2021 Genel Sağlık Sigortası Başvurusu Nasıl Yapılır

2021 Genel Sıhhat Sigortası yaptırmak sıhhat mevzusunda yaşanacak riskler karşısında kişilerin kendilerini koruyarak güvence altına almalarına destek olacaktır. İnsanların sağlığı yaşam öncelikleri olmalıdır ve sağlıklarını güvence altına almak her yurttaş için oldukça ehemmiyet kazanmaktadır.

Sıhhat harcamalarının kişileri sıkıntıya sokmaması adına meydana getirilen genel sıhhat sigortaları sıhhat harcamalarında finansal destek sağlamaktadır. Genel Sıhhat Sigortası gelir durumuna bakmaksızın toplumdaki tüm kişilerin yaşayabilecekleri hastalıklara karşı eşit olarak sıhhat hizmetlerinden yaralanma olanağına kavuşturur.

Genel Sıhhat Sigortası Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Temel amacı tüm vatandaşların sıhhat hizmetlerinden faydalanmasını sağlamak olan Genel Sıhhat Sigortası hakkında data sahibi olarak verilen hizmetlerden doğru bir halde yararlanmak gereklidir. Ülkemizdeki tüm vatandaşlar genel sıhhat sigortasına bağlı olmakta ve Türkiye Cumhuriyeti’nde yaşayan tüm vatandaşların genel sıhhat sigortası kapsamındaki hizmetlerden yararlanmaya hakkı bulunmaktadır.

2006 zamanı itibarı ile ülkemizdeki tüm sigorta kurumlarının (Toplumsal Sigortalar Kurumu, BAĞ-KUR ve Emekli Sandığı) Toplumsal Güvenlik Kurumu adı altında bir çatıda toplanmasının arkasından meydana getirilen düzenleme ile 2012 tarihinden itibaren tüm vatandaşların genel sıhhat sigortasından eşit şartlarda yararlanma hakkı sağlanmıştır. Genel Sıhhat Sigortası ile eczane, hastane ve yoğun bakım şeklinde sıhhat hizmetlerini kapsayan sektörlerden yararlanma hakkına haiz olanlar;

 • Hiçbir toplumsal güvencesi olmayan tüm kişiler,
 • SSK ve Emekli Sandığı primleri ödenmeyen kişiler,
 • Vatanımızda yaşamakta olan yabancı uyruklu kişiler,

Olarak sıralanmaktadır. 18 yaşından minik olan kişiler hiçbir ücret ödemeden hizmet alır sadece 18 yaşını doldurmuş olan kişiler çalışmıyorlarsa ve sigortalı değillerse belirli ücretler ödeyerek sıhhat hizmetlerinden yararlanabilirler.

Sponsorlu Bağlantılar

Genel Sıhhat Sigortası Başvuruları Iyi mi Yapılır?

Türkiye Cumhuriyetindeki tüm vatandaşların yararlanması mümkün olan Genel Sıhhat Sigortası başvurusu için istenen belgeler şu şekilde sıralanmaktadır:

 • GSS müracaat 2021 yılı formu Toplumsal hizmetler birimlerinden temin edilmelidir.
 • Müracaat sahibi kimlik belgesinin fotokopisini temin etmelidir.
 • Müracaat sahibine ilişkin ikametgâh belgesi gerekmektedir.
 • Müracaat sahipleri biçim üstündeki lüzumlu yerlerin doldurulmasını sağlayarak imzalatmak için vergi dairesine gitmelidir.
 • Formdaki mahalle muhtarı tarafınca doldurularak imzalanması ihtiyaç duyulan bölgeler için mahalle muhtarına gidilmesi gerekir.
 • İmzalar toplanarak yarım kapalı dosyaya konulmuş olan belgeler ile Kaymakamlık binasına gidilmeli ve belgeler Toplumsal hizmetler birimine teslim edilmelidir.

İstenen belgelerin tam ve eksiksiz olması oldukça önemlidir. Müracaat sonrasında yetkili kişiler tarafınca müracaat sahibinin ikametgâh adresine gidilir ve gelir testi yapılır. Gelir testi tespiti ile müracaat sahibinin ödemesi lüzumlu olan prim tutarlarına ilişkin hesaplamalar yapılacaktır. Bu aşamada müracaat sahibinin ikametgâh adresinin doğru beyan edilmiş olması oldukça mühim olmaktadır. Yetkili şahıs incelemelerinin tamamlanması sonunda müracaat neticeleri pozitif ya da negatif olarak müracaat sahiplerine bildirilecektir. Genel Sıhhat Sigortası başvurusu neticeleri E-devlet sisteminden öğrenilebilir.

Genel Sıhhat Sigortası Prim Tutarları Iyi mi Hesaplanır?

Genel Sıhhat Sigortası primi aylık ödeme tutarları hesaplamaları hane içeresine giren toplam gelire bakılırsa yapılmakta ve ailenin haiz olduğu gelir düzeyine bakılırsa değişkenlik göstermektedir. Bunu belirlemek için meydana getirilen başvuruların arkasından kişilerin belirttikleri ikametgâh adresine gidilerek yetkili kişiler tarafınca gelir testi yapılır.

Meydana getirilen gelir testinin sonucunda bakılırsa ödenmesi ihtiyaç duyulan prim tutarları hesaplanmaktadır. Nisan 2017 zamanı itibarı ile meydana getirilen düzenleme sonucunda aylık 53,33 TL ödemeyi kabul eden kişilere gelir testine doğal olarak tutulmadan genel sıhhat sigortaları yapılmaktadır. Gelir testine doğal olarak tutulmadan sigortalı olan kişilerin ödenmemiş prim borçları var ise bu durumda meydana getirilen hesaplamalara bakılırsa;

 • Prim borcu sahiplerinin birikmiş olan Genel Sıhhat Sigortası prim borçlarını 12 aylık vakit içinde taksitlendirerek ya da peşin olarak ödemeleri talep edilecektir.
 • Peşin ödeme için geçen bir vakit var ise ya da taksitli ödemeler için geçen zamanlar için faiz uygulaması yapılmayacak ana tutarlar ödenecektir.
 • Prim borç tutarlarını ödeyemeyecek durumda olan kişiler gelir testine girerek gelir durumlarını beyan edebilirler.
 • Meydana getirilen gelir testi sonucunda aile içindeki kişilerin şahıs başına gelirleri asgari ücretin üçte birinden azca olarak tespit edilirse borç sahibi kişinin borcu silinecektir.

Kimlerin Genel Sıhhat Sigortası Devlet Tarafınca Ödenir?

2021 senesinde uygulana prim ödeme tutarı 76,74 TL olurken bazı vatandaşların sıhhat hizmetlerinden ücretsiz bir şekilde yararlanma hakkı bulunmaktadır. Devlet tarafınca aranılan bazı özelliklere uyum elde eden kişilerin Genel Sıhhat Sigorta primleri devlet tarafınca ödenmektedir. Genel Sıhhat Sigortasını devlet tarafınca karşılanan ve ödeme yapmak zorunda kalmadan tüm sıhhat hizmetlerinden ücretsiz bir şekilde yararlanabilen kişilerde olması ihtiyaç duyulan koşullar şunlardır;

 • Kişilerin Genel Sıhhat Sigortasının devlet tarafınca ödenmesi için 18 yaşın altında olması gerekir. 18 yaşın altındaki tüm çocuklar ebeveynlerinin tesciline bakılmaksızın Genel Sıhhat Sigortası kapsamındaki tüm hizmetlerden ücretsiz bir şekilde yararlanabilirler.
 • Toplumsal güvence sahibi olmayan kişilerin gelir düzeyleri brüt asgari ücretin üçte birinden daha azca ise prim borçları devlet tarafınca karşılanır. Gelir düzeyi yetersiz olarak tespit edilen ve toplumsal güvencesi bulunmayan kişiler Genel Sıhhat Sigortası kapsamında hiçbir ödeme yapmadan tüm hizmetlerden faydalanabilirler.

Genel Sıhhat Sigortası nereye ödenir öğrenmek isteyen vatandaşlar için data vermek gerekirse; Kriterlere uyum elde eden vatandaşların sıhhat sigortası primlerinin Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı tarafınca Toplumsal Güvenlik Kurumuna ödendiğini söyleyebiliriz.

Genel Sıhhat Sigortası Borç Sorgulamaları Iyi mi Yapılır?

Genel Sağlık Sigortası borç sorgulamalarının yapılmasını sağlayacak iki değişiklik yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemlerden yararlanarak online olarak kolaylıkla sorgulama yapmak mümkün olmaktadır. Genel Sıhhat Sigortası yapmak için yararlanılan yöntemler şunlardır:

 • E-Devlet sisteminden yararlanarak online olarak Genel Sıhhat Sigortası sorgulaması yapılabilir.
 • Toplumsal Sigortalar kurumu online tahsilat sitesine giriş yaparak Genel Sıhhat Sigortası borç sorgulaması yapılabilir.

E-Devlet sisteminden yararlanarak Genel Sıhhat Sigortası sorgulama yapılması için uygulanacak işlemler sırasıyla şu şekildedir;

 • Sisteme giriş yapmak için şifreye haiz olmak gerekir. Sisteme girişi sağlayacak olan E-Devlet şifresi olmayan kişiler kendilerine en yakın PTT şubesine giderek gizyazı temin edebilirler.
 • Sisteme giriş için sırasıyla T.C kimlik numarası ve şifreyi tuşlamak gerekir.
 • Siteme giriş yaptıktan sonrasında ekrana gelecek olan sayfaya SGK ya da GSS borç dökümü yazılması sorgulamayı yapmak için kafi olacaktır.

Toplumsal Güvenlik Kurumu online tahsilat sitesinden Genel Sıhhat Sigortası sorgulama yapmak için uygulanacak işlemler sırasıyla şu şekildedir;

 • Toplumsal Sigortalar Kurumuna ilişkin online tahsilat sitesine giriş yapılmalıdır.
 • Online tahsilat sayfasında kimlik doğrulaması işleminin yapılmasının arkasından sistem tarafınca E-Devlet sayfasına yönlendirme yapılacaktır.
 • Burada yapılması ihtiyaç duyulan doğrulama işlemini tamamlayarak tahsilat sisteminin açılışını sağlamak olacaktır.
 • Tahsilat sistemi sayfasında sorgu tipi kısmına GSS primi yazılması gerekir.
 • GSS primi yazıldıktan sonrasında açılacak olan sayfaya T.C. kimlik numarası yazılarak GSS borç sorgulaması yapılır.

Genel Sıhhat Sigortası borçları peşin ya da taksitli ödeme kolaylığı sağlamakta ve yukarıda açıklanan ihtiyaç duyulan şartlara uyum sağlanması durumunda devlet tarafınca ödenmektedir. Burada vatandaşların dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan bir mevzu prim borçlarının 60 dönem gecikmesi durumudur. 60 dönem geciken prim borç sahiplerinin sıhhat hizmetleri kesintiye uğramaktadır. Bu yüzden Genel Sıhhat Sigortası prim borç sahiplerinin borçlarının 60 dönem gecikilmemesine itina göstermelerini ve mağduriyet yaşamamak için dikkat etmelerini öneriyoruz.

Gelir Testi Nasıl Yapılır

Genel Sağlık Sigortası Kimleri Kapsamaktadır

Genel Sağlık Sigortası Borcu Nasıl Silinir?

tıkla sorunu sor

2021 Genel Sıhhat Sigortası Başvurusu Iyi mi Yapılır İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir