2021 Engelli Araç Hesaplama ÖTV

2021 Vasıta hesaplama engelli işlemlerinde son meydana getirilen düzenlemeler ile beraber indirim sınırı konulmuştur.  Sınırı fiyatı belirlenen tutarlarda otomobil alımlarında ÖTV indirimi uygulanmaktadır. Engelli vatandaşların yaşam standartlarının geliştirilmesi ve daha iyi olması için devletimiz tarafınca engelli vatandaşlara yönelik düzenlenen birçok hak bulunmaktadır. Devletin kendilerine sağlamış olduğu haklardan yararlanarak daha iyi şartlarda yaşama olanağına kavuşan engelli bulunan vatandaşların yararlandığı haklar içinde 2021 engelli ÖTV vasıta alım indirimleri bulunmaktadır.

2021 Engelli Vasıta Alımlarından Hangi Vatandaşlar Faydalanabilir?

ÖTV indirimli engelli vatandaşların engel oranı %90 ve üstünde olması durumunda 3.dereceye kadar yakınlarının kullanımı için uygulanmaktadır. Vasıta sahibi olarak aracı kullanabilen kişiler engelli vatandaşın eşi, yasal mümessili ya da üçüncü dereceye kadar kan bağları olan kişiler olabilmektedir. Belirtilen kişiler ya da noterde düzenlenen iş akdine bağlı olan bir sürücü tarafınca kullanılması zorunludur.

Başka kişilerin engelli Vatandaşın almış olduğu aracı kullanma hakkı bulunmamaktadır. Aksi durumların yaşanması aracın trafikten men edilmesine sebebiyet vermektedir.  Engel oranı %90 altında olan ve sıhhat raporuna bakılırsa tertibat kullanımı ihtiyaç duyulan vatandaşlar için meydana getirilen ÖTV indirimli vasıta alımlarında sahiplerine araçlarını kendileri kullanabilmesi için verilmektedir. Bu tip engel durumu olan kişileri araca hususi tertibat taktırmak sureti ile satın aldıkları araçları kendileri kullanabilirler.

Engelli Vatandaşların Vasıta Alım Şartları Nasıldır?

Engelli vasıta alımı şartları kişilerin haiz oldukları engel derecesine bakılırsa değişim göstermektedir. Engelli vatandaşlar binek otomobil, kamyonet ve panelvan şeklinde çeşitliliğe haiz olan araçları ÖTV ödemeden alarak daha düşük maliyetlerle vasıta sahibi olabilmektedirler. Beş yılda bir kez bu pozitif yanları kullanma hakkına haiz olan engelli vatandaşların bu süre içinde aracı satma durumları gerçekleşirse vasıta ÖTV tutarını maliyeye ödemeleri gerekmektedir.

ÖTV pozitif yanları ile engelli vatandaşların satın alabileceği vasıta türleri Türk Gümrük Tarife Cetveli 87.03 tarife pozisyonunda yer edinen ve 1600 cm3 ve daha altında motor silindir gücüne haiz olan;

Sponsorlu Bağlantılar

 • Pick-up
 • Binek otomobil
 • Panelvan
 • Arazi taşıtları
 • Steyşın vagon araçlar
 • ATV araçları ve
 • 2800 cm3 ve altında motor silindir hacmine haiz Panelvan kamyonet pick-up (87.04 pozisyonda yer edinen) araçlar olmaktadır.

Belirtilen araçları %90 ve üstünde engellilik durumu olan vatandaşlar beş yılda bir olmak suretiyle ilk alımlarında ÖTV ödemesi yapmamaktadırlar. ÖTV’ siz vasıta alımlarında bu istisnadan yararlanan vatandaşlarda aranmayan şartlar şunlardır;

 • İşitme kaybı, görme, konuşma ya da ortopedik engelli vatandaşlar, zihinsel engelli vatandaşlar ve böbrek rahatsızlığı olan vatandaşlar ayrıcalıksız olarak bu haktan yararlanırlar.
 • Engelli vatandaşın alacağı aracı kendi kullanımı şeklinde bir koşul söz mevzusu değildir.
 • Vasıta üstünde mekanik değişim ve tadilat yapılamaz şartı aranmamaktadır.

%90 engellik durumunun altında engel sahibi olan vatandaşlar bizzat kendileri kullanmak için belirtilen araçların ilk alımlarında ÖTV ödememektedirler. Manüel vitesli araçları kendilerine uygun tertibata çeviren engelli vatandaşlar vergi avantajlarından yararlanabilirler. Ek olarak otomatik vitesli araçlar engellinin kullanımına uygun ise otomatik vites araçların hususi tertibatlı vasıta sınıfına girmeleri sebebi ile ilk alımlarda ÖTV ödemeden otomatik vites vasıta satın alabilirler.

Beş senelik süre içinde bir defaya mahsus verilen bu haktan yararlanmak için lüzumlu olan engelli vatandaşın H sınıfı sürüce belgesine haiz olmasıdır. Ek olarak hususi tertibatsa ilişkin olan kod numaralarını içeren sürürcü belgelerinin koşulları da dikkate alınması gerekmektedir.

2021 Vasıta Alımlarında Engelli ÖTV İndirim Hesaplaması

ÖTV engelli indirimlerinde 2021 taban fiyat uygulamalarında satın alınacak vasıta fiyatının tüm vergiler dahil olacak şekilde 247 bin TL’yi aşmaması gerekmektedir. Düzgüsel şartlarda vasıta brüt fiyat hesaplamaları;

Ham fiyat+ÖTV+KDV olacak şekilde yapılmaktadır. Bu fiyat toplamının engelli vasıta indirimi hesaplama işlemlerinde hususi tüketim vergisinin ham fiyata uygulamasından sonrasında ham fiyat ile beraber ÖTV uygulanmış olan fiyat toplanmaktadır. Toplama işleminden sonrasında ise aracın KDV tutarı hesaplanmaktadır. Böylece bir vasıta için alınan hususi tüketim vergisine yine vergi uygulaması yapılmamaktadır. ÖTV oranındaki yükseklik ve üstüne yine uygulanan KDV oranları satın alınan aracın fiyatının yüksek olmasına yol açan mühim etkisinde bırakır olmaktadır. Mesela;

Ham maddesi 100 TL olan bir araca uygulanan %50 ÖTV sonucunda:

 • 100 bin TL vasıta ham maddesi + %50 ÖTV uygulaması = 150 bin TL aracın ÖTV’li fiyatı olmaktadır.
 • 150 bin TL olan araca %18 KDV tutarı 27 bin TL olmaktadır.
 • 150 bin ÖTV li fiyat + 27 bin %18 KDV = 177 bin TL aracın vergi uygulanmış olan son tutarı olarak karşımıza çıkmaktadır.
 • Bu hesaplamaya bakılırsa vasıta vergilerine ödenen toplam meblağ 77 bin TL olmaktadır.

Aracın ÖTV’ siz olarak alınması durumunda toplam kar oranı 77 bin TL olmaktadır. Engelli vatandaşların ÖTV sini ödemeden aldıkları belirtilen özellikli araçtaki kar oranları 59 bin TL olmaktadır. Bunun sebebi ise ÖTV’nin KDV’sinin ödenmemesinden meydana gelmektedir.

Engelli Vasıta Alırken Ödenmeyen Vergiler Nedir?

Engelli vasıta fiyat sıralaması bayiler tarafınca meydana getirilen kampanyalara bakılırsa değişimler göstermektedir. Engelli vatandaşların vasıta alımlarında Hususi Tüketim vergisi alınmamakta bir tek KDV oranı ödenmektedir. Birçok şahıs tarafınca vasıta alımlarında uygulanan ÖTV indirimleri bilinmekle beraber motorlu taşıt vergisinden muaf olunduğu bilinmemektedir. Vasıta alımı meydana getiren engelli vatandaşlar bu hususa dikkat ederek Vergi Dairelerine başvuruda bulunmak sureti ile Motorlu taşıt Vergisi ödemesi yapmazlar Vasıta alımlarında engelli vatandaşların ÖTV ödemesi indiriminden yararlanılabilecek vasıta tarife pozisyonları;

 • 87.03 tarife pozisyonu
 • 87.04 tarife pozisyonu
 • 87.11 tarife pozisyonuna haiz olan araçlardır.

Vasıta alımlarındaki ÖTV indirim oranları araçların haiz oldukları fiyat aralıklarına bakılırsa %45 ile %60 oran aralıklarında uygulanabilir. Motosiklet alımlarında ise belirtilen indirim oranları %22 ve %37 olabilmektedir.

Engelli vatandaşlar vasıta alımlarında bankalara başvuruda bulunarak kredi kullanımı yapabilirler. Bankalar tarafınca verilen kredilerde her insana tanınan faiz oranları ve kredi şartları engelli vatandaşlar içinde aynı şekilde uygulanmaktadır. Banka kredi kullanımlarında vasıta alımında bulunacak engelli vatandaşlara uygulanan hususi faiz oranı ya da hususi şartlar şeklinde durumlar söz mevzusu değildir.

ÖTV İndiriminden Yararlanılan Vasıta Sayısı ve Yararlanma Süreleri

Engelli vatandaşlara sağlanan ÖTV’den muaf vasıta alımı engelli yurttaş tarafınca her beş yılda bir tek bir vasıta için geçerli olmaktadır. Satın almış olduğu vasıta kural dışı kapsamı dâhilinde olan engelli yurttaş aracı satın almış olduğu tarihten itibaren geçecek 5 senelik süre içinde aynı ya da değişik kategoride 2. bir vasıta almak isterse ÖTV siz vasıta alımından yararlanamaz. Ek olarak kural dışı uygulanarak alınmış olan bir aracın 5 yıl dolmadan ÖTV si ödenerek satılması ya da devir edilmesi durumunda tekrardan kural dışı hakkı bulunmamakta ve bu haktan yararlanarak vasıta sahibi olması mümkün olmamaktadır.

ÖTV Muafiyetli Araçların Satılması

Sıhhat raporlarına bakılırsa tertibat takılmak sureti ile kullanılmak için ithal edilen hususi araçlar gümrük müdürlüğünün izni olmadan satılamamaktadır. Hususi tertibat takılmış ithal edilmeyen hususi araçların ise ÖTV indirimini geri ödenmesi sureti ile 5 yıl dolmadan satılması mümkün olmaktadır. Sıhhat raporuna bakılırsa %90 engel sahibi vatandaşların ithal ettikleri araçların 5 yıl dolmadan satışları ÖTV indirimlerinin ödenmesi ile mümkün olmaktadır.

Vasıta Hesaplama Örnekleri

Motor gücü 1.6’a kadar olan araçlar için geçerli hesaplamalar ;

Satış Bedeli 195.000 TL Olan Vasıta Hesaplaması

 • Aracın Vergisiz Bedeli : 110.169 TL
 • ÖTV Oranı : %50
 • ÖTV Tutarı : 55.085 TL
 • KDV Oranı : %18
 • KDV Tutarı : 29.746 TL
 • Vergilerin Toplamı : 84.831 TL

Satış Bedeli 150.000 TL Olan Vasıta Hesaplaması

 • Aracın Vergisiz Bedeli : 84.746 TL
 • ÖTV Oranı : %50
 • ÖTV Tutarı : 42.373 TL
 • KDV Oranı : %18
 • KDV Tutarı : 22.881 TL
 • Vergilerin Toplamı : 62.254 TL

Engelli Raporu İle Araba Nasıl Alınır ?

Engelli Sağlık Raporu Nasıl Alınır?

Engelli Emekli Maaşı Hesaplama

tıkla sorunu sor

2021 Engelli Vasıta Hesaplama ÖTV İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir