25 Yıl Evli Kalanlara Emeklilik Yasası Çıktı Mı ?

İnsanların evli kaldıkları süreler dikkate alınarak emekli olabilmeleri öngören bir yasa tasarısı geçtiğimiz yıl meclise sunulmuş ve insanların büyük coşku yaşamasına sebep olmuştur. Söz mevzusu yasa tasarısı en rahat anlamda 25 yıl evli kalan kişilere emekli olabilme fırsatı sunmaktaydı. Belirtilen şartların sağlanması durumunda insanoğlu emekli olabilmekte ve böylelikle yaşam kaliteleri birazcık daha artmaktadır. 25 yıl evli kalanlara emeklilik yasası çıkmış oldu mu sorusu bundan dolayı insanoğlu tarafınca sorulmakta ve cevabı da merak edilmektedir. Söz mevzusu yasa tasarısı bir tek hanımefendileri kapsamakta olup erkekler bundan yararlanamayacaktır. Şu demek oluyor ki erkekler düzgüsel kanuna nazaran istenen şartları yerine getirdiğinde emekli olacaklardır.

25 Yıl Evli Kalanlara Emeklilik Yasası Çıktı Mı ve İstenen Şartlar Nedir?

25 yıl evli kalanlara emeklilik yasası çıkmış oldu mu mevzusunda değişik hususlar bulunmakta ve bunların sağlanması durumunda emekli olunabilmektedir. Bu şartlardan bazıları şu şekildedir:

  • Geçmiş yıllarda çalışmış ve bu kapsamda sigorta girişi olan kişiler arada kalan süreyi borçlanabilmekte ve böylece de noksan prim gün sayısını tamamlayarak emekli olabilmektedir. Burada en mühim husus sigorta girişi olup geçmiş yıllarda sigorta girişi olmayan kişiler bu yasadan yararlanamayacaktır.
  • İstenen şartlardan bir tanesi ise kişilerin minimum 25 yıl evli kalmasıdır. Daha azca süre evli kalan kişilerin söz mevzusu yasadan yararlanma ihtimali bulunmamaktadır.
  • Yasanın 25 yıl evli kaldıktan sonrasında boşanan kişileri kapsayıp kapsayamayacağı hemen hemen net olmayıp bununla ilgili bir madde bulunmamaktadır.

Söz mevzusu yasa tasarısının kabul edilmesi halinde kişiler geriye doğru borçlanabilecek ve böylece de noksan primler tamamlanarak emekli olunacaktır. Sigorta girişi mevzusunda yurt haricinde bulunan kişiler birazcık daha avantajlı kabul edilmektedir. Zira ülke haricinde ikamet eden kişilerden sigorta girişi istenmemekte olup bu kapsamda da aynı uygulamanın yapılması beklenmektedir. Fakat ülke haricinde bulunan kişilerin söz mevzusu tasarıya ilgisinin kısıtlı olması beklenmektedir. 25 yıl evli kalanlara emeklilik yasası çıkmış oldu mu mevzusundaki bir başka detay ise hanımefendilerin kaç lira üstünden borçlanacağıdır. Şuanda insanoğlu günlük 21,64 TL üstünden borçlanma yapabilmekte olup noksan prim günü söz mevzusu miktar üstünden tamamlanacaktır.

Sigorta Girişi olup 25 Yıl Evli Kalanlara Emeklilik Yasası Çıktı Mı?

25 yıl evli kalanlara emeklilik yasası çıkmış oldu mu mevzusu genel olarak yukarıda belirtilen şekildedir. Bunların kısa bir özeti yapılacak olursa ilk olarak kişilerin ne olursa olsun geçmişte bir süre çalışmış olması ve bunların sigorta priminin yatırılmış olması gerekmektedir. Özetlemek gerekirse kişilerin sigorta girişleri aranmaktadır. Bir öteki koşul ise 25 yıl evli kalmış olmaktır. Evlendikten sonrasında ya da değişik nedenlerle emek harcamayı bırakan kişilerin emekli olması böylelikle sağlanmış olacaktır. Emekli maaşı almaya başlamış olacak olan hanımefendiler ciddi bir gelir elde etmiş olacağından söz mevzusu durumu oldukça yakından takip etmektedirler. Yapılacak olan borçlanma ödemesinin devasa yükseklikte miktarlarda olması ve insanların bu tarz şeyleri karşılamayacak olması durumunda ise bankaların devreye girmesi ve insanlara söz mevzusu durumda destek olacak krediler vermesi beklenmektedir.

25 yıl evli kalanlara emeklilik yasası çıkmış oldu mu mevzusunda bir başka husus ise ülke haricinde bulunan kişilerle ilgilidir. Bu kişiler lüzumlu borçlanmayı yaptıklarında buradan da emekli olabilmektedir. Hem yabancı ülkeden hem de kendi ülkesinden emekli olma fırsatını yakalayan kişiler çift emeklilik elde edebilmektedir. Fakat meclise sunulan yasa tasarısı kabul edilmemiş ve eski kanunda belirtilen şartlar aranmaya devam edecektir. Böylece 25 yıl evli kalan kişilerin emekli olabilmesi ihtiyaç duyulan değişmemiş ve eski sistem uygulanmaya devam etmektedir. İnsanlar söz mevzusu yasa tasarısının kabul edilmemesinden dolayı BAĞKUR, emekli sandığı ya da SSK şartlarını yerine getirdiklerinde emekli olabilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

25 yıl evli kalanlara emeklilik yasası çıkmış oldu mu mevzusu genel olarak bu şekilde olup uzmanlar yasa tasarısının kabul edilmesi durumunda bilhassa dar gelirli kişilerin bir nebze olsun rahat edeceğini ifade etmektedir. Bankaların da devreye sokulmasıyla dar gelirli olan kişilerin yapacakları borçlanmalar için bankalar kredi sağlar ve alınan emekli maaşının bir kısmı ile de söz mevzusu kredi uzun solukta ödenebilirdi. Böylelikle insanoğlu borçlanma için lüzumlu olan parayı temin etme mevzusunda da zorlanmamış olurdu. Hem kamu yapılacak borçlanmayla ciddi bir gelir elde eder hem de vatandaşlar maddi olarak rahatlar böylelikle de iktisat pozitif yönde etkilenirdi. Söz mevzusu tasarının kabul edilmemesinin sebebi olarak tasarının detaylı olarak hazırlanmaması gösterilmektedir.

25 yıl evli kalanlara emeklilik yasası çıkmış oldu mu mevzusu insanoğlu tarafınca oldukça fazla merak edilmesine karşın meclis tarafınca tasarının kabul edilmemesi büyük bir hayal kırıklığına sebep olmuştur. Bu yasayla ilgili meydana getirilen çalışmaların birazcık daha detaylı olması durumunda kabul edilme ihtimalinin bulunmuş olduğu uzmanlar tarafınca belirtildikten sonrasında büyük bir fırsatın kaçtığı belirtilmektedir. Zamanında sigorta girişi olmuş fakat yeteri kadar prim yatırmamış olan kişilerin emekli olabilmeleri şuanda neredeyse olanaksız olarak görülmektedir. 25 senelik evli kalanların emekli olabilmesi mevzusu bundan dolayı oldukça fazla merak edilmekte ve takip edilmekteydi. Fakat son durumda tasarının reddedilmesi insanların bu konudaki umudunu suya düşürmüş olmuştur.

25 yıl evli kalanlara emeklilik yasası çıkmış oldu mu sorusunun bundan sonraki dönemlerde yeniden gündeme gelip gelmeyeceği de insanoğlu tarafınca merak edilmektedir. Fakat vatanımızda uygulanan emeklilik sisteminin devamlı olarak değişmesi buna oldukça fazla fırsat vermeyecek benzer biçimde gözükmektedir.

2021 – Kadınların Emeklilik Tablosu

3600 Gün İle Emeklilik Hesaplama Tablosu

SGK Emekli Maaşı Nasıl Hesaplanır?

tıkla sorunu sor

25 Yıl Evli Kalanlara Emeklilik Yasası Çıktı Mı ? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir