2021 Aile Hekimi Maaşları Ne Kadar?

2021’da aile hekimi maaşı averaj olarak 4 Bin 500 TL ve 5 Bin 500 TL içinde değişmektedir. Aile hekimi maaşları yoğun nüfusu olan ve daha azca nüfusu olan bölgelere nazaran değişkenlik göstermektedir. Öte taraftan aile hekimlerinin ödemelerine yansıtılan çocuk sayısı, hekimlerin hizmet süresi ve evli olup olmaması şeklinde detaylara nazaran aile hekimi maaşları değişmektedir. Aile hekimi olarak göreve başlamış olan doktorlar; vazife yapmış olduğu yetki alanı ile kısıtlı olarak maaş almaktadır. Bundan dolayı da her aile sağlığı merkezinde vazife alan hekimin maaşı aynı olmamaktadır. Sadece en düşük ve yüksek aile hekimi maaşları şu şekildedir:

 • En düşük aile hekimi maaşı 4 Bin 500 TL,
 • Maksimum aile hekimi maaşı ise 19 Bin TL olarak belirlenmiştir.

Aile Hekimi Maaşları Neye Nazaran Belirlenir?

Aile hekimi maaşları hekimlerin aylık kesintileri, ne kadar yoğun sözü geçen bir alanda vazife aldıkları şeklinde detaylara nazaran belirlenmektedir. Aile hekimleri maaşlarından damga vergileri kesilmektedir. Gelir vergisi ve damga vergisi ile birlikte toplumsal güvenlik prim kesintileri de meydana gelmektedir. Bu kesintiler toplam maaşın yüzde 15’i olacak şekilde yapılmaktadır. Bunun yanı sıra aile hekimi maaşlarında 16 oranında da toplumsal güvenlik prim kesintisi yapılmaktadır. Öte taraftan binde 6 oranında ise damga vergisi yapılmaktadır. Aile hekimi maaşları kesintiler çıktıktan sonrasında 5 Bin TL ve 5 Bin 500 TL içinde değişmektedir. Bunun haricinde maaşlara hasta başı ücretler de ilave edilmektedir. Buna nazaran aile hekiminin alacağı maaşlar belirlenmektedir.

Aile Hekimleri Ne Kadar Maaş Alır?

Aile doktor maaşı 2021 senesinde hasta başına ve hasta yoğunluğuna nazaran değişmektedir. Aile hekimleri; tıp fakültesini başarıyla tamamlanmış olan doktorlardır. Bu fakültenin tamamlanmasından sonrasında 3 yıl devam eden eğitim programlarına katılmak gerekmektedir. Bu programı tamamlayan uzmanlar, aile hekimi olmayan hak kazanır. Göreve ilk kez başlamış olacak olan aile hekimleri ise 4 Bin 500 TL maaş ile işe başlamaktadır. Kademeler ilerledikçe 5 Bin 500 TL’ye kadar maaşlar yükselmektedir. Bunun haricinde hekimin hasta başı ücretleri ve vazife yaptıkları mahallenin yoğunluğuna nazaran ücretler değişkenlik göstermektedir. Buna nazaran:

 • Eğer aile hekimi sözleşmeli olarak vazife alıyorsa, sisteme kayıt olan şahıs sayısına bakılmadan 1000 şahıs üstünden ücret almaktadır. Bu şahıs uzman statüsünde ise 2 Bin TL fazladan ücret almaktadır.
 • Kadrolu şekilde çalışan uzman hekimler ise; bin şahıs üstünden 1.500 TL almaktadır. 1000 şahıs üstünde sisteme kayıtlı olan hasta sayısına nazaran ise hasta başına 1 TL ücret ödenmektedir.
 • Muayenesi olan bakanlık tarafınca vazife almış uzman hekimler ise; aile doktor sistemine kayıt olmuş her hasta çin 20 kuruş ödeme almaktadır.

Aile hekimlerinin maaşları ise bu ücretler ile sınırı olan olmamaktadır. Bu ücretlerin yanı sıra aile hekiminin yaşamış olduğu bölgedeki averaj kiralar, elektrik ücretleri şeklinde tüm harcamalar da maaşlarına averaj olarak yansıtılmaktadır. Sadece maaşların maksimum oranı bulunmaktadır. Bu oranın standart maaşı geçmesi mümkün değildir.

Aile Hekimi Maaşlarına Zam

Aile doktor maaşına zam Ocak 2021 tarihinde yapılmıştır. Buna nazaran:

Sponsorlu Bağlantılar

 • Ocak 2021 zamanı itibari ile aile hekimleri tüm fazladan ücretler ile birlikte minimum 7 Bin TL ödeme almaktadır. Bu ücretler net maaşı göstermemektedir.
 • A Sınıfında vazife alan bir aile hekimi ise ek ücret ve döner ana para ile birlikte 16 Bin TL kadar maaş alabilmektedir.
 • Uzman bir aile hekimi ise bu maaşlara ek olarak 1.750 TL ödeme almaktadır. Sadece tüm aile hekimleri aynı maaşı almamaktadır. Hekimin çocuklu ya da bekar olması şeklinde etkenler maaşları etkileyen bir detaydır.

Uzman Aile Hekimi Maaşı Ne Kadar?

Uzman aile hekimi maaşları mahallelerde bulunan sıhhat ocaklarında vazife alan doktorlara ödenmektedir. Aile hekimleri; mahallede bulunan şahıs sayısına nazaran maaş almaktadır. Eğer mahallede yaşayan şahıs sayısı yoğun ise, aile hekiminin almış olduğu hasta başına maaşları değişmektedir. Aile hekimlerinin maaşları 5 faktöre nazaran belirlenmektedir. Bunlar:

 • Aile hekiminin maaşları sisteme kayıtlı olan kişilere ödenecek olarak ücret birimlerine nazaran hesaplanmaktadır.
 • Devrin toplumsal ve ekonomik durumu baz alınarak, enflasyon oranlarına nazaran her yıl maaşlara belirli oranda zam yapılmaktadır.
 • Aile hekimlerinin vazife almış olduğu aile sağlığı ve cemiyet sağlığı merkezinin giderleri de doktor maaşlarını belirlemektedir.
 • Gezerek meydana getirilen sıhhat hizmetleri için de belirli bir meblağ ödenmektedir.
 • Aile hekiminin incelem yaparken şahıs için kullanacağı araç-gereç ve giderler de göz önünde bulundurulmaktadır.

Tüm bu detaylar dikkate alınarak aile hekiminin alacağı maaşlar belirlenmektedir.

Göreve Yeni Başlamış Aile Hekimi Maaşları Nedir?

Göreve yeni başlamış olan aile hekimi maaşları averaj olarak dört bin ve beş bin beş yüz TL içinde değişmektedir. Bu ücretler hasta başı alınan ücretlere nazaran de değişmektedir. Aile hekimlerinin maaşlarına yansıyacak olan ek ödemelerin haricinde; çocuk sayısı, kıdem sayısı, eşin çalışıp çalışmadığı şeklinde tüm unsurlar etkili olmaktadır. Öte taraftan maaşlar çeşitli kesintilere de uğramaktadır. Bu kesintiler ise:

 • Gelir vergisi kesintileri
 • Damga vergisi kesintileri
 • Toplumsal güvenlik prim kesintileri yapılmaktadır.

Bu kesintiler maaşa maksimum yüzde 15 oranında tesir etmektedir. Maaşlardan yüzde 16 oranında Toplumsal Güvenlik primleri kesintileri yapılmaktadır. Bunun yanı sıra maaşlarda binde 6 oranlarında ise damga kesintisi yapılmaktadır.

Uzman Aile Hekimi Maaş Hesaplama

Aile hekimi maaş hesaplama uzman hekimin sözleşmeli ya da kadrolu olup olmadığına nazaran değişmektedir. Sözleşmeli olarak vazife alan aile hekimlerinin çalışmış oldukları bölgedeki toplumsal ekonomik gelişmişlik düzeyleri de hesaba katılmaktadır. Aile hekimi maaşları ödemeleri yapılırken, nüfus ve hasta yoğunluğuna da dikkat edilmektedir. Bunun haricinde sözleşmeli olarak vazife alan aile hekimlerinin hizmet verdiği bölgenin kirası, suyu, elektrik ve su ücretleri şeklinde tüm giderler maaşlara yansımaktadır. Bu ödemeler maaşların yüzde 10’undan kesilebilmektedir. Sözleşmeli olarak vazife alan aile hekimlerinin yapacakları tetkikler ve kullanılan malzemeler de maaşlara belge karşılığında gider tutarı olarak maaşa yansıtılmaktadır.

Aile Hekimi Iyi mi Olunur?

Aile hekimi olmak için kişinin yüksek öğretim kurumunda tıp eğitimini tamamlamış hekimlerdir. Tıp eğitimini tamamlayan kişiler 3 senelik bir aile hekimliği eğitimi almaktadır. Bu eğitimleri başarıya ulaşmış şekilde tamamlayan kişiler ise beş bin TL maaş almaktadır. Bu ücretlerin yanı sıra hasta sayısına bağlı olarak da ek ücretler verilmektedir. Sözleşmeli şekilde vazife meydana getiren kişilerin ise bin hastayı muayene etmesi durumunda fazladan 2 Bin TL almaktadır. Eğer doktor kadrolu olarak çalışıyor ise kayıtlı olan bin kişiyi muayene ederek fazladan bin 500 TL almaktadır.

Aile Hekimleri En Fazla Ne Kadar Maaş Alır?

Aile hekimi en fazla maaşı 19 Bin TL olarak belirlenmiştir. Bu üst limitin doldurulması halinde, aile hekiminin daha çok ücret alması söz mevzusu değildir. Aile hekimleri için en büyük avantaj ise devlet tarafınca fazladan ödemeler yapılmasıdır. Kira, faturalar, elektrik ve su faturası oranlarına nazaran maaşlara ek ücret yansıtılmaktadır. Sadece bu ek ücretler ile birlikte bu maaş oranları maksimum 19 Bin TL olmaktadır.

Diyetisyenler Ne Kadar Maaş Alıyor?

Nikah Memuru Maaşları Ne Kadar

Ambulans Şoförü Nasıl Olunur, Maaşları Ne Kadardır?

tıkla sorunu sor

2021 Aile Hekimi Maaşları Ne Kadar? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir