2021 Yılında İşsizlik Maaşı Ne Kadar?

2021 senesinde alınacak olan işsizlik maaşı 4447 sayılı olan işsizlik sigortası kanunu kapsamında belirlenmiştir. İşsizlik maaşı, sigortalı olan çalışan kişiler için yasada bulunan koşulların sağlanması şartı ile verilmektedir. İşsizlik maaşı; işten kendi isteği haricinde ayrılan işçilerin, iş bulana kadar ekonomik olarak sorun yaşamamaları için verilmektedir. Hizmet akdi işveren tarafınca sonlandırılmış olan işçiler, işsizlik maaşını alabilmektedir. İşsizlik maaşı almak için lüzumlu şartlar ise:

 • İşçi kendi talebi ve isteği haricinde işten çıkarılmış olmalıdır.
 • Hizmet akdinin feshinden önceki son 120 gün içinde prim ödenerek devamlı şekilde çalışmış olmak gerekmektedir.
 • Hizmet akdinin feshinden önceki son 3 yıl içinde minimum 600 gün süre ile işsizlik sigortası priminin ödenmiş olması gerekmektedir.
 • Hizmet akdinin feshedilmesinden sonrasında 30 gün içinde en yakın İşkur birimine başvurulması gerekmektedir.

İşsizlik Maaşı Hesaplama 2021

İşsizlik maaşı ne kadar bilhassa asgari ücret ile çalışan vatandaşlar tarafınca merak edilmektedir. Asgari tutara meydana getirilen yüzde 26.05’lik zam ile birlikte işsizlik maaş ödemeleri de artmaktadır.1 Ocak 2021 tarihinden itibaren geçerli olan işsizlik maaşı ise en düşük 1.015 TL ve en yüksek 2.03 TL olarak belirlenmiştir. İşsizlik maaşını alabilecek olan kişiler ise:

 • İşsizlik maaşında bir hizmet akdine dayalı olarak çalışmaya devam eden sigortalı kişiler,
 • Kısmi süreli iş sözleşmesi ile çalışan sigortalı kişiler,
 • İsteğe bağlı prim ödeyen kişiler ve sandıklara doğal olarak olan sigortalı kişiler,
 • Türkiye’de emek harcama vizesi ile çalışan yabancı uyruklu işçiler işsizlik maaşı alabilmektedir.

Sadece bu maaşı alabilmek için belirli bir sigorta prim gününü doldurmuş olmak gerekmektedir. İşsizlik maaşı; işi olmayan kalan kişinin son dört ay süresince averaj brüt kazancının yüzde 40’ı olarak hesaplanmaktadır. Kişinin maaşı ne kadar yüksek ise işsizlik maaşı da o denli yüksek olmaktadır. Sadece alacağı işsizlik maaşı, brüt maaşının yüzde 80’ini geçemeyecektir.

İşsizlik Maaşı Şartları 2021

İşsizlik maaşı için şartlar yasalara gore belirlenmiştir. İşçilerin işten çıkarılması ve iş akdinin sona erdirilmesinden sonrasında işsizlik maaşı alabilmesi için 30 gün içinde İşkur’a müracaat yapması gerekmektedir. İşkur’a başvuruları direkt olarak İşkur dairelerine giderek bizzat yapabilir ya da elektronik ortam üstünden yapabilirsiniz. İşkur üstünden maaş almak için lüzumlu şartlar ise:

 • Kişinin iş akdinin işveren tarafınca sonlandırılmış olması, işten çıkarılmış olması gerekmektedir.
 • İşten çıkarılmadan önceki 4 ayda eksiksiz şekilde prim günün ödenmiş olması gerekmektedir.
 • Son 3 yıl içinde 600 günlük sigorta primlerinin ödenmiş olması gerekmektedir.

İşsizlik Maaşı Iyi mi Hesaplanır?

İşsizlik maaşı hesaplamaları kişinin maaşına gore yapılmaktadır. İşsizlik maaşı almak için işçinin bizzat müracaat yapması gerekmektedir. İşsizlik maaşı hesaplamaları işçinin çalışırken son 4 aylık brüt ücretin yüzde 40’ı şeklinde hesaplanmaktadır. İşsizlik maaşının ne kadar alınacağı kişiden kişiye gore değişmektedir. İşçinin sigorta prim sayısının yanı sıra brüt maaşı ve emek harcama süresi şeklinde unsurlar da işsizlik maaşının miktarını ve süresini direkt olarak etkilemektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

İşsizlik Maaşı Ne Kadar?

İşsizlik ödeneği için belirlenmiş olan minimum meblağ ise 1015 TL olarak belirlenmiştir. İşsizlik maaşı, işçinin emek harcama süresinde almış olduğu maaşa gore belirlenmektedir. Şahıs ne kadar yüksek maaş alırsa, işi olmayan kalacağı süre alacağı maaş da o denli yükselmektedir. Bu sınır brüt olarak asgari ücretin yüzde 80’i olarak belirlenmiştir. Günümüzde en yüksek işsizlik maaşı ise 2031 TL olarak belirlenmiştir.

 • Genel Sıhhat Sigortası da bu kişiler için İşkur tarafınca ödenmektedir.
 • Bilhassa bu vatandaşların bakmakla yükümlü oldukları kişiler var ise, bu durumu İşkur’a bildirmeleri gerekmektedir.
 • En düşük asgari ücret ise 1015 TL olarak belirlenmiştir. Bu asgari ücret de brüt asgari ücretin yüzde 40’ı olarak yalnızca damga vergisinden kesilebilmektedir.

İşsizlik Maaşı Sorgulama Telefon

İşsizlik maaşını öğrenme tel no  Alo 170 olarak belirlenmiştir. Sigortalı olarak çalışmış sadece isşiz kalmış kişilere verilen bir işsizlik ödeneği olan işsizlik maaşını almaya hak kazanan kişiler Alo 170 numarasını arayarak durumları hakkında data edinebilir.

 • İşsizlik sigortası kanununda belirtilmiş olan şartları karşılayan işçiler, işi olmayan kaldıkları dönemde otuz gün içinde eğer İşkur’a başvuruda bulunursa, on beş gün içinde işsizlik maaşı alıp alamayacaklarına dair bilgilendirme yapılacaktır.
 • Bu bilgilendirme kişinin cep telefonuna SMS ile yapılabileceği şeklinde, şahıs direkt olarak Alo 170 numarasını da arayarak müracaat durumunu sorgulayabilir.
 • Başvurular on beş günden ilkin sonuçlanmayacağı için kişinin on beş gün beklemesi ehemmiyet teşkil eder.

İstifa Edenler İşsizlik Maaşı Alabilir mi?

İstifa edenler için işsizlik maaşı alınabilmesi söz mevzusu olmamaktadır. İşsizlik maaşı alabilmek için çalışan kişinin işten, işveren tarafınca çıkarılmış olması gerekmektedir. İstifa edenlerin maaşı alabilmesi mümkün olmasa bile bazı durumlarda istisnalar söz mevzusu olabilir. Bunlar:

 • Eğer şahıs işveren tarafınca işten çıkmaya zorlanmışsa ve dava süreci başlamışsa,
 • İş yerinde meydana gelen rahatsızlık ya da istismar durumlarına karşı işten ayrılmak durumunda kalmış ise,
 • İş yerinde maaşının yatmaması ya da ödemelerinin yapılmaması sebebiyle hakkının yenmesi durumunda işten ayrılma durumunda kalmış ise işsizlik maaşı için müracaat yapabilir.

Sadece bu kişilerin ilk olarak İşçi Mahkemelerine müracaat yapması gerekmektedir.

İşsizlik Maaşı Nereden Alınır?

İşsizlik ödeneği alma uygulaması, işten çıkarılmış olan işçilerin, günlük hayatlarını idame ettirebilmeleri için meydana getirilen SGK tarafınca verilen bir ödenektir.Buna gore İşsizlik sigortası:

 • 5510 sayılı olan Toplumsal Sigortalar ve Genel Sıhhat Sigortası Kanunu kapsamında değerlendirilmektedir.
 • İşçi eğer kendi talep ve kusuru haricinde işi olmayan kalmış ise, bu ödeme verilmektedir. Aksi halde işçiye bu ödemelerin yapılması söz mevzusu olmamaktadır.
 • Eğer işçi işten çıkarıldıktan sonraki otuz içinde müracaat yapmamış ise bu ödeneği alma şansını da kaybetmektedir.
 • Bundan dolayı da işten çıkarılan ve kriterleri karşılayan işçilerin, 30 gün içinde İşkur’a bizzat ya da elektronik olarak müracaat yapması gerekmektedir.

İşsizlik Maaşı Kaç Ay

İşsizlik maaşı kaç ay alınır sorusunun yanıtı, işçinin sigortalı gün sayısına gore belirlenmektedir. İşçinin sigortalı olarak çalmış olduğu gün sayısı, kaç tane maaş alacağını belirlemektedir. Buna gore:

 • 600 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işi gücü olmayanlara 180 gün işsizlik maaşı ödemesi yapılır.
 • 900 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işi gücü olmayanlara 240 gün işsizlik maaşı ödemesi yapılır.
 • 1080 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işi gücü olmayanlara 300 gün süre ile işsizlik maaşı ödemesi yapılır.

İşsizlik maaşını almak için şahıs değişik yerlerde çalışmış olsa bile minimum 600 gün prim ödemiş olmalıdır. Bunun haricinde işten ayrılmadan önceki 120 gün için de eksiksiz olarak prim ödenme şartları aranmaktadır. Maaşın süreleri ise yatmış olan prim günlerine gore belirlenmektedir. Buna gore işçinin son 3 senede 600 gün emek vermesi ile 6 ay maaş alması mümkün olmaktadır.

İşsizlik Maaşına Kredi Alınabilir Mi?

E-Devlet İşsizlik Maaşı Sorgulama Nasıl Yapılır ?

İş Arayan Kayıt Belgesi Nedir, Nasıl Alınır ve Ne İşe Yarar?

tıkla sorunu sor

2021 Senesinde İşsizlik Maaşı Ne Kadar? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir