2021 Devlet Hibe Kredisi Nasıl Alınır ve Başvuru Şartları

Devlet bağışlama kredisi 2021 senesinde değişik kurumlar vesilesiyle ve artarak verilmeye devam edecektir. KOSGEB, İŞKUR, Ziraat ve Orman Bakanlığı ve daha birçok kurum tarafınca devlet destekli olarak bağışlama ve kredi seçenekleri sunulmaktadır. En büyük bağışlama destekleri KOSGEB tarafınca verilmekte olup 2021 senesinde da yeni projelerle verilmeye devam edecektir. Devlet bağışlama kredi başvurusu için KOSGEB merkezlerine gidilebilmektedir.

KOSGEB Bağışlama ve Kredisi Nedir, Kimlere Verilir?

1990 senesinde bu yana hizmet veren KOSGEB’in açılımı Minik ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı’dır. KOSGEB’in amacı;

 • Türkiye’de etkinlik gösteren minik ve orta ölçekli işletmelerin ekonomideki rolünü arttırmak,
 • KOBİ’lerin rekabet ortamında ayakta kalması ve büyüyebilmesi için destek olmak,
 • Girişimciliğin maddi ve tinsel olarak desteklenmesi,
 • Sanayide entegrasyonu uygun şekilde geliştirmektir.

KOSGEB müracaat şartlarına uygunluk elde eden hepimiz başvuruda bulunabilmekte olup şartlar şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ve 18 yaşından büyük olunması gerekmektedir.
 • KOSGEB desteklerine müracaat yapılabilmesi için ilk olarak KOSGEB tarafınca ücretsiz bir şekilde verilen ‘Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi’nin alınması gerekmektedir. Eğitim sonunda alınacak olan Girişimcilik Sertifikası olmadan müracaat yapılamamaktadır.
 • Firmanın kurulmuş olması gerekmektedir. Müracaat sahibinin şirketinin fiilen açık olması doğrusu vergi levhasının bulunması gerekmektedir.
 • Müracaat sahibinin kurulan şirkette minimum %30 hissesi olması gerekmektedir.
 • KOSGEB desteklerinden faydalanılabilmesi için ilgili iş kolunun KOGSEB desteklenen sektörler sıralamasında yer alması gerekmektedir.
 • KOSGEB destelerinin alınabilmesi için müracaat meydana getirilen bölgenin KOSGEB tarafınca desteklenen bölgeler içinde olması gerekmektedir.

KOSGEB Desteklenen Sektörler Sıralaması Nedir?

KOSGEB tarafınca desteklenen sektörler, 18.09.2009 tarihinde resmî gazete piyasaya sürülen Bakanlar Kurulu sonucu ile belirlenmiştir. Desteklenen sektörlerin tamamının listesine www.kosgeb.gov.tr adresi üstünden ulaşabilirsiniz. Bu listede yer edinen sektörler alt kollara ayrılmış olup her sektör için değişik bir iş kolu ve mevzusu bulunmaktadır. Bu iş kolları ayrı ayrı kodlara haizdir ve müracaat esnasında bu kodlar kullanılmaktadır. Kodlar NACE kod olarak adlandırılmaktadır. NACE kodlar için bazı örnekler şu şekilde sıralanabilmektedir;

 • ‘S’ NACE kodu; ‘Öteki Hizmet Faaliyetleri’ sektörünü simgelemektedir.
  • 95 NACE kodu ‘Bilgisayarların, kişisel eşyaların ve ev eşyalarının onarımı’ iş koluna aittir.
  • 1 NACE kodu ‘Bilgisayarların ve kontakt vasıta ve gereçlerinin onarımı’ iş koluna aittir.
  • 23 NACE kodu ‘Ayakkabı ve deri eşyaların onarımı’ iş koluna aittir.
  • 29.05 NACE kodu ‘Bisiklet onarımı’ iş koluna aittir.

KOSGEB desteklerine başvuruda bulunulabilmesi için ilgili iş kolunun bu listede yer alması gerekmektedir. Bu listede yer almayan iş kolları için destek başvurusu yapılamamaktadır. KOSGEB Desteklenen Bölgeler ve Destekleme Oranları

Sponsorlu Bağlantılar

KOSGEB tarafınca desteklenen bölgeler 6’ya ayrılmış olup bölgelere gore destek oranları değişim göstermektedir. 19.06.2012 tarihinde piyasaya sürülen resmî gazete yer edinen bölgeler şu şekilde sıralanabilmektedir;

 • Birinci bölge kapsamında bulunan iller; Eskişehir, Muğla, Kocaeli, İzmir, Bursa, Ankara, Antalya ve İstanbul’dur.
 • İkinci bölge kapsamında bulunan iller; Adana, Aydın, Bolu, Edirne, Denizli, Isparta, Kırklareli, Kayseri, Konya, Yalova, Tekirdağ, Çanakkale (Gökçeada ve Bozcaada ilçeleri hariçtir.) şeklinde sıralanabilmektedir.
 • Üçüncü bölge kapsamında bulunan iller; Balıkesir, Burdur, Bilecik, Gaziantep, Karabük, Manisa, Karaman, Mersin, Trabzon, Samsun ve Zonguldak’tır.
 • Dördüncü bölge kapsamında bulunan iller; Amasya, Afyonkarahisar, Bartın, Artvin, Çorum, Düzce, Elâzığ, Hatay, Erzincan, Kastamonu, Kırşehir, Kırıkkale, Kütahya, Rize, Nevşehir, Malatya ve Sivas’tır.
 • Beşinci bölge kapsamında bulunan iller: Yozgat, Tokat, Tunceli, Sinop, Osmaniye, Kilis, Niğde, Kahramanmaraş, Ordu, Giresun, Gümüşhane, Erzurum, Çankırı, Adıyaman, Aksaray ve Bayburt’tur.
 • Altıncı bölge kapsamında bulunan iller: Ağrı, Batman, Ardahan, Bingöl, Diyarbakır, Bitlis, Hakkâri, Iğdır, Mardin, Kars, Muş, Siirt, Şırnak, Şanlıurfa, Van, Bozcaada ve Gökçeada’dır.

Birinci ve ikinci bölgelerde yer edinen adam müracaat sahipleri %60 oranında destek alabilmektedir. Müracaat sahibi hanım girişimci, engelli girişimci, şehit ya da gazi yakını ise %80 oranında destek verilmektedir. Kalan öteki bölgelerde ise adam müracaat sahipleri için %70 oranında destek verilmektedir. Hanım ya da engelli girişimci, şehit ya da gazi yakınları için ise %90 oranında destek verilmektedir.

Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Iyi mi Alınır?

KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi’ni her insana açık ve ücretsiz bir şekilde vermektedir. Eğitimlerle ilgili duyurular KOSGEB resmî internet sayfası üstünden yapılmaktadır. Kursa kayıt olmak için ise E-Devlet sistemi kullanılabilmektedir. E-Devlet üstünden kurs kaydı için https://www.turkiye.gov.tr/kosgeb-uygulamal-giriimcilik-eitimi-bavurusu-2727 adresine giriş yapılması gerekmektedir.

KOSGEB Girişimci Geliştirme Destek Programı

KOSGEB tarafınca verilen bağışlama desteği ‘Girişimcilik Destekleri’ adı altında sunulmaktadır. 2021 senesinde verilen ve 2021 senesinde da verilmeye devam edilecek olan girişimci desteklerine bir yenisi daha eklenmiştir. 2021 senesinde verilmeye başlanacak olan ‘Girişimciliği Geliştirme Destek Programı’ kapsamında 360 bin TL’ye kadar destek verilmektedir. Verilen bu destek programının amacı; girişimcilerin işlerini kurabilmeleri ve yürütebilmeleri, gelişip büyüyebilmeleridir.

Girişimci Geliştirme Destek Programı; kendi işini oluşturmak isteyenlere devlet desteği olarak sağlanan KOSGEB bağışlama ve kredi seçenekleri içinde yenidir. Bu program dahilinde geleneksel girişimcilere 60 bin TL’ye kadar, ileri girişimcilere 360 bin TL’ye kadar destek verilmektedir. Bu kapsamda ödenecek hibeler ve verilecek kredi seçenekleri şu şekildedir;

 • Müessese desteği olarak 5 bin TL ila 10 bin TL içinde bağışlama olarak ödeme yapılacaktır.
 • Sonrasında işletmenin performansının ilerleyişine gore verilecek hibeler değişim göstermektedir.
 • 300 bin TL’ye kadar ise makine, teçhizat ve yazılım desteği olarak kredi desteğinde bulunulmaktadır. Bu kredi seçeneği geri ödemeli olarak verilmektedir.

KOSGEB Girişimcilik Desteği

Bu destek kapsamında 50 bin TL’ye kadar bağışlama, 100 bin TL’ye kadar geri ödemeli kredi seçeneği sunulmaktadır. Şartlara uygunluk elde eden hepimiz başvuruda bulunabilmektedir. Bu destek kapsamında İşletme Müessese Desteği olarak geri ödemesiz 2 bin TL verilmektedir.

Müessese döneminde gerekseme olacak makine, teçhizat ve donanım için geri ödemesiz olarak 18 bin TL’ye kadar ödeme yapılmaktadır. İşletme giderlerine destek olunabilmesi için ise 30 bin TL’ye varan geri ödemesiz destek sunar verilmektedir.  Bunun yanı sıra 100 bin TL’ye kadar da oldukça uygun şekilde ve geri ödemeli kredi seçeneği sunulmaktadır.

KOSGEB Desteklerine Müracaat Iyi mi Yapılır?

KOSGEB başvuru işlemleri ilk olarak online olarak web üstünden yapılmaktadır. KOSGEB resmî internet sayfasına giriş yapılarak, veri tabanına kayıt olunması gerekmektedir. Veri tabanı kaydından sonrasında KOBİ beyannamesi verilmelidir. Bu işlem için E-Devlet sistemine giriş yapılması ve lüzumlu formun orada doldurulması gerekmektedir. Arkasından iş planı ve lüzumlu belgeler hazırlanarak, KOSGEB il ya da ilçe müdürlüklerine müracaat yapılabilmektedir.

Başvurular en fazla 2 ay içinde değerlendirilmekte olup pozitif sonuçlanır ise ödemeler anında yapılmaya başlanmaktadır. KOSGEB destekleri için değerlendirmeler, KOSGEB uzmanları tarafınca yapılmaktadır. İş planı ve projesi hazırlama ile ilgili tüm detaylar Uygulamalı Girişimcilik Eğitiminde öğretilmektedir.

KOSGEB Başvuru Formu Örneği

E-Devlet Üzerinden Kosgeb Başvurusu Nasıl Yapılır?

KOSGEB Nitelikli Eleman Desteği Nasıl Alınır?

tıkla sorunu sor

2021 Devlet Bağışlama Kredisi Iyi mi Alınır ve Müracaat Şartları İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir