2021 SGK Teşvikleri Nelerdir?

2021 senesinde SGK teşvik sebepleri bilhassa istihdamın arttırılmasında tesiri olan şirketleri daha da motive etmek için sağlanmaktadır. SGK teşvik; istihdam oranlarının artmasını ve işsizliğin azalmasını sağlamaktadır. Buna nazaran SGK kapsamında belirli kanunlara nazaran fazlaca sayıda işvereni ve çalışanı bu hizmetler yardımıyla desteklemektedir. Teşviklerden yararlanmak için belirli bir sınırdan bahsedilmemektedir. Büyük ya da minik çaplı tüm işyerleri bu teşvikten faydalanabilir. Teşviklerden yararlanmak için genel şartlar ise:

 • Kamu kuruluşu değil, {özel sektör} işvereni olmak gerekmektedir.
 • Yasal süre kapsamında gerçekleşme edilmiş olan sigorta primlerinin ödenmiş olması gerekmektedir.
 • Yasal süre içinde aylık prim ve hizmet belgelerinin verilmiş olması gerekmektedir.
 • Gecikme cezası ve zammı olmaması gerekmektedir.
 • İdari para cezaları bulunmaması gerekmektedir.
 • Kayıt dışı sigortalı çalıştırılmaması ihtiyaç duyulan şartlar içinde yer verilmiştir.

Yeni SGK Teşvikleri 2021

SGK iş teşvikleri 2021 senesinde de istihdamın artmasını elde eden ve işverenlere çeşitli avantajlar elde eden bir hizmettir. Sadece bu hizmetten her insanın yararlanması mümkün değildir. Teşvik kapsamında olmayan kişiler ise:

 • Emekliler,
 • Devlet ile ihale usulü iş meydana getiren kişiler,
 • Kamu kuruluşları,
 • Düzmece sigortalı bildiriminde bulunmuş kişiler,
 • Yapılandırılan ve taksitlendirilen borçların zamanında ödenmemesine sebep olan kişiler bu teşviklerden faydalanamaz.

Yeni istihdam için ücret desteği ise 2021 senesi için işçinin Şubat, Mart ve Nisan aylarında işe alınmış olması gerekmektedir. Bunun yanı sıra işe alınmış olan personelin 9 ay süresince haklı niçin olmadan işten çıkartılmamış olması ehemmiyet teşkil eder. İşe teşvik ile alınmış olan işçi için 3 ay süresince asgari ücret desteğinin yanı sıra prim ve gelir vergisi desteği de gelmektedir. 3 aydan sonrasında ise 9 ay süresince prim ve gelir vergisi desteği de sağlanmaktadır.

2021 İşveren Teşvikleri

2021 senesinde işverenler için teşvikler içinde asgari ücret desteğine devam gelmektedir. 2021 senesinde 12 ay süresince asgari ücret desteği uygulanacaktır. Bu kapsamda kişiler hususi sektörde sakatlık, yaşlılık ve ölüm şeklinde uzun vadeli sigorta kollarına doğal olarak kişileri çalıştıran işverenler faydalanabilecektir. Asgari ücret desteği:

 • Eğer işyeri 500 ve üstü sigortalı çalıştırıyorsa 101 TL olarak uygulanacak,
 • 500 kişinin altında sigortalı çalışan var ise, 150 TL olarak uygulanacaktır.

Çalışan kişilerin aylık prim ve hizmet belgelerini süresinde vermeyen kişiler, sigorta primlerini zamanında ödemeyen kişiler ya da kaçak işçi çalıştıran işyerleri bu hizmetten kesinlikle faydalanamayacaktır. Bununla beraber Toplumsal Güvenlik Kurumu’na prim ya da para cezası olan kişilerin de bu hizmetten faydalanması mümkün değildir.

Sponsorlu Bağlantılar

İlave İstihdam Teşviki 2021

İlave istihdam için uygulamalar ise 2021 ve 2021 senesi için yapılmaktadır. Buna nazaran ilk kez işe alınacak kişilerin sigorta ve vergi giderleri devlet tarafınca karşılanmaktadır. Destek ise asgari ücret üstünden sağlanmaktadır. Sigortalı olan kişilerin; işe alındıkları aydan önceki 3 ayda 10 günden fazla sigortalılıklarının olmaması gerekmektedir. Bunun yanı sıra İşkur’a kayıtlı işi olmayan olması da aranan şartlar içinde yer verilmiştir. Bunun haricinde:

 • İşyerinin bu hizmetten faydalanması için çalışanı yeni işe alması gerekmektedir.
 • Aylık prim ve hizmet belgelerinin yasal süre içinde SGK’ya iletilmesi gerekmektedir.
 • Sigorta primlerinin yasal süre içinde ödenmesi gerekmektedir.
 • Herhangi bir yönetimsel cezanın olmaması gerekmektedir.

Yapılacak olan destek; işyerinin bağlı olduğu sektöre nazaran değişmektedir.

SGK Teşvik Sorgulama 2021

SGK teşviklerin online olarak sorgulama işlemleri saniyeler içinde yapılabilmektedir. Toplumsal Güvenlik Kurumu tarafınca erişime açılmış olan potansiyel teşvik sorgulama ekranı aracılığı ile vatandaşlar, teşvik sorgulama işlemlerini kısa sürede tamamlayabilmektedir. Potansiyel teşvik sorgulama ekranına giriş yapmak için bazı sistemler kullanılmaktadır. Bu sistemler ise:

 • E-SGK
 • İşveren
 • İşveren Sistem
 • Uygulamaya Giriş
 • Teşvikler ve tanımlar
 • Potansiyel Teşvik sorgulama sistemleri

Bu sistemler üstünden giriş yaptıktan sonrasında ekran üstünden SGK bilgilerine en kısa şekilde ulaşmak mümkün olmaktadır. Bu sistem yardımıyla işverenler, en güvenilir ağlar ile bilgilerine ulaşabilmektedir. Bunun yanı sıra potansiyel teşvik sorgulama ekranı kapsamında işyeri çalışanlarına ilişkin detayları ve çalışanın işe giriş ve çıkış tarihlerini de sorgulayabilmektedir.

İşkur Teşvikleri 2021

İşkur 2021 iş teşvikleri bilhassa işverenin yüzünü güldürmektedir. Ücret desteği müracaat şartları ve ücret teşvik desteği almak için şartların yenilenmesi de dikkat çekmektedir. Ücret teşvik desteği alabilmek için yeni işçi 12 ay süre ile aynı iş yerinde çalıştırılmak durumundadır. Bunun yanı sıra işverenin prim ve belgelerini de zamanında kuruma vermesi şeklinde koşulları da yerine getirmesi gerekmektedir. Devlet; şahıs başı 1114 TL de prim ve vergi ödeyecektir. Bu sayede işverene çalıştırdığı işçi için ücret, prim ve vergi desteği bakımından toplamda 3 Bin 134 TL ödenmesi söz mevzusu olmaktadır. Bu özellikleri yardımıyla, iş teşvikleri işveren için ek olarak avantajlı olmaktadır. Bu sayede; işe alınan bir kişinin, işverene 3 ay süresince hiçbir maliyeti yansımayacaktır. Sadece bu destek sunar 12 ay süresince çalıştırma sözü ile verilmektedir.

Yürürlükteki SGK Teşvikleri

2021 SGK teşvikleri içinde yürürlükte olan teşvik; 6 puanlık ek prim indirim olmaktadır. 2021 senesinde; 21 il ve 2 ilçede uygulanan 6 puanlık toplumsal güvenlik prim indirimi devam etmektedir. Bu bölgelerde; 5 puanlık prim teşvik indirimi haricinde 6 puanlık da bölgesel istihdam prim teşviki uygulanmaktadır. Uygulama kapsamında 10 şahıs çalıştıran işyerlerinin yanı sıra 1-9 arası sigortalı işçisi olan işyerleri de bu hizmetten faydalanabilmektedir. Bilhassa {özel sektör} işverenlerine ilk olarak prime esas kazanç üst sınırına kadar olan kazançlar üstünden malüllük, yaşlılık ve ölüm sigorta primlerinde 5 puanlık indirim yapılmaktadır.

SGK Teşvikleri Tablosu 2021

Toplumsal Güvenlik Kurumu teşvik tablosu içinde bilhassa ar-ge çalışanlarına destek ön plana çıkmaktadır. Araştırma, geliştirme ve tasarım faaliyetlerine nazaran uygulanan teşvikler kapsamında Ar-Ge, tasarım ve destek mensuplarının ücretleri gelir vergisinden muaf olan çalışanın ücretleri üstünden hesaplanmaktadır. Buna nazaran bu çalışanlarının prim hissesinin yarısı devlet tarafınca ödenmektedir. Bu teşvikler 2021 senesinde başlamış ve 2023 senesine kadar devam edecek teşviklerdir. Bu teşvikten yararlanmak için ise aylık olarak prim ve hizmet belgesinin SGK’ya verilmiş olması gerekmektedir. Bunun yanı sıra primlerin ödenmiş olması ve sigortalı kişinin fiilen çalışmış olması da gerekmektedir.

2021’da Yararlanabileceğiniz SGK Teşvikleri

2021 senesinde hanım ve gençler için hususi teşvik hizmetleri ön plana çıkmaktadır. İşsiz olan kişiler içinde hanım ve gençler için hususi bir alan oluşturulmuştur. Teşvikten yararlanmak isteyen kişilerin:

 • Altı aydır işi olmayan olması gerekmektedir.
 • İstihdam edilmiş olduğu tarihten önceki son 6 ayda averaj olarak sigortalı çalışan sayısına ek şekilde istihdam edilmesi gerekmektedir.
 • Bilhassa 18 yaş üstü ve bayanları istihdam eden işverenlere 24 – 54 ay arası destek verilmektedir.
 • İşverenlerin bu destekten faydalanmaları için aylık prim ve hizmet belgesinin yasal süresi içinde SGK’ya verilmesi ve bununla birlikte primlerin de yasal süre içinde ödenmiş olması gerekmektedir.

Sigorta Durum Sorgulama Nereden, Nasıl Yapılır?

Rapor Parası Ne Zaman Yatar

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Yardım Başvurusu

tıkla sorunu sor

2021 SGK Teşvikleri Nedir? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir