2021 KYK Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

2021 yılı KYK başvuruları bilhassa üniversite öğrencileri açısından oldukça mühim kredi başvurularının başlangıcında gelmektedir. Kredi Yurtlar Kurumu ön lisans düzeyinden adım atmak suretiyle üniversitede eğitim gören öğrencilere geri ödemeli ve karşılıksız kredi imkanlarıyla öğrenimlerine destek olmaktadır. Her yıl belli dönemlerde müracaat yapılarak tahsil süreci süresince burs ya da kredi alınması mümkün olmaktadır. Kredi başvuruları isteyen her öğrenciye çıkmakla beraber burs başvurusu pozitif sonuçlanabilmesi için gerekseme sahibi olunması, başarı ve başka bazı kriterlere dikkat edilmektedir.

Kredi Yurtlar Kurumu yalnızca üniversite sınavıyla yerleşenlere değil dikey geçiş imtihanı sonrasında da ön lisanstan lisans eğitimleri için tahsil görmeye başlamış olan öğrencilere de burs ve kredi imkanlarıyla destek olmaktadır. Sadece kredi ve burs başvurularının zamanında yapılması, müracaat bilgilerinin eksiksiz doldurulması şeklinde şartlar mecburi şartlardan olup bu hususlara dikkat edilmesi gerekmektedir. 2021 senesinde KYK başvurularının ne vakit yapılacağı belli olmasa da her yıl olduğu şeklinde bu yılda eylül ayından itibaren KYK başvuruları alınmakta başvurular değerlendirildikten sonrasında en geç ekim ya da kasım ayında sonuçlar açıklanmaktadır.

Kimler KYK Kredi Başvurusu Yapabilir?

Kredi Yurtlar Kurumu’nun öğrencilere vermiş olduğu krediler karşılıklı ve karşılıksız krediler olmak suretiyle iki çeşittir. Her öğrencinin iki kredi türüne de müracaat imkanı bulunmakla beraber gerekseme sahibi olan ve statü olarak değişik durumları bulunanlara öncelik tanınmakta bazı kimselere burs bazı öğrencilere ise geri ödemeli kredi kurum tarafınca bağlanmaktadır. KYK burs başvurusu 2021 yapabilecek kimseler şunlardır:

 • Ön lisans bölümlerinde örgün eğitim gören öğrenciler,
 • Lisans bölümlerinde okuyan örgün eğitim gören öğrenciler,
 • Açık öğretim öğrencilerinden yalnızca şehit yakını, gazi yakını yada yetim durumda olanlar,
 • Dikey geçiş sınavıyla başarı göstermiş olup lisans programına yerleşen öğrenciler,
 • Yüksek lisans eğitimi gören master ve doktora öğrencileri

KYK kredi ve burs başvurusu yapma hakkına haizdir. KYK kredi başvuruları gerek ara sınıflarda gerekse de okula ilk kayıt yapıldığı vakit gerçekleştirilebileceği şeklinde istenildiği zamanda kredinin iptali mümkündür. KYK burs ve kredi başvurusunda bulunan öğrencilere yalnızca bir tahsil kredisi bağlanmakta iki kredinin aynı anda alınması mümkün olmamaktadır. KYK kredi ödemeleri okunulan öğretim programının eğitim öğretimde düzgüsel eğitim süreci kadar ödenmekte öğrenimin uzatılması halinde burs yada kredi kesilmektedir.

2021 KYK Burs ve Kredi Başvurusundan Yararlanamayacak Öğrenciler Kimlerdir?

Kredi Yurtlar Kurumu öğrencilerin hem barınma ihtiyacının hem de maddi olanakların sağlanmasında öğrencilere kredi ve burslarla destek olmaktadır. 2021 KYK yurt başvuruları KYK kredi ve burs başvurusu halletmeye engel teşkil etmemekle beraber aşağıdaki durumlardan bir ya da bir kaçına haiz öğrenciler kredi başvurularından yararlanamamakla kredi başvurusu pozitif sonuçlansa da kredileri kesilmektedir. 2021 KYK kredisinden yararlanamayacak öğrenciler şunlardır:

Sponsorlu Bağlantılar

 • Daha ilkin kendilerine kredi ve burs bağlanmış kimseler,
 • Müracaat yapmış olduğu dönem itibariyle tahsil yılı yitirilmesine uğramış öğrenciler,
 • Yabancı uyruklu öğrenciler,
 • Polis Akademisi ve askeri okullarda tahsil gören öğrenciler,
 • Yüksek lisans eğitimlerinde hazırlık sınıfında tahsil gören öğrenciler,
 • Düzgüsel tahsil sürelerini uzatarak başvuruda bulunan öğrenciler,
 • Gerçeğe aykırı beyanda bulunan ve bu beyanları ortaya çıkan öğrenciler

Kredi başvurusunda başvursa bile negatif cevap almakta burs ve kredi başvurusundan yararlanamamaktadırlar.

E-Devlet KYK Kredi Başvurusu Iyi mi Yapılır?

E-Devlet sisteminin kamu kurum ve kuruluşlarınca entegre bir halde kullanılmaya başlanmasıyla KYK başvuruları da online olarak e-Devlet üstünden kolayca yapılabilmektedir. E-devlet KYK başvurusu yapmak için ilk olarak öğrencilerin e-Devlet şifresine haiz olması gerekir. E-Devlet şifresine haiz olmayan öğrenciler 2 TL karşılığında kendilerine en yakın PTT şubesine giderek gizyazı alabilir ve www.turkiye.gov.tr web sitesi üstünden Kredi Yurtlar Kurumu hizmetleri altında bulunan KYK kredi başvurularını süratli bir şekilde gerçekleştirebilirler.

KYK kredi başvuruları ara sınıfta okuyan ya da tahsile yeni başlamış olacak öğrenciler için bununla beraber e-Devlet sitemi üstünden gerçekleştirilmektedir. E-Devlet sisteminde bulunan KYK başvurusu bölümünde müracaat meydana getirecek öğrenciye ilişkin;

 • Müracaat detayları,
 • Kimlik detayları,
 • Tahsil detayları,
 • Bilgilendirme mesajı,
 • Adres detayları,
 • Hususi durum detayları (şehit ve gazi yakını, anne ve babası hayatta olmayanlar, muhtaç durumda olanlar vb.)
 • Aile detayları,
 • Ziraat Bankası bilgilendirme

Bölümlerinin doldurulmasıyla 2021 yılının eylül yada ekim ayında gerçekleşmekte müracaat neticeleri ise yapılacak değerlendirme sonucunda kasım ayına kadar açıklanmaktadır.

2021 KYK Burslarında öncelikli Olan Öğrenciler Kimlerdir?

Kredi Yurtlar Kurumu’na geri ödemeli tahsil kredisi ve burs başvuruları beraber yapılabilse de KYK burs başvuruları yaparak burs almayı hak eden öğrenciler herhangi bir geri ödeme yapmayacağından KYK burslarının kimler tarafınca öncelikli olarak alınacağı merak mevzusudur. KYK burslarının bağlanmasında;

 • Şehit, gazi yakınları,
 • Sıhhat kurullarından alınacak %40 engelli olunduğuna dair belgeyle müracaat yapanlar,
 • Anne ve babası hayatta olmayanlar,
 • Aile Bakanlığı’na bağlı yetiştirme yurtlarında lise eğitimlerini tamamlayanlar,
 • Darüşşafaka Lisesinde lise eğitimlerini tamamlayanlar,
 • Amatör ulusal sporcu statüsünde bulunan öğrenciler,
 • ÖSYM sınavında ham puan değerlendirmesiyle ilk 100’ giren öğrenciler

Burs başvurularında öncelikli olarak değerlendirilmekte ve KYK burslarından bu kimselerin yararlanma ihtimalleri öteki öğrencilere nazaran daha çok olmaktadır.

2021 KYK Başvurusu Sonucu Sorgulaması Iyi mi Yapılır?

2021 KYK kredi sorgulama işlemleri 2021- 2021 yılı eğitim öğretim döneminde kredi başvurularının alınmasının peşinden yapılacak değerlendirmeler sonucu www.kyk.gov.tr web sitesinden açıklanmaktadır. Kredi Yurtlar Kurumu’na ilişkin resmi web sitesi ana ekranında bulunan öğrenciye ödenen kredi burs sorgulama alanında öğrenciye ilişkin T.C. kimlik numarası ya da kredi numarası ile sorgu yapılabilmekte öğrencinin kredi mi yoksa burs mu alacağı öğrenilebilmektedir.

KYK kredi başvurusunun pozitif neticelenmesi halinde taahhütname imzalanmasıyla burs yada kredi başvurusu sonuçlanmakta ve kredi öğrencinin hesabına yatırılmaktadır. En yakın Ziraat Bankası şubesine giderek kredi onay işleminin gerçekleştirilmemesi halinde ise kredi başvurusu pozitif sonuçlansa bile kredi öğrenciye bağlanmamaktadır.

2021 KYK Kredi Tutarı Ne Kadar?

Her yıl öğrencilere ödenen kredi ve burs tutarları ekonomide gerçekleşen enflasyon, tüketici fiyat endeksi göstergeleri şeklinde bazı hususlara dikkat edilerek arttırılmaktadır. 2021 KYK kredi miktarı burs ve geri ödemeli krediler için;

 • Lisans ve ön lisans öğrencilerinde 500 TL,
 • Yüksek lisans düzeyinde tahsil gören öğrencilerde 1000 TL,
 • Doktora düzeyinde tahsil gören öğrencilerde ise 1500 TL

Olarak uygulanmakta her senenin ocak ayında yapılacak değişiklikle bu meblağ tertipli olarak artırılmaktadır.

KYK Kredi Geri Ödemeleri Ne Vakit Adım atar?

KYK kredi geri ödemelerinin ne vakit başlamış olacağı geri ödemesi olan KYK kredilerini kullanan öğrenciler tarafınca merak edilmektedir. KYK kredi ödemeleri kredi son ödeme tarihinden itibaren iki yıl sonrasında alınan kredi ayı kadar geri ödeme usulü şeklinde gerçekleştirilmektedir. Kredi taahhütnamesi imzalayarak KYK kredisi kullanmaya başlamış olan talebe kredi süresinin sona ermesinden itibaren iki yıl sonrasında herhangi bir tebligat beklemeden kredi ödemesine adım atmak zorundadır.

KYK kredi geri ödemesinin iki yıl sonrasında ödenmeye başlamasında bazı istisnalar bulunmaktadır. Mesela bir kişinin tahsil periyodunu bitirdikten iki yıl sonrasında herhangi bir SGK güvencesine haiz olmadan işi olmayan durumda olması halinde Kredi Yurtlar Kurumu’na başvurarak kredi tutarında enflasyon Tüfe oranında artış yapılarak kredi ödemesinin 1 yıl ertelenmesi mümkündür.

Anadolu Vakfı Burs Başvurusu ve Sorgulama

Öğrenim Kredisi Affı Başvurusu Nasıl Yapılır ?

Başbakanlık Bursu Sorgulama

tıkla sorunu sor

2021 KYK Kredi Başvurusu Iyi mi Yapılır? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir