2021 İsmek Aşçılık Kurs Kayıtları Başvuru Şartları

İsmek aşçılık kursları kapsamında İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafınca verilen 650 tane İsmek kursu içinde aşçılık eğitimi de yer almıştır. Kayıtları için ilk olarak web üstünden kayıt yaptırırlar ve toplamda 244 saat sürecek olan aşçılık kursu kapsamında kursiyerler aşçılığı başlangıç seviyesinde öğrenirken, kurs sonrasında kariyerlerini bu yolla devam ettirme şansı yakalamaktadırlar.

İsmek Aşçılık Kursu Eğitim Mevzuları

İsmek aşçılık kursunun kapsamı eğitim kapsamında temel olarak şekillense de, haftalara ve derslere gore pastacılıktan ev yemeklerine değişen geniş bir kartelada değişik eğitim mevzuları verilmektedir. Eğitim kapsamında amaç, hijyen ve sanitasyon kuralları kapsamında yiyecek hazırlamada kullanılan ürünleri tanımak, yiyecek yapmak için ön hazırlıkları yapmak, yiyecekleri değişik kesme, doğrama ve pişirme teknikleri ile tatlandırarak sunum çeşitleri hakkında data sahibi olmaktır. Bu kapsamda kursiyerlere verilecek eğitimin kapsamı şu şekilde açıklanabilir:

 • Kişisel bakım ve işe hazırlık: Yiyecek için kullanılacak araç-gereç ve materyalin yıkama adabı, hususi yıkama teknikleri kullanılmasını gerektiren malzemelerde kullanım, besinlerin suda ya da değişik maddelerde yıkanma gerekliliği ve asla yıkanmaması ihtiyaç duyulan besinler hakkında data sahibi olma mevzusunda eğitim dahilinde kursiyerlere data verilmekte ve uygulamalı olarak bildiklerini uygulamaları istenmektedir.
 • Kullanılan malzemede HACCP: Besin işletmelerinde, sıhhatli besin üretimi için lüzumlu olan hijyen şartlarının belirlenmesi mevzusunda yapılacak kursiyer bilgilendirmelerini kapsamaktadır. Buradan kursa dahil olmuş bir kursiyer HACCP protokolü hakkında değerlendirme yapabilecek aşama data sahibi olarak sertifikasını alacak, bu sayede sınavlar sonunda haiz olacağı işyeri açma belgesini kullanırken bu protokolü dikkate alacaktır. Uluslar arası geçerliliğe haiz bu protokol kapsamında insan sağlığı mevzusunda tedirgin edici gıda gizleme, yıkama ve pişirme çeşitleri mevzusunda data sahibi olacak kursiyerler yardımıyla bu konulardaki cemiyet hassasiyeti de arttırılmış olacaktır.
 • Bulaşık yıkama ve çöp atımı: Kurs kapsamında hijyenik bulaşık yıkama gene hijyenik bir halde çöp atımının iyi mi yapılması gerektiği kursiyerlere öğretilecektir.
 • Birinci ve ikinci aşama gıda öğeleri: Kurs kapsamında yalnızca yiyecek yapımı değil, kullanılan besinlerin yaşamsal faaliyetlere tesiri de dersler esnasında münakaşaya açılacaktır. Besinlerin yaşamsal faaliyetler için gereklilik açısından değerlendirildiği birincil ve ikincil değerlendirme sistemlerinin de ders kapsamında kursiyerlere anlatıldığı kursun bitiminde kursiyerler besinlerin vücut için gereklilik durumlarına uygun olarak menü hazırlama becerisine haiz olacaklardır.
 • Gıda pişirme öncesi yapılması ihtiyaç duyulan hazırlıklar: Besinlerin uygun doğrama türleri, sebze doğramada dikkat edilmesi gerekenler ve et doğramada dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan unsurlar benzer biçimde mevzular dersler kapsamında kursiyerlerle paylaşılmaktadır. Doğrama türünün besine uygunluğu mevzusunda data sahibi olan kursiyerler, uygun doğrama teknikleri ile hazırladıkları menülere lezzet katacaklardır.
 • Fond ve Temel Çorbalar: Çorba yapımında kıvam, çorba türleri ve bölgesel çorbalarda püf noktalar benzer biçimde konuların anlatıldığı kurs süresi süresince kursiyerler leziz ve uygun kıvamlı çorbalar hazırlamanın yollarını öğreneceklerdir.
 • Ana yemekler: Tencere yiyecekleri, sulu yemekler ve ev yiyecekleri mevzusunda çeşitli bilgiler verilerek uygulama alanı sağlanacaktır. Yemeklerin püf noktaları ve bölgesel yemeklerde dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan noktalara değinilerek balık yemeklerinden sebze yemeklerine, tahıllı yiyeceklerden et yemeklerine kadar yiyecek çeşitleri tanıtılarak pişirme şekilleri ve doğramanın yemeğin lezzeti üstüne tesiri üstünde durulacaktır.
 • Rahat tatlı, jöle ve şekerlemeler: Tatlı ve şekerleme mevzusunda kıvam, tat, muhteviyatında bulunan malzemelerin oranı doğrultusunda tek malzemenin baskın kokusunu gizleme yolları, renklendirme ve şekillendirme benzer biçimde eğitimler kurs süresince kursiyerlere verilecektir. Bu eğitimlerde ilerleyen dönemlerde pasta yapımı ve süsleme teknikleri de kursa dahil olan grubun dinamikleri neticesinde paylaşılacaktır.
 • Meyve tatlıları: Meyve tatlılarının püf noktaları, meyvelerin suyunu vermesini önleme teknikleri ve meyve tatlılarında uygun tat bulma şekilleri aşçılık kursu kapsamında anlatılacaktır.

İsmek Aşçılık Kursu Kayıt Şartları

İsmek aşçılık kursu için lüzumlu şartlar şu şekilde sıralanabilir:

 • 16 yaşını doldurmuş olmak,
 • C. Kimlik kartına haiz olmak,
 • Belirtilen tarihlerde web üstünden İsmek aşçılık kursu kaydını yaptırıp kati kayıtta online kayıt formunun çıktısını yanında bulundurmak

Bu maddeler haricinde herhangi bir koşul bulundurmayan aşçılık kursu, bir yaş sınırına da haiz değildir. Cinsiyet fark etmeksizin 16 yaşından büyük her insan bu kursa katılabilmektedir. Herhangi bir ücretin ödenmediği kursun öncesinde herhangi bir ön bilgiye gerekseme duyulmamaktadır.

İsmek Aşçılık Kursu Seçenekleri

Aşçılık kursu program çeşitleri içinde kariyerinizin devamında seyretmek istediğiniz yola gore değişik seçenekler bulunmaktadır. Eğer bu alanda kendinizi geliştirerek kariyerinizi aşçılık üstüne şekillendirmek istiyorsanız, İsmek uzmanlaşma eğitimleri şu şekilde sıralanabilmektedir:

Sponsorlu Bağlantılar

 • Aşçı Çıraklığı Eğitimi: Sıfırdan adım atmak isteyenlere en uygun eğitim olarak belirtilen bu kurs, temel aşçılık eğitimi sonrası başarı yakalayan kursiyerlere verilmektedir. 272 saatlik eğitimde aşçı yardımcısı yetiştirme kapsamında ağırlıklı olarak araç-gereç doğrama ve hijyen sağlama eğitimleri verilmektedir.
 • Aşçı Yardımcılığı Eğitimi: Mesleki anlamda ilerlemenin sağlandığı eğitimdir. 878 saat devam eden eğitim kapsamında uluslar arası çorbalar ve her tür pasta yapımı öğretilmektedir. Et ve balık yiyecekleri yapabilen kursiyerler detaylı ve bolca püf noktalı olarak hazırlanan bu eğitim ile ücretsiz bir şekilde bu işte ustalaşabilmektedir. Bu eğitim kapsamında bölgesel ve uluslar arası yiyeceklerden tatlılara, hamur harcı işlerinden salatalara yiyecek hazırlama türlerinin tamamı kursiyerlere öğretilmektedir.
 • Ev Yiyecekleri Hazırlama Kursu: 192 saat sürecek eğitim kapsamında kursiyerlere sulu yiyecek hazırlama ve pişirme teknikleri ile sunum incelikleri öğretilmektedir.

İsmek Engelliler İçin Aşçılık Kursları

Engelliler için aşçılık kursu, lüzumlu düzenlemeler hazırlanarak verilmektedir. Bilhassa tekerlekli, iskemle kullanıcıları tarafınca büyük ilgi gösterilen kurs kapsamında meydana getirilen yemekler için kullanılan tezgah boyları engelli vatandaşlar için portatif olarak hazırlanabilmekte, bu sayede fırsat eşitliği sağlanmaktadır. Bunun yanında duyma mevzusunda mesele yaşayan vatandaşlar için de kurs kapsamında lüzumlu düzenlemeler yapılmaktadır. Yazılı ve resimli ifade ve kurs veren hocanın yanında emek harcama benzer biçimde hususi ilgilenilerek verilen eğitimlerden engelli vatandaşlar da yararlanabilmektedir.

İsmek Aşçılık Kursu İstihdam Alanları

Aşçılık kursu sonucunda başvurulabilecek iş alanları  şu şekilde sıralanabilir:

 • Hususi işletmelerin yemekhaneleri,
 • Hususi yiyecek şirketleri ve tabldot çalışan firmalar,
 • Kamu kurumlarında bulunan yemekhaneler,
 • Konaklama şirketlerinin mutfak bölümleri,
 • Kafeterya ve restoranlar,
 • Yiyecek fabrikaları
 • Ulaşım araçlarının yiyecek içecek üretim birimleri

Bu alanlarda çalışmaya hak kazanan kursiyerler bununla beraber alacakları iş yeri açma sertifikasını kullanarak kendi mutfaklarını açabilmektedirler.

İsmek Aşçılık Kursu Kayıtları Ne Vakit?

Aşçılık kursu kayıt zamanı Temmuz ayından itibaren başlamaktadır. Temmuz ayı süresince İsmek kurs programlarının yayınlandığı İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin sayfasından online kayıt yapılarak çıktı alınmalıdır. Alınan çıktı, eylül ayında kati kayıt zamanında kurs merkezine götürülmelidir. Bunun yanında İsmek 650 değişik kurs imkanı sağladığından size en uygun kursu bulmanız için kurs programları başlığını incelemeniz önerilir. İsmek kursiyerleri aynı anda birden fazla kursa kayıt yaptırabilmektedir.

İsmek Aşçılık Kursu Sonunda Alınacak Belge

Aşçılık kursu sonunda alınacak belge aşçılık sertifikası ve iş yeri açma belgesidir. Bu belgeler yardımıyla, belgede yazan kademede olmak kaydıyla kursiyer, istediği mutfakta çalışabilir ve dilediği yerde restoran açabilir.

İsmek Aşçılık Kursu Sonrası Kariyer Seçenekleri

İsmek aşçılık kursu ile ilerleme imkanı için tamamlayıcı kurslar takip edilmelidir. Bu kapsamda bahsedilen aşçı yardımcılığı benzer biçimde devam kurslarına başvurulabilir. Böylelikle kariyer olanakları artacaktır. Bunun haricinde aşçılık okullarına müracaat yapılabilmektedir. İstanbul Üsküdar’da bulunan aşçılık okulu, İsmek aşçılık kursu kursiyerlerinden gelen başvuruları değerlendirerek kursiyerleri uygulamalı mülakata doğal olarak tutmaktadır.

İsmek En Çok Tercih Edilen Kursları Nelerdir ?

İsmek Bilgisayar Kurs Kayıtları Başvuru Şartları

İsmek Pastacılık Kurs Kayıtları

tıkla sorunu sor

2021 İsmek Aşçılık Kurs Kayıtları Müracaat Şartları İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir