2020 İBB Sosyal Yardım Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır ?

2020’da belediye toplumsal yardım kart başvurusu İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne yapılmaktadır. Toplumsal yardım kartı, maddi anlamda yetersizlik yaşayan ailelere verilmektedir. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafınca muhtaçlık durumu olan ailelere verilen bu yardım kartı, Eylül ayında kullanıma açılmaktadır. Kart başvurusu icra eden kişiler, belediye yetkilileri tarafınca denetlenir. Kart sahibi olan kişiler eğer uygun şartları sağlıyorsa, belediyeler tarafınca kart desteği yapılmaktadır. Bilhassa Toplumsal İşler ve Yardım Esasları Yönetmeliği kapsamında vatandaşların ailenin mutfak, kişisel bakım şeklinde market gereksinimlerini karşılaması için toplumsal yardım kartı yardımı yapılmaktadır.

İBB Toplumsal Yardım Kart Başvurusu Aşamaları Nedir?

İBB toplumsal yardım kartı için müracaat iki yöntemle yapılmaktadır. Bu yöntemler ise:

 • Belediye tarafınca verilen toplumsal yardım kartını alabilmek için vatandaşların telefonla müracaat yapması gerekmektedir. Telefonla müracaat yapabilmek için 0212 444 00 93 hattını arayabilirsiniz. Bu hat, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na ilişkin bir hat olup alanında uzman kişiler destek vermektedir. Bu hattın meşgul olabileceği durumlarda ise Alo Beyaz Masa hattını 153 numarasından arayabilir ve başvurularınızı yapabilirsiniz.
 • Müracaat yapmak için bir öteki yöntem ise bizzat başvurmak olacaktır. Bunun için gereksinim sahiplerinin Hanım ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü’ne bağlı olan Hanım Koordinasyon Merkezi’ne müracaat yapılması gerekmektedir.
 • Bu yöntemlerin yanı sıra gereksinim sahibi vatandaşların muhtarlıklar, STK ve İnceleme Merkezi’ne de bizzat müracaat yapması mümkündür.

Kimlere İBB Toplumsal Yardım Kart Yardımı Yapılır?

İBB toplumsal yardım kart yardımı maddi yetersizlikler yaşayan kişilere verilmektedir. İBB toplumsal yardım kartı almaya uygun olan kişiler ise:

 • Eşi yaşamını yitirmiş olan ve herhangi bir toplumsal güvencesi olmayan hanımefendiler,
 • İşsiz olan TC vatandaşları,
 • Sigortalı olarak çalışmasına ve geliri olmasına rağmen kalabalık aile nüfusu sebebiyle maddi yetersizlikler yaşayan kişiler,
 • Sıhhat sorunları sebebiyle desteğe muhtaç olan vatandaşlara İBB toplumsal yardım kart yardımı yapılmaktadır.

Müracaat icra eden kişilerin aracı ya da evi olmaması gerekmektedir. Üstüne göç eder ya da taşınmaz herhangi bir mal varlığı olan kişiler bu yardımı alamayacaktır. Toplumsal yardım kart müracaat icra eden kişiler, belediye yetkilileri tarafınca denetlenmektedir. Başvuruların neticelenmesi ise 6 ay sürmektedir.

İBB Toplumsal Yardım Kartı Nereden Alınır?

İBB toplumsal yardım kartı teslimi müracaat icra eden kişinin ikamet etmiş olduğu yere elden teslim edilmektedir. Eğer müracaat icra eden şahıs evde değilse, evde yaşayan öteki aile üyelerine kart teslimi yapılmaktadır. Başvurusu onaylanmış olan kişilerin toplumsal yardım kartı 3 gün çerisinde teslim edilmektedir. Sadece kart başvurusunun onaylanması denetlenmelerin tamamlanması için 6 ay kadar sürebilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

İBB Toplumsal Yardım Kartının Geçmiş olduğu Marketler Hangileridir?

İBB toplumsal yardım kartının geçmiş olduğu bölgeler İBB tarafınca belirlenmiştir. İstanbul Büyükşehir Belediyes ile anlaşmalı olan marketlerden istediğiniz şeklinde alışveriş yapabilirsiniz. Kart bakiye kapsamında temizlik ürünleri, kişisel bakım ürünleri, ya da besin ürünleri satın alabilirsiniz. Belediye toplumsal yardım kartı geçen marketler ise:

 • Şok Market
 • KİM
 • Davet Market
 • UCZ
 • Migros
 • Carrefour
 • Onur Market
 • Rammer
 • Happy Center

İBB Toplumsal Yardım Kartı Limiti 2020

İBB toplumsal yardım kartının limiti müracaat icra eden kişinin maddi durumuna gore belirlenmektedir. Kartların değişik limitleri bulunmaktadır. İstanbul Büyükşehir Belediyesi yardım kart limitinin ne kadar olacağı müracaat icra eden kişinin uzmanlar tarafınca denetlenmesinden sonrasında belirlenmektedir. Belediye tarafınca meydana getirilen araştırmalar sonucunda başvuruda bulunan kişilerin mağduriyet durumlarına gore aşağıdaki limitler kişilere verilmektedir:

 • 50 TL
 • 100 TL
 • 150 TL

Kart limiti müracaat esnasında belirlenmemektedir. Kart alacağı onaylanmış olan kişilere, uzmanların denetiminden sonrasında kart limiti belirlenmektedir. Kartın ilk yüklemesinde ise her limitte 200 TL olmaktadır.

İBB Toplumsal Yardım Kartı Limit Sorgulaması Iyi mi Yapılır?

İBB toplumsal yardım kart sorgulama işlemleri web üstünden yapılamamaktadır. Kart içinde ne kadar bakiye bulunduğunu sorgulamak için yardım kartının geçmiş olduğu anlaşmalı marketlere gidebilir ve kartın sorgulanması için kasiyerden destek isteyebilirsiniz. Limit sorgusunu yalnızca bu yöntemle yapabilirsiniz. E-devlet üstünden ya da E-SGK üstünden kart sorgusu yapmanız mümkün değildir.

İBB Toplumsal Yardım Kartı Telefondan Müracaat İşlemleri

İBB Toplumsal yardım kart ALO 153 hattı üstünden de kolayca yapılmaktadır. Bunun için İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nı arayarak Beyaz Masa üstünden başvurularınızı tamamlayabilirsiniz. Eğer Beyaz Masa 153 hattı meşgul ise arayabileceğiniz öteki hat 0212 444 00 93 numarası olmaktadır. Telefon üstünden müracaat haricinde bireysel olarak Hanım ve Aile Hizmetleri Müdürlükleri’ne bağlı olarak çalışan Hanım Koordinasyon Merkezi’ni arayabilirsiniz. Buna gore başvurularda dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan unsurlar:

 • Müracaat icra eden kişinin SSK, Bağ-Kur ya da Emekli Sandığı kurumlarından birine bağlı olarak ödeme almaması gerekmektedir.
 • Müracaat icra eden kişinin üstünde kayıtlı herhangi bir malı olmaması gerekmektedir.
 • Kişinin 18 yaşını doldurmuş olması aranan şartlar arasındadır.

Bu koşullara uygun olan vatandaşlar hem telefonla hem de bireysel olarak İBB toplumsal yardım kartı için müracaat yapabilmektedir. Müracaat yaparken yoksulluk belgesi de talep edilmektedir. Müracaat belgelerini tamamlayan vatandaşlar denetim sırasına alınır ve uygun olan vatandaşlara kart teslim edilmektedir.

İBB Toplumsal Yardım Kartları Kullanıma Ne Süre Açılır?

İBB toplumsal yardım kartının açılması için belediyeler her yıl müracaat yapar ve müracaat sonuçlarına gore kart Eylül ayında kullanıma açılmaktadır. Başvuruların yapılmasından sonrasında sonuçlar 6 ay sonrasında belli olmaktadır. Bu işlemlerin neticesinde doğru data verdiği tespit edilmiş ailelere kartlar evlerine direkt olarak teslim edilmektedir. Kart onaylanma süresi dahilinde kullanıma kapalıdır. Sadece kullanıma kapalı olduğu süre süresince kart içindeki bakiye, kullanıma açılınca toplu halde yüklenmektedir.

Belediye Toplumsal Yardım Kart Başvurusu için Belgeler Nedir?

Belediye toplumsal yardım kart başvurusu evrakları elden teslim edilmelidir. Buna gore belgeler kapsamında beyan edilmiş olan bilgilerin doğru olması gerekmektedir. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafınca verilen bu yardım kartları için talep edilen belgeler:

 • Kişinin İstanbul’da ikamet ettiğine dair ikametgah belgesi gerekmektedir.
 • Müracaat icra eden kişinin herhangi bir toplumsal güvencesi olmadığına dair yoksulluk belgesi talep edilmektedir.
 • Kişinin maaş ödemesinin olmaması ve herhangi bir toplumsal güvencesi olmaması gerekmektedir.
 • Yoksulluk belgesi muhtarlıklardan talep edilebilir.
 • Eşi vefat etmiş hanımefendilerin eşin ölüm belgesini beyan etmesi gerekmektedir.
 • Sıhhat sorunları sebebiyle iş gücü kaybı olan ve çalışamayan vatandaşların durumu beyan ettikleri bir sıhhat raporu göstermesi gerekmektedir.
 • Şahıs eğer çalışıyorsa ve maaş alıyorsa, aldıkları ödemelerin yetmediğine dair aile fert sayısını da ibraz etmesi gerekmektedir.

Bu belgelerin tamamlanmasından sonrasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Toplumsal Hizmetler Müdürlüğü ya da Hanım ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü’ne giderek bireysel olarak müracaat yapılmaktadır.

Yoksulluk Kağıdı Iyi mi Alınır?

Yoksulluk kağıdı almak isteyen vatandaşların bağlı olduğu mahalle muhtarlarına başvurması gerekmektedir. Fakirlik belgesi alabilmek için vatandaşın üstüne göç eder ya da taşınmaz malların bulunmaması gerekmektedir. Belediyeler ve kaymakamlıklar bağlı olan Toplumsal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafınca verilen yardımlardan yararlanmak için yoksulluk belgesi ne olursa olsun alınmalıdır. Bu belge için herhangi bir ücret talep edilmez.

Şartlı Sağlık Yardımı Başvuru ve Şartları

Sosyal Yardımlaşma Para Yardımı Nasıl Alınır?

Belediye Sosyal Yardım Kartı Nedir? Nasıl Alınır?

tıkla sorunu sor

2020 İBB Toplumsal Yardım Kartı Başvurusu Iyi mi Yapılır ? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


3 comments

 1. Bende aylik kart istiyorum lutfen bnacyardim edin durumum yok eşim çalışıyo ama yetmiyo aldığı maaş

 2. Aylık kart bnde istiyorum durumuz yok eşim aldığı para yetmiyo 600 milyon kira veriyiz yardim edin bzede

 3. Mebrüke ilbay

  Ben yardım kartı istiyorum eşim işsiz sigortamız yok kiradayız yardım ederseniz seviniriz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir