2021 Devlet Hastanesi ve SGK Özel Hastane Muayene Ücretleri

Devlet hastanesi ve hususi hastane muayene tutarı içinde farklılık olmaktadır. 2021 senesinde uygulanan muayene ücret uygulamalarında geçen yıllarda olduğu benzer biçimde hususi ve devlet hastanelerinde farklılık göstermektedir. Toplumsal güvenceye haiz olan kişiler devlet hastanelerinde ücret ödemeden muayene olma hakkına sahiptirler. Bunun yanı sıra hususi bir hastanede muayene olan toplumsal güvence sahibi kişiler;

 • Muayene fark tutarı
 • Muayene oldukları hocanın hususi hekim muayene tutarı ve
 • Tahlil ücretlerini ödemektedirler.

Herhangi bir toplumsal güvenceye haiz olmayan kişilerde devlet hastaneleri ve hususi hastanelerde muayene oldukları vakit ücret ödemek zoruna olurlar.

2021 senesinde Toplumsal Güvencesi Olmayanlara Uygulanan Muayene Ücretleri

Toplumsal güvence sahibi olmayan vatandaşlar gerek devlet gerekse hususi hastanelerde belirli bir ücret ödeyerek muayene olmak zorundadırlar. Uygulanan muayene ücretleri hastaneler içinde ve hekimlere nazaran değişim izah edebilir. Bundan dolayı uygulanan muayene ücretleri averaj olarak şu şekildedir;

 • Araştırma Hastanelerinde uygulanan muayene ücret tutarları 45 TL ile 100 TL içinde olmaktadır.
 • Fakülte Hastanelerinde uygulanan muayene ücret tutarları 60 TL ile 100 TL içinde olmaktadır.
 • Devlet Hastanelerinde uygulanan muayene ücret tutarları 30 TL ile 100 TL içinde olmaktadır.
 • Hususi hastanelerde uygulanan muayene ücret tutarları 85 TL ile 150 TL içinde olmaktadır.

Hususi Hastanelerde Fiyat Uygulamalarının Belirlenmesi Ne Şekilde Olur?

Hususi hastane muayene tutarı hastanenin dahil olduğu derslik, sigortalılık durumu ve muayene olunacak doktorun haiz olduğu unvan ve branşa nazaran değişim göstermektedir. Kayıt işlemine başlarken ilk olarak 15 TL tutarında ödeme kayıt işleminde öğrenim edilmektedir. Hususi hastanenin anlaşmalı olduğu sendikalarda ve iş yerlerinde çalışan sigortalıların muayenelerinde Toplumsal Güvenlik Kurumu katılım payları alınmamaktadır.

Emeklilere verilen ilaçlardaki kesintiler emekli maaşlarından alınmaktadır. Meydana getirilen ilaç kesinti ücretleri oranları emeklilerde %10 iken çalışanlarda %20 olarak uygulanmaktadır. Muayene katılım oranı sorgulaması yapmak için e-devlet sisteminden yararlanılması mümkün olmaktadır. Haiz olunan gizyazı ile e-devlet sistemine giriş meydana getiren 4A,4B ve 4C sahibi sigortalılar sistem üstünden muayene katılım oranı sorgulama işlemlerini gerçekleştirebilirler.

Sponsorlu Bağlantılar

Hususi hastanelerde yüksek fiyatlarla muayene olmak istemeyen kişiler hususi sıhhat sigortası yaptırarak ve tamamlayıcı sigortalardan faydalanarak daha uygun tutarlar ile muayene ve tedavi olma şansına haiz olurlar. Hastaneler içinde değişim gösteren muayene ücret uygulamaları olması sebebi ile muayeneye gitmeden ilkin tercih edilen hastanenin aranarak data alınması doğru olmaktadır.

Hususi hastanelerde bölümlere nazaran uygulanan muayene ücretleri değişmektedir. Plastik cerrahi, ortopedi, göz hastalıkları, hanım hastalıkları benzer biçimde bölümlere öteki bölümlere nazaran meydana getirilen fiyat uygulamaları daha yüksek olmaktadır. Muayene ve daha sonrasında yapılması ihtiyaç duyulan tahlil ve uygulamalar için hususi hastanelerin fiyat uygulamaları farklılık göstermektedir.  Kişilerin mağduriyet yaşamaması adına hastaneye gitmeden ilkin fiyatlar hakkında data alması doğru olmaktadır.

Devlet Hastanelerinde Sigortası Olmayan Kişilere Uygulanan Muayene Ücretleri

Sigorta sahibi vatandaşlar devlet hastanelerinde muayene oldukları vakit tüm harcamaları sigorta tarafınca karşılanmaktadır. Sigorta sahibi vatandaşların yararlandığı bu hak bir tek devlet hastanelerinde geçerlidir. Hususi hastanelerde durum daha değişik olmakta ve sigortalı vatandaşlardan daha düşük orsada muayene tutarı alınmaktadır. Sigortasız olan vatandaşlar için durum daha farklıdır ve devlet hastanelerinde belirli bir ücret ödeyerek muayene olabilirler. 

Sigortasız muayene tutarı 2021 uygulamalarında devlet hastanelerinde alınan muayene tutarı minimum 50 TL olmaktadır. Hastanın durumuna nazaran meydana getirilen tahlil ve benzeri uygulamalar fiyat artışına sebebiyet vermektedir. Hususi hastanelerde ise uygulanan muayene ücretleri 150 TL sına kadar çıkmaktadır. Belirtilen muayene ücretleri hastaneler içinde ve branşlar içinde farklılık göstermektedir. Sigorta sahibi olmayan kişilerin 18 yaşın altındaki evlatlarının devlet hastanelerine meydana getirilen muayene giderleri devlet tarafınca karşılanmaktadır.

Sigortalı çalışan kişilerin ödedikleri katılım hisse tutarları devlet hastaneleri içinde farklılık göstermektedir.  Buna nazaran;

 • Devlet hastanelerinde muayene olan sigortalılardan alınan katılım oranı 6 TL olmaktadır.
 • Araştırma hastanelerinde muayene olan sigortalılardan alınan katılım oranı 7 TL olmaktadır.
 • Üniversite hastanelerinde muayene olan sigortalılardan alınan katılım oranı 8 TL olmaktadır.

Sigortası Olmayan Kişilerin Yapması Gerekenler

Sigorta sahibi olmayanların sigortalı kişilere uygulanan muayene ücretlerinden yararlanabilmesi için izlemeleri ihtiyaç duyulan yol şu şekildedir;

 • Herhangi bir iş yerinde çalışmayarak emekliliğini bekleyen kişiler işsizlik maaşı için müracaat yaparak işsizlik sigortasından yararlanabilir.
 • Maddi durumu daha iyi derecede olan sigortasız kişiler isteğe bağlı sigorta ödemesi yaparak hem kendilerinin hem de ailelerinin sıhhat hizmetlerinden yararlanmasını sağlayabilir.
 • Maddi durumu iyi olmayan sigortasız kişiler il kaymakamlıklarına başvuruda bulunarak Genel Sıhhat Sigortası kapsamında yardım talebinde bulunabilir.
 • Toplumsal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakfına giderek durumunu özetleyen kişiler yardım talebinde bulunarak sigorta başvurusu yapabilir.
 • Genel Sıhhat Sigortası almak için hak kazanan kişilerin azca oranda ücret ödemesi yaparak işlemleri başlatmaları mümkün olmaktadır. Mevzu hakkında detaylı data sahibi olmak isteyen kişilerin kendilerine en yakın olan kaymakamlık binalarına giderek data sahibi olmaları gerekmektedir.

Devlet Hastanelerinde Muayene Olmak İçin Yapılması Gerekenler

Sigortalı ya da sigortasız olarak devlet hastanelerinde muayene olmaya gitmek için izlenmesi ihtiyaç duyulan yol şu şekildedir;

 • Hastaneye gitmeden ilk olarak buluşma alınması gerekir. Buluşma almadan hastaneye giderek muayene olunması mümkün olmamaktadır.
 • Devlet hastanelerinden alınacak randevular için online sisteminden yararlanmak ya da 182 numaralı hattı aramak gerekir.
 • Tedavi olunmak istenen bölüm ve hekimi tercih ederek buluşma alımları gerçekleştirilmektedir. Muayene olunacak tarih ve saatin tespiti ile buluşma alma işlemi tamamlanmış olacaktır.
 • Buluşma gün ve saatinde hastanenin ilgili bölümünde hazır bulunmak önemlidir. Buluşma saatini kaçıran kişiler yine sıra almak zorunda kalacaklardır.
 • Devlet hastanelerine giden sigortalı kişiler ücret ödemeden muayene olurken sigorta sahibi olmayan kişilerin paralı hasta girişinden ücret ödeyerek giriş yaptırmaları gerekmektedir. 2021 senesinde muayene tutarı olarak minimum 50 TL alınmaktadır. Bu tutarı hastane veznesine yatıran kişiler muayene olabilmektedir.
 • Acil olan durumlarda sigorta şartı bulunmamaktadır. Acil hastalık sebebi ile hastaneye gelen sigortasız kişilerden acil girişi yapılması durumunda ücret alınmamaktadır.
 • Sigortasız olan kişiler ödeme yapmadıkları durumlarda sıhhat hizmetlerinden yararlanamazlar.
 • Devlet hastanelerinde muayene olacak kişilerin muayene olacakları saatten minimum otuz dakika öncesinde hastaneye gelmeleri ve giriş yaptırmaları gerekir. Sigortalı kişiler buluşma saatinden 15 dakika ilkin hastaneye gelmiş olarak parasız giriş yaptırabilirler.

Sigorta Durum Sorgulama Nereden, Nasıl Yapılır?

Sigorta İçin Gerekli Evraklar Nelerdir

Rapor Parası Ne Zaman Yatar

tıkla sorunu sor

2021 Devlet Hastanesi ve SGK Hususi Hastane Muayene Ücretleri İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir