2021 Emeklilik İkramiyesi Hesaplama

2021 senesinde emeklilik hayalleri kuranların ikramiyelerini hesaplaması oldukça basittir. E Devlet ve SGK’nın resmi sitesi üstünden en doğru ve güvenilir sonuçların alınabileceğini unutmamak gerekir. SSK, Bağ-kur ve Emekli Sandığı’na doğal olarak olarak prim yatırmış tüm sigortalıların emekli ikramiyesi ne kadar alırım sorusu en oldukça dört gözle beklenen soruların başlangıcında gelmektedir. Bundan dolayı bu mevzuda sıhhatli ve doğru bilgiye ulaşmak için E Devlet ve SGK resmi internet sayfası üstünden sorgulama yapmadan ilkin sorguda belirtmemiz ihtiyaç duyulan değişkenleri iyi bilmek gerekmektedir.

Emeklilik İkramiyesi Hesaplanırken Bilinmesi Gerekenler Nedir?

Emeklilik ile ilgili meydana getirilen sorgularda bizlerden istenen bilgiler ne kadar doğru olursa sorgu neticesinde alacağımız sonuçlar da o denli doğru olacaktır. Bunun için bu sorguları yapmadan ilkin emekli maaşı ve ikramiye hesaplama ile ilgili sorulacak soruların neler bulunduğunu evvel bilmek gerekir. Ilk olarak hangi sigorta türüne doğal olarak çalışılıyor ise o sigorta türünün mühim parametrelerini bilmek gerekmektedir. Toplumsal Güvenlik Kurumunun sitesinde yer edinen ne süre emekli olurum başlığı aracılığı ile emekli ikramiyesinden başka, emeklilik yaşı ve emekli maaşı da hesaplanabilmektedir. Bunun için göz önünde bulundurulması ihtiyaç duyulan detayları şu şekildedir;

 • C. kimlik numarası,
 • SGK sicil numarası,
 • Baba adı,
 • Nüfusa kayıtlı olunan il bilgisi,
 • Doğum zamanı,

SSK (4A) Emeklilik İkramiyesi Iyi mi Sorgulanır?

Malum adıyla SSK, yeni adıyla 4A olan sigorta türünde emekli ikramiyesi sorgusu yapabilmek günümüzde oldukça basittir. Online olarak yapılabilen bu işlem için istenirse en yakın Toplumsal Güvenlik Kurumu Müdürlüğüne gidilerek de emekli ikramiyesi sorgusu yapılabilir anca bu işlem artık E Devlet ve SGK’nın resmi sitesi üstünden yapılabilmektedir. E devletten sorgu yapmak isteyenlerin ilk olarak E devlet şifresine haiz olması gerekmektedir. PTT üstünden satın alınabilen gizyazı yardımıyla giriş yapılabilen E Devlet kapısı üstünden yalnızca kimlik numarası ile 4A emekli ikramiyesi hesaplaması yapılabilmektedir. E devlet şifresi olmayan ya da bu sorgulamayı SGK resmi internet sayfası üstünden yapmak isteyen sigortalıların bilmesi ihtiyaç duyulan parametreler şunlardır;

 • C. kimlik numarası,
 • SGK sicil numarası,
 • Baba adı,
 • Nüfus il bilgisi,
 • Doğum yılı,

4A emeklilik ikramiyesi hesaplaması yapılması için lüzumlu olan bilgilerdir. Yukarıda sayılan bilgiler girilerek, sigortalılar emeklilik ikramiyelerini hesaplayabilirler sadece en doğru ve net data elbet ki emeklilik esnasında verilecek bilgidir bu sebeple son değişkenler hesaba katılmış olur.

Sponsorlu Bağlantılar

Bağkur (4B) Emeklilik İkramiyesi Iyi mi Sorgulanır?

Kim bilir hesaplanması için minimum şeyin bilinmesi ihtiyaç duyulan sigorta türü 4B şu demek oluyor ki malum adıyla Bağkur sigorta türüdür. Bu sigortada da emekli ikramiyesi hesaplanması için en doğru ve güvenilir kaynak SGK resmi internet sayfası olacaktır. SGK’nın resmi internet sayfasına girdiğinizde yalnızca Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaranız ve sitenin sorgulama esnasında oluşturduğu doğrulama koduna gereksinim duyulmaktadır. T.C. kimlik numarası girildikten sonrasında verilen doğrulama kodunu da doğru bir halde girdikten sonrasında sistem bizlere emekli ikramiyesi hakkında en sıhhatli bilgiyi sunacaktır. Sadece 4B’li sigortalıların bu aşamada bilmeleri ihtiyaç duyulan en önemli mevzu şudur. Bağkur’a doğal olarak olarak prim ödeyen bir sigortalı, 5 bin 400 günlük ödenmiş prim günü bulunmuyor ise emeklilik ikramiye sorgusu yapamamaktadır. Işgören ve işçi emekli ikramiyesi hesaplamalarında olmayıp, yalnızca 4B’li sigortalılar için geçerli olan bu durum resmi olmayan bazı başka kaynaklarda 5 bin 400 günlük ödenmiş prim günü bulunmayan sigortalıların emekli ikramiyelerini hesaplayabildiklerini iddia etseler de sıhhatli bir hesaplama olmayacağından tercih edilmemelidir.

Emekli Sandığı (4C) Emeklilik İkramiyesi Iyi mi Sorgulanır?

Kamu çalışanlarını kapsayan bu sigorta türünün yeni adı olan 4C kamu çalışanları içinde yaygın bir kafa karışıklığına niçin olmaktadır. Bunun sebebi ise kamuda buna benzer bir adla kullanılan bir kadro türü olmasıdır. Kamu kurum ve müesseselerinde 4a kadrolu, 4b sözleşmeli, 4c ise kamu işçilerinin kadro türlerini adlandırmak için kullanılmaktayken bu kadro türlerinin hepsi söz mevzusu sigorta olduğunda 4C türündeki şu demek oluyor ki eski adıyla Emekli Sandığı’na doğal olarak olarak çalışmaktadırlar. 4C’li kamu çalışanı, işgören emeklilik hesaplamasına gelecek olursak bunun için de gene bazı bilgiler ile SGK’nın resmi internet sayfası üstünde en sıhhatli sorgulama gerçekleştirilebilecektir. Bu bilgiler şunlardır;

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlık numarası
 • Hizmete başlama yılı
 • Hizmete başlama ayı
 • Aylık tarih
 • Ek gösterge limiti

Bu bilgiler doğru ve eksiksiz bir halde girildiğinde SGK internet sayfası bizlere en doğru emekli ikramiyesi bilgilerini verecektir. Bununla beraber emekli aylığını da öğrenmek isteyen 4C’li sigortalılar ise bazı başka detayları de girmeleri kafi olacaktır. Bu detayları;

 • Maaş süreci
 • Aşama bilgisi, 1 ile 15 içinde
 • Aşama bilgisi, 1 ile 9 içinde
 • Ek gösterge, 0 ile 9 bin içinde
 • Kıdem yılı, 1 ile 25 içinde
 • Fiili hizmet yılı toplamı, 1 ile 50 içinde
 • Hizmet ayı
 • İkramiye yılı
 • Makam tazminatı
 • Temsil ya da vazife tazminatı

Detayları biçim üstünde eksiksiz olarak doldurulmuş olduğu takdirde işgören emekli maaşı ve işgören emekli ikramiyesi hesaplama 2021 bilgilerine ulaşmak mümkün olacaktır. Yukarıda sayılan bilgilerin tamamı sigortalının çalmış olduğu kurumun hesap işleri ofisinden bir dilekçe ile alabileceği maaş bordrosu ya da E devlet kapısında bulunan E bordro üstünden rahatça erişebileceği bilgilerdir.

E Devlet Üstünden Emekli İkramiyesi Sorgulama

E Devlet üstünden bir tek emekli ikramiyesi sorgusu değil emekliliğe dair neredeyse her mevzu hakkında nitelikli bir halde data alınabilmektedir. Sadece ilk olarak E devlete iyi mi girilebileceği hakkında bazı şeyleri bilmek gerekmektedir. E devlete giriş yapmanın birden oldukça yolu bulunmaktadır. Bu yöntemlerden en bilineni PTT şubeleri vasıtasıyla bir E devlet şifresi sahibi olmaktır. Bir kereye mahsus 2 TL’ye alınan bu gizyazı kaybedilmiş olduğu ya da unutulmuş olduğu takdirde tekrardan bu kez 4 TL ücret ödeyerek PTT’den yine satın alınabilmektedir. Bunun haricinde bir öteki yöntem ise mobil imza GSM operatörleri tarafınca mobil hattınıza tanımlanabilen ve ıslak imza yerine geçen bir uygulama olup yasayla güvence altına alınmıştır. Mobil imzaya benzeyen bir öteki yöntem ise elektronik imzadır. E devlete giriş yapabilmek için kullanılabilen elektronik imzanın mobil imzadan farkı cep telefonu üstünden değil bir USB diske tanımlanmış olmasıdır. Elektronik imza uygulamasına vatanımızda pek oldukça kamu kurumu geçmiş ve bu uygulamayı kullanmaktadır. E devlete girebilmek için nüfus cüzdanı detayları kullanılarak ya da anlaşmalı bankaların web bankacılıklarını kullanarak da girmek mümkündür.

Emeklilik Hesaplaması İçin TIKLAYINIZ

Yukarıda sayılan yöntemlerden birisi kullanılarak girilen E devlet kapısından Toplumsal Güvenlik Kurumunu seçerek ya da arama kısmına gelip buradan emekli ikramiyesi hesaplama yazarak 4A, 4B ve 4C sigorta türlerinden hangisine doğal olarak olursanız olun sorgulama yapmak mümkündür. Burada SGK resmi internet adresinden değişik olarak bizlerden istenen tüm lüzumlu detayları temin etmek mümkündür. Şundan dolayı E devlet kapısı üstünden giriş yaptığımızda tüm kişisel bilgiler bizlere bu kaynaktan aslına bakarsan sunulmaktadır. Lüzumlu kişisel bilgiler girilerek sorgulama yapıldığında E devlet sorgusu,  Toplumsal Güvenlik Kurumunun veri tabanını kullanarak lüzumlu incelemeyi yaparak en doğru ve en güvenilir hesaplamayı sigortalılara sunacaktır.

Emeklilik Geriye Dönük Borçlanma

Emeklilik Aylığı Hesaplama

Emeklilik için Gerekli Evraklar

tıkla sorunu sor

2021 Emeklilik İkramiyesi Hesaplama İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir