2021 Engelli İhtiyaç Kredisi Nasıl Alınır ?

Engellilerin 2021 senesinde gereksinim kredisi başvuruları hem hususi bankalara hem de devlet bankalarına yapılabilmektedir. Engellilik durumu doğuştan yada sonradan meydana gelen hastalık kaza şeklinde durumlarda ortaya çıkmakta ve bu durumdakilere bedensel ve zihinsel engelin tanınması için engelli raporu verilmektedir. Hastaneler tarafınca verilen engellilik raporu yardımıyla engelli kişiler ve yakınları bazı haklara haiz olmakta engel durumuna bakılırsa maaş, bakım, tedavi ve eğitim şeklinde birçok haklara haiz olmaktadırlar.

Engelli vatandaşlar ve yakınları için devlet ve kamu bankaları engellilerin gereksinimlerini rahatça karşılayabilmeleri ve hayatlarını daha verimli idame ettirebilmeleri için bazı krediler ile onlara destek olmaktadır. Engelli maaşı başta olmak suretiyle tertipli gelir sahibi engelliler;

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaları,
 • 18 yaşından büyük olmaları ve kısıtlı olmamaları,
 • Engelli kredisi çekecek kimsenin tertipli gelir sahibi olması,
 • Engelli kredisi çekecek kişinin maaşında haciz bulunmaması ve kredi sicil notunun yüksek olması,
 • Engelli kredisi çekecek kişinin maaşının aylık ödenmesi ihtiyaç duyulan kredi tutarının minimum 2 katı olması

Şeklinde genel şartları taşımaları halinde kendilerine uygun vade ve düşük faiz alternatifleriyle gereksinim kredisi alabilmekte ve engellilik kredilerinden yararlanabilmektedirler.

PTT Engelli İhtiyaç Kredisi Iyi mi Alınır?

2021 yılı engelli kredilerinde en bilindik kredi çeşidi PTT şubelerinden alınan engelli kredileridir.  PTT engelli kredisi başvurusu yaparak bankaların kredi seçeneklerine daha uygun fırsatlarla ulaşmak mümkündür. PTT kredi başvurusu yapabilmek için engellilik durumunu gösteren sıhhat raporunun güncel olarak PTT’ye sunulması gerekir. PTT şubelerinde görevli kredi çalışanları size uygun PTT kredisi hakkında informasyon sahibi olmanıza destek olacaktır.

PTT engelli kredisi müracaatları herhangi bir PTT şubesinden gerçekleşmekle beraber bu kredinin kullandırılması hakkında bazı doğru malum hatalar söz mevzusudur. PTT engelli kredisinde PTT şubesi bankaların vermiş olduğu kredilerde aracı konumda bulunmaktadır. Şu demek oluyor ki meydana getirilen kredi müracaatları en uygun bankaya yada anlaşmalı bankaya iletilerek engelli vatandaşların kredi çekmeleri sağlanmaktadır. Bankalardan kredi çekme şartlarını taşımayan kimseler PTT şubelerinden de kredi başvurusu yapsalar bile pozitif netice alamama ihtimalleri bulunmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

PTT Engelli Kredisi İçin Lüzumlu Olan Belgeler Nedir?

Engelli vatandaşlar da öteki vatandaşlarda olduğu şeklinde lüzumlu şartları taşımaları halinde kredi çekmeleri için lüzumlu evrakları PTT şubeleri yada bankalara vererek kredi başvurusu yapabilirler. PTT engelli kredi başvurusu herhangi bir PTT şubesine yapılabilmektedir. Burada aslolan olan PTT’nin sunmuş olduğu kredi seçeneğinin bankaların sunmuş olduğu gereksinim kredilerinden uygun olup olmadığıdır. Bankaların engellilere yönelik gereksinim kredisi fırsatları daha uygun avantajlara sahipse bu bankalara başvurulması daha mantıklıdır. Bununla beraber bilhassa engelli maaşını PTT’den alan vatandaşlar daha kolay olarak PTT engelli kredisi alabilmektedir.

PTT’den engelli kredi başvurusu yapabilmek için bazı şartlara haiz olmak gerekir. PTT engelli başvurusu için;

 • Minimum %40’lık engele haiz olmak ve bu engelin güncel sıhhat raporuyla belgelenmesi,
 • Engelli maaşı da dahil olmak suretiyle engelli vatandaşın tertipli gelir sahibi olması,
 • Engelli vatandaşın kredi çekmeye engel daha ilkin ödenmemiş borcun bulunmaması
 • Kredi notu ve kredi sicil notunun takip sıralaması olarak belirtilen kara listede olmaması

Şeklinde şartların beraber gerçekleşmesi gerekmektedir. Ek olarak çekilecek kredi tutarın aylık ödeme tutarı engellinin almış olduğu maaşın yarısından fazla olamamaktadır. Mesela; 800 TL engelli maaşı alan bir vatandaşın çekmiş olduğu kredi tutarının aylık ödemesi 400’nin üstünde olamamaktadır. Aylık geri ödeme kredi tutarının maaşın yarısını geçmesi halinde kredi vadesi artırılarak 60 aya varan gereksinim kredisi seçeneklerinden yararlanılabilir.

2022 Engelli Maaşına Kredi Veren Bankalar

Halk içinde 2022 engelli maaşı olarak malum yaşlı, muhtaç ve engelli vatandaşlara ödenen maaşlar 2021 senesinde artış göstermiş;

 • Yüzde 40 ile yüzde 69 içinde engelli olan kişiler aylık 480,22 TL
 • Yüzde 70 ve üstünde engelli olan kimseler ise aylık 730,33 TL

Maaş almaktadırlar. Bu kimseler aldıkları maaşlara ilişkin gelir belgesi ve kimlik kartıyla beraber herhangi bir bankaya başvurarak aldıkları ücret nispetinde 30.000 TL’ye kadar ve 60 aya varan vade alternatifleriyle düşük faizli engelli kredisi çekebilirler. Engelli maaşları 3 aylık engelli maaşı kredi şeklinde bilinmekle beraber 2021 yılı ocak ayından itibaren aylık engelli maaşı ödemesi yapılmaya başladığından kredi ödemelerini aylık meblağ üstünden belirleyebilirler.

Etken Bank N Kolay Engelli Kredisi Iyi mi Alınır?

Etken Bank web üstünden sunmuş olduğu Etken Bank engelli kredisi alternatifleriyle tertipli geliri olan engellilerin gereksinimlerini bankaya gitmeden online olarak gerçekleştirmelerine olanak vermektedir. Etken Bank kredi notunu dert etmeyin parolasıyla şubeye gitmeden web sitesi üstünden almış olduğu kredi müracaatlarını dakikalar içinde sonuçlandırmakta ve paranızı istediğiniz hesaba yatırmaktadır.

Etken Bank N kolay kredi tercihleriyle tertipli gelirinizi belgelemeniz ve Etken Bank kredi başvurusunu web üstünden doldurmanız halinde 30.000 TL’ye kadar gereksinim kredisi çekilebilmektedir. Bu kredi türünde aylık faiz oranı aylık %2,09, vade sayısı ise 60 aya kadar ulaşmaktadır. Kredi tahsis tutarının en fazla 150 TL olduğu bu kredi türünde 10.000 TL kredinin 30 ay vadeyle çekilmesi halinde aylık 478,29 TL, 10.000 TL’nin 30 aylık vade ile çekilmesi halinde ise aylık 717,43 TL ödeme tutarı ortaya çıkmaktadır. Engellinin almış olduğu maaşa bakılırsa kredi tutarı ve vade seçenekleri hususi olarak belirlenebilir.

Ziraat Bankası Engelsiz Destek Kredisine Iyi mi Başvurulur?

Ziraat Bankası tüm sektörlere sağlamış olduğu destek sunar şeklinde engelli vatandaşlara hatta engelli çalıştıran işletmelere bile kredi destek paketleriyle destek olmaktadır. Engellilere kredi müjdesi olarak adlandıran engelsiz destek paketleriyle engellilerin ticari hayata katılımları amaçlanmakta devletimizde bulunan engelli vatandaşların daha etken olarak yaşamlarına devam edebilmeleri için çeşitli kampanyalar düzenlenmektedir. Ziraat Bankası engelleri kaldıran paket ülke ekonomisine engellilerin katılımının sağlanması, uygun faizli masrafsız krediler ile ihtiyaçların giderilmesi, bireysel emeklilik ve sigortacılık işlemlerinde engelli vatandaşların ihtiyaçlarının karşılanması amaçlanmaktadır. Ek olarak yalnız engelli vatandaşlar değil engelli çalıştıran işyerleri ve engelli ortağı bulunan işletmeler de Ziraat Bankası engelsiz kredilerinden yararlanabilmektedir.

Ziraat Bankası engelsiz kredileri kapsamında web bankacılığına haiz olunması ve bu platform üstünden minimum iki tane otomatik ödeme talimatı verilmesi halinde;

 • 60 aya varan vade ve uygun faizli kredi imkanları,
 • Bankacılık işlemlerinde kampanyalı ve engellilere hususi indirimler,
 • Yalnız engelli vatandaşların değil engellilerin 18 yaşından minik evlatları ve eşlerinin dahil olabileceği Ziraat Bankası bireysel emeklilik kampanyaları,
 • Ticari hayatta engelli vatandaşların korunmasına yönelik uygun sigorta hizmetleri ve Ziraat Finans Grubu avantajları

İle engelli vatandaşlar gelirlerini belgelemeleri halinde değişik özelliklerdeki kredi fırsatlarından yararlanabilmektedir. Ziraat Bankası destek kredi başvuruları için size en yakın Ziraat Bankası şubesini ziyaret ederek size hususi engelsiz destek paketlerinden kolayca yararlanabilirsiniz.

Engellilere Kredi Kartı Veren Bankalar ve Limitleri

Bankalar kredi kartı başvurularında tertipli gelir elde edilip edilmediğine ve gelir tutarına bakarak kredi kartı tahsisi yapmaktadırlar. Engelli maaşı olan vatandaşlarda öteki tüketiciler şeklinde gelirlerinin 5 katını geçmeyen oranlarda kredi kartı alma ve limit belirleme hakkına sahiptirler. Mesela aylık geliri 700 TL olan bir engelli en fazla gelirinin 5 katı 3.500 TL civarında kredi kartı limitine haiz olacaktır. Bunun yanında web başvurularında engelli yurttaş herhangi bir SGK bağlantılı bir işte çalışmıyorsa kredi kartı başvurusu otomatikman sistem tarafınca negatif cevaplanabilir. Bu şekilde bir ihtimalle karşılaşmamak için şubelerden bizzat müracaat yapılmasında yarar vardır. Engellilere kredi kartı veren bankalar şunlardır:

Engelsiz bankacılık Yapı Kredi; almış olduğunuz maaş bilgilerinizi gösteren gelir belgesi, ikametgah ve kimlik kartınızla beraber Yapı Kredi Bankası’na başvurmanız halinde hem öncelikli hizmet alabilir hem de kredi kartınızı öteki müşterilerden daha avantajlı koşullarla haiz olabilirsiniz.

Vakıfbank engelsiz kredi kartı; ATM’lerden görme engellilere hususi sesli hizmet veren Vakıfbank, gelir belgesine bakılırsa sunmuş olduğu değişik özelliklerdeki kredi kartlarıyla bu alandaki ihtiyacınız olan şeyi fazlasıyla gidermenize destek olmaktadır.

İş Bankası aidatsız kredi kartı; İş Bankası engelli vatandaşlara yönelik aidatsız kredi kartlarıyla gelir belgesi, ikametgah, ikamet edilen yere ilişkin son üç aya ilişkin güncel satmaca ve kimlik belgesiyle şahsen meydana getirilen müracaatlarda kredi kartı temin edilmesine pozitif karşılık vermektedir.

Güvence Bankası engelli kredi kartı; ikametgah, kimlik ve gelir belgesi, engellilik raporu ile başvurulabilen Güvence kredi kartı başvurusuyla herhangi bir kart kesinti tutarı ödemeden almış olduğunuz 2022 engelli maaşınızın 5 katına kadar kredi kartı limiti belirleyebilir ve ihtiyaçlarınızda Bonus ayrıcalıklarından ve taksit seçeneklerinden yararlanabilirsiniz.

Engelli Annesi Nasıl Erken Emekli Olur, Şartları Nelerdir?

Engelli Erken Emeklilik Şartları

Engelli Raporu Hesaplama

tıkla sorunu sor

2021 Engelli İhtiyaç Kredisi Iyi mi Alınır ? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir