32 Saatlik KOSGEB Eğitimine Katılın!

Kosgeb adlı kurum açmış olduğu kurslar ile yurttaşlarımıza uygulamalı girişimcilik eğitimleri vermektedir. Girişimcilik kursu kaç saat diye merak edenler vardır. Bu kurs 32 saatten oluşmakta olup kursa katılanlara harçlık da verilmektedir. İçeriğimizden kurslar ile ilgili data alabilirsiniz. Minik ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme Dairesi Başkanlığı, bağışlama desteğinin yanında, parasız eğitim ve kurslar da veriyor. Yeni girişimci kursu bunlardan yalnız bir tanesi.

Minik ve orta ölçekli işletmeleri geliştirme ve destekleme bakanlığı (KOSGEB) 1990’lı senelerden beri hizmet vermektedir. İlk zamanlarda kurulu işletmeleri destekleyen bu kurum son dönemlerde tekrardan yapılandırılarak yeni iş oluşturmak isteyen girişimcilerimize de destek vermektedir. Kendi iş yerini açmak isteyen girişimcilere eğitim desteği vererek ilk adımı atmalarını sağlamaktadır. Daha sonrasında ise bağışlama kredi ve faizsiz kredi imkanları ile de oldukca sayıda girişimci ve girişimci adaylarına desteklerini sürdürmektedir. Girişimci adaylarına verilen bu kurs ve eğitimler parasız olmakla beraber bununla birlikte meslek sahibi olmanıza da katkı sağlamaktadır.

Parasız Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri

KOSGEB’in girişimciler için sunmuş olduğu bu imkanlardan yararlanmak için ilk olarak 18 yaşını doldurmuş olmanız gerekmektedir. Doğrusu 18 yaş ve üstünde olan tüm girişimci adayları bu eğitimlerden yararlanabileceklerdir. Bunun yanı sıra KOSGEB desteklerinden yararlanacak olan adayların emekli olmaması gerekmektedir. Emekli maaşı alanlar bu desteklerden yararlanamayacaklardır. Parasız eğitim veren kurslara katılmak için halk eğitim merkezlerinde oluşturulan girişimcilik kurslarına katılabileceğiniz şeklinde bununla birlikte İş-kur tarafınca da oluşturulan uygulamalı girişimcilik kurslarına müracaat yapabilir ve ücretsiz bir şekilde eğitim alabilirsiniz. Tüm bunların yanı sıra üniversitede Girişimcilik dersi görmüş olan ve bu yönde eğitim aldığına dair bir belgesi bulunan yurttaşlarımızın yine bu eğitimleri almasına gerek kalmayacaktır.

kosgeb-kursları
Girişimci olmak isteyenlerin 32 saatten oluşan kurslara gitmesi gerekiyor.

Eğitimlere katıldıktan sonrasında projenizi hazırlayabilir ve  KOSGEB market açma hibesi alabilirsiniz.

Kurs Tarihleri

KOSGEB uygulamalı girişimcilik kursundan yararlanacak olan adaylar için Türkiye genelinde neredeyse her ilde parasız eğitim vererek girişimci ruhuna haiz olan ve ticari zekası güçlü olan yurttaşlarımız için eğitim desteği vermektedir.

KOSGEB uygulamalı girişimcilik eğitiminden yararlanmak isteyen adaylar için Türkiye genelindeki tarihleri bu bağlantıya tıklayarak öğrenebilirler.  http://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/baglanti/ugeliste

Eğitiminin Amacı Nedir?

KOSGEB iş oluşturmak isteyen ve bağışlama kredi imkanlarından yararlanmak isteyen adayların girişimcilik sertifikasına haiz olmasını istemektedir. Bunun başlıca sebeplerinden biri ise ticarete atılacak olan bir girişimcinin yapacakları işler üstünde en ince ayrıntısına kadar data sahibi olmaları icap ettiğini ve kurmuş oldukları işletmelerin uzun soluklu olmalarının hedeflenmesi ile ilgili olmaktadır. Uygulamalı girişimcilik eğitimi daha evvel 70 saatlik bir eğitim düzenlerken verilen kurslar 32 saate düşürülmüş ve bu kurslarda iyi bir iş planı hazırlanmasının ince ayrıntıları ele alınmaktadır.

Uygulamalı girişimcilik eğitimi, girişimciliğin yaygınlaştırılması amacı ile, iş planı hazırlanmasını sağlamak ve bu yolla işletmelerin başarı durumlarının artırılması amacı ile verilmektedir. Aslolan amacı kaliteli ve girişimcilik şuurunun hakim olduğu işletmelerin kurulmasıdır. Eğitimde iş olanı hazırlanmasına dair mevzular anlatılmaktadır. Bu eğitimlere katılmak girişimcilik desteği almak için koşul koşulmaktadır. Uygulamalı girişimcilik eğitimi kurum müdürlüğü tarafınca alınmaktadır. Eğitim sonrası kuruma başvuruda bulunulur. Kuruma meydana getirilen müracaat sonrasında başarıya ulaşmış görülen iş planları ödüllendirilir.

Kosgeb tarafınca 2021 senesinde da destek sunar verilmeye devam edecektir.

Girişimciliği Geliştirme Destek Programı

Yeni girişimci desteği bitmiş ve Kosgeb yeni girişimcilik programı ile girişimcilere destek olmaya devam etmektedir. Verilecek olan bu destek programının amacı, işletmelerin kurulması, yatırımcıların data ve becerilerinin geliştirilmesi, ek olarak hazırlanan iş planlarının ödüllendirilmesidir. İşletmelerin yeni kuruldukları ve kırılgan oldukları dönemdeki varlıklarının sürdürülebilmesi amacı ile destek vermektedir. KOSGEB’in destek verdiği programlar hakkında data alabilirsiniz.

Bu anlamda girişimcilere 2021 senesinde verilecek iki tür destek vardır. Bunlardan bir tanesi ileri girişimci desteği olurken diğeri de geleneksel girişimciler için verilen destek sunar olmaktadır. İleri girişimcilere verilecek olan destek tutarı 360 bin TL olurken geleneksel girişimciler 60 bin TL tutarında desteklenecektir. Bu desteklerden yararlanmak için de eğitimlere katılmak gerekmektedir. 2021 eğitim duyuruları hakkında data almak ve kurs tarihlerini öğrenmek için tıklayınız.

Desteklerden yararlanmak için bu sertifikayı almanın mecburi bulunduğunu ve eğitimlere de katılım zorunluluğunun bulunduğunu bir kez daha hatırlatalım.

Loading…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir