ve taksitlendirme kapsamına alınacak.
 • Okulunu herhangi bir nedenden dolayı tamamlayamamış öğrencilere ise okula dönüş imkanı verilecek.
 • Vergi mükellefleri matrah artırımı ile geriye dönük kolay usulsüzlük cezalarından korunmuş olacak.
 • Bağkur borcu olanlara sağlıktan yararlanma hakkı getirilecek.
 • Genç Girişimcinin Sigortasını Devlet Ödeyecek.

Emekli Bayram İkramiyesi Ne Kadar Olacak ?

Meclis’e gönderilen yasa tasarısının ayrıntıları belli olmaya başladı. İkramiyelerden emeklinin dul ve yetimi de yararlanacak. Ramazan ve Kurban bayramlarında ödenecek ikramiyelerin, emekli ve aileleriyle beraber 12 milyon 300 bin vatandaşı etkileyecek. Buna bakılırsa bir bayramda alınacak ikramiye ödemesi emeklinin kendisine 1000 lira olacak. Sadece ölüm aylığı alan dul, yetim ve ana, babalara ise aylık hisseleri oranında; iş kazası meslek hastalığından dolayı gelir alanlara ise iş göremezlik derecesi oranında ödeme yapılacak. Tasarıda dul ve yetimlerin bayram ikramiyelerinden iyi mi yararlanacağına yer verildi.

Hangi Emekliler İkramiye Alabilecek ?

SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı emeklileri, Geçici köy korucuları, Şehit yakını ve gaziler, Vazife ve Harp Malullüğü aylığı alan er-erbaşlar, Kore, Kıbrıs ve İstiklal savaşı gazileri Onur aylığı sahipleri, Şampiyon sporcular, Terörden zarar görmesi sebebiyle aylık bağlanan siviller İle bunlardan yaşamını kaybedenlerin hak sahipleri bu ikramiyeden faydalanabilecektir.

Bayram İkramiyesi Ne Süre Ödenecek ?

Bayram ikramiyesi bu bayramda ve Kurban Bayramında ödenecek. Bu yıl iki sefer tertipli olarak her iki dini bayram öncesi ödemeler gerçekleşecek.

Yaşlılık Maaşı Ne Kadar Olacak ?

2022 sayılı kanuna bakılırsa ödenen yaşlılık aylıkları mevcut durumda aylık 266 TL, 3 aylık olarak da 798 TL olarak ödeniyor. Meclisten yeni yasanın çıkması ile beraber aylık 500 TL, 3 aylık 1500 TL olarak ödenecek ve 2 kat artış sağlanmış olacak.

Sponsorlu Bağlantılar

Vergi Affı Neleri Kapsıyor ?

31/03/2021 tarih ve önceki dönemlere, beyana dayanan vergilerde bu tarihe kadar verilmesi ihtiyaç duyulan beyannamelere ilişkin vergi ve bunlara bağlı vergi cezaları, gecikme faizleri, gecikme zamları, hususi usulsüzlük cezaları, Karayolları, Nüfus dairesi ve RTÜK e olan cezalar. Gümrük ve Tecim Bakanlığına bağlı eğitim daireleri tarafınca 6183 sayılı Kanun hükümlerine bakılırsa takip edilen gümrük vergileri, yönetimsel para cezaları, faizler, gecikme faizleri, gecikme zammı alacakları vergi affı kapsamındadır.

Hangi Toplumsal Güvenlik Kurumu Borçları Af Kapsamında ?

31/03/2021 tarih ve önceki dönemlere ilişik;

 • Sigorta primi, emeklilik keseneği ve kurum karşılığı, işsizlik sigortası primi, toplumsal güvenlik destek primi ile bunlara bağlı gecikme cezası ve gecikme zamları,
 • İsteğe bağlı sigorta primleri ve topluluk sigortası primi ile bunlara bağlı gecikme cezası ve gecikme zamları,
 • GSS kapsamında olan prim borçları

Af kapsamında olacaktır.

Bağ-Kur Borcu Olanlar Sağlıktan Yararlanabilecek mi ?

Bağ-Kur borcu olup da sıhhat hizmetinden yararlanamayan sigortalılar için de düzenleme yapılıyor. Taksitlendirme meydana getiren sigortalı sağlıktan yararlanmaya başlamış olacak. Bunun haricinde değişik formüllerde düşünülüyor. Sıhhat şeklinde bir vatandaşlık hakkının kimsenin elinden alınmaması görüşü ağır basıyor. Bu haktan iyi mi yoksun kalınamayacağı tasarıyla şekillenecek.

Emeklilerin Destek Primi Borcu Af Kapsamında mı ?

Emekli olanların işyeri açması ile beraber % 15 destek primi ödemesi gerekiyordu. Bu durum geçtiğimiz yıllarda kaldırıldı. Sadece daha ilkin bildirim yapmayıp maaşlarından bu primler kesilmeyenler mevcut. Zor şartlarda geçinen emeklilerin de bu primi ödemeye maddi gücü yetmemektedir. İşte bu biriken destek primi borcu af kapsamında silinip, Borçlu emeklilerimizin rahat bir nefes alması sağlanacak.

Genç Girişimcilere Hangi Destek sunar Var ?

Gençlerimize yönelik de emek harcamalar mevcut. İş yeri açmak isteyen 18-29 yaş içinde ki Genç Girişimcilere mevcut durumda 3 yıla kadar vergi kolaylığı var. 75 bin lira gelire kadar olan gelirler vergiden muaf tutuluyor. Mevcut üç senelik gelir vergisi desteği gene devam edecek, bunun üstüne de 1 yıl süresince kendi BAĞKUR primini ödemeyecek. Devlet destekli olarak bağkur primi devlet tarafınca ödenecek. 2021 yılı için Esnaf, şirket ortaklarının ödeyeceği bağkur primi indirimsiz olarak 700,17 TL, prim borcunuzun olmaması ve primlerinizi tertipli ödemeniz halinde ise %5 indirimli olarak 598,70 TL.

Gelir ve Kurumlar Vergisi Matrah ve Vergi Artırımı Hangi Yılları Kapsayacaktır ?

Kanunun meclisten çıkması planlanan tarih baz alındığında matrah artırımının 2017, 2016, 2015, 2014 ve 2013 yılını kapsayacağını düşünmekteyiz. Önceki senelerde matrah artırımında bulunan seneler olması halinde yine artırım yapmasına gerek kalmamıştır.

Aftan Yararlanmak İçin Ne süre Müracaat Yapılacak ?

Kanundan yararlanmak için yurttaşlarımız Temmuz ayı sonuna kadar müracaat edecek ve takip eden 36 ay içinde de borçlarını ödeyebilecekler. Kısaca 3 senelik bir olanak getiriliyor. Peşin ödeme olursa , Gecikme faizinin yüzde 90’ını ödenmeyecek. Bir tek yüzde 10’unu ödemek suretiyle tüm borçlardan kurtulunabilecek.

 

tıkla sorunu sor

2021 Yılı Vergi ve Sgk Affı Emekliye Ek Gelir Müjdesi İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir