2021 Engelli Maaşına Kredi Nasıl Alınır?

Engelli maaşı ile 2021 senesinde kredi alınması engelli vatandaşların ihtiyaçlarının karşılanması ve iyi bir yaşam koşullarına ulaşması için olanak sağlanan bir durumdur. Engel durumları sıhhat raporuyla belgelenen kişiler engel oranına nazaran devletten maaş almakta ve geçimlerini idame ettirmektedirler. Bununla beraber bir işte çalışmaya elverişli olan engelliler kamu ve hususi sektörde istihdam edilerek gelir elde etmekte bu gelirleri nispetinde gereksinimlerini karşılama suretiyle gerekseme kredisi, konut ve taşıt kredisi şeklinde kredi çekme imkanlarına haiz olmaktadırlar.

Birçok banka engellilere kredi müjdesi adıyla düzenledikleri fırsat ve kampanyalarla engelli maaşına kredi imkanı tanımaktadırlar. Ek olarak maaşlarını PTT’den alan engelli vatandaşlara yönelik PTT bankalarla engelliler içinde aracı olarak kredi kullandırma hizmeti vermektedir. PTT haricinde;

 • Ziraat Bankası,
 • Etken Bank,
 • TEB,
 • Koç Finans,
 • Halkbank,
 • Güvence Bankası

2022 engelli maaşına ve öteki gelir sahibi engelli vatandaşlara her türlü ihtiyaçların karşılanması ve engellilerin topluma kazandırılması amacıyla hizmet vermektedir.

Ziraat Bankası Engelli Kredisi Alabilme Şartları Nedir?

Geçmişten günümüze tüm alanlarda ülkemizdeki vatandaşlara destek paketleriyle destek olan Ziraat Bankası engelli vatandaşlara yönelik pozitif ayrımcı politikalarıyla da ön plana çıkmıştır. Ziraat Bankası engelli kredisi 2021 senesinde gerek engelli vatandaşlar için gerekse de engelli çalıştıran işletmeler için mühim kredilerdendir. Engelsiz destek kredisi olarak malum Ziraat Bankası kredileriyle engelli vatandaşların evden iş hayatına atılım gerçekleştirmeleri, etken olarak ülkemiz ekonomisine üretim katkısı sağlamaları amaçlanmaktadır.

Ziraat Bankası engelsiz destek paketleri yalnız engelliler tarafınca değil engellilerin 18 yaşından ufak evlatları ve eşleri tarafınca da kullanılabilmektedir. Bireysel emeklilik ve sigortacılık faaliyetlerinde de engellileri unutmayan Ziraat Bankası uygun faizli kredilerle beraber yaşam boyu engellilerin gerekseme duyacağı etkinlik alanlarında engellerin ortadan kaldırılmasında çeşitli fırsatlar sunmaktadır. Ziraat Bankası’na hesap açarak web bankacılığından iki tane otomatik ödeme talimatı veren engelli vatandaşlar;

Sponsorlu Bağlantılar

 • Düşük faizli gerekseme kredileri ve 60 aya varan vade seçeneklerinden yararlanabilmekte,
 • Bankacılık alanına giren hususi indirim ve fırsatlarda pozitif ayrımcılığa haiz olmakta,
 • Bireysel emeklilik ve Ziraat sigorta çalışmalarından hususi indirimlerle ve cazip tekliflerle yararlanmakta

Bu sayede topluma kazanımlar gerçekleştiren engellinin iş sahibi olması ve ekonomik hayatta yer alması sağlanmaktadır. Sayılan imkanlardan yararlanmak isteyen engelli maaşı sahipleri Ziraat Bankası şubelerine giderek kendilerine en uygun engelsiz destek paketini seçerek gereksinimlerini derhal giderebilirler. İşyerinde engelli çalıştıran işletmelerde sayılan bu imkanlardan engelli raporu sahibi kişiyi istihdam ettiğini gösteren belgelerle Ziraat kurumsal şubelerindeki kredi destek paketlerinden uygun koşullarla yararlanabilirler.

PTT Engelli Kredisi Müracaat Koşulları Nedir?

Engelli maaşı sahibi olan ya da engelli maaşı almamakla beraber tertipli gelir elde eden vatandaşların en sık başvurduğu kredi kullanma yöntemi PTT kredileridir. PTT engelli kredisi maaşını PTT şubelerinden alan ve bankalara müracaat yapmak istemeyen engelliler tarafınca tercih edilmekle beraber bu kredinin alınabilmesi için müracaat sahiplerinde bazı şartlar bulunmalıdır. PTT kredisi kullanmak isteyen engelli vatandaşların;

 • Engel durumunu gösteren minimum %40 engelli bulunduğunu belirtir sıhhat kuruluşlarından alınacak kurul raporu,
 • Engellinin minimum 18 yaşlarında olması ve kısıtlı olmaması
 • Engelli kimsenin 2022 engelli maaşı da dahil olmak suretiyle kredi ödemesinde esas alınarak gelir belgesi ya da maaş bordrosu,
 • Engellinin daha ilkin çekmiş olduğu kredi yada herhangi bir sebepten dolayı ödenmemiş kredi borcu yada icraya mevzu maaşı üstünde haciz bulunmaması,
 • PTT kredisi kullanacak engellinin kredi puanının kredi çekmeye kafi durumda olması ve kredi sicil notunun bankacılık alanından takip edilen türden olmaması

Gerekmektedir. Bu koşuları elde eden engelli yukarıdaki şartları taşıdığına dair belgelerle beraber PTT’ye başvurarak kredi talebinde bulunabilmektedir.

PTT Engelli Kredisine Başvurular Iyi mi Yapılır?

PTT kredi başvurusu herhangi bir PTT şubesinden yapılabilmektedir. PTT bankalarla yapmış olduğu anlaşmalar neticesinde bilhassa maaşlarını PTT üstünden alan emekli, engelli, yaşlı vatandaşlara yönelik kampanyalara aracılık etmekte ve bu kişilerin gereksinimlerini bankalara gitmek zorunda kalmadan gerçekleştirmektedir.

PTT engelli kredi başvurusu PTT şubelerindeki görevlilere müracaat etmek suretiyle yapılmakla beraber aslen PTT kredi tutarını kendisi karşılamamakta engellinin maaş durumuna nazaran belirlenecek banka ile aracı görevi görerek kredinin kullandırılmasını sağlamaktadır. PTT’den daha avantajlı engelli kredi paketleri bulunması halinde bankaya müracaat edilmesi daha mantıklı olacaktır.

PTT engelli kredisi onaylandıktan sonrasında ödenecek aylık kredi tutarı engelli maaşının yarısından fazla olmamalıdır. Mesela; aylık geliri 1.000 TL olan engellinin çekmiş olduğu kredi tutarının aylık ödemesi 500 TL’nin üstünde olmamalıdır. 500 TL’nin üstüne çıkan tutarlarda vade sayısı 60 aya kadar artırılarak engelli kredi kullanımı gerçekleştirebilir.

Engellilere Kredi Veren Bankalar Hangileridir?

Birçok banka engelli maaşı oranında gelir belgesi isteyerek engellilere kredi vermektedir. Engellilere kredi müjdesi 2021 olarak nitelenen bazı bankalara ilişik kredi çekme koşulları ve kredi miktarları şu şekildedir:

Etken Bank; bankaya gitmeden web şubesinden müracaatta bulunabileceğiniz Etken Bank N Kolay Kredi alternatifleriyle engelliler gelir belgelerini web üstünden yükleyerek 30.000 TL’ye nakit 60 aya varan vade ve aylık %2,09 faiz alternatifleriyle gerekseme kredisi kullanabilirler. Online olarak yapılacak müracaat sonrasında müracaat sonucu kısa sürede cevaplanmakta ve alan kişi temsilcileri sizinle irtibata geçerek en fazla ne kadar kredi çekebileceğiniz, ödeme durumları mevzusunda sizlere destek olmaktadır.

Koç Finans engelsiz kredi; engelli vatandaşların gereksinimlerini öncelikli olarak gideren Koç Finans engelsiz kredi başvurularını şubelerinden yada 0216 556 0303 numaralı kontakt hattından alarak 10 dakikada neticelendirmekte kimlik belgesi, ikametgah ve son üç aya dair engelliye ilişik güncel satmaca bilgisi ve gelir belgesiyle engelsiz kredilere kolayca haiz olunmaktadır.

Halkbank; engelli maaşının 10 katına kadar kredi kullandıran erişilebilir banka tanımı meydana getiren Halkbank’a gelir belgesi, ikametgah ve kimlik fotokopisiyle müracaat yapılabilmekle beraber web başvurularında daha ilkin kredi notu 0 olanların kredi başvuruları negatif sonuçlanabileceğinden Halkbank şubelerinden engelli kredisi müracaatı yapılmasında yarar vardır.

2022 Engelli Maaşına Kredi Veren Bankalar ve Koşulları Nedir?

Toplumda 2022 engelli, yaşlı ve muhtaç maaşı olarak malum engelli maaşı ile kredi çekilmesi için maaş tutarının aylık kredi ödeme tutarından fazla olması gerekmektedir. 2021 senesinde %40 ile %69 içinde engellilere 480,22 TL %70 ve üstü engellilere ise aylık 730,33 TL engelli maaşı ödemesi yapılmaktadır. 3 aylık engelli maaşı kredi şeklinde malum engelli kredileri 2021 yılından itibaren engelli maaşları aylık olarak ödendiği için aylık kredi vadesi ödemesi şeklinde de gerçekleştirilebilir. 2022 engelli maaşına kredi veren bankalar;

Vakıfbank; maaş sahibi olunduğunun ve engel durumunun belgelenmesi ile Vakıfbank şubelerine giderek tüm tüketici kredileri çekilebilmekte 30.000 TL ve 60 aya varan vade fırsatlarıyla düşük faizli krediler kullandırılmaktadır. Engelli kredisine Vakıfbank şubelerinden kişisel müracaat yapmak yararlı olacaktır. Şu sebeple yalnızca 2022 maaş sahiplerinin herhangi bir SGK kaydı yoksa sistem otomatikman kredi talebine negatif cevap verebilmektedir.

TEB; Türkiye Iktisat Bankası minimum %40 engelli vatandaşlara yönelik hem bankacılık hizmetlerinde sağlamış olduğu avantajlarla hem de sunmuş olduğu cazip kredi kullandırma teklifleriyle engellilere hizmet vermektedir. Cepte TEB avantajlarıyla 5.000 TL’lik gerekseme kredileri ayda 145 TL’ye herhangi bir dosya harcaması ödenmesine gerek kalmadan online olarak çekilebilmekte aylık %1,69 faiz oranlarıyla engelli kredileri 60 aya kadar vade fırsatlarıyla yararlanılabilmektedir.

Güvence Bankası; 2022 maaş sahipleri almış oldukları maaşı belgeleyerek Güvence şubelerine müracaat etmeleri halinde 60 aya kadar vade ve maaşlarının 10 katına kadar kredi tutarı ile düşük faizli kredilerden süratli bir şekilde yararlanmaktadırlar. Güvence Bankası engelli kredileri aylık ödeme tutarları engelli maaşının yarısından azca olması halinde Güvence Bankası gerekseme kredisi çekilebilmektedir. Kredi aylık ödeme tutarının maaşın yarısından fazla olması halinde ise vade sayısı 60 aya kadar artırılarak Güvence Bankası engelli kredilerinden yararlanılabilir.

Engelli İhtiyaç Kredisi Nasıl Alınır ?

Engelli Annesi Nasıl Erken Emekli Olur, Şartları Nelerdir?

Engelli Erken Emeklilik Şartları

tıkla sorunu sor

2021 Engelli Maaşına Kredi Iyi mi Alınır? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir