2021 Askerlik Borçlanması Hesaplama

2021 Askerlik borçlanması hesaplama, Toplumsal Güvenlik Kurumu’na bağlı olarak çalışan adamların erken emekli olabilmeleri amacıyla belirli şartlara uygunluk sağlandığında yapılabilmektedir. Sigortalı adamın askerlik süresinin tamamı ya da emeklilik için gereksinim olunacak kısmı borçlandırılabilmektedir.

SSK (4A), BAĞ-KUR (4B) ve Emekli Sandığı (4C) kapsamında sigortalı olan erkekler, askerlik borçlanması yaparak erken emekli olabilmektedir. Askerlik borçlanması hesaplama işlemleri ilgili senenin asgari tutarına bağlı olarak yapılmaktadır. Borçlanma süresi sigortalı adamın talep etmiş olduğu süre için yapılabilmektedir. Kişinin askerlik süresi 18 ay ise, dilerse 18 ay dilerse 1 gün borçlanılabilmektedir.

Askerlik Borçlanması Tutarları Ne Kadar?

2021 Askerlik borçlanma tutarları şöyledir ;

 • 540 Gün 18 Ay En düşük Borçlanma Tutarı : 14,736.38 – (Beyan edilen aylık gelir 2,558.40 TL ise)
 • 540 Gün 18 Ay En yüksek borçlanma Tutarı : 95,786.50 TL (Beyan edilen aylık gelir 16,629.60 TL ise)
 • 450 Gün 15 Ay En düşük borçlanma Tutarı : 12,280.32 TL (Beyan edilen aylık gelir 2,558.40 TL ise)
 • 450 Gün 15 Ay En yüksek borçlanma Tutarı : 79,822.08 TL (Beyan edilen aylık gelir 16,629.60 TL ise)
 • 360 Gün 12 Ay En düşük borçlanma Tutarı : 9,824.26 TL (Beyan edilen aylık gelir 2,558.40 TL ise)
 • 360 Gün 12 Ay En yüksek borçlanma Tutarı : 63,857.66 TL (Beyan edilen aylık gelir 16,629.60 TL ise)
 • 150 Gün 5 Ay En düşük borçlanma Tutarı : 4,093.44 TL (Beyan edilen aylık gelir 2,558.40 TL ise)
 • 150 Gün 5 Ay En yüksek borçlanma Tutarı : 26,607.36 TL (Beyan edilen aylık gelir 16,629.60 TL ise)

Askerlik borçlanması için müracaat yapıldığında en fazla bir ay içinde ilgili tutarın ödenmesi gerekmektedir. Askerlik borçlanması yapmak, emeklilik şartlarından hem prim günü hem de yaş kriteri için avantaj sağlamaktadır. Askerlik borçlanması yapıldığında sigorta başlangıç tarihinden ilkin askerlik yapılmış ise, askerliğin başladığı tarihe kadar yaş geri çekilebilmektedir. Bir kişinin askerlik borçlanması ile yaş kriterine avantaj sağlaması için askere gitmeden ilkin sigortalı olarak çalışmaya başlamış olması gerekmektedir.

Askerlik Borçlanması Iyi mi Hesaplanır?

2021 yılı askerlik borçanması hesaplaması, asgari günlük kazancın %32’sinin hesaplanmasıyla ortaya çıkmaktadır. Askerlik borçlanması başvurusu yapıldığında, borçlanmak istenilen süreyle ilgili ödemelerin bir ay içinde yapılması gerekmektedir. Primi ödenmeyen günler, askerlik borçlanması kapsamına girmemektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Askerlik Borçlanmasına Dahil Olan Süreler Hangileridir?

Askerlik borçlanması kapsamında sayılabilecek süreler bulunmaktadır. Bu süreler;

 • Er ya da erbaş olarak tabanca altında geçen günler askerlik borçlanması kapsamında değerlendirilmektedir.
 • Yedek subay okulunda geçen süreler askerlik borçlanmasına dahil edilebilmektedir.

Bu sürelerin askerlik borçlanması kapsamına girebilmesi yasal mevzuatlar kapsamında mümkün hale gelmektedir. Askerlik borçlanması yapılarak, erken emekli olunabilmesi için ilgili kişinin askerlik görevini yerine getirmiş olması gerekmektedir. Askerlikten muaf olanlar ya da askerliğini yapmamış olan kişiler, askerlik borçlanması yapamamaktadır.

Askerlik Borçlanması İçin Başvurusu Iyi mi Yapılır?

Er ya da erbaş olarak silahaltında geçirilen yada yedek subay okulunda geçirilen süreler askerlik borçlanması kapsamında sayılırken, ilgili sigortalı adamın vefatı durumunda hak sahipleri tarafınca da borçlanma yapılabilmektedir. Askerlik borçlanması başvurusu hem online olarak hem de kuruma gidilerek yapılabilmektedir.

Müracaat için Toplumsal Güvenlik Kurumu il ya da ilçe müdürlüklerine şahsen müracaat yapılması gerekmektedir. Askerlik borçlanması lüzumlu belgeler şu şekilde sıralanabilmektedir;

 • Askerlik Borçlanması Belgesi (web üstünden ya da SGK merkezlerinden temin edilebilmektedir.)
 • Müracaat Dilekçesi (İlgili askerlik şubesinden alınması gerekmektedir.)
 • Nüfus Cüzdanı aslı ve fotokopisi

Askerlik borçlanması başvurusu E-Devlet üstünden online olarak da yapılabilmektedir. Bu müracaat için izlenmesi ihtiyaç duyulan adımlar şu şekildedir;

 • Eski ismiyle SSK, yeni sistemdeki ismiyle 4A kapsamında askerlik borçlanması yapılabilmesi için;
  • https://www.turkiye.gov.tr/sosyal-guvenlik-4a-askerlik-borclanmasi-basvurusu adresine giriş yapılması gerekmektedir.
  • Adres tıklandığında oluşturulan sayfada kimlik doğrulaması yapılmalıdır. Bunun için ‘Kimliğimi Şimdi Doğrula’ seçeneği tıklanarak, kimlik doğrulama sayfasına gidilmelidir.
  • Oluşturulan sayfada kimlik doğrulama yollarından biri seçilerek sisteme giriş yapılmalıdır.
  • Kimlik doğrulama işleminden sonrasında oluşturulan sayfada lüzumlu bilgiler doldurularak müracaat tamamlanabilmektedir.
 • Eski ismiyle BAĞ-KUR, yeni ismiyle 4B kapsamında askerlik borçlanması yapılabilmesi için;
  • https://www.turkiye.gov.tr/sosyal-guvenlik-4b-askerlik-borclanmasi-basvurusu adresine giriş yapılması gerekmektedir.
  • Oluşturulan sayfada ‘Kimliğimi Şimdi Doğrula’ seçeneğine tıklayarak, oluşturulan ilgili sayfada kimlik doğrulama işlemi tamamlanmalıdır.
  • Sisteme giriş yapıldıktan sonrasında lüzumlu bilgiler doldurularak, müracaat işlemi tamamlanabilmektedir.

Askerlik Borçlanması Yapılabilmesi İçin Şartlar Nedir?

Askerlik borçlanması yapılabilmesi için bazı şartlara uygunluk sağlanması gerekmektedir. Askerlik borçlanması olarak sigortalı erkeklere bu hak, adamların askerlik sürecinde sigortasının yatırılmaması ve askerlik sürecinde emek harcama ortamında uzak kalmalarıdır. Askerlikte geçirilen sürenin, sigortalı bir adam için dezavantaj oluşturmaması adına askerlik borçlanması hakkı verilmektedir. Askerlik borçlanması şartları şu şekilde sıralanabilmektedir;

 • 5510 sayılı kanun kapsamında SSK (4A), BAĞ-KUR (4B), Emekli Sandığı (4C), isteğe bağlı sigortalılar ve kanun kapsamında yer edinen tüm sigortalı erkekler askerlik borçlanması hakkına sahiptirler.
 • Askerlik borçlanmasında, borçlanılan tarihteki sigortalılık statüsü esas alınmaktadır. Şu demek oluyor ki şahıs son olarak bağlı bulunmuş olduğu sigorta kolu üstünden askerlik borçlanması başvurusu yapabilmektedir.
 • Mecburi sigortalılık süresi son erdikten sonrasında isteğe bağlı olarak prim ödeyen kişiler, askerlik borçlanması için BAĞ-KUR kapsamında değerlendirilmektedir.
 • Askerlik borçlanması için müracaat yapıldıktan sonrasında lüzumlu incelemeler yapılarak tarafınıza bilgilendirme yapılmaktadır. Bilgilendirme yapıldıktan sonrasında toplam askerlik borcunun bir ay içinde Toplumsal Güvenlik Kurumu’na ödenmesi gerekmektedir. 1 ay içinde ödenmeyen askerlik borçlanması tutarları silinecek ve bu haktan faydalanılmayacaktır.
 • Askerlik borçlanması için yapılması ihtiyaç duyulan toplu ödeme, parçalı olarak da yapılabilmektedir. 540 gün borçlanma yapılmış ise bir ay geçmeden 360 günün ödenmesi de kabul edilebilmektedir. Fakat arada kalan noksan süre için yeniden müracaat yapılması gerekecektir.

Askerlik Borçlanmasının Sigorta Başlangıç Geçmişine Tesiri Nedir?

Askerlik borçlanması avantajları içinde en önemlilerinden bir tanesi sigorta başlangıç tarihinin geriye çekilebilir olmasıdır. Askerlik borçlanması başvurusunda bulunacak olan şahıs, askere gitmeden ilkin sigortalı olarak çalışmış olmaması gerekmektedir. Bu şekilde bir durumda sigorta başlangıç zamanı askerlik borçlanmasının yapıldığı gün sayısı kadar geriye çekilmektedir. Bu durumu bir örnek ile açıklamak gerekirse;

 • SSK (4A) kapsamında çalışan bir kişinin 05.04.1998 tarihinde sigortalılığının başladığı ve 21.05.1993 ila 21.01.1995 tarihleri içinde askerliğini yapmış olduğu düşünüldüğünde;
  • Günlük asgari askerlik borçlanma primi 21,24 TL ile askerlik gün sayısının çarpılması sonucu toplam ödenmesi ihtiyaç duyulan askerlik borçlanması tutarı bulunmaktadır. Bu durumda 21,24 TL x 602 gün hesaplaması sonucu 12.786,48 TL askerlik borçlanması ödenmelidir.
  • Başvurudan sonrasında 1 ay içinde ilgili rakamın ödenmesi sonucunda emeklilik için kazanılan avantajlar şu şekilde olacaktır;
   • Borçlanılan gün sayısı şu demek oluyor ki emeklilik için kazanılan prim günü sayısı 1 yıl 8 ay 2 gün olacaktır.
   • Sigorta başlangıcı ise 1 yıl 8 ay 2 gün geriye alınabilecektir. Şu demek oluyor ki 05.10.1998 sigorta başlangıç zamanı, 03.02.1997 evveliyatına kadar geriye çekilebilecektir.

Askerlik borçlanması için hesaplamalar yapıldığında, borçlanma yapmak isteyen kişiye ne kadar süre borçlanabileceğinin bilgisi verilmektedir. Bu informasyon ışığında şahıs dilediği sürede borçlanma yaparak hem yaş hem de prim gününden yarar alarak, erken emekli olabilmek için talih elde edecektir.

En Düşük Sigorta Primi Ne Kadar ?

SGK Borcu Yoktur Belgesi, Nereden ve Nasıl Alınır?

SGK Hizmet Dökümü Nasıl Alınır?

tıkla sorunu sor

2021 Askerlik Borçlanması Hesaplama İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir