2021 Yılında Doğum İzni Ne Kadar?

2021 senesinde Doğum izni almak, kanun kapsamında geçici iş göremezlik olarak geçmekte olup 4A ve 4B statüsünde çalışan hanımefendiler ve eşi sigortasız, kendisi sigortalı olan erkekler için mümkün olmaktadır. Geçici iş göremezlik; sigorta kapsamında çalışan kişilerin iş kazası, hastalık, analık ya da meslek hastalığı benzer biçimde hallerde sıhhat kurulu raporuna gore verilen istirahat süresidir. Doğum izni 2021 senesinde;

 • Doğum sonrasında ilk sekiz hafta,
 • Doğum öncesine denk gelen son sekiz hafta olarak verilmektedir.

Doğum izni kaç gün 2021 yılı sorusunun cevabı; hamile olan hanımefendilerin doğumdan ilkin ve doğumdan sonrasında 8 hafta olmak suretiyle toplamda 16 hafta izin yapmaları zorunludur. Çoğul gebeliklerde ise bu izin sürelerine doğum öncesi ve doğum sonrası olarak 2’şer hafta eklenmektedir. Çoğul gebelikler için toplamda 20 haftalık doğum izni süresi bulunmaktadır. Doğum öncesi alınması ihtiyaç duyulan doğum izni, doktordan lüzumlu izin ve onay alınabilirse doğuma 3 hafta kalana kadar çalışılması mümkün olmaktadır. Doğum izni İş Kanunu’nun 74. maddesi kapsamında verilmekte ve çalışan hanımefendilerin yasal hakkı olmaktadır.

SSK DOĞUM İZNİ BİLDİRİMİ İÇİN TIKLAYINIZ!

Doğum İzni 2021 Yılı Şartları Nedir?

Çalışan hanımefendilerin hamilelik dönemlerinde raporla izin kullanma hakkı yasalar kapsamında verilmektedir. Yasalar kapsamında doğum izni için şartlar şu şekilde sıralanabilmektedir;

 • Düzgüsel doğumlar için toplam 16 hafta, çoğul gebelikler için toplam 20 hafta verilen doğum izinleri, çalışan hanımefendilerin sıhhat durumlarına ya da yaptıkları işin niteliğine gore fazlalaştırılabilmektedir.
 • SSK’ya bağlı olarak çalışan hanımefendiler doğum izinleri haricinde, hamilelik sürecinde çalışırken tabip kontrolleri için ücretli izin alabilmektedirler.
 • Çalışan hamile hanımefendilerin yapmış olduğu işin niteliği, doktorunun tavsiyesi ile hafifletilmekte ya da değiştirilebilmektedir. Bu durum için çalışan kadının tutarında herhangi bir düşüş yapılamamaktadır. Bunun gerçekleşebilmesi için tabip raporu alınması gerekmektedir.
 • 16 haftalık doğum izninden sonrasında çalışan hanım isterse 6 aya kadar parasız izin alabilmektedir.
 • SSK’ya bağlı olarak çalışan hanımefendilerin doğumdan sonrasında evlatları bir yaşına gelene kadar günlük olarak 1,5 saatlik emzirme izinleri bulunmaktadır.

SSK Doğum İzni Parası Hesaplaması 2021 Senesinde Iyi mi Yapılır?

Doğum izni parası hesaplama 2021 senesinde son 3 aylık brüt ücret averajının alınması şeklinde yapılmaktadır. Son 3 aylık brüt ücretin toplamı üstünden günlük brüt ücret hesaplaması yapılarak, günlük tutarın 3’te ikisi üstünden doğum parası ödemesi yapılmaktadır. 2021 yılı için doğum parası hesaplaması örneği şu şekildedir;

2021 asgari tutarı baz alınarak hesaplama yapıldığında günlük brüt ücret 85,28 TL’dir. Alınacak olan günlük doğum parası tutarı 85,28 TL’nin 3’te ikisi olarak hesaplanmalıdır. Bu hesap sonucunda alınacak olan doğum parası günlük 56,85 TL günlük hak ediş olacaktır. Düzgüsel olarak 16 hafta doğum izni kullanılan bir sigortalı kadının alacağı toplam doğum parası 6.367,2 TL olacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

İkiz bebeklerde alınacak doğum izni, doğum öncesi 10 hafta, doğum sonrası da 10 hafta olmak suretiyle toplam 20 haftadır.

Doğum İzni Hesaplaması Iyi mi Yapılır?

Doğum öncesinde alınması ihtiyaç duyulan 8 haftalık iznin, 32. Haftadan itibaren alınması gerekmektedir. Fakat doktordan lüzumlu raporu alabilen anneler, doğuma 3 hafta kalıncaya kadar izne çıkmadan çalışmaya devam edebilmektedir. Bu durumda kalan 5 haftalık izin hakları doğum sonrasına eklenebilmektedir. Böylelikle doğum sonrasında 13 hafta izin yapılabilmektedir. Bu izin haklarında geçirilen istirahat süreleri için ödemeler SGK tarafınca yapılmaktadır.

Doğum Parası Alınabilmesi İçin Şartlar Nedir?

Doğum izni parası alınabilmesi için bazı şartlar bulunmaktadır. Doğum parası başvurusu şartları şu şekilde sıralanabilmektedir;

 • Ilk olarak doğum vakasının gerçeklemiş olması ve bebeğin sağ olması gerekmektedir. Düşük meydana getiren anneler bu ödemeden faydalanamamaktadır.
 • Doğum izni süresince iş yerinde çalışılmamış olması gerekmektedir.
 • Doğum tarihinden önceki bir yıl içinde minimum 90 gün primin ödenmiş olması gerekmektedir.
 • Doğum öncesi izin hakkı başlamadan ilkin işten çıkılması durumunda doğum parası

Doğum Parası Sorgulama İşlemi Iyi mi Yapılır?

Doğum parası sorgulama işlemi günümüzde online olarak ve E-Devlet sistemi üstünden yapılabilmektedir. Bu sorgulama işleminin yapılabilmesi için izlenmesi ihtiyaç duyulan adımlar şu şekildedir;

 • https://www.turkiye.gov.tr/4ab-isgoremezlik-odemesi-gorme adresine giriş yapılması gerekmektedir.
 • Oluşturulan sayfada ‘Kimliğimi Şimdi Doğrula’ seçeneği tıklanmalıdır.
 • Kimlik doğrulaması için T.C kimlik numaranız ve E-Devlet şifrenize ihtiyacınız olacaktır. E-Devlet şifreniz yoksa PTT şubelerine uğrayarak almanız mümkün olacaktır.
 • Kimlik doğrulama işleminden sonrasında oluşturulan sayfada sorgulama sonucunuz otomatikman yapılacak ve incelenebilecektir.

Babalar İçin Doğum İzni Nedir, Şartları Nedir?

Çalışan adam sigortalıların eşleri doğum yaptığında babalık izni alınabilmektedir. 4857 sayılı iş kanunu babalık izni hakkını çalışan erkeklere vermiş olup 5 gün süre ile ücretli olarak kullanılabilmektedir. 4857 sayılı iş kanununun ek madde 2’sine gore;

 • “İşçiye; evlenmesi ya da evlat edinmesi ya da ana yada babasının, eşinin, kardeşinin, çocuğunun ölümü halinde üç gün, eşinin doğum yapması halinde ise beş gün parasız izin verilir” şeklinde anlatılır.

Kanunda anlatılan izinle ilgili iş günü ibaresi konulmadığı için, doğumun dinlence günlerinden birine denk gelmesi durumunda, dinlence günü olması fark etmeden izin gününden sayılmaktadır. Işgören olarak çalışan erkeklerde ise 657 sayılı devlet memurları kanunu kapsamında 10 gün babalık izni verilmektedir. Babaların babalık izninden faydalanabilmesi için doğumun gerçekleşmiş olması ve bebeğin sağ olması gerekmektedir.

Hamilelik Sonrasında Alınabilen Süt İzni Nedir?

Doğum sonrasında çalışan annelerin hakkı olan doğum izinleri bittikten sonrasında iş hayatına yine dönmeleri gerekmektedir. Annelerin çalmış olduğu sürede bebeğin anne sütünden yoksun kalmaması adına süt izni hakkı tanınmıştır. Bu izin anneye günlük olarak 1,5 saat şeklinde verilmekte olup ücretli olarak verilen bir haktır. Çocuk bir yaşına gelene kadar çalışan anne bu haktan faydalanabilmektedir. Çalışan annenin fiilen çalmış olduğu günler için geçerli olan bu izin, dinlence günlerinde geçerli değildir. Günlük olarak verilen bu 1,5 saatin ne vakit ve iyi mi kullanılacağının tercihi çalışan anneye gore belirlenmektedir. Işgören olarak çalışan annelerin süt izni ise ilk 6 ay günlük 3 saat olarak, sonraki 6 ay günlük 1,5 saat olarak verilmektedir. Süt izni 2021 senesinde da çalışan annelerin hakkı olarak verilmeye devam edecektir.

Çalışan Annelerin Alabileceği Öteki Yardımlar

Çalışan anneler doğum izni ve doğum parası haricinde devlet tarafınca verilen doğum yardımı parasını da alabilmektedirler. Doğum parası yardımı birinci doğum için 300 TL, ikinci doğum için 400 TL ve üçüncü doğum için ise 600 TL olarak tek seferlik şekilde verilmektedir. Bunun yanı sıra çalışan anneler süt parası kısaca emzirme ödeneği de alabilmektedir. Bu durumda alacağı tek seferlik ödeme 149 TL olacaktır. 2021 senesinde çalışan bir annenin alabileceği yardımları özetlersek;

 • Doğum izni parası asgari ücret üstünden hesaplandığında minimum 6.367,2 TL olarak alınabilmektedir. Annenin almış olduğu aylık brüt ücret arttıkça alacağı doğum izni parası da artmaktadır.
 • Doğum yardımı parası olarak minimum 300 TL alabilmektedir.
 • Emzirme ödeneği olarak 149 TL alabilmektedir.

Çalışan anneler için verilen destek sunar hızla devam etmekte ve artmaktadır. Annelerin emek harcama hayatından uzaklaşmaması ve çalışırken çocuğundan da yoksun kalmaması için devlet tarafınca birçok destek verilmektedir.

SSK Doğum Parası Başvurusu

Süt Parası Başvurusu Süt Parası Nasıl Alınır

Hamileyken İşten Çıkarıldım, Ne Yapmam Gerekiyor?

tıkla sorunu sor

2021 Senesinde Doğum İzni Ne Kadar? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir