2021 İsmek Pastacılık Kurs Kayıtları

2021 Yılı İSMEK fırıncılık ve pastacılık kayıt başvurusu web üstünden online bir halde yapılmaktadır. İSMEK pastacılık ve fırıncılık kurslarına kayıt olmak için yapmanız ihtiyaç duyulan tek şey T.C. kimlik bilgileriniz ile İSMEK kurs kaydı yapmaktır. İSMEK pastacılık başvurusu iyi mi yapacağınız aşağıda detaylı bir halde anlatılmıştır.

 • Aşağıda verilen bağlantıyı kullanarak İSMEK kurs kayıt formuna ulaşmanız için ihtiyaç duyulan giriş ekranına gidiniz. https://kursiyer.ismek.ist/
 • Karşınıza gelen talebe giriş ekranından T.C. kimlik numaranızı ve doğum tarihinizi girerek kimliğinizi doğrulayınız.
 • Peşinden karşınıza İSMEK kurs kayıt formu gelecektir. Bu formu eksiksiz ve doğru şekilde doldurmanız gerekmektedir.
 • Formu doldurduktan sonrasında “Güncelle ve Kurs Seç” isminde butona tıklayarak öteki adıma geçiniz.
 • Bu adımda ise eğitim almak istediğiniz programı seçmeniz gerekmektedir. Pastacılık eğitimi almak istiyorsanız sol üst taraftaki programlar seçeneğinden pastacılık eğitimini almak istediğiniz branşı seçiniz. Mesela; butik pastacılık, yaş pastacılık, pastacı çırağı benzer biçimde birçok değişik alt dal bulunmaktadır.
 • İstediğiniz branşı seçtikten sonrasında eğitim almak istediğiniz İSMEK merkezinin bulunmuş olduğu ilçeyi seçip, peşinden da merkezi seçiniz.
 • Merkezi seçtikten sonrasında eğitim almak istediğiniz günleri seçiniz.
 • Peşinden da eğitim almak istediğiniz tarihleri seçip, filtrelere butonuna basarak istediğiniz kursu seçerek kayıt olabilirsiniz.

2021 İSMEK Pastacılık Kursuna Kimler Kayıt Yapabilir?

İSMEK pastacılık kursu yaş sınırı 16’dır. 16 Yaşını doldurmuş tüm İstanbullular İSMEK pastacılık kursuna kayıt olup, sertifikasını alabilir.

2021 İSMEK Pastacılık ve Fırıncılık Kursu Eğitim Dalları

Fırıncılık ve pastacılık kursları 2 alanda verilmektedir. Bu alanlar; pastacılık ve ekmekçiliktir. Pastacılık ve ekmekçilik de kendi bünyelerinde değişik branşlara ayrılmaktadır. Kurslara kayıt olmak isteyenler istediğini branşı seçip öğrenmeye başlayabilir.

2021 İSMEK Ekmekçilik Eğitimi

İSMEK pastacılık ve fırıncılık kurslarının alanlarından ekmekçilik kendi içinde değişik değişik kademelere ayrılmaktadır. 2021 İSMEK ekmekçilik kademeleri aşağıda anlatılmıştır.

 • İlk aşama temel ekmek eğitimidir. Temel ekmek eğitimi 216 saat süre ile verilmektedir. 216 Saatlik temel ekmek eğitiminin peşinden Ulusal Eğitim Bakanlığı tarafınca onaylı temel ekmek eğitimi sertifikası kursiyere verilir.
 • İkinci aşama ekmek üretimidir. Temel ekmek eğitimi sertifikası alanlar bu kademeye başlayabilir. Bu eğitim ise 440 saattir. Bu eğitimin sonunda ekmek üretimi sertifikası verilir.
 • Üçüncü aşama ustalaşmış fırıncılık eğitimidir. İlk 2 kademeyi başarıyla geçmiş kursiyerler isterlerse ustalaşmış olmak için bu eğitime başlayabilir. Ustalaşmış fırıncılık eğitimi de kendi içinde 7 değişik bölüme ayrılır. Değişik ülkelere dair ekmek yapımları üretilir. Bu bölümlerin de değişik değişik öğretim süreleri mevcuttur. Türk ekmek eğitimi 80 saat, Almanya ekmek eğitimi 80, Fransız ekmek eğitimi 60, İngiliz ekmek eğitimi 40, İtalyan ekmek eğitimi 40 ve Rus ekmek eğitimi 40 saattir. Bunlara ayrıyeten de ekmek stilistliği kısmı de 40 saattir. Belirtilen öğretim süreleri bittikten sonrasında ustalaşmış ekmekçilik sertifikası verilir.

İSMEK Pastacılık Eğitimi

İSMEK pastacılık eğitimleri de tıpkı ekmekçilik eğitimleri benzer biçimde değişik bölümlere ayrılmaktadır. Fakat pastacılık eğitimi çeşitleri ekmekçilik eğitimi çeşitlerinden oldukça fazladır. Pastacılık eğitimi çeşitleri ekmekçilik eğitimi çeşitlerine gore oldukça çok ve süreleri oldukca kısadır. Aşağıda belirtilen istediğiniz bölümleri seçip, bitirip sertifika alabilirsiniz. İSMEK pastacılık eğitim bölümleri aşağıda belirtilmiştir.

Sponsorlu Bağlantılar

 • Glutensiz Pasta ve Kek Eğitimi
 • Mereng Yapımı ve Çeşitleri
 • Dünya Mutfaklarından Sulu Tatlılar
 • Dondurma Yapımı
 • Buttercream Çiçek Yapımı
 • Şeker Hamur harcı Yapımı ve Süsleme
 • Çikolata Yapımı ve Sunumu
 • Makaron Yapım Teknikleri
 • Popcake Yapımı ve Süslemesi benzer biçimde eğitim bölümleri mevcuttur.

Pastacılık eğitimine ilişik tüm bölümler 4 ile 16 saat arası değişen öğretim süreleri ile verilir. Bu bağlamda pastacılık eğitimindeki bölümlerin süresi oldukça kısadır. Bir çok 4 saatlik tek derslerde verilir.

2021 İSMEK Pastacılık ve Fırıncılık Eğitimi İş Kurma

İSMEK pastacılık ve fırıncılık eğitimi ile kendi işini kurma için Ulusal Eğitim Bakanlığı tarafınca onaylanmış ustalık belgesine gerekseme vardır. Kalfalık belgesi ile kendi iş yerinizi kuramazsınız. İSMEK pastacılık ve fırıncılık eğitimi ile iş oluşturmak için ilkin kalfalık belgesini sonrasında da ustalık belgesini almanız gerekmektedir.

İSMEK Pastacılık ve Fırıncılık KOSGEB Desteği

KOSGEB yardımıyla İSMEK pastacılık ve fırıncılık kursundan mezun olan ustalık belgesi sahipleri kendi işlerini kurabilir. KOSGEB pastacılık ve fırıncılık eğitimi mezunlarına 50.000 TL’si yardım olmak suretiyle toplamda 150.000 TL destek vermektedir. İSMEK pastacılık ve fırıncılık kursundan mezun olduktan sonrasında 70 saat sürecek olan KOSGEB uygulamalı girişimcilik kurslarına gidildikten sonrasında KOSGEB desteği alınabilir.

İSMEK Pastacılık ve Fırıncılık Kurs Tutarı Var mı?

İSMEK pastacılık kurs ücretleri yoktur. Tamamen İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafınca karşılanmaktadır. Hiçbir ücret ödemeden İSMEK pastacılık ve fırıncılık kursundan mezun olup, işe girebilir ya da kendi işinizi kurabilirsiniz.

İSMEK 2021 Pastacılık ve Fırıncılık Kurs Kayıtları Ne Vakit Başlıyor?

İSMEK pastacılık ve fırıncılık kursları başlama zamanı temmuzun ilk haftasıdır.

tıkla sorunu sor

2021 İsmek Pastacılık Kurs Kayıtları İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir