2021 SGK GSS Primi Ne Kadar

SGK GSS prim borcu yasal olarak çalışmayan kişiler için ödenmesi mecburi bir hizmettir. GSS primini ödemek, isteğe bağlı değildir. Mecburi aylık GSS primi, 2021 senesinde Ocak ayından itibaren 76 TL’ye terfi etmiştir. Sadece vatandaşlar GSS prim borcunu ödeme durumu olmadığı göstermek istiyorsa, bu aşamada gelir testine girmek durumundadır. Gelir testine giren kişiler, fert başına 676.50 liranın altında çıkanlar prim ödeme zorunluluğundan kurtulmaktadır. Sadece fert başlangıcında 676.50 lira ve üstünde ödeme çıkıyorsa, GSS borcu ödenmek zorundadır. Bilhassa asgari ücretin artması durumunda, gelir testi yenilerek, GSS borcunun ödenmesinden kurtulmak da mümkün olmaktadır.

2021 GSS Prim Tutarları

Genel Sıhhat Sigortası prim oranı 2021 senesi için hesaplanmıştır. 2021 senesinde ödenecek olan maksimum GSS primi; 76.75 TL olarak belirlenmiştir. Geliri net asgari ücretin üçte birinden azca olan kişiler için yeşil kart kapsamında prim tescil edilir. Genel Sıhhat Sigortası prim ödemeden sıhhat hizmetinden yararlanmak için gelir testinin geçilmesi gerekmektedir. Genel Sıhhat Sigortası çalışmayan ya da herhangi bir toplumsal güvencesi olmayan kişilerin; sıhhat hizmetlerinden faydalanması için önemlidir. Herhangi bir toplumsal güvencesi olmayan kişiler, mecburi sıhhat sigortası yaptırmak durumundadır. Genel sıhhat sigortası için ödenecek olan aylık GSS primi ise, gelir durumuna bakılırsa tespit edilmektedir. Eğer gelir testi neticesi; hane halkı averaj gelir tutarı net asgari ücretin üçte birinden azca ise, herhangi bir prim ödenmesi gerekmektedir. Sadece bu orandan fazla olduğunda aylık olarak GSS borcunun ödenmesi gerekir.

GSS G1 Primi Ne Kadar 2021

Genel Sıhhat Sigorta borcu için g1 gelir testine doğal olarak tutulan vatandaşların, gelir durumlarını ifade etmek için kullanılan bir tanımdır. Kişilerin ne kadar GSS prim borcu ödeyeceğine meydana getirilen gelir testi ile karar verilir. Bazı vatandaşlar, gelir durumlarına bakılırsa GSS borcu ödemek zorunda değildir. Bunu ifade etmek için bazı tanımlar kullanılmaktadır. Buna bakılırsa:

  • G0: geliri aylık brüt asgari ücretin üçte birinden azca olanları gösteren bir ifadedir. Bu aşamada GSS primleri devlet tarafınca ödenmektedir ve bu vatandaşlar yeşil kart kapsamında hizmet alır.
  • G1: gelir durumu aylık brüt asgari ücretin üçte birinden asgari tutara kadar olan vatandaşları işaret etmektedir.
  • G2: geliri aylık brüt asgari ücretten asgari ücretin iki katına kadar olan vatandaşları işaret eder.
  • G3: geliri aylık brüt asgari ücretin 2 katından fazla olan vatandaşları ifade eder.

GSS Ne Kadar 2021?

Aylık Genel Sıhhat Sigortası borç oranı kişinin gelir durumuna bakılırsa belirlenmektedir. GSS prim borcu, herhangi bir sıhhat sigortası olmayan kişiler tarafınca ödenmesi mecburi bir ücrettir. Kişilerin sıhhat hizmetlerinden faydalanması için ödemesi ihtiyaç duyulan GSS prim borcunun ödenmemesi için kişinin gelir testine girmesi gerekmektedir. Gelir testi kapsamında, durumu olmadığı tespit edilen kişiler GSS borcunu ödemekten vazgeçebilir. Sadece gelir testi neticesinde durumu iyi olduğu anlaşılan kişilerin prim ödemesi yapması zorunludur.

2021 GSS Primi Ne Kadar Oldu?

2021’da GSS prim borcu oranı kişinin gelir durumuna bakılırsa belirlenmektedir. Günümüzde 6824 sayılı olan Kanun kapsamında sigortalı olan kişiler gelir testine girmek durumunda kalmadan, brüt asgari ücretin %3’ü tutarında prim ödemek durumundadır. Sadece prim ödemek istemeyen kişiler, bunun için kaymakamlıklara başvurarak gelir testi talep edebilir. Gelir testine girme durumunda alt dilime giren kişiler, GSS prim ödemeden muayene olma şansı da elde etmektedir. Buna bakılırsa 2021 senesinde ödenecek olan maksimum GSS primi ise en fazla 76,75 TL olarak belirlenmiştir. Buna bakılırsa geliri net asgari ücretin üçte birinden azca kısaca 2021 senesi için 852 TL olan kişiler, yeşil kart kapsamında tescil edilmektedir. Bu sayede Genel Sıhhat Sigortası kapsamında borç ödemeden, sıhhat hizmetlerinden faydalanabilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

2021 GSS Tutarı için Son Tarih

Genel Sıhhat Sigortası primi ödemeleri için son gün 28 Şubat 2021 olarak belirtilmiştir. Genel Sıhhat Sigortası prim borcu bulunan milyonlarca vatandaşın muayene olabilmesi ve sıhhat hizmetlerinden faydalanabilmesi için 2021 senesinin son günlerine kadar bu borcu kapatması gerekmektedir. Bu süreyi geçen vatandaşların faiz ile borcu ödemesi gerekir. Borcunu kapatmamış olan vatandaşların hastanelerde muayene olması söz mevzusu değildir. Buna bakılırsa:

  • 5510 sayılı Kanunun 60 inci maddesinin birinci fıkrasının (g) bendi ve Ek 13 üncü maddesi kapsamında değerlendirilen vatandaşların ödeyecekleri genel sıhhat sigortası primi şu şekilde hesaplanır:
  • 01/1/2021 ve 31/12/2021 tarihleri içinde ödeyecekleri genel sıhhat sigortası aylık prim tutarı:
  • 558.40 x % 3 = 76,75 TL, olarak belirlenmiştir.

GSS Hesaplama Kriterleri

Genel Sıhhat Sigortası hesaplama kriterleri kişinin gelir durumuna bakılırsa yapılmaktadır. Bilhassa yaş sınırı lise ve dengi okul öğrencilerine 20 yaşına kadar prim borcu alınmadan tedavi imkanları sunulmaktadır. Yüksek tahsil gören öğrenciler için bu süre 25 yaşına kadar uzamaktadır. Bunun yanı sıra eğer talebe bu yaşlarını doldurmuş ise ya da öğrenciliği devam ediyorsa 2 yıl daha bu borçların ertelenmesi söz mevzusu olmaktadır. Sadece yüksek lisans meydana getiren sadece 25 yaşını doldurmuş olan bir öğrencinin primini ödemesi zorunludur.

Genel Sıhhat Sigortası Emekliler için 2021

65 yaş için genel sıhhat sigortası muhtaçlık durumuna bakılırsa belirlenmektedir. Toplumsal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafınca muhtaç olduğu belirlenmiş olan ve 65 yaşını doldurmuş olan vatandaşlar, aylık almakla birlikte sıhhat hizmetlerinden de faydalanmaktadır. Bu kişilere meydana getirilen gelir testi neticesinde; kendisine ve eşine ilişik olan tüm gelirlerin toplamı esas alınmaktadır. Buna bakılırsa şahıs başına düşen gelir eğer 483 TL’yi aşıyorsa, 65 yaş üstü olan vatandaşlar gelire bağlanmaktadır. Sadece toplam gelir 609 TL altı ise aylık bağlatabilmektedir. GSS priminde olduğu benzer biçimde gelir testi kapsamında sınıra yakın olanlar ve aylık bağlamayan vatandaşlar, gelir testini yenileyerek, tekrardan müracaat yapabilir.

GSS Sınırları 2021

Genel Sıhhat Sigortası Sınırları 6824 sayılı olan kanun kapsamında gelir testi mecburi olmadan, asgari tutara bakılırsa belirlenmektedir. Gelir testini yaptırmak, kişinin isteğine kalmıştır. Gelir testi yaptırmayan kişilerin ödemesi ihtiyaç duyulan aylık genel sıhhat sigortası tutarları ise şu şekilde olmaktadır, 01.01.2021 – 31.12.2021 içinde olan 76,75 TL olmaktadır.

  • Yukarda belirtilmiş olan genel sıhhat sigortası prim tutarları hiçbir sigortası ve toplumsal güvencesi olmayan ve yalnızca genel sıhhat sigortasına doğal olarak olanlar için geçerlidir. Buna bakılırsa gelir testi sonucu aile içindeki şahıs başına düşen aylık gelirler esas alınarak yapılmaktadır. Buna bakılırsa ödenecek olan prim tutarları belirlenmektedir.
  • Bunun yanı sıra yalnızca genel sıhhat sigortasına doğal olarak olması durumunda, herhangi bir gelir testi yaptırmayan kişiler brüt asgari ücretin iki katına yüzde 12’si tutarında genel sıhhat sigortası primi alınmaktadır.
  • Uzun vadeli olan kişilerin GSS prim tutarları ise prime esas kazançların yüzde 12,5’i olarak belirlenmiştir.

GSS prim borçları çalışmayan ve sıhhat güvencesi olmayan hepimiz için mecburi bir ödemedir. Bu ödemeler aylık olarak yapılır. GSS prim borcunun zamanında ödenmemesi halinde faiz gelmiş olarak, borç artar.

Gelir Testi Nasıl Yapılır

Genel Sağlık Sigortası Başvurusu Nasıl Yapılır

Hangi Durumlarda Gelir Testinin Yenilenmesi Gerekmektedir?

tıkla sorunu sor

2021 SGK GSS Primi Ne Kadar İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir