2021 KYK Öğrenim Kredisi Sorgulama Nasıl Yapılır?

Kredi Yurtlar Kurumu 2021 kredi sorgulamanın iyi mi yapılacağı milyonlarca öğrenciyi yakından ilgilendirmektedir. Bir üniversite programına ilk kez yerleşenler ile eğitim öğretim gördükleri ara sınıflarda KYK kredi başvuruşu yapacaklar başvurunun iyi mi yapılacağını, başvurusu sonuçlarının nereden öğrenileceğini merak etmektedir. Her yıl Kredi Yurtlar Kurumu tarafınca yeni eğitim öğretim yılının başlangıcından itibaren alınmaya başlanan KYK kredi ve burs müracaatları 2021 yılının sonunda sonuçlanmakta ve eğitim öğretim yılının başladığı tarihten itibaren öğrencilere ödemeler yapılmaktadır.

Kredi Yurtlar Kurumu’na hem burs hem de geri ödemeli kredi başvurusunda bulunulabilir. Geri ödemeli kredilerde alınan tutarların belli Tüfe oranlarında artırılarak geri ödenmesi söz konusuyken burs almayı hak eden üniversite öğrencilerinin geri ödeme yükümlülükleri bulunmamaktadır. Burs talebinin KYK tarafınca pozitif karşılanması talebe başarısı, engellilik durumu, yetiştirme yurtlarında lise eğitimlerini almak, şehit ve gazi yakını olmak, amatör olarak ulusal sporcu statüsüne haiz olmak benzer biçimde kıstaslara bakılırsa öncelik verilerek belirlenmektedir.

2021 KYK Kredi ve Burs Başvurularını Kimler Yapabilir?

Kredi Yurtlar Kurumu her yıl olduğu benzer biçimde 2021-2021 eğitim öğretim yılının başlangıcından itibaren KYK kredi başvurusu ve KYK burs başvurularını beraber alacaktır. KYK tahsil kredisi üniversitede eğitim gören öğrencileri desteklemek, toplumsal ve ekonomik gelişimlerine katkı sağlamak suretiyle isteğe bağlı olarak ödenen kredidir. KYK bursu ise gereksinim sahibi yüksek tahsil gören öğrencilerin gereksinimlerini karşılamak suretiyle karşılıksız olarak eğitim öğretim süresince ödenen burslara verilen isimdir. KYK bursları;

 • Ön lisans ve lisans eğitimi alan öğrenciler,
 • Açık öğretimde eğitim gören şehit ve gazi yakınları, yetiştirme yurtlarında büyüyenler, engelli öğrenciler benzer biçimde öncelikli öğrenciler,
 • Dikey geçiş ile ön lisanstan lisans eğitimine geçiş meydana getiren öğrenciler,
 • Hazırlık sınıfı hariç tutulmak suretiyle doktora ve master yüksek lisans öğrencileri,
 • Üniversite sınavında ilk 100’e giren öğrenciler,
 • İkinci öğretim okuyan öğrenciler,
 • Vakıf üniversitelerinde okuyan öğrenciler
 • Ülke adına yarışmalara katılan amatör ulusal sporcu olan öğrenciler

Öncelikli olarak KYK burslarına hak kazanmakta ve karşılıksız burs imkanlarından tahsil gördükleri fakültenin düzgüsel eğitim öğretim süreleri süresince yararlanmaktadırlar. KYK tahsil kredisi başvurularını ise;

 • Ön lisans ve lisans eğitimi alan öğrenciler,
 • İkinci öğretimde eğitim hayatına devam eden öğrenciler,
 • Vakıf üniversitesi öğrencileri,
 • Yüksek lisansta tahsil gören master ve doktora öğrencileri (hazırlık sınıfı hariç)
 • Açık öğrenimde öncelikli talebe statüsünde eğitim alan öğrenciler,
 • Ön lisans programlarından mezun olarak Dikey Geçiş Imtihanı’nda başarıya ulaşmış olup lisans programına yerleşen öğrenciler

Benzer biçimde değişik bölüm ve statülerde bulunan öğrencilere düzgüsel eğitim öğretimleri süresince ödenmekte meydana getirilen bu ödemeler üniversiteden mezun olunduktan sonrasında yapılacak ufak enflasyon artışlarıyla geri istenmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

2021 KYK Kredi ve Burs Başvurusu E-Devlet Üstünden Iyi mi Yapılır?

Kamu kurum ve kurumlarının online ortamda yapılmaya başlanmasıyla beraber 2021 yılı KYK kredi ve burs başvuruları e-Devlet sistemi üstünden gerçekleştirilecektir. E-devlet KYK başvurusunda bulunabilmek için öğrenciye ilişik e-Devlet giriş şifresinin bulunması gerekmektedir. E-Devlet şifresine haiz olmayan öğrenciler en yakın PTT şubesinden şifrelerini kolayca alabilirler. KYK burs ve kredi başvurusunda bulunacak öğrencinin 15-18 yaşları içinde olması halinde ise ailesiyle beraber kişisel olarak Kredi Yurtlar Kurumu müdürlüklerine başvurmaları zorunludur.

Www.turkiye.gov.tr web adresine T.C. kimlik numarası ve e-Devlet şifresiyle giriş yapıldıktan sonrasında sırasıyla “Kurumlar”, “Gençlik ve Spor Bakanlığı” ve son olarak “Burs/ Tahsil Kredisi Başvurusu” işlem basamaklarının takip edilmesiyle müracaat ekranına ulaşılabilmektedir. Müracaat esnasında öğrenciden;

 • Müracaat detayları,
 • Kimlik detayları,
 • Tahsil detayları,
 • Bilgilendirme mesajı,
 • Adres ve öncelikli talebe olarak değerlendirilmek suretiyle hususi durum detayları,
 • Aile detayları,
 • Ziraat Bankası bilgilendirme

Adımlarının takip edilmesi ve eksiksiz olarak doldurulmasıyla yapılmaktadır. Tahsil kaydı detayları Yöksis sisteminde bulunan talebe kayıtlarıyla karşılaştırılmakta öteki kamu kurum ve kuruluşlarından alınacak bilgiler çerçevesinde öğrencinin kredi yada burs almayı hak edip etmediği hangi tür kredinin bağlanacağı Kredi Yurtlar Kurumu tarafınca belirlenmektedir.

Kimler KYK Kredi ve Burs İmkanlarından Yararlanamaz?

Kredi Yurtlar Kurumu tarafınca öğrencilere verilen kredi ve burslar lüzumlu koşulların sağlanmaması halinde bağlanmamakta kredi başvurularında gerçeğe aykırı beyanatta bulunulması halinde kredi iptalleri ile bağlanan krediler kesilmektedir. KYK tahsil kredisi;

 • Ön lisans programlarından mezun olmuş dikey geçiş öğrencileri hariç yüksek tahsilden mezun olan öğrenciler,
 • Daha ilkin kredi ve burs almış öğrenciler
 • Düzgüsel eğitim yıllarını uzatarak ek sürede tahsil görenler ile öğretim dönemlerini minimum bir yıl uzatan öğrenciler
 • Sıhhat sebebi hariç ön lisans eğitimlerine ara vererek intibaklarını tamamlamayan öğrenciler,
 • Ön lisanstan lisans eğitimine geçerken hazırlık okuyan öğrenciler,
 • Yabancı uyruklu öğrenciler,
 • Gerçeğe aykırı beyanda bulundukları tespit edilen öğrenciler,
 • KYK yurtlarından sınırsız çıkarma cezası alan öğrenciler,
 • Açık öğretim ve uzaktan öğretimde okuyup öncelikli talebe statüsünde olmayan öğrenciler,
 • Kesinleşmiş mahkumiyeti bulunan öğrenciler

Verilmemektedir. Yukarıdaki sebeplere bağlı olarak kredi başvuruları negatif sonuçlanabilmekte bağlanmış olan tahsil kredileri iptal edilebilmektedir. KYK burslarından ise gereksinim sahibi olmayan öğrenciler yararlanamamaktadır. Ek olarak yabancı uyruklu öğrenciler, Polis Akademisi ve harp okulu öğrencileri de KYK burslarından yararlanamamaktadır.

KYK Kredi Sorgulaması Nereden ve Iyi mi Yapılır?

KYK başvuruları yapıldıktan sonrasında öğrenciler ile ilgili meydana getirilen müracaat neticeleri değerlendirilmekte KYK tahsil kredisi ve KYK burs sorgulama işlemleri web ortamında www.kyk.gov.tr üstünden yapılmaktadır. KYK resmi web sitesi üstünden meydana getirilen bu sorgulama işlemleri öğrenciye ilişik kimlik numarası ile gerçekleşmektedir. Ek olarak müracaat esnasında sistem tarafınca verilen kredi numarasıyla da KYK kredi sorgulaması kısa sürede gerçekleştirilebilir. KYK kredi sorgulaması sonucunda öğrencinin herhangi bir yardım alıp alamayacağı alacaksa bu yardımın kredi mi burs mu olduğu da sorgulama ekranında belirtilmektedir.

KYK kredi sorgulamasında burs yada kredi almaya hak kazananlar için işlemler burada sona ermemektedir. KYK kredisi almaya hak kazananlar belirtilen süreler içinde anlaşmalı Ziraat Bankası şubelerine giderek taahhütname imzalamaları gerekmektedir. Bu taahhütnamenin imzalanmasından sonrasında öğrencinin Ziraat Bankası hesabına ödemeler yapılmakta ve KYK kredisi tahsil süresi süresince ödenmektedir.

2021 KYK Kredi Müracaat Neticeleri Ne Süre Açıklanır?

2021 KYK kredi başvurularının her yıl olduğu benzer biçimde 2021- 2021 eğitim öğretim yılının başladığı ekim ayından itibaren alınması beklenmektedir. Çoğu zaman iki haftalık müracaat süresinden sonrasında 2-3 hafta içinde KYK burs kredi müracaat neticeleri web üstünden açıklanmaktadır.

Kasım ayının ortalarında açıklanması beklenen 2021 KYK müracaat neticeleri sonrasında bankaya giderek taahhütname imzalayanlara kredi ve burs ücretleri ekim ayından itibaren geriye dönük olarak ödenmektedir. Kasım ayında verilmeye başlanan KYK kredisi ekim ayını da dahil edecek şekilde iki aylık olarak toplu bir halde Ziraat Bankası hesaplarına yatırılmaktadır.

2021 KYK Kredisi Ne Kadar Ödenmektedir?

Kredi Yurtlar Kurumu tarafınca milyonlarca öğrenciye ödenen kredi ve burslar her yıl tertipli olarak ekonomik değerlere bağlı olarak arttırılmaktadır. Enflasyon değerleri, Üfe ve Tüfe artış oranları, halkın alım gücü KYK kredi artış miktarının belirlenmesine tesir etmektedir. KYK burs neticeleri açıklandıktan sonrasında 2021 senesinde ödenen kredi tutarları;

 • Ön lisans ve lisans öğrencileri için 500 TL,
 • Yüksek lisans düzeyinde master meydana getiren öğrenciler için 1.000 TL,
 • Doktora düzeyinde eğitim gören öğrencilere ise 1.500 TL

Tutarında ödeme yapılmaktadır.

KYK Kredilerinde Geri Ödeme Sorgulamaları Nereden Yapılır?

Kredi Yurtlar Kurumu geri ödemeleri kredi alma periyodunun sona ermesinden itibaren 2 yıl sonrasında başlamaktadır. KYK kredi geri ödeme hesaplama işlemleri taahhütnamede belirtilen artış sayıları üstünden hesaplanmaktadır. KYK kredi geri ödemesi yalnızca tahsil kredilerinde söz mevzusudur. Burs alan öğrenciler aldıkları tutarları geri ödeme yükümlülüğü kapsamı haricinde tutulmaktadır.

KYK kredi ödemelerinin herhangi bir tebligat beklenmeden yapılması gerekmektedir. Geri ödemelerin zamanında yapılmaması halinde ise kredi yükümlüsü çeşitli yaptırımlarla karşı karşıya kalmaktadır. E-devlet sistemi üstünden “öğrenim- katkı kredisi sorgulama” satırından hangi aylarda ne kadar ödeme yapılması gerektiği öğrenilebilmektedir. Kredi bitiminin peşinden 2 yıl sonrasında herhangi bir sigortalı işte çalışılmaması halinde Kredi Yurtlar Kurumu’na başvurarak ödemelerin 1 yıl ertelenmesi mümkündür.

E-Devlet Sistemi Üstünden Tahsil Kredisi Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

KYK (Kredi ve Yurtlar Kurumu) Resmi Netice Görüntüleme Sayfası İle Tahsil Kredisi Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

tıkla sorunu sor

2021 KYK Tahsil Kredisi Sorgulama Iyi mi Yapılır? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir