2021 KYK Yurt Sonuçları Sorgulama Ekranı

KYK Yurtkur neticeleri 2021 senesinde de e-devlet üstünden yapılacaktır. E-devlet yurt başvuruları 2021 ve 2021 eğitim döneminde yapılmaktadır. KYK yurt başvuruları e-devlet kapısı üstünden yapılmaktadır. Üniversiteyi kazanan ve ilk kere burs başvurusu meydana getirecek olan öğrenciler, e-devlet kapısına TC kimlik numaraları ve e-devlet şifresi ile giriş yapabilir. E-devlet şifresi olmayan öğrenciler herhangi bir PTT şubesinden 2 TL karşılığında gizyazı alabilir. Yurt başvuruları 2021 senesinde Eylül ayında başlayacaktır. Eylül ayının ilk ayında başlamış olacak olan KYK yurt başvuruları, e-devlet üstünden yapılacaktır. Yurt başvurusu yaparken dikkat edilmesi gerekenler ise:

 • Yurt başvurusu yaparken YÖK informasyon sistemi kapsamında bilgilerin doğru ve eksiksiz şekilde girilmesi gerekmektedir.
 • Yanlış bilgilerle yurt başvurusu meydana getiren öğrenciler hatalı detayları tespit edildiğinde yurt haklarını yitirecektir.
 • Tahsil bilgilerinde hata olan öğrenciler, üniversitelerinin talebe işleri ile görüşerek, bilgilerini güncellemesi gerekmektedir.
 • KYK yurt başvurusu direkt olarak e-devlet sistemi üstünden yapılabilmektedir.

KYK yurt başvurusu yaparken bilgilerinizin doğru olduğundan güvenli olmanız ehemmiyet teşkil eder. Tahsil gördüğünüz eğitim kurumu bilgilerinde hata var ise, yanlış bir ikametteki yurda kabul edilme riski söz mevzusu olabilir. Bu şeklinde durumları yaşamamak adına müracaat yapmadan ilkin e-devlet profilinizi denetim etmeniz daha sıhhatli olacaktır.

KYK Yurt Başvuruları için Lüzumlu Belgeler Nedir?

KYK yurt başvurusu için öğrencilerin belirli belgeleri toplaması gerekmektedir. Yurt müracaat sonuçlarının açıklanmasından sonrasında öğrencilerin yurt için ödeyeceği ilk kayıt tutarı ise 165 TL ve 285 TL içinde değişmektedir. Şimal Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde ise KYK yurt ücretleri 300 TL olarak belirlenmiştir. İlk kayıt tutarının ödenmesinden sonrasında yapılacak olan aylık ödemeler ise Ziraat Bankası ATML’lerinden ödenebilmektedir. KYK yurt evrakları ise önceliği olan öğrenciler için aşağıdaki gibidir:

 • Şehit ve gazi evlatları, gazi evlatları Aile, Emek harcama ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı’ndan durumu ispatlayan bir belge temin etmelidir.
 • %40 ve üstünde engeli olan öğrenciler devlet hastanelerinden engel durumunu ispatlayan bir belge temin etmelidir. Bu rapor tam teşekkülü bir hastaneden alınmalıdır.
 • Lise ve dengi öğrenimlerini Aile, Emek harcama ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı olarak tamamlamış olan öğrenciler ya da devlet koruması altında tamamlamış olan öğrenciler, ilgili kurumlardan belge almalıdır.
 • Lise ve dengi öğrenimlerini Darüşşafaka lisesinde tamamlamış olan öğrenciler, Darüşşafaka lisesinden belge almalıdır.
 • Ulusal olmuş amatör ya da ustalaşmış olan lisanslı sporcular TC Gençlik ve Spor Bakanlığı, Spor Genel Müdürlüğü’nden belge almalıdır.
 • Gönüllü olarak güvenlik korucusu olarak çalışmış olan ya da çalışırken vefat etmiş olan ya da emekliye ayrılmış olan kişilerin evlatları, ilgili kurumdan belge almalıdır.
 • Engelli ebeveyni olanlar ilgili belgeleri almalıdır.

E-Devlet ile KYK Yurt Başvurusu Iyi mi Yapılır?

E devlet ile yurt başvurusu yaparken bilgilerinizi eksiksiz ve doğru şekilde girmeye dikkat etmeniz gerekmektedir. Geçmiş zamanlarda daha zor ve karışık olan yurt başvuruları, günümüzde yalnızca E-devlet kapısına giriş yaparak tamamlanabilmektedir. E-devlet ile yurt başvurusu yapmak için aşağıdaki adımları izlemeniz yeterlidir:

 • E-devlet kapısına TC kimlik numaranız ve E-devlet şifreniz ile giriş yapmanız gerekmektedir.
 • E-devlet kapısında bilgisayar üstünden giriş yapmanız önemlidir. Telefon üstünden yanlışlıklar yapılabilir.
 • Sayfayı açtıktan sonrasında kimlik doğrulama sistemi üstünden TC kimlik numaranız ile giriş yapabilirsiniz.
 • E-devlet kapısı üstünden aradığınız hizmeti bulmak için arama kısmına gelmiş olarak Yurt Başvurusu yazmanız gerekmektedir.
 • Sonrasında kimliğinizi tekrardan doğrulamanız gerekmektedir.
 • E-devlet kapısı bu aşamada hizmetlerinin kullanımına ilişkin olarak belirli bir taahhütnameyi sizlere sunacaktır. Bunu dikkatli bir halde okuduktan sonrasında onaylayabilirsiniz.
 • Profil bilgilerinizin güncel olduğundan güvenli olur. Müracaat yapmadan ilkin bilgilendirme metni için kabul ediyorum, kısmını işaretleyin.
 • Müracaat esnasında ÖSYM ve ARASINIF kısımları çıkacaktır. Eğer örgün eğitime kayıt olduysanız ÖSYM, Yüksek lisans ya da Doktora talebesi iseniz, ARASINIF olarak müracaat yapmanız gerekmektedir.
 • Sonrasında tüm bilgilerinizi eksiksiz girerek, son adım olarak ‘’seçtiğim tahsil bilgilerinin doğruluğunu onaylıyorum’’ kutucuğunuz işaretlemeniz kafi olacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

KYK Yurdunda Kalmaya Hak Kazanan Öğrenciler Ne Yapmalı?

KYK yurt neticeleri kapsamında yurda yerleşmeye hak kazanan öğrenciler; tahsil gördükleri öğretim kurumunun bilimsel niteliği olan takvimine nazaran yurtta kalmaya başlamalıdır. Sadece öğrenciler belirtilmiş olan tarihlerde yurtta kalamayacak ise, bu aşamada yurt müdürlüğüne haber vermeli ve lüzumlu tüm izinlerini almalıdır. Yedek listeden yurda yerleşmiş olan öğrenciler ise, ilk kayıt ücretlerini yatırdıktan derhal sonrasında yurtta kalmaya adım atmak durumundadır. Yedek öğrencilerin de kabul aldıklarından sonrasında derhal yurtta kalmaya başlaması gerekmektedir. Aksi halde müdürlüğü arayıp izin almaları gerekmektedir.

 • Öğrencilerin yurtta kalmaya hak kazandıktan sonrasında tutarı yatırmaması durumunda, yurtta kalma hakları yanmaktadır.
 • Kyk yurtlarında aylık ücretleri 168 TL ve 285 TL içinde değişmektedir.
 • KYK yurt neticeleri eylül sonunda açıklanacaktır.

KYK Yurt Başvurusu Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nedir?

KYK yurt başvurusu 2021 senesinde de e-devlet üstünden yapılmaktadır. Öğrenciler yurtlara müracaat zamanı ve başvuruların neticelenmesi ile ilgili her türlü bilgiye de e-devlet sistemi üstünden ulaşabilmektedir. KYK kurumsal yazışma merkezi, öğrencilerin yurda yerleşme sürecinde haftanın yedi günü ve günün 24 saati hizmet vermektedir. Yurt başvurusu yaparken dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan detaylar; yurt başvurusunun kabul edilmesini elde edecektir. Bunlar:

KYK Yurt Başvurusu Neticelerini Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ!

 • Yurt başvurusu yaparken öncelik durumunuz söz mevzusu ile kesinlikle lüzumlu belgeleri tamamlamanız gerekmektedir.
 • Yurt başvurusu esnasında yalnızca doğru detayları girmeniz gerekmektedir. Yanıltıcı yada yanlış bilgiler tespit edildiğinde, yurt imkanı elinizden alınacaktır.
 • Yurt başvurusunu e-devlet sistemi üstünden kolayca yapabilirsiniz. E-devlet sistemi üstünden TC kimlik numarası ve e-devlet şifresi ile giriş yapabilirsiniz.
 • E-devlet şifreniz yoksa, herhangi bir PTT şubesinden 2 TL karşılığında alabilirsiniz.
 • Müracaat esnasında kimlik bilgilerinizi, ikamet adresinizi, kazandığınız okulu doğru ve eksiksiz şekilde girmeye dikkat etmeniz gerekmektedir.
 • E-devlet sisteminde meydana gelebilecek ihtimaller içinde informasyon hataları ya da tahsil kurumunun ismindeki eksiklikler, yanlış yurda yerleşmenize yol açabilir. Bu şeklinde durumların oluşmasını engellemek için müracaat yapmadan ilkin bilgilerinizi denetim etmeniz ehemmiyet teşkil eder.

KYK Yurtlarında Yedek Yerleştirmeler Ne Vakit Başlamış olacak?

KYK yurt yerleştirmeleri 2021 senesinde Eylül ayında başlayacaktır. Yurt yerleştirmelerinde yedeğe alınmış öğrencilerin mağduriyet yaşamaması için ilk 3 yedek yerleştirme tarihleri de açıklanmıştır. Bu tarihler ise:

 • 20 Eylül 2021,
 • 24 Eylül 2021,
 • 27 Eylül 2021 olarak belirlenmiştir.

Bunun yanı sıra 2021 senesi içinde hizmete açılacak olan yeni yurtlar ile ilgili de tüm açıklamalar KYK resmi sitesinden açıklanacaktır. Yurda ilk kere yerleşmiş olan kişilerin ödemesi ihtiyaç duyulan ilk kayıt tutarı ise 2021 senesi için kati olarak Eylül ayından sonrasında belirlenecektir. Ücretler öğrencinin yerleştirildiği yurda ve yerleştirme geçmişine nazaran farklılık göstermektedir. Ön ödeme tutarları yurda yerleşmeye hak kazanan öğrenciler için e-ödeme ekranında gösterilecektir. İlk kayıt ücretlerinin ödenmesinden sonrasında ise e-devlet sistemi üstünden yurt kayıt işlemleri kısmından onayın yapılması gerekmektedir.

KYK Burs Başvurusu

KYK Öğrenim Kredisi Sorgulama Nasıl Yapılır?

KYK Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

tıkla sorunu sor

2021 KYK Yurt Neticeleri Sorgulama Ekranı İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir