2021 Konut Kredisi Yapılandırmasını Hangi Bankalar Yapıyor ?

2021 Yılı konut kredisi yapılandırma, eğer kredinizi öderken sorun yaşıyorsanız konut kredinizi yapılandırarak, birazcık daha rahat şekilde kredinizi ödeyebilirsiniz. Kredi borcunuzu yapılandırırken de borcu yine ödemeye başladığınız da banka size yeni faiz oranları ve vade süreleri belirleyecektir. Bu sayede de ödeme planınız, taksit tutarlarınız değişecek, ödeme mevzusunda problemler yaşadığınız kredinizi rahat bir halde ödeyecek ve krediyi çabucak kapatabileceksiniz.

Ev Kredisi Iyi mi Yapılandırılır?

Konut kredisi yapılandırma işlemi, konut kredisini aldığınız bankadan ya da kredinizi bir başka bankaya geçirme ederek yapılabilir. Aynı bankadan kredinizi ödemeye devam etmek mecburiyetinde değilsiniz. Eğer kredinizin bulunmuş olduğu bankadaki vade süreleri size uygun değilse yada azsa, faiz oranları fazlaysa ev kredinizi başka bankaya aktarmanız sizin yararınıza olacaktır. Bu hususta, dikkat edilecek yer ise eğer bahsi geçen durumlardan biriyle karşı karşıya gelip, kredinizi başka bankaya geçirme ederseniz, erken ödeme cezası ödemeniz gerekiyor. Doğal, bu durumun tersi de olabilir, geçirme edeceğiniz banka, önceki bankanızdan daha yüksek fiyatlara da yapılandırabilir. Bu şeklinde sorunlara karşı tedbir almak için, ihtiyatlı davranmanız, hesabınızı iyi yapmalısınız. Aksi takdirde, ödemekte mesele yaşadığınız için başvurduğunuz konut kredisi yapılandırma işleminden sonrasında, bir ihtimal daha da zor bir halde ödeyeceğiniz yapılandırma olabilir. Ayrıyeten bir öteki mühim husus da konut kredisi yapılandırılırken bazı harcamalar istenmektedir. Konut kredinizi yapılandırdıktan sonrasında faizin düşmesinden dolayı edineceğiniz kazancın, yapılandırma harcamalarından yüksek olması sizin lehinizedir.

Konut Kredisi Yapılandırma Şartları Nedir?

Konut kredisi yapılandırma başvurunda bulunabilmek için banka, müşteride belirli kriterlerin olup olmadığına bakar. Bu bakımdan, konut kredilerini ödemekte güçlük çeken müşteriler, yapılandırarak, kredilerini daha rahat bir halde ödemek için bu şartları da sağlamalıdırlar. Ev kredisi yapılandırma şartları alttadır;

 • İyi aşama kredi notu
 • Kredi sicili
 • Maaş bordrosu

Konut Kredisi Yapılandırma Avantajları

Ev kredisini öderken zorlananlar ya da zorlanmadığı halde, ödeyeceği tutarı düşürmek isteyenler kesinlikle konut kredilerini yapılandırmalıdır. Şu sebeple konut kredisi yapılandırılırsa ve yapılandırılırken de iyi bir hesap yapılır, doğru yöntem kullanılırsa bazı avantajlar elde edilebilir. Fakat, ödemekte zorlandığınız konut kredinizi yapılandırıp, daha rahat bir halde konut kredinizi ödeyeceğiniz kati değildir. Konut kredinizi yapılandırırken, hesaba katmadığınız bir şeyler olursa, yapılandırma harcamaları ile beraber zarara girebilirsiniz. İyi bir halde yapılandırırsanız faydalanabileceğiniz, ev kredisi yapılandırma avantajları aşağıda sıralanmıştır;

 • Konut kredisini aldığınız senedeki faiz oranı yüksekse, yapılandırdığınız senede de faiz oranı düşük olursa, düşük miktarlarda geri ödersiniz. Bu aşamada, kazançlı çıkarsınız.
 • Konut kredisi aldığınız zamandaki vade süreleri azca olabilir. Yapılandırdığınızda, daha uzun vade süreleri ile kredinizi ödeyebilir, bu bakımdan da ödeme açısından işiniz kolaylaşacaktır.

Konut Kredisi Yapılandırma Süreçleri Nedir?

Konut kredisi yapılandırma başvurusundan başlayarak, konut kredinizin yapılandırma işleminin bitmesine kadar averaj 1-2 hafta süre alacaktır. Konut kredisi yapılandırma işlemine başlamadan ilkin, şu anda ödediğiniz bankada ya da başka bankada ödeyeceğiniz mevzusunda bir karar vermeniz gerekmektedir. Şu sebeple başka konut kredinizi gene aynı bankada devam ettirme zorunluluğunuz bulunmamaktadır. Başka bankalarda daha düşük faiz oranları ve vade süreleri olabilir. Bankaların konut kredisi faiz oranları ve vade süreleri hakkında derin bir araştırma yapmanız, sizin yararınıza olacaktır. Şu sebeple konut kredisi yapılandırması yardımıyla kâr eden müşterilerin bir çok kredilerini başka bankaya geçirme etmeleri sonucu kâr ediyor. Bu bağlamda, konut kredisini yapılandırma işlemlerine başlamadan kucak kucak düşünmenizi tavsiye ediyoruz. Konut kredisi yapılandırma aşamaları aşağıda açıklanmıştır;

Sponsorlu Bağlantılar

 • Konut kredisi yapılandırma başvurusu yapılır.
 • Gelir belgesi, tapu nüshası ve TC kimlik kartı ile konut kredisi yapılandırma başvurusu yapacağınız bankanın herhangi bir şubesine gitmelisiniz.
 • Yaptığınız müracaat banka tarafınca bir değerlendirmeye alınır.
 • Eğer kredi yapılandırmanızı başka bankada yaptıysanız ve başvurunuz da onaylandıysa, bundan önceki bankanızdan kapama belgesi almalısınız.
 • Kredi yapılandırması yaptığınız banka tarafınca, konutunuza bir uzman gönderilir. Uzman şahıs bir rapor çıkarır. Uzman kişinin raporunda bir mesele çıkmazsa, kredi alma işlemlerine başlanır.
 • Kredinizi kullanırken, konut kredisi yapılandırması yaptığınız bankanın görevlisi evinize 2.dereceden ipotek koyar.
 • Bundan önceki bankanızın verdiği kapama belgesine yazan meblağ, konut kredisi yapılandırması yaptığınız banka tarafınca size kredi olarak verilir.
 • Bundan önceki bankanız, yeni bankanız ile irtibata geçerek evin ipoteğinin kaldırıldığını bildirir ve evinizin ipoteği kaldırılmış olur.
 • Konut kredisi yapılandırması yaptığınız banka tarafınca verilen 2.derecen ipotek ise 1.dereceden ipoteğe dönüştürülür.
 • Konut kredisi yapılandırma işlemleri sonlanmış olur.

Devlet Bankaları Konut Kredisini Yapılandırır mı?

Devlet bankası konut kredisi yapılandırması bazı devlet bankaları tarafınca kabul edilmektedir. Bu devlet bankalarındaki yapacağınız konut kredisi yapılandırmasında, vade süreleri ve faiz oranları hususi bankalara nisbeten birazcık daha düşük ve sizin açınızdan kârlı olabilir.

Halkbank Konut Kredisi Yapılandırma Yapıyor mu?

Türkiye Halk Bankası müşterilerine uygun faiz oranları ve vade süreleri ile ev kredisi imkânı tanıyor. Fakat bu ev kredisi imkânı bir tek yeni başvuranlar için geçerlidir. 2021 Halkbank konut kredisi yapılandırma hizmeti kapalı durumdadır. Eğer Halk Bankası’nda mevcut konut krediniz var ise yine Halk Bankası’nda bu krediyi yapılandıramazsınız. Bunun için başka bankaya kredinizi aktarmanız gerekiyor. Halk Bankası’ndan başka bir bankada konut krediniz mevcutsa da Halk Bankası’na aktarıp, ev kredinizi yapılandırmanız mümkün değildir.

Ziraat Bankası Konut Kredisi Yapılandırma Yapıyor mu?

Konut kredisini daha düşük tutarla ve daha uzun sürelerle geri ödemek için müşterilerin en fazlaca tercih etmiş olduğu yöntem konut kredisi yapılandırma bazı kamu bankalarında kullanıma kapatılmıştır. Ziraat Bankası ev kredisi yapılandırma mevzusunda da birçok münakaşa mevcuttur. Ziraat Bankası konut kredisi yapılandırma başvurularını ara ara kullanıma açmaktadır. 2021 Yılı içinde de 2 günlüğüne konut kredisi yapılandırma başvurularını açmıştı. Fakat Ziraat Bankası konut kredisi başvurularına yoğun talep geldi. Gelen yoğun taleplerin sonucunda da banka tüm taleplere yanıt veremedi ve konut kredisi yapılandırma başvurularını durdurdu. Ziraat Bankası haberlerini takip ederseniz, konut kredisi yapılandırma başvuruları yine açıldığı zaman müracaat yapabilirsiniz. Fakat fazlaca müracaat geldiği için acil etmeniz gerekebilir.

Vakıfbank Konut Kredisi Yapılandırma Yapıyor mu?

Kamu bankalarının birçoğu, faiz oranlarında beliren düşüşün peşinden konut kredisi yapılandırma başvuruları kapattı. Konut kredileri 30-40 senelik bir sürede ödenebiliyor. 30 Yıl ilkin konut kredisi almış bir vatandaşın almış olduğu faiz oranı ile şimdiki faiz oranları arasındaki fark fazlaca olduğundan banka kâr edemiyor. Bu sebeple de konut kredisi yapılandırma işlemlerini kapatıyorlar. Bu yüzden de Vakıfbank ev kredisi yapılandırma yapmıyor.

İnternetten Vergi Borç Yapılandırması Nasıl Yapılır ?

Kredi Kartı Borç Yapılandırması Nasıl Yapılır ?

SGK Yapılandırma Ödeme, 6736 SGK Ödemesi Nasıl Yapılır?

tıkla sorunu sor

2021 Konut Kredisi Yapılandırmasını Hangi Bankalar Yapıyor ? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir