2020 Kosgeb Girişimcilik Kursu Başvuru Formu Örneği

2020 senesinde Kosgeb girişimcilik eğitimi müracaat formu örneğini bu yazımızda anlatmaya çalışacağız.

Kosgeb girişimciler için binlerce sektörde yapılacak iş kurma projelerine bağışlama ve kredilerle destek veriyor. 2020 senesinde da bu desteklerini sürdürmeye devam edecek.

İş oluşturmak isteyen yeni girişimcilere 50000 TL geri ödemesiz ve 100000 TL geri ödemeli kredi bağışlama edilen destek programına başvurmanın ön şartı, Türkiye’nin birçok ilinde belirli aralıklarla düzenlenen Kosgeb Uygulamalı Girişimcilik Eğitiminin başarıyla tamamlanmasıdır.

Kosgeb Girişimcilik Kursu Nedir?

Türkiye’de girişimciliğin yaygınlaştırması ve başarıya ulaşmış işletmelerin kurulması hedeflenerek girişimcilerin işletme kurma ve yönetimlerinde informasyon ve beceriye haiz olması, ek olarak iş fikirlerini iş planlarına dönüştürebilmelerini sağlamak amacıyla İŞKUR Girişimcilik Kursu, Kosgeb ve paydaş kurumlarca düzenlenmektedir.

Bu kurslarda verilen minimum 32 saatlik eğitimin peşinden katılımcılara sertifika verilir. Bu sertifika Kosgeb Yeni Girişimci Desteği programındaki 50000 TL’lik hibeden ve 100000 TL’lik krediden yararlanmanın ön şartıdır. Sertifika alınmazsa bu destekten yararlanılamamaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Kurs Tarih ve Bölgeleri

Kosgeb girişimcilik kursu tarihleri Kosgeb resmi web sitesi üstünden kurs yapılacak il ve kurs yeri olarak bildirilmektedir. Kosgeb kursları 2020 yılının Kasım ayına kadar planlanmış ve duyuru edilmiş olup yeni kurslar planlandığında web sitesi üstünden duyurusu yapılacaktır. Kursların ne vakit ve nerede verileceği bu duyurular takip edilerek öğrenilebilir.

Kosgeb Uygulamalı Girişimcilik Eğitimine Iyi mi Müracaat Yapılır?

Kosgeb girişimcilik kursu müracaat e-devlet üstünden alınmaktadır. E-devlet web portalında Kosgeb Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Katılımcı Başvurusu modülünden giriş yapılarak yönlendirilen sayfada çıkan yeni müracaat butonu seçilip karşılaşılan biçim doldurulur.

Formda Neler Var?

Girişimci Detayları: Biçim üstünde e-devlet üstünden alınan kişisel bilgiler halihazırda doldurulmuş olarak gelir. Bu bilgiler ad-soyad, T.C. Kimlik No, doğum zamanı, adres kayıt sistemindeki adres, telefon ve e-postadır. Başvurucu eğer gazi, engelli yada şehit yakınıysa bununla ilgili seçenekler işaretlenmeli, eğitim durumu son olarak hangi düzeydeki okuldan mezun olunduysa o seçilmelidir.

Kurs Seçimi: Bu bölümde alınacak olan Uygulamalı Girişimcilik Eğitiminin girişimci tarafınca nerede alınacağının seçimi yapılır.

 • Kursun alınacağı il ilk başta seçilir.
 • Sonrasında derhal tarafındaki kutucuktan da hangi Kosgeb müdürlüğünden kurs alınacağı seçilir. Kosgeb müdürlükleri büyük illerde birkaç tane olabilirken ufak illerde genel anlamda bir tane olarak karşımıza çıkar.
 • Ondan sonra tarafındaki kutucuktan da kurs başlangıç ve bitiş tarihlerinden başvurucu için uygun olanı seçilir. Bu tarihler Kosgeb’in ilanını resmi site üstünden yapmış olduğu kurs tarihleridir.
 • Bu seçenekler işaretlendikten sonrasında derhal altta kurs yerinin adresi ve kurs ile ilgili izahat çıkmaktadır.

İş Fikri Detayları: Bu bölüm yapılmak istenen işle ilgili istenen bilgilerin doldurulacağı yerdir.

 • İşin kurulacağı il ve ilçe seçilir.
 • Kurulması planlanan işin mevzusu her neyse bununla ilgili bölüme yazılır.
 • Var ise geçmişte iş fikrine yönelik deneyimler ilgili bölüme yazılır.
 • İş ne kadar sürede kurulması planlanıyorsa ilgili bölümden seçilir.
 • İşletmede eleman çalıştırılacaksa kaç şahıs olacağı seçilir.
 • Yapılması planlanan iş için ne kadar ana para gerektiği ilgili bölüme yazılır.
 • Bu işi kurabilmek için girişimcinin haiz olduğu ana para miktarı ilgili bölüme yazılır.

E-devlet üstünden yapılacak müracaat için biçim doldurulduktan sonrasında kaydedilir. Bundan sonrasında Kosgeb kayıt ile meydana getirilen başvuruları inceleyerek şartlara uygun olan kişilerden eğitim verebileceği sayıda katılımcıya başvurusunun kabul edildiğini yada kabul edilmediyse bunun bilgisini iletir.

Kosgeb Müdürlüğü’ne Direkt Biçim Teslim Etme

Ek olarak direkt olarak Kosgeb il müdürlüğüne müracaat yapmak istenirse bununla ilgili Kosgeb müracaat formu Word formatında resmi web sitesinden bilgisayar üstünden yazıp indirilebilir ya da çıktı alıp doldurulabilir yada Kosgeb müdürlüklerinden biçim talep edilerek doldurulabilir. İl müdürlüğüne teslim edilecek olan Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Katılımcı Müracaat Formu basılı bir halde informasyon girilmesi istenen bölgeler boş olarak hazırlanmıştır.

 • Başvurulacak Kosgeb müdürlüğüne hitaben hangi ilde eğitim alınacaksa biçim başlığındaki ilgili yere yazılmalıdır.
 • ‘KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimine katılabilmem için gereğini arz ederim’ ibaresinin altındaki tarih ve imza yeri imzalanmalıdır.
 • Girişimci detayları yazan bölümde karşıları boş bırakılan ad-soyad, T.C. Kimlik No., Girişimci statüsü detayları (18-29 yaş arası, hanım, gazi, engelli, şehit yakını, öteki seçeneklerinden biri işaretlenir), cep telefonu, adresi, e-posta adresi, doğum zamanı, cinsiyet ve eğitim durumu detayları doldurulur.
 • İş fikri bölümünde ise e-devlet başvurusundaki şeklinde iş fikri mevzusu, planlanan iş kurma süresi, işin kurulacağı il-ilçe bilgisi, iş fikrine yönelik deneyimler, işletmede çalıştırılacak şahıs sayısı, iş fikri için lüzumlu ana para miktarı, haiz olunan öz ana para detayları doldurulur.

Doldurulup imzalanan müracaat formu, ilgili Kosgeb müdürlüğüne teslim edilir. Çalışmayan işi olmayan kişilerin başvuruları da İŞKUR’a yapılmalıdır.

Kurs İşleyişi ve Verilen Eğitimler

Kosgeb iş planlarının anlatıldığı projeleri değerlendirip bağışlama verdiğinden bu eğitimlerin de amacı kursiyerlere iyi mi iş planı oluşturulacağını öğretmektir. Otuz iki saat devam eden eğitimler için kurs saatlerinde kurs yerine gidip iş kurma planları iyi mi hazırlanmış olur sorusunun cevabı öğrenildikten sonrasında eğitmenlere iş fikriyle ilgili sunum yapılır. İleride yapılacak destek başvuruları ve sertifikayı alabilmek için eğitime devamsızlık yapmadan devam etmeli ve verilen ödevleri de tam yapmalıdır.

Eğitimin peşinden yapılacak imtihan sonucunda başarıya ulaşmış olan katılımcılara kursun bitiminden bir ay sonrasında merasim ile sertifika verilecektir. Başarıya ulaşmış olanların alacağı katılım belgesi kısaca sertifika ile bağışlama desteği ve devlet destekli Kosgeb kredisi için başvurulabilmektedir. Ek olarak bu sertifika ile Halkbank, Vakıfbank ve Ziraat Bankası şeklinde devlet bankalarından teşvik kredileri alınabiliyor.

Kosgeb Kurslarına Müracaat Şartları Nedir?

Kosgeb müracaat şartları nedir? Kosgeb’in kursları kadın-erkek her insana genel ve açıktır. Toplumsal yardım alanlar, sigorta ile hususi hususi şirketlerde çalışanlar, isteğe bağlı sigortalı olanlar, memurlar, özetlemek gerekirse 18 yaşını tamamlamış hepimiz bu kurslara katılabilir. Bazı kurslarda 18-35 yaş arası şeklinde kriterler aransa da çoğu zaman her insanın katılabileceği kurslardır. Sadece kurslara fazlaca talep olduğundan ve 20-30 civarı kursiyere kadar kota olduğundan katılımcılar yazılı yada sözlü mülakata doğal olarak tutulabilir. Kosgeb kurslarına katılanlar için hangi amaçla kursa katıldığına dair sorular olan ufak bir mülakat yapılmaktadır.

Bu elemelerle hakikaten girişimci ruhla, gerçekçi iş fikirleriyle katılmak isteyen adayların seçilmesi sağlanır. Bir girişimcide hangi özellikler olmalı, katılımcı girişimci özelliklerini taşıyor mu, Kosgeb niçin bu yatırımı katılımcıya yapmalı şeklinde sorularla katılımcıyı tanımaya, girişimciliğe bakış açısını anlamaya, bilgisini, tecrübesini, vizyonunu, misyonunu ölçmeye yarayacak sorular sormaktadırlar.

Uygulamalı Girişimcilik Eğitimine başvuran katılımcıları seçmek için bir puanlama cetveli kullanılmaktadır. Katılımcı adaylarından hanım, gazi, şehit yakını, engelli, genç ve iş fikrinde üretim olanların daha çok puan alarak katılımcı olmaya hak kazanması mümkündür. Ek olarak bu kurs için belirtilen iş fikrinden değişik bir iş fikriyle de yeni girişimci desteğine başvurulabilir. Kurs için belirtilen iş fikriyle başvurmak mecburi değildir.

Kurs sonunda elde edilecek sertifikanın geçerliliği yaşam boyudur. Eğitimini başarıya ulaşmış bir halde tamamlayan girişimciler Yeni Girişimci Desteğine ve tüm Kosgeb programlarının bağışlama ve faizsiz kredi desteklerine bu sertifika ile başvuruda bulunabilirler.

E-Devlet Üzerinden Kosgeb Başvurusu Nasıl Yapılır?

KOSGEB Nitelikli Eleman Desteği Nasıl Alınır?

İş Yeri Açma Destek ve Kredileri, Girişimci Teşvikleri

tıkla sorunu sor

2020 Kosgeb Girişimcilik Kursu Müracaat Formu Örneği İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


One comment

 1. teşekkür ederim yardımcı oldunuz,güzel bir blog, güzel bir paylaşım.

  Saygilar Kenan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir