2021 Otomatik BES ’ten Nasıl Çıkılır?

2021 Otomatik BES ’ten çıkmak, belirli şartlara uygunluk sağlandığında kişinin kendi isteği ile yapabilmesi mümkün olan bir durumdur. BES şu demek oluyor ki Bireysel Emeklilik Sistemi, öncesinde kişilerin kendi isteğine bağlı olarak katılmış olduğu ve devlet katkılı olarak kişilere ikinci bir emeklilik hakkı elde eden bir sistem idi. 2017 yılı itibariyle mecburi BES sistemi getirildi ve bu sistem kapsamında sigortalı olarak çalışan hepimiz sisteme dahil edildi. Devlet tarafınca verilen teşvik ile %25 oranında katkı sağlanmaktadır.

BES sistemine dahil olunması mecburi olsa da kalması mecburi değildir. BES sisteminde kalmak istemeyen ya da BES prim ödemeleri mevzusunda zorluk çeken kişiler sistemden çıkabilmektedir. BES ’ten iyi mi çıkılır 2021 yılı sorusunun cevabı ise kişinin maaşını almış olduğu bankaya yapılacak olan müracaat olarak verilebilmektedir. İşverenler maaş yatırdıkları banka ile anlaşarak, işçileri için otomatikman BES girişi yaptırmaktadır. Bu aşamada BES sistemine dahil olunan bankaya iptal dilekçesi ile müracaat yapılması gerekmektedir. Bunun yanı sıra işverene de sistemden ayrılmak istendiğine dair dilekçe ile müracaat yapılmalıdır.

Dilekçe ile müracaat yapılmadan BES iptali gerçekleşmemektedir. Otomatik BES ’e giriş yapıldıktan sonrasında 2 ay içinde iptal için dilekçe verilmelidir. 2 ay içinde iptal edildiğinde herhangi bir kesinti yapılmadan ödenen primler geri alınabilmektedir. BES sistemi para biriktirme ve emeklilik zamanında fazladan gelir elde etmek için büyük avantajlar sağlamaktadır. İptal etmek isteyen kişilerin bulunmuş olduğu benzer biçimde , sistemde kalmış olarak avantajlardan yararlanmak isteyen bir şahıs de bulunmaktadır.

Otomatik BES ’ten Çıkabilmek İçin Şartlar Nedir?

BES ’ten iyi mi çıkılır Vakıfbank, Ziraat Bankası, Güvence Bankası ve öteki tüm bankalar için yanıt iptal dilekçesi ile müracaat yapmak olacaktır. Otomatikman dahil olunan BES sisteminden çıkılabilmesi için bazı şartlar bulunmaktadır. Bu şartlar şu şekilde sıralanabilmektedir;

 • Otomatik BES sistemine giriş yapıldıktan sonrasında 2 ay içinde iptalinin yapılması gerekmektedir.
 • 2 ay içinde iptali meydana getirilen otomatik BES için kesilen primler herhangi bir kesinti yapılmadan geri ödenmektedir.
 • 2 ay içinde iptali yapılmayan otomatik BES, üç yıl iptal edilememektedir.
 • Otomatik BES iptal edildiğinde verilen devlet katkı payından faydalanılamamaktadır.
 • Kişilerin BES sisteminden ayrılmak için yasal hakları bulunmaktadır. Bu sebeple kişiler isterse sistemden ayrılma hakkına haizdir.
 • Hem işverene hem de ilgili bankaya dilekçe ile iptal başvurusunda bulunulması gerekmektedir.

BES Nedir, Sistem Iyi mi İşler?

Bireysel Emeklilik Sistemi; sigorta kapsamında ve etken olarak çalışan kişilerin küçük birikimler yaparak emeklilik zamanlarını refah içinde geçirmesini elde eden bir sistemdir. Devletimizde etken olarak sürdürülen toplumsal güvenlik sistemi için tamamlayıcı bir parça olan sistem, emeklilik döneminde ek bir gelir sağlamaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Bireysel Emeklilik Sistemi’ne katılım sağlandığında minimum 10 yıl devam edilmesi durumunda 56 yaş kriteri tamamlandığında sistem üstünden emekli olabilmek mümkün hale gelmektedir. Bireysel Emeklilik Sistemi’nde emekliliğe hak kazanan kişiler için değişik seçenekler sunulmaktadır. Şahıs kendi talebine gore emeklilik hakkını değerlendirebilmektedir. Bu seçenekler şu şekildedir;

 • BES emeklilik hakkı kazanan kişiler isterse birikimlerini toplu olarak talep edebilmektedir. Böylece tek seferde toplu ödeme alarak emeklilikleri için kullanabilirler.
 • BES emeklilik hakkı kazanan kişiler isterse tercihlerine gore geri ödeme planı oluşma hakkına da haizdir. Belirlenen geri ödeme planına gore aylık olarak emekli maaşı şeklinde ödeme alabilirler.
 • BES emeklilik hakkı kazanan kişiler isterse hem toplu hem de aylık olarak hazırladıkları geri ödeme planına gore emeklilik hakkını kullanabilirler. Bu durumda şahıs hak etmiş olduğu emeklilik parasının bir kısmı toplu olarak talep edebilir. Toplu talep etmiş olduğu bir kısımdan kalan tutarı da aylık olarak emekli maaşı şeklinde geri almaya devam edebilir.

Kimler Mecburi BES Sistemine Dahil Edilir?

2017 yılı itibariyle mecburi hale getirilen BES, tamamen gönüllü katılıma esas olmaktan çıkarılmıştır. Mecburi BES sistemine dahil edilen kişiler ise şu şekilde sıralanabilmektedir;

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan,
 • 2021 yılı itibariyle 45 yaş altında olan,
 • Minimum 5 kişinin istihdam etmiş olduğu şirketlerde SGK kapsamında çalışan kişiler mecburi BES sistemine dahil olmaktadır.

Mecburi BES Primleri Ne Kadar Ödenmektedir?

2021 asgari brüt ücret 2558 TL, net ücret ise 2021 TL olarak belirlenmiştir. BES prim hesaplamaları kişinin almış olduğu brüt ücret üstünden hesaplanmaktadır. BES primleri kişinin almış olduğu brüt ücretin %3’ü kadar kesilmektedir. Bir kişinin asgari ücret üstünden çalmış olduğu düşünüldüğünde almış olduğu brüt asgari ücretin %3 kadar BES prim kesintisi yapılacaktır. Bu durumda kişinin almış olduğu brüt ücret üstünden 76,74 TL kesinti yapılacaktır.

Ödenen bu primlere %25 katkı oranı da devlet tarafınca verilmektedir. Bu durumda kişinin aylık toplam primi 19,18 TL olacaktır. Düz bir hesap yapmak gerekirse ödediğiniz her 100 TL prim için 25 TL devlet katkı alacaksınız demektedir. Mecburi BES primleri kişilerin maaşlarından kesilerek öğrenim edilmektedir.

BES Devlet Katkı Payının Alınabilmesi İçin Şartlar Nedir?

BES kapsamında bulunan kişiler primlerini ödeyerek sistemde kalmaya devam edebileceği benzer biçimde taleplerine gore sistemde çıkarak ödedikleri primi geri alabilmektedirler. Sistemden çıkıldığında devlet tarafınca verilen %25’lik teşvik katkı oranı ödenmemektedir. BES devlet katkı oranının alınabilmesi için bazı şartlara uygunluk sağlanması gerekmektedir. Bu şartlar şu şekilde sıralanabilmektedir;

 • Bireysel Emeklilik sistemine dahil olunduktan sonrasında, şahıs ilk 3 yıl içinde cayma hakkını kullandığı noktada devlet katkı payından hiçbir hak elde edememektedir.
 • Bireysel Emeklilik Sisteminde kalınan süre 3 yıl ila 6 yıl arasındaki bir dönemde iken cayma hakkı kullanılırsa, şahıs yalnızca hak etmiş olduğu devlet katkı payının %15’ini alabilmektedir.
 • Bireysel Emeklilik Sisteminde kalınan süre 6 yıl ila 10 yıl arasındaki bir dönemde iken cayma hakkı kullanılırsa, şahıs devlet katkı payının %35’lik kısmını alabilmektedir.
 • Bireysel Emeklilik Sisteminde kalınan sürede 10 yılı aşan kişiler 56 yaş sınırını beklemeden cayma hakkını kullanılır ise devlet katkı payının %60’lık kısmını alabilmektedir.
 • Şahıs Bireysel Emeklilik Sisteminde 10 yıl kalırsa ve 56 yaşını beklerse devlet katkı payının %100’lük kısmını almaya hak kazanabilmektedir.

BES Sorgulama İşlemleri Iyi mi Yapılmaktadır?

BES sorgulama işlemi için E-Devlet sistemini kullanabilirsiniz. Sorgulama için izlenmesi ihtiyaç duyulan adımlar şu şekildedir;

 • https://www.turkiye.gov.tr/emeklilik-gozetim-merkezi-bireysel-emeklilik-sistemi-devlet-katkisi-kullanim-ve-limit-bilgileri-sorgulama adresine giriş yapılması gerekmektedir.
 • Sayfa açıldığında ‘Kimliğimi Şimdi Doğrula’ seçeneği tıklanmalıdır.
 • Kimlik doğrulama seçeneklerinden en uygunu seçilerek, kimlik doğrulama işlemi tamamlanmalıdır.
 • Kimlik doğrulama işlemini isterseniz E-Devlet şifreniz ile, isterseniz İnternet Bankacılığınızla, isterseniz mobil imza ile gerçekleştirebilirsiniz.
 • Kimlik doğrulama işlemi tamamlandıktan sonrasında oluşturulan sayfada ‘Bireysel Emeklilik Sistemi’ ve ‘Otomatik Katılım Sistemi’ şeklinde iki seçenek görmüş olacaksınız.
 • Bireysel Emeklilik Sistemi bölümünde kendi arzunuz ile kayıtlı olduğunuz Bireysel Emeklilik Sisteminin ayrıntılarını görüntüleyebilirsiniz.
 • Otomatik Katılım Sistemi bölümünde ise mecburi olarak meydana getirilen Bireysel Emeklilik Sistemi ayrıntılarını görüntüleyebilirsiniz.

Otomatik BES sorgulama işlemi için ilgili bankada aranabilmektedir. Bankanızın satın alan hizmetlerini arayarak, Bireysel Emeklilik Sisteminiz ile ilgili detaylı informasyon alabilmeniz mümkündür.

BES İptali İçi Telefon Numaraları

İptal etmek istediğiniz BES firmalarının telefon numaraları aşağıda detaylı şekilde yer almıştır.

Kurum Adı İptal Telefon Numarası
Allianz BES İptali 0850 399 99 99
AvivaSA BES İptali 444 11 11
Groupama BES İptali 0 212 367 67 67
NN Yaşam BES İptali 0850 210 66 94
Akbank BES İptali 444 25 25
Odeabank BES İptali 444 8 444
ING Bank BES İptali 444 1 666
ZiraatBankası BES İptali 0850 222 97 00
Güvence Bankası BES İptali 444 0 336
Yapı Kredi BES İptali 0850 222 0 444
Denizbank BES İptali 0850 222 0 800
TEB BES İptali 0850 200 0 666
Halkbank BES İptali 0850 222 0 400
Vakıfbank BES İptali 444 92 37
Türkiye Finans Katılım Bankası BES İptali 0850 222 22 44
QNB Finanasbank BES İptali 0850 222 0 900
İş Bankası BES İptali 0850 724 55 00
HSBC BES İptali 0850 211 0 111

Zorunlu BES Primleri Ne Kadar

Zorunlu BES, Bireysel Emeklilik Sistemi Şartları

Maaşımdan Ne Kadar BES Kesintisi Yapılacak?

tıkla sorunu sor

2021 Otomatik BES ’ten Iyi mi Çıkılır? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir