2021 Emeklilik Aylığı (Maaşı) Hesaplama Nasıl Yapılır ?

2021 Emeklilik aylığı (maaşı) hesaplama işlemleri iyi mi yapılır ? her sigortalının merak mevzusu olmaya devam etmektedir. Emekli olma ve alınan emekli aylığının miktarı benzer biçimde parametreler emeklilik türüne bakılırsa değişkenlik göstermektedir. Vatanımızda SSK, Bağ-kur ve Emekli Sandığı olmak suretiyle üç değişik toplumsal sigorta türü bulunmaktayken bu sigorta türleri daha sonradan meydana getirilen reformlarla Toplumsal Sigortalar Kurumu çatısı altında birleştirilerek tekrardan düzenlenmişlerdir.

SSK, Bağkur ve Emekli Sandığı olarak kurulan bu sigorta türleri SGK bünyesinde birleştirildikten sonrasında emekli maaşı hesaplama 4A, 4B ve 4C olarak tekrardan adlandırılmışlardır.

Sigortalı Olma Türlerine Gore Emeklilik Türleri Nedir?

Vatanımızda 01 Ekim 2008 tarihindeki ve 5510 Sayılı Toplumsal Sigortalar ve Genel Sıhhat Sigortası Kanunu çerçevesinde meydana getirilen düzeltim ile Toplumsal Güvenlik Kurumu olarak birleştirilen SGK’da yukarıda da belirttiğimiz suretiyle üç sigorta türü bulunmaktadır. Bunlar;

  • 4A, bir iş yerinde emek harcayarak sigorta yaptırılan eski adıyla SSK’lı sigortalıları,
  • 4B, kendine ilişkin bir işletmesi olan esnafları ya da çiftçilik yapmış olup kendi sigortasını ödeyen eski adıyla Bağ-kur’lu sigortalıları,
  • 4C, kamu kurum ve müesseselerinde çalışan ve sigortası kamu tarafınca yatırılan eski adıyla Emekli Sandığı olan sigorta türleridir.

Burada çoğunlukla karıştırılan bir isim benzerliğine dikkat çekmek gerekiyor. Kamuda 4a, 4b ve 4c adıyla kadro tipleri bulunmaktadır. Bu kadro tipleri 4a kadrolu, 4b sözleşmeli, 4c ise kamu işçisi kadro tiplerini ifade etmektedir. Sigorta türü olan 4C ile kadro türü olan 4c karıştırılmamalıdır.

Kamuda çalışan hepimiz eski adıyla Emekli Sandığı olan 4C sigorta türüne tabidir, şu demek oluyor ki kadrolu olarak 4a türündeki kadro türünde hizmet veren kamu çalışanı sigortada 4/C’lidir.

Sponsorlu Bağlantılar

Emekli maaşı hesaplama siteleri üstünden arama yapılırken bu değişkenler ne olursa olsun belirtilmelidir zira 01 Ekim 2008 tarihinden ilkin işe başlamış olan sigortalıların emekli aylıkları en oldukca bu değişken üstünden hesaplanmaktadır.

4/A Emekli Aylığı (Maaşı) Hesaplama Iyi mi Yapılır ?

Eski adıyla SSK, yeni adıyla 4A olan sigorta türünde emekli maaşı hesaplamak için en mühim değişken sigortalının ilk işe giriş tarihidir. Bunun sebebi ise değişik zamanlarda meydana getirilen toplumsal sigorta reformlarıdır. Yakın tarihimizde iki mühim düzeltim yapılmış ve bu reformlar sonrasında işe başlayanların toplumsal haklarında bazı değişimler olmuştur. SSK şu demek oluyor ki 4A’lı sigortalıların işe başlangıç tarihlerine bakılırsa emeklilik yaşı ve emekli aylığı miktarları şu tarihlere bakılırsa değişkenlik göstermektedir;

  • 2000 yılı Ocak ayından ilkin ilk kez sigorta girişi yaptıranlar,
  • 2000 yılı Ocak ayı ile 2008 yılı Ekim ayı içinde ilk kez sigorta girişi yaptıranlar ve
  • 01 Ekim 2008 sonrası ilk kez sigorta girişi yaptıranların toplumsal hakları birbirine bakılırsa bazı farklılıklar göstermektedir.

Şimdi bu sigorta başlangıç tarihlerindeki değişikliklerin 4A emekli maaşı hesaplama robotunda ne benzer biçimde değişikliklere niçin olduğuna detaylı olarak bakalım.

2000 yılı öncesinde sigorta başlangıcı olan kişilerin emekli aylıkları, gösterge rakamı ve aylık bağlanma oranı çarpılarak elde edilmiş sonucun hesaplanmasıyla bulunur. 2000 öncesi dönem için aylık bağlama oranı, %60’dır. Bu zamanda işe başlayanların emekli aylıkları öteki dönemlere bakılırsa oldukça avantajlıdır.

2000 yılı Ocak ayı ile 2008 yılı Ekim ayı içinde sigorta başlangıcı olan kişilerin emeklilik aylıklarının hesaplanmasında gösterge rakamı kaldırılarak bunun yerine güncelleme katsayısı getirilmiştir. Güncelleme katsayısı, gelişme hızı ve TÜFE sayılarındaki değişim esas alınarak belirlenmektedir. Güncelleme katsayısı ve aylık bağlanma oranının çarpımı bizlere emekli aylığını verecektir. Bu dönemdeki aylık bağlama oranı ise minimum %35’dir.

2008 yılının Ekim ayı ve sonrasında ilk sigorta girişini yaptıran 4A’lılar ise bu üç devrin minimum emekli aylığını alacak olanlar diyebiliriz. Bu zamanda emekli aylıkları hesaplanırken güncelleme katsayısı TÜFE ile gelişme hızının %30’u şeklinde alınır şu demek oluyor ki bundan önceki döneme bakılırsa daha düşük olan güncelleme katsayısı düşmüş olduğu benzer biçimde aylık bağlanma oranları da senelik %2’ye düşürülmüştür. Bu zamanda aylık bağlama oranı yaşlılık ve ölüm için en fazla %40’dır. SSK emekli maaşı hesaplama – ne kadar maaş alırım diyenler için emekli maaşı hesabı bu şekildedir.

4/B Emekli Aylığı (Maaşı) Hesaplama Iyi mi Yapılır ?

Bağ-kur adıyla da malum 4B türündeki sigortalılık genel olarak iki ana başlığa ayrılır. Bunlar Esnaf ve ziraatçi olarak hayatlarını kazanan şahısların sigortalılıkları 4B sigorta türündedir. Bu sigorta türünde de 4A’lı sigortalılarda olduğu benzer biçimde gene 2000 yılı öncesi, 2000 yılı ile 2008 yılı Ekim ayı arası ve 2008 yılı Ekim ayı sonrası işe başlangıç tarihindeki olmak suretiyle 3 dönem üstünden emekli aylığı hesabı yapılmaktadır.

2000 yılı öncesi sigorta başlangıç zamanı olan şahısların emekli aylığı hesaplanırken, gösterge rakamı, aylık bağlanma oranı çarpımıyla elde edilmiş sayı üstünden hesaplanmaktadır. Bu zamanda aylık bağlanma oranı minimum %70 olarak hesaplanmaktayken 25 senenin üstündeki her emek verme yılı için de %1 oranında arttırılmaktadır. Emekli maaşı hesaplama formülü 2021 senesinde 2000 yılı öncesi sigorta başlangıç zamanı olanlar için bu şekilde hesaplanmaktadır.

2000 yılı ile Ekim 2008 periyodu içinde sigorta başlangıcı olan şahısların emekli aylığı hesaplanırken bu zamanda de gene 4A’lı sigortalılarda olduğu benzer biçimde gösterge rakamı yerine gelişme hızı ve TÜFE rakamlarıyla elde edilmiş güncelleme katsayısının, aylık bağlanma oranıyla çarpılması sonucu bulunur. Bu zamanda aylık bağlanma oranı ilk on yıl için %35 olarak belirlenmekte sonradan ödenen her yıl için %2 oranında arttırılmaktadır.

2008 Ekim ayından sonrasında sigorta başlangıcı icra eden Bağ-kur’luların emekli aylıkları hesaplanırken de gene aynı SSK’lılarda olduğu benzer biçimde hem güncelleme katsayısı hem de aylık bağlanma oranı oldukça düşüktür. Güncelleme katsayısı TÜFE ile gelişme hızının %30’u şeklinde alınırken aylık bağlanma oranı ise %50 olup sonradan ödenen her yıl için %2 oranında alınmaktadır.

4/C Emekli Aylığı (Maaşı) Hesaplama Iyi mi Yapılır ?

Eski adıyla Emekli Sandığı olan ve sonrasında meydana getirilen reformla 4C olarak isimlendirilen sigorta türünün öbürlerinden en büyük farkı kamu çalışanlarının faydalanabildiği bir sigortalılık türü olmasıdır. Işgören emekli maaşı hesaplaması yapılırken 4A ve 4B’lilerden değişik olarak hesaplama yapılmaktadır. Bunu sebebi kamu çalışanlarının unvan, aşama, aşama, emeklilik derecesi, kademesi benzer biçimde pek oldukca değişik parametreyi barındırıyor olması gösterilebilir.

4C’li sigortalılar emeklilik aylıkları ve ne süre emekli olabilecekleri benzer biçimde pek oldukca sorularının cevaplarını kanunda belirtilen tablolardan bulabileceklerdir sadece bu ve buna benzer soruların tam cevaplarını emeklilik hak edilmeden ilkin hesaplatmak pek doğru sonuçlar vermeyecektir. Bunun sebebi ise emeklilik dönemine kadar pek oldukca parametrede değişimler olacak olmasıdır.

4A, 4B ve 4C’li Sigortalılar Emekli Aylıklarını Nereden Görebilir?

SSK, Bağkur ve Emekli Sandığı olarak da malum bu sigortalı türlerinin emekli aylıklarını kendilerinin hesaplaması birazcık zor bir durum olabilir ve uzmanlık isteyen hesaplar olarak bilinirler. Bu hesabın emeklilik tam olarak hak edilmeden hesaplanması da sıhhatli netice vermeyebilir ve ortalama sonuçlar elde edilmektedir. Emekli aylığı hesaplama yada görüntülemek için Toplumsal Güvenlik Kurumunun resmi sitesinden ya da E devlet üstünden sigorta başlangıç zamanı ve prim ödeme gün sayıları benzer biçimde kriterler girilerek online olarak öğrenmek mümkündür.

Ne Zaman Emekli Olurum? Emeklilik Hesaplama

İsteğe Bağlı Emeklilik Şartları Nelerdir ?

Erken Emeklilik Şartları Nelerdir ?

tıkla sorunu sor

2021 Emeklilik Aylığı (Maaşı) Hesaplama Iyi mi Yapılır ? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir