2022 Engelli Maaşı Sorgulama Nasıl Yapılır 2021

2022 Engelli maaşı sorgulamak ve almak, şartlara uygunluk elde eden ve engeli bulunan tüm vatandaşlar için mümkündür. Engelli maaşı sorgulama işlemi ise günümüzde oldukça kolay şekilde hem online hem de telefon vasıtasıyla yapılabilmektedir. Maaşın yatıp yatmadığı, maaşın ne kadar olduğu şeklinde dört gözle beklenen sorulan cevaplarına kolaylıkla ulaşmak mümkündür.

Engelli Maaşı Online Olarak Sorgulama Iyi mi Yapılır?

Engelli maaşı sorgulama E-Devlet sistemine giriş yaparak online olarak yapılabilir. 2022 engelli maaşı sorgulaması yapmak için E-Devlet sistemini kullanmak oldukça kolay olmaktadır. E-Devlet sistemi üstünden sorgulama yapmak için ilk olarak sisteme giriş şifresine gereksinim vardır.

Şifresi olmayan vatandaşların PTT şubelerinden temin edecekleri şifreyi kullanarak kimlik doğrulaması yaptıktan sonrasında sisteme giriş yapmaları mümkün olmaktadır. E-Devlet sistemi üstünden online verilen hizmetler içinde bulunan ‘Toplumsal Yardım Detayları Sorgulama’ seçeneği işleminizi tamamlamanızı sağlayacak son adım olmakta ve sorgulamanızı kolaylıkla web üstünden gerçekleştirmeniz sağlanmaktadır.

Engelli Maaşı Telefon Vasıtasıyla Sorgulama İşlemi Iyi mi Yapılır?

2022 engelli maaşı sorgulaması öteki bir yöntem olarak telefon aracılığı ile yapılabilir. Bu yöntemle sorgulama yapmak için Aile ve Toplumsal Politikalar Bakanlığının yardım hattını aramak kafi olacaktır. Telefon hattını kullanarak sorgulama yapılması Bakanlık tarafınca vatandaşlara sunulan yardım hizmetlerden birisidir.

Sponsorlu Bağlantılar

Aile ve Toplumsal Politikalar Bakanlığı’nın danışma hattı olan Alo 144 toplumsal yardım hattı numarasını arayarak 2022 engelli maaşı ile ilgili sorularınıza yanıt alarak maaş sorgulamasını ergonomik ve süratli bir halde gerçekleştirebilirsiniz. Alo 144 davet merkezini arayarak 2022 engelli maaşı sorgulamaları yanı sıra besin yardımı, nakdi yardımlar, şartlı eğitim ve sıhhat yardımları kömür yardımları ve öteki yardımlar hakkında data almak mümkün olmaktadır.

İşitme engelli vatandaşlar için 0549 441 2 144 numaralı hat üstünden 3g destekli telefon aleti aramaları bulunmaktadır. İşitme engelli vatandaşların destek hattı hafta içi 08.00 ve 21.00 saatleri içinde arayarak sorgulama yapılması olanağı bulunmaktadır.

Engelli Maaşını Kimler Alabilir, Şartlar Nedir?

2021 senesinde geçerli olarak belirlenen 2022 engelli maaşı şartları şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Engel maaşına hak kazanmak için engel oranının %40 ve üstünde olması gerekir. %40 oranı altında engel sahibi olanlar engelli maaşı alamazlar.
 • Engelli maaşı almak için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak gerekir.
 • Engelli maaşı almak için vatandaşların 18 yaşını doldurmuş olması ve 65 yaşı aşmamış olması gerekir. 18 yaşın altında ve 65 yaşın üstünde olan vatandaşlar engelli maaşı alamazlar.
 • Engeli maaşına hak kazanmak SGK dan için herhangi bir halde gelir sahibi olunmaması gerekir. Toplumsal Güvenlik Kurumundan geliri bulunan vatandaşlar engelli maaşı alamazlar.
 • Müracaat sahiplerinin çalışmıyor olması gerekir. Çalışan kişiler engelli maaşı alamazlar.
 • Hane içinde meydana getirilen gelir testinde engelli vatandaşın gelir testinin altında gelire haiz olması gerekir.
 • Nafaka ödemesi alan yada nafaka alma ihtimali bulunan vatandaşlar engelli maaşı alamazlar.

2022 Engelli Maaşı Ne Kadar Ödenmektedir?

Engel oranlarına gore değişim gösteren engelli maaşı ne kadar 2021 yılı için şu şekilde belirlenmiştir;

 • %40 ile %69 oranında engelli durumu olan vatandaşların üç aylık maaşları toplam tutarı 1.301 TL olarak ödenmektedir.
 • %70 ve üstünde engelli durumu olan vatandaşların üç aylık maaşları toplam tutarı 1.951 TL olarak ödenmektedir.

Engelli Maaşı Başvurusu Iyi mi Yapılır, Lüzumlu Evraklar Nedir?

Engelli vatandaşların ihtiyaçlarının giderilmesi ve bakımlarının sağlanması için verilen engelli maaşları hak sahiplerine devlet tarafınca sağlanan imkânlar içinde bulunmaktadır. Engellilerin aldıkları maaş desteğinden başka engellilerin bakımını üstlenmiş olan yakınlarına evde bakım parası ödenmektedir.

Aile ve Toplumsal Politikalar Bakanlığına bizzat başvuruda bulunan engelli vatandaşlara lüzumlu şartlara haiz olmaları durumunda engelli maaşı bağlanmaktadır. Engelli maaşları başvurusu için online sistem hemen hemen bulunmamaktadır. Bu yüzden başvurular bizzat yada vekil kişiler tarafınca yapılabilmektedir.

Engelli maaşı için lüzumlu evrakların Aile ve Toplumsal Politikalar Bakanlığına yapılacak başvurularda bulunmadan ilkin temin edilmesi gerekir. Bu belgeler;

 • Engelli yurttaş tarafınca doldurulacak olan müracaat formu
 • %40 ve üstü oranında engel durumunu içeren Engelli Sıhhat Kurulu Raporu
 • Müracaat sahibinin bağlı bulunmuş olduğu muhtarlıktan temin etmesi ihtiyaç duyulan Muhtaçlık Belgesi
 • Müracaat sahibinin Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği ve 2 tane vesikalık fotoğrafı
 • Mal beyanı belgesi
 • Engelli vatandaşın herhangi bir gelir ve maaşının bulunmadığını gösteren belge Toplumsal Güvenlik Kurumundan temin edilmektedir.

Şeklinde sıralanmaktadır. Meydana getirilen başvuruların neticelerini sorgulama yaparak öğrenmek gerekir. Engelli maaş sorgulamalarını online olarak e-devlet sisteminden ve Alo 144 toplumsal dayanışma hattı üstünden öğrenmek mümkün olmaktadır.

Engelli Sıhhat Kurulu Raporu Almak İçin Yapılması Gerekenler

Engelli Sıhhat Kurulu Raporlarını almak için Sıhhat Bakanlığına bağlı olan tam teşekküllü devlet hastanelerine müracaat edilmesi gerekir. Engelli raporu almak için başvuruda bulunan vatandaşların yanlarında bulunması ihtiyaç duyulan belgeler;

 • Rapor müracaat formu
 • 5 tane vesikalık fotoğraf
 • Nüfus cüzdanı aslı

Şeklinde sıralanmaktadır. Engelli vatandaşların raporlarını alabilmeleri için %40 ve üstünde engel sahibi olmaları gerekir. Yukarıda belirtilen belgeler ile hastaneye başvuruda bulunan engelli vatandaşların lüzumlu tüm muayeneleri yapıldıktan sonrasında elde edilmiş sonuçlar hekim heyeti tarafınca değerlendirilir.

Tabip heyetinin değerlendirmesi sonucunda engelli sıhhat kurulu raporu kurul tarafınca oluşturulur. Engelli sıhhat kurulu raporunda bulunan bilgiler;

 • Engelli vatandaşın adı ve soyadı
 • Engelli ibaresi
 • Engelli vatandaşın engel derecesi ve hangi engel grubunda olduğu belirtilmiştir.
 • Engelli vatandaşın fotoğrafı rapor üstünde bulunur.
 • Heyette bulunan uzman doktorların her birisine ilişik ayrı imzaları bulunmaktadır.

Engelli sıhhat kurulu raporlarının sorgulaması online olarak yapılmaktadır. Sorgulama yapmak için https://uyg.sgk.gov.tr/EvrakArama/ adresinden yapmak mümkün olmaktadır.

Sorgulama yapmak için engelli vatandaşın kayıt yılı bilgisi ve kimlik numarasını yazması kafi olmaktadır. Ek olarak müracaat meydana getirilen hastaneye giderek rapor durumu öğrenilebilir. Raporlarının sonucunu alan engelli vatandaşlar haiz oldukları rapor ile başvurularını yapabilirler.

Engelli Sıhhat Kurulu Raporunun Sağlamış olduğu Haklar Nedir?

Engelli Sıhhat Kurulu sahibi olan vatandaşlara sağlanan bazı hususi haklar bulunur. Engelli vatandaşların hayatlarını kolaylaştıracak ve maddi destek sağlayacak bu hususi şartlar şunlardır:

 • Tüm müzelere, devlet tiyatrolarına ve gösterilere ücretsiz bir şekilde girme hakları bulunur.
 • Tüm toplu taşımalarda, demir yolu ve tayyare biletlerinde indirimli gezi etme hakları bulunur.
 • Enerji tüketimi ve emlak vergisinde belirli oranlarda indirimlerden faydalanırlar.
 • Kurum sıralarında öncelik hakkı engelli vatandaşlara verilmektedir.
 • Engelli vatandaşların faydalanmaları için hususi park alanları bulunur.
 • GSM operatörlerinden hususi indirimli tarifelerden yararlanarak tarifelerini uygun fiyatlarla satın alma imkânına haiz olmaktadırlar.
 • Engelli vatandaşlara vasıta satın alırken ÖTV indirim hakkı sağlanmaktadır.

Engelli vatandaşlar tüm bu kolaylıklardan faydalanırken emek harcama hakları ellerinden alınamaz. Engelli vatandaşlar her türlü emek harcama hakkına sahiptirler ve herhangi bir ayrımcılık söz mevzusu bile olmamaktadır. Devletimizde yaşayan tüm engelli vatandaşlar için yarar sağlanması adına birçok haklar sağlanmıştır.

Devlet tarafınca engelli vatandaşlara sağlanan bu haklar onların yaşantılarını kolaylaştırarak ve daha rahat bir yaşam sürmelerini sağlamaktadır. Her geçen gün yeniliklerle sağlanan hak ve olanaklardan yararlanmak için engelli vatandaşların bu yardımlardan haberdar olması mühim olmaktadır. Engelli vatandaşların güncel haberleri takip etmeleri kendilerine sağlanan haklardan yararlanmaları için mühim olmaktadır.

Engelli Emekli Maaşı Hesaplama

Engelli Kartı Sorgulama

Engelli Sağlık Raporu Nasıl Alınır?

tıkla sorunu sor

2022 Engelli Maaşı Sorgulama Iyi mi Yapılır 2021 İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir