2021 Süt Parası (Emzirme Ödeneği) Ne Kadar, Nasıl Alınır?

Süt parası, emzirme ödeneği, sigortalı bir kadının doğum yapması yada sigortalı çalışan bir adamın eşinin doğum yapması halinde Toplumsal Güvenlik Kurumu tarafınca vatandaşlara verilmektedir. Hizmet sözleşmesine yada kendi adına yaptıkları çalışmalarla gelir elde eden kişilerin de bu yardımlardan faydalanması mümkündür. Emzirme ödeneği, halk içinde malum yaygın adıyla süt parası, bir tek 4/A (SSK) ve 4/B (Bağ – Kur) sigorta kapsamında çalışan vatandaşlara ödenmektedir. 4/C şu demek oluyor ki devlet memurları için bu tip ödemelerin direkt çalışılan kurum tarafınca yapılması ön görülmüştür.

Emzirme ödeneğinin alınması için lüzumlu kanun ve yönetmeliklerde bazı şartlar sayılmıştır. Doğum meydana getiren sigortalıların yada sigortalı çalışan eşlerinin lüzumlu bu şartları taşımaları halinde süt parasından yararlanması mümkündür. Süt parası (emzirme ödeneği) almak için lüzumlu şartların sağlanması ve Toplumsal Güvenlik Kurumuna başvurulması gerekir.

Süt Parası (Emzirme Ödeneği) Nedir?

Emzirme ödeneği ile süt parası aynı mı sorusu birçok kişinin kafasını karıştırsa da bu probleminin yanıtı basittir. Emzirme ödeneği olarak anlatılan yardım süt parası ile aynıdır. Sigortalı çalışan bir kişinin doğum yapması halinde emzirme ödeneği verilmektedir.

Benzer şekilde sigortalı çalışan bir adamın doğum meydana getiren sigortasız eşi içinde bu yardımın yapılması öngörülmüştür. Emzirme parası bununla birlikte Toplumsal Güvenlik Kurumu tarafınca kendi hesabına yada hizmet sözleşmesi ile çalışan ve gelir elde eden kişiler için de ödenmektedir.

4/A ve 4/B sigortalarının bu ödenekten yararlanabilmesi mümkündür. 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu kapsamında hizmet yürüten ve bu kapsamda sigortalı olan kişiler için bu yardım yapılmaz. Bu kişiler için çalışmış oldukları kurum tarafınca ödeme yapılması ön görülmüştür.

Sponsorlu Bağlantılar

Emzirme Ödeneği Kimlere Verilir?

Süt parası alanlar Toplumsal Güvenlik Kurumu bünyesinde 4/A – 4/B eski adıyla SSK – Bağ Kur kapsamında sigortalı olmak zorundadır. Bu sigorta kapsamında çalışan kişiler ister kendi hesabına ister başkasının hesabına çalışıyor olsun süt parasından yararlanabilir. Süt parası:

 • Doğum meydana getiren sigortalı hanım hesabına,
 • Sigortalı çalışan kocanın doğum meydana getiren sigortasız eşi için,
 • Kendi adına aylık yada tertipli gelir elde eden kişiler için,
 • Hizmet sözleşmesi ile gelir elde edenler hesabına yatırılmaktadır.

Devlet memurlarının bu ödenekten yararlanması mümkün değildir. Memurların bu yardımı alabilmeleri için kurumlarına müracaat yapmaları gerekmektedir. Süt parası her ne kadar sigortalı çalışanlar hesabına verilse de bazı şartlara bağlanmıştır. Söz mevzusu bu şartların sağlanamaması halinde süt parası almak mümkün değildir.

Emzirme Ödeneği (Süt Parası) Alma Şartları Nedir?

Süt parası şartları içinde en önemlisi kişinin kendisinin yada eşinin, SGK kapsamında sigortalı olarak çalışmasıdır. Sigortalı hanıma ve sigortalı çalışan hanım yada adama emzirme ödeneği (süt parası) yardımının yapılması için:

 • Hizmet sözleşmesine doğal olarak çalışan (4/A – SSK) kişiler, doğumdan önceki 1 senelik süre içinde minimum 120 gün sigorta kolları prim bildiriminin yapılması,
 • Kendi adına (4/B – Bağ Kur) çalışan kişiler, doğumdan önceki 1 senelik sürede minimum 120 gün kısa vadeli sigorta primi yatırmış ve GSS (Genel Sıhhat Sigortası) primi dahil olmak suretiyle, mevcut hiçbir prime ilişkin borcunun olmaması,
 • Canlı doğumun yapılması olması,
 • Hak düşürücü süreler içinde süt parası başvurusu yapılmış olması.

Gerekmektedir. Bu şartları elde eden tüm vatandaşların emzirme ödeneğinden yararlanması mümkündür.

Süt parasının alınması için lüzumlu olan en mühim şartlar içinde kişilerin sigortalılık süreleri ve prim ödemeleri gelmektedir. Bilhassa kendi adına çalışan kişilerin geçmiş borçlarının da bulunmaması bu destekten yararlanmanız için oldukça önemlidir. Temelde doğum öncesi 1 senelik 120 prim ödemesi gerçekleştirilmesi emzirme ödeneği için yeterlidir.

Emzirme Ödeneği Almak İçin Nereye Müracaat Yapılır?

Süt parası başvurusu için geçmişte Toplumsal Güvenlik Kurumuna süt parası dilekçesi ile müracaat yapmak gerekmekteydi. Günümüzde bu uygulama kaldırılmıştır. Kuruma talep dilekçesi vermek zorunda kalmadan doğumun gerçekleşmesinden derhal sonrasında Emzirme ödeneği, eğer SGK ve rapor sistemlerine, emzirme ödeneği raporunun işlenmesi halinde otomatikman yapılmaktadır.

Süt Parası Başvurusu İçin Lüzumlu Belgeler Nedir?

Süt parası dilekçesi ve doğuma ilişkin belgeler ile Toplumsal Güvenlik Kurumuna günümüzde müracaat yapılmasına gerek kalmamıştır. Sadece doğum yapmış olmasına karşın sistemde ödeme alması görülmeyen kişiler SGK ilgili birimlerine bu sorunlarını gene dilekçe ile belirterek süt parası almak için müracaat yapabilirler. Çoğu zaman bu işlemler için:

 • Talep dilekçesi,
 • Doğum raporu,
 • Kimlik detayları vb.

Belgeler lüzumlu olmaktadır. Günümüzde meydana getirilen süt parası ödemeleri için vatandaşların müracaat yapmasına gerek kalmamıştır.

Süt Parası (Emzirme Ödeneği) Ne Kadar?

Süt parası ödemesi için geçtiğimiz yıl doğum meydana getiren anneler için 149 TL ödeme yapılmaktaydı. Geçtiğimiz aylarda meydana getirilen yeni düzenleme ile 2021 süt parası ödemesi 180 TL’ye çıkartılmıştır. Lüzumlu şartları taşıyan hepimiz için SGK tarafınca süt parası ödemesi yapılmaktadır.

Süt Parası İle Doğum Parası Arasındaki Fark Nedir?

Süt parası ve doğum parası farkları yardımın veriliş amacına ve miktarına nazaran değişim göstermektedir. Bir biri ile oldukça sık karıştırılan bu iki kavram temelde oldukça farklıdır. Süt parası (emzirme ödeneği) bir tek bir defaya mahsus bir ödemedir fakat doğum parası bununla birlikte iş görmezlik raporu kapsamında değerlendirilen ve sigortalı çalışan kişinin doğum sebebiyle maddi yitik yaşaması adına verilen ödemedir. Süt parası (emzirme ödeneği) almak ile doğum parası almak içinde bu yönüyle ciddi bir farktan söz edilebilir.

Emzirme Ödeneği (Süt Parası) Sorgulama Iyi mi Yapılır?

Süt parası sorgulama işlemleri E-devlet üstünden kolaylıkla yapılabilmektedir. E-devlet şifresi ve T.C. kimlik numaranız ile Toplumsal Güvenlik Kurumu Kişi Ödemeleri Sorgulama sayfası üstünden yapılmaktadır. Kişi ödemeleri için ek olarak aynı sistem üstünden banka hesabı tanımlama işlemi yaparak, tüm SGK ödemelerinin tanımlı hesabınıza aktarılmasını sağlayabilirsiniz.

Süt Parası Ne Süre Yatırılır?

Emzirme ödeneği yatırılması için lüzumlu şartları elde eden kişilere tek sefere mahsus olmak suretiyle ödeme gerçekleştirilir. Emzirme ödeneğinin alınması için doğumun gerçekleşmesi ile ortaya çıkan hakkın 5 senelik süre içinde kullanılması gerekmektedir. 5 senelik kanuni süre için vatandaşların emzirme ödeneği başvurusu yapmaları mümkündür.

Emzirme Ödeneği Kaç Ay Verilir?

Süt parası kaç ay alınır sorusu her ne kadar birçok şahıs tarafınca sorulsa da bu soruya cevap vermek mümkün değildir. Süt parası bir tek tek seferlik meydana getirilen bir ödeme olduğundan aylık olarak yatırılması mümkün değildir. Hakkın doğmasından itibaren 5 yıl içinde bu hakkınızı istediğiniz vakit kullanabilirsiniz.

Süt Parası (Emzirme Ödeneği) Hesaplama Iyi mi Yapılır?

Süt parası hesaplama işlemleri için kişilerin sigorta prim günleri yada doğum sayısı şeklinde etkenler dikkate alınmaz. 2021 yılı için süt parası olarak belirlenen güncel meblağ 180 TL‘dir. Bu oran haricinde belirli dönemlerde süt parası oranları değişebilmektedir.

Toplumsal Güvenlik Kurumu sisteminde banka hesabı kayıtlı olmayan kişiler için ödemeler PTT üstünden yapılmaktadır. Süt parası (emzirme ödeneği) almak için kuruma günümüzde direkt müracaat yapmanıza gerek kalmamıştır. Otomatikman tanımlı hesabınız var ise sistem üstünden süt parası yatırılır. SGK tanımlı hesabı olmayanlar E – devlet üstünden hesaplarını tanımlayabilirler.

Çeyiz Parası Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır

Kadınların Süt İzni

Çocuk Parası Nasıl Alınır ?

tıkla sorunu sor

2021 Süt Parası (Emzirme Ödeneği) Ne Kadar, Iyi mi Alınır? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir