2020 Bedelli Askerlik Başvuru Şartları Nelerdir ?

2020 Bedelli askerlik başvurusu yapmak, zorunluluk askerliğin alternatifi olarak uygulanan ve mecburi askerlikten değişik olarak daha kısa dönem meydana getirilen askerlik uygulamasıdır. Bedelli askerlik uygulamasındaki temel amaç ordu ve devletin ihtiyaçlarının karşılanması ve kişilerin işlerinin kaybetmemesidir. Bedelli askerlik yapmak için nakit para ödenmesi gerekmektedir.

Nakit para ödeyerek bedelli askerlikten yararlanmak Anayasa Mahkemesi tarafınca eşitlik ilkesine aykırı bulunmamıştır. Anayasa Mahkemesinin bedelli askerliğin eşitlik ilkesine aykırı olmadığının sonucuna dayanarak bedelli askerlik uygulaması devletin onay verdiği dönemlerde uygulanmaktadır. Vatanımızda Osmanlı döneminden bu yana mecburi askerlik yapılmasına alternatif olarak sürenin kısaltılması adına karşılık ödenmesi belirli şartlarda mümkün olmaktadır.

Bedelli Askerlik Yapmanın Yolları Nedir?

Bedelli askerlik yapmanın için değişik iki yol bulunmaktadır. Buna bakılırsa;

 • Dövizle kısa dönem askerliğine doğal olarak olan erler özetlemek gerekirse dahte denilen bedelli uygulamasında 21 gün askerlik süresi ile askerlikler tamamlanmaktadır. Dahte uygulamasından yararlanmak için bedelli askerlik yaşının 18 üstünde olması gerekir. 18 yaşlarının doldurmuş ve yurt haricinde 3 yıl süreyle çalışmış olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları bu uygulamadan yararlanmaktadırlar.
 • Türkiye de yaşayan ve 18 yaşını doldurmuş erkekler için bazı dönemlerde çıkan yasalar ile uygulanan bedelli askerlik geçici olmakta ve ilgili yasanın gereğine bağlı olarak uygulanmaktadır. Yasanın yürürlüğe girmiş olduğu dönemlerde aranılan şartları yerine getiren erkekler geçici bedellik hizmetinden yararlanma hakkına haiz olurlar.

Bedelli Askerlik Başvuruları Nereye Yapılmaktadır?

Bedelli askerlik müracaatsu yapmak için askerlik şubelerine gidilerek başvuruda bulunmak gerekmektedir. Türkiye’de yaşayan adamların başvuruları askerlik şubelerinde yapılırken yurt haricinde yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının başvurularını konsolosluklara yapmaları gerekmektedir. Bedelli askerlik başvuruları şahsen yapılmaktadır.

Posta ile ya da vekalet yolu ile meydana getirilen başvurular kabul edilmemektedir. Bedelli askerlik başvurularında ödenmesi ihtiyaç duyulan tutarın nereye ödeneceği ile ilgili banka bilgilerini gösteren belge ile müracaat sahibinin ilgili bankaya ödemeyi gerçekleştirmesi gerekir. Ödemenin yapıldığına dair belgeyi askerlik şubesine götürmüş olan müracaat sahibinin bedelli askerlik müracaat aşamaları tamamlanmış olur.

Sponsorlu Bağlantılar

2020 E-Devlet Üstünden ASAL Bedelli Başvurusu Yapmak

E-Devlet sistemi üstünden ASAL bedelli başvurusu yapmak mümkündür. Bu müracaat için izlenmesi ihtiyaç duyulan adımlar şu şekilde sıralanabilmektedir;

 • https://www.turkiye.gov.tr/mill-savunma-asal-bedelli-basvurusu adresine giriş yapılması gerekmektedir.
 • Sayfada görülen ‘Kimliğimi Şimdi Doğrula’ seçeneği tıklanmalıdır.
 • Oluşturulan sayfada T.C kimlik numarası ve E-Devlet şifresi ile kimlik doğrulama işleminin tamamlanması gerekmektedir.
 • E-Devlet şifreniz yoksa PTT şubelerinden alabilirsiniz. Şifreyi alabilmek için 2 TL ödemeniz ve kimliğinizi ibraz etmeniz kafi olacaktır.
 • E-Devlet şifreniz yoksa ya da temin edemiyorsanız alternatif kimlik doğrulama seçeneklerini deneyebilirsiniz. Bu yollar;
 • Mobil imza
 • Elektronik imza
 • İnternet bankacılığı
 • C kimlik kartı olarak sıralanabilmektedir.
 • Oluşturulan sayfada müracaat işleminin tamamlanması için ihtiyaç duyulan adımlar takip edilmelidir.

2020 Senesinde Bedelli Askerlik Neye Nazaran Belirlenecek?

2020 senesinde bedelli askerlik tutarı belirlenirken;

 • 40 bin gösterge,
 • Işgören maaşı,
 • Katsayı baz alınacak ve hepsi 6 ile çarpılacaktır.

2020 yılı için hesaplanan bedelli askerlik tutarı bu kapsamda 6 ayda bir olmak suretiyle fiyat artışı gösterecektir. Millî Müdafa Bakanlığı’nın yapmış olduğu emekler sonucunda 2020 yılı bedelli askerlik koşulları belirlenmiştir.

Askerlik Erteleme Yaş Sınırı 2020

Millî Müdafa Bakanlığı tarafınca meydana getirilen izahat sonrasında erteleme süreleri için yaş sınırları belirlenmiştir. Belirlenen yaş sınırları şu şekilde sıralanabilmektedir;

 • Lise eğitimi gören erkekler için yaş sınırı 29’dan 22’ye çekilmiştir.
 • Lise eğitimini meslek liselerinde bakılırsa erkekler için kural dışı yapılmış ve yaş sınırı 25’e çekilmiştir.
 • Meslek Yüksek Okulu ve lisans eğitimi gören erkekler için yaş sınırı 29’dan 28’e çekilmiştir.
 • Lisansüstü eğitimi gören erkekler için yaş sınırı 35’ten 32’ye çekilmiştir.
 • Doktora ve tıp eğitimi gören erkekler için 35 yaş sınırı durağan(durgun) kalmıştır.
 • Sporcu erkekler için yaş sınırı 38’den 35’e çekilmiştir.

2020 Dövizli Askerlik Şartları

Bedelli askerlik 2020 senesinde yeni bir sisteme geçmiştir. Dolayısıyla dövizli askerlik içi de ayarlamalar yapılmıştır. Dövizli askerlik ve bedelli askerlik içinde ücret olarak herhangi bir farklılık görülmeyecek. Bedelli askerlik için hesaplanan ücretin Euro karşılığı ile ödeme yapılarak bedelli askerlik yapılabilecek. İlk etap için 31,343 TL’lik bedelli askerlik tutarı güncel kur üstünde Euro’ya çevrilecek ve ödeme yapılacaktır. Bu meydana getiren kişiler dövizli askerlik yapabilecektir.

Bedelli Celp Dönemleri Sorgulaması Iyi mi Yapılır?

Bedelli celp dönemleri sorgulama işlemi için E-Devlet sistemi üstünden yapılabilmektedir. Bu sorgulama için izlenmesi ihtiyaç duyulan adımlar şu şekildedir;

Bedelli askerlik ne süre başlıyor sorusunun cevabı için ise son dakika açıklaması geldi. Bakanlık tarafınca meydana getirilen izahat kapsamında bedelli askerlik hizmeti için temel eğitim yapacakların celp dönemlerinde sevk zamanı değişikliği olduğu belirtilmiştir. Bu kapsamda 16. dönemde temel askerlik eğitim alacak olan kişilerin belirlenmiş olan 30 Mart sevk tarihleri 3 Nisan olarak değiştirilmiştir. 19. dönem için belirlenen 20 Nisan sevk zamanı de 22 Nisan olarak değiştirilmiştir.

2020 Askerlik Dağılımı Bilgileri

Vatanımızda her yıl ortalama 700 bin genç askerlik yaşına gelmektedir. 2020 senesinde askerlik dağılımı ise şu şekilde olacaktır;

 • Bedelli askerliğe ayrılacaklar
 • Yedek astsubaylar
 • Yükümlü erbaş ve erler
 • Dövizli askerlik

2020 Askerlik Süreçleri

Bedelli askerlik meydana getiren kişiler 1 ay temek askerlik yaptıktan sonrasında bedelliye ayrılmaktadır. Lise mezunu olan bir şahıs bedelli askerlik yapanlarla beraber 1 ay temel askerlik eğitimi alacak ve sonrasında 5 ay daha kıtalarda askerlik hayata geçirmeye devam edecek. Şu demek oluyor ki askerlik süresi 6 ay olacak. Askerlikte 6. ay tamamlandıktan sonrasında isterse değerlendirmelerden sonrasında sözleşmeli er ya da uzman erbaş olarak görevine devam edebilecek.

Lisans ve lisansüstü eğitim gören erkekler askere yedek subay olarak gidecektir. 2 ay temel ve derslik eğitimi alacaklar. 2 aylık eğitim sürecinden sonrasında ise 10 ay kıtalarda maaşlı olarak vazife yapacaklar. 12 aylık süreçleri bittikten sonrasında isterlerse ya da ihtiyaca bakılırsa subaylığa geçiş yapabilecekler. Bir öteki seçenek ise tercihlerine bakılırsa 6 aylık erlik süreci olabilecek.

İki senelik yüksek okul mezunları için askerlik dönemlerinde değişimler yapılmıştır. İhtiyaç durumuna bakılırsa belirlenecek olan kontenjanda 12 aylık yedek astsubaylık yapabilecekler. 2 aylık eğitim dönemlerinde harçlık alabilecek ve 10 aylık kıta döneminde maaş ödemesi alabilecekler.

Lise ve altı mezun olan erkekler için 6+6 ay askerlik uygulaması başlayacaktır. Bir aylık eğitimlerini tamamladıktan sonrasında 5 aylık kıta hizmetlerini gerçekleştirebilecekler. 6 aylık hizmetleri tamamlandıktan sonrasında isterlerse terhis olma şansları verilecek. Fakat askerliğe devam etmek isterlerse 6 ay süreyle maaşlı olarak görevlerine devam edebilecekler.

tıkla sorunu sor

2020 Bedelli Askerlik Müracaat Şartları Nedir ? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir