2021 Emeklilik Yaşı Hesaplama Nasıl Yapılır?

Emeklilik yaşı hesaplama işlemleri kapsamında, emeklilik planlarını etkileyen emeklilik yaşı hesaplama işlemi, Toplumsal Güvenlik Kurumu sayfasından ya da e-devlet sorgularından yapılabilmektedir. Bu kapsamda emeklilik yaşı hesaplama işlemleri kapsamında kişinin bugüne dek geçirdiği hizmet süresi, işe giriş zamanı, prim miktarı benzer biçimde hususların tamamı hesaplanmaktadır. Bu hesaplamalar kapsamında elde edilecek emeklilik prim yaşı, kişilerin planlarını buna uygun yapmalarını elde edecektir.

Toplumsal Güvenlik Kurumu Vesilesiyle Emeklilik Yaşı Hesaplama

Toplumsal Güvenlik Kurumu kaynağını kullanarak emeklilik yaşı hesaplama işlemi için SGK’nın verdiği ‘Ne Süre’ uygulamasının kullanılması gerekmektedir. süratli ve güvenilir bir halde emeklilik yaşı hesaplamasına olanak elde eden sisteme www.uyg.sgk.gov.tr/nezaman/ linkinden ulaşılabilmektedir. Sayfa, resmi nitelikli olması sebebiyle kolay ulaşılabilir ve güvenlidir. Sadece bilgisayarlarda bulunan zarar verici yazılımlara karşı tedbir alınması amacıyla, kişilerin güvenilir ya da kişisel bilgisayarlarında bu tür sorguları yapmaları tavsiye edilmektedir.

Bu kapsamda yapılacak işlemde ilk olarak Google arama motoruna SGK, Toplumsal Güvenlik Kurumu, emeklilik yaşı sorgulama benzer biçimde anahtar kelimeler yazılarak Toplumsal Güvenlik Kurumu sayfasına yönlendirilmelidir. Yönlendirmenin gerçekleşmesi halinde en alt bölümde bulunan hizmetler kısmı ya da sağ üst bölümde bulunan arama kısmı vesilesiyle Ne Süre sayfasına ulaşılması gerekmektedir. bahsedilen bu sayfa, içinde pek oldukça Ne Süre temalı sorgulama işlemini barındırmaktadır. Bu sorgulama işlemleri esnasında kişilere, doldurulması ihtiyaç duyulan bir biçim gönderilecektir. Formdaki tüm detayları eksiksiz ve doğru bir halde doldurmanız ehemmiyet taşıyacaktır.

Formda bulunan başlığın derhal altındaki bölümde sorulan sorular, emeklilik yaşı belirlemesinde mühim rol oynamaktadır. Bu bölümde bulunan sorular cinsiyet, doğum zamanı ve hizmete başlama tarihinden oluşmaktadır. Emeklilik yaşı hesaplama işleminin çekirdeği konumunda olan bu sorular yardımıyla sistem, emeklilik yaşınızı doğru bir halde hesaplayacaktır. Bunun yanında sorulan soruların yanında maluliyet durumu ve erken yaşlanma durumu sorulmaktadır. Bu sorulara da doğru cevap verilerek kişilerin emeklilik yaş hesaplamasını yapmaları sağlanır.

Sponsorlu Bağlantılar

Mevcut Bilgileriniz başlıklı bölümde ise ek bilgiler yer verilmiştir. Burada giriş yapmanız ihtiyaç duyulan bilgiler şu şekilde sıralanabilir:

 • SSK prim ödeme gün sayısı
 • Öteki sandıklara ödenen prim gün sayısı
 • Askerlik gün sayısı
 • Fiili gün sayısı
 • Yurt dışı gün sayısı
 • 3600 günün doldurulmuş olduğu tarih

Bu boşlukları doldurmanız halinde kati bir emeklilik yaşı hesabı yapılabilecektir. Bilgilerinizi doldurduktan sonrasında en alt bölümde, sol tarafta bulunan GÖNDER butonuna tıklamanız kafi olacaktır.

E- Devlet Üstünden Emeklilik Yaşı Hesaplama

E-devlet sisteminden emeklilik yaşı hesaplama işlemi, herhangi bir data girişine gereksinim duyulmadan emeklilik yaşı hesaplama işlemini yapabilmenize olanak sağlamaktadır. Bu kapsamda yapacağınız sorgulama işlemi için ilk olarak T.C. kimlik numaranız ve e- devlet şifrenizle sisteme giriş yapmanız gerekmektedir. Buradan karşınıza gelecek ekranın üstünde bulunan e-hizmetler sayfasına giriş yapmanız gerekmektedir. Buradan Toplumsal Güvenlik Kurumu başlığına tıklamanız gerekmektedir. Sonrasında ise hangi emeklilik grubuna dahilseniz (4A, 4B, 4C yada Emekli Sandığı) onu seçmeniz gerekmektedir.

Emeklilik Yaşı Iyi mi Belirlenir?

Emeklilik yaşı belirleme işlemi, 1999 yılından ilkin meydana getirilen işlemlerde daha değişik işlese de, 1999 yılı sonrasında emeklilik yaşı mevzusunda ağırlaştırmalar yapılmaya başlanmıştır. Bu kapsamda 1999 yılı öncesinde hanımefendilerin 38, adamların 43 yaşlarında emekli olması durumu, belirtilen yıl sonrasında prim sayılarının da arttırılmasıyla her insanın değişik tarihlerde emekli olmasına bağlanmıştır. Bu kapsamda ödenen prim günü sayısı, cinsiyet, emek verme günü sayısı benzer biçimde pek oldukça etmenin de etkisiyle tüm işçilerin değişik tarihlerde, kendi durumlarına nazaran emekli olmasına kadar verilmiştir.

Erkekler İçin Emeklilik Yaşı Hesaplama

Erkeklerde emeklilik yaşı hesaplama işlemi, 2008 yılının Mayıs ayında meydana getirilen değişimler kapsamında şekillendirilmiştir. Meydana getirilen değişimler sebebiyle erkekler için 60 yaş ve 7200 prim gününün doldurulması gerekmektedir. Kademeli olarak meydana getirilen emeklilik işlemlerinde belirtilen yaş 65’e kadar çıkabilmektedir.

Son olarak 5510 sayılı kanun ile belirlenen Toplumsal Sigortalar ve Genel Sıhhat Sigortası Kanunu kapsamında meydana getirilen düzenlemeler ışığında, 2008 sonrası erkeklerde emeklilik hesaplama işleminin kuralları şu şekilde sıralanabilir:

 • 7200 gün sayısını 31 Aralık 2035 yılına kadar tamamlamış olacak erkekler için emeklilik yaşı 60 olarak belirlenecektir.
 • 7200 gün sayısını Ocak 2036- Aralık 2037 tarihleri içinde tamamlayacak erkekler için emeklilik yaşı 62 olacaktır.
 • 7200 günü Ocak 2038- Aralık 2039 tarihleri içinde tamamlayacak erkekler için emeklilik yaşı 63 olacaktır.
 • 7200 günü Ocak 2040- Aralık 2041 tarihleri içinde tamamlayacak kişiler için emeklilik yaşı 64 olarak belirlenecektir.
 • 7100 günü Ocak 20144- Aralık 2045 tarihleri içinde tamamlayacak erkekler için emeklilik yaşı 65 olacaktır.

Hanımlarda Emeklilik Yaşı Hesaplama

Kadınlar için emeklilik yaşı hesaplama işlemi, 2008 yılı öncesi ve sonrasına nazaran şekillenmektedir. 1 Mayıs 2008 tarihinden sonrasında 7200 prim gününü dolduran hanımefendiler 58 yaşlarında emekli olabilmektedir. Bunun yanında 1 Ocak 2036 tarihinden itibaren prim gününü dolduran kişiler 59 yaşlarında emekli olacaktır. 31 Aralık 2039 tarihinde 5400 prim gününü dolduranlar 63 yaşlarında emekliliğe hak kazanacaktır. 2048 yılı ve sonrasında emeklilik prim gününü dolduranlar ise 65 yaşlarında emekliliğe hak kazanacaktır.

Kuruma Gore Emeklilik Yaşı Hesaplama İşlemi

Emekli olunan kuruma nazaran yaş hesaplama işleminde kişiler değişik detayları ile sisteme giriş yapmalıdırlar. Toplumsal Güvenlik Kurumu sitesinde yapılabilecek kuruma nazaran yaş hesaplaması için, hangi alanda vazife alındığının ve maaş türünün iyi bilinmesi gerekmektedir. bu mevzuda şahıs emeklilik türlerinden (4A, 4B,4C, Emekli Sandığı) hangisinden emekli olacağını bilmelidir. Bu şekilde yapılacak hesaplama işleminde şahıs, ne kadar prim günü kaldığından aylık yatan prime kadar, tüm bilgilerini görebilmektedir.

4A Emeklilik Yaşı Hesaplama

4A emeklilerinde yaş hesaplaması, kişilerin sisteme T.C. kimlik numaraları, SSK sicil numaraları, baba adı, nüfus ili benzer biçimde detayları vermesi ile hesaplanmaktadır. Bu şekilde yapılacak hesaplama işlemlerinde kişinin emeklilik maaş detayları de çıkarılabilmektedir. Şahıs, bu sorgu türünde emekli olma yaşından ne kadar emekli maaşı alacağına kadar pek oldukça bilgiye ulaşabilmektedir. Bu şekilde yapılacak sorgulamada SGK sayfasından 4A Emeklilik Sorgulama ekranına ulaşılması yeterlidir.

4B Emeklilik Yaşı Sorgulama

4B emeklilik türünde yaş sorgulaması için sisteme yalnız T.C. kimlik numarası ve güvenlik kodu ile giriş yapmanız kafi olacaktır. bu şekilde meydana getirilen sorgulama işlemlerinde kişiler Bağ-Kur’lu olarak çalışmış oldukları kuruma ilişik bilgilerden de yararlanabilir. Bunun yanında SGK sayfasında verilen bu hizmetlere ek olarak vazife alınan kurumun muhasebe görevlisinden alınacak yardımla da emeklilik yaşı hesaplaması yapılabilmektedir.

4C Emeklilik Yaşı Hesaplama

4C emeklilerinde yaş hesaplama işlemlerinde Toplumsal Güvenlik Kurumu resmi sitesini ziyaret etmek kafi olacaktır. bu şekilde yapılacak sorgulama işlemlerinde kişilerden hizmet yılı, hizmet ayı, hizmet derecesi ve aşama benzer biçimde bilgiler istenmektedir. Emeklilik yaşı hesaplama  işlemlerinde tüm detayları girmeniz, hem emeklilik yaşı hesaplamasında hem emeklilik maaşı hesaplamasında ehemmiyet taşımaktadır. Bu sorgulama şekillerinde yalnız kalan prim gününüzü ve kaç yaşlarında emekli olacağınızı değil, emekli maaşınızın tutarını da sorgulamış olmuş olursunuz.

Emeklilik Başvuru (Talep) Formu Nasıl Doldurulur?

Kadınlar 3600 Günden Nasıl Emekli Olur? Tüm Detayları

PTT Emekli Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır ?

tıkla sorunu sor

2021 Emeklilik Yaşı Hesaplama Iyi mi Yapılır? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir