4A Almanya/Bulgaristan Emekli Ödemeleri

Geçmiş yıllarda yurt dışına çalışmaya giden yurttaşlarımızın sık sık orada belirli bir birikim yaptıktan sonrasında Türkiye’ye döndüğünü biliyoruz. Sadece eskiden yurt haricinde çalışan yurttaşlarımız çalışmış oldukları ülkenin Toplumsal Güvenlik Kurumuna doğal oldukları için sigorta ödemeleri o ülkede yapılıyor ve emekli olma durumları da yalnızca o ülkede geçerli oluyordu. Bu durum yurttaşlarımızın uzun seneler süresince çalışmış oldukları sürenin kendi yurtlarına dönünce boşa gitmesi anlamına geldiği için birçok gurbetçi vatandaşımızın mağduriyetine sebep olmuştu. Sadece SGK bu durumda bir düzenlemeye giderek yurt haricinde çalışan yurttaşlarımızın adına ödenen primlerin burada da sayılmasına olanak tanıdı. Bu yolda ilk adım 23 ülke ile imzalanan ikili Toplumsal Güvenlik Antlaşması oldu. Bu antlaşma kapsamında, anlaşmayı imzalayan ülkeler vatandaşlarına borçlanma yaparak emekli olma hakkı tanıdılar. Bir sonraki adım ise, yurt haricinde çalışılan süredeki primlerin belirli bir kısmının Toplumsal Güvenlik Kurumuna ödenmesi ve emeklilik hakkı kazanabilmesi oldu. Sadece ikili Toplumsal Güvenlik Antlaşmalarının aksine bu hak şimdilik yalnız Bulgaristan ve Almanya’da 4A kapsamında çalışanlara tanınıyor. Bu haktan detaylı bir şekilde bahsedeceğimiz bu yazımızda 4A Almanya/Bulgaristan Emekli Ödemeleri hakkında ihtiyaç duyulan her şeyi bulabilirsiniz.

Bulgaristan Emeklilik Şartları

Bulgaristan’da çalışıp emekli olmak sadece maaşlarını Türkiye’de alıp emekli statüsünü burada da korumak isteyen yurttaşlarımız ilk olarak Bulgaristan Mecburi Toplumsal Sigortası’na tabiidir. Bu yasaya bakılırsa üç değişik şekilde emekli olmak mümkündür:

1.Hizmet Süresi ve Yaşa Nazaran Emeklilik

Bulgaristan’da belirli bir hizmet süresi ve yaşı dolduranlara emeklilik hakkı tanınıyor. Aşağıdaki tabloda da görebileceğiniz benzer biçimde hanımlarda yaş arttıkça istenen hizmet süresi de artarken, erkeklerde azalıyor.

2.Maluliyetten Emeklilik

Herhangi bir sebepten dolayı iş gücünün %50 ve üstünü kaybeden çalışanlar maluliyetten emekli olabilirler. Bu durumlarını lüzumlu belgelerle ispatlayan çalışanların maluliyet tarihinde sağlaması ihtiyaç duyulan belirli bir sigortalılık süresi olabilir. Kanun kapsamında belirlenen bu süre kişilerin yaşına bakılırsa belirlenmiştir.

Sponsorlu Bağlantılar

  • 25 yaşına kadar 1 yıl
  • 30 yaşına kadar 3 yıl
  • 40 yaşına kadar 7 yıl
  • 40 yaş üstünde 10 yıl sigortalı olma şartı aranmaktadır.

3.Ölümden Emeklilik

Çalışanın ya da emeklinin vefat etmesi durumunda bakmakla yükümlü olduğu evlatları ve eşine ve anne-babasına emekli aylığı bağlanması mümkündür. Ek olarak yaşayan eşlere düzgüsel emeklilikte istenen yaş sınırından 5 yıl daha erken maaş bağlanması ve kendi çalışıp emekli olanlara maaşlarına %20 artış yapılması da söz mevzusudur.

Bu üç şekilden herhangi biri ile Bulgaristan’da emekli olan bir vatandaşımız emekli aylığını Türkiye’den almak istiyorsa Bulgaristan’da bağlı olduğu Toplumsal Güvenlik Kurumuna teslim etmesi ihtiyaç duyulan bazı belgeler var. Aşağıda listesini bulabileceğiniz bu belgelerin asıllarıyla müracaat yaptığınız takdirde emekli maaşınızı Türkiye’de alabileceksiniz.

  1. Maaşı alacak şahıs vefat eden çalışanın eşiyse yeniden evlenmediği ve çocuklarını evlatlık vermediğine dair yazılı beyanı
  2. Vefat eden çalışanın evlatları içinden 18 yaş üstünde olanların talebesi oldukları kurumlardan alacakları tahsil belgesi
  3. Maluliyet aylığı alanlar için Sıhhat Kurulu Raporu (Aylık Türkiye’den alınacağı için raporun da Türkiye’deki bir hastaneden düzenlenmiş olması gerekiyor.)

Almanya Emeklilik Şartları

Tıpkı Bulgaristan’da olduğu benzer biçimde Almanya’da da emeklilik hakkı çeşitli durumda kazanılabiliyor. Almanya’da emekli olabilmek iki şekilde mümkün:

1.Yaştan Dolayı Emeklilik

Almanya’da yaştan dolayı genel emeklilik kapsamında emekli olabilmek için 65 ya da 67 (1947 senesinde ve sonrasında doğanlar için 2012’den 2029’a kadar kademeli bir halde yükseltiliyor) yaşını doldurmuş olmak ve 60 ay (5 yıl) bekleme (asgari sigortalılık) süresini tamamlamak gerekmektedir.

2.Malulen Emeklilik

İş gücü kaybından dolayı emeklilik hakkı kazanmak için ilk koşul, bu iş gücü kaybının doktordan alınacak sıhhat raporu ile belgelenmesidir. Bunun haricinde aranan şartlar ise şunlardır:

  • Daha ilkin çalmış olduğu dönemin 60 ayı bulmuş olması ve bu süredeki sigorta primlerinin ödenmiş olması
  • Çalışanın malul sayıldığı günden geriye dönük 5 senelik sürenin 3 yılını emek vererek geçirmiş olması ve bu süredeki sigorta primlerinin şu demek oluyor ki 36 ayın ödenmiş olması.

4A Almanya/Bulgaristan Emekli Ödemeleri

Daha ilkin de söylediğimiz benzer biçimde, Almanya ya da Bulgaristan’da çalışıp belirli bir miktar ödemeyi SGK’ya ödemeniz durumunda Türkiye’den emekli maaşı almanız mümkün. Peki bu ödemenin tutarı ne kadar? Ek olarak Almanya ya da Bulgaristan’da emekli olduktan sonrasında burada ne kadar maaş alacaksınız? Bu soruların yanıtını kolaylıkla bulmamız mümkün bu sebeple Toplumsal Güvenlik Kurumu’nun e-Devlet sistemi üstünden sağlamış olduğu hizmetlerin içinde bu da var.

Bunun için ilk olarak e-Devlet şifrenizi kullanarak sisteme giriş yapmalısınız. E-Devlet şifreniz yoksa size en yakın PTT şubesinden yalnızca nüfus cüzdanınızla bir tane edinebilirsiniz. E-Devlete giriş yaptıktan sonrasında Kurumlar Sıralaması’nden “Toplumsal Güvenlik Kurumu” nu buluyoruz. Karşımıza hizmet sıralaması gelecek. Bu listeden “4A Hizmetleri” başlığını buluyoruz. Aşağıdaki resimde gördüğünüz “4A Almanya/Bulgaristan Emekli Ödemeleri” başlığına tıklayarak bu mevzuda merak ettiklerimize ulaşıyoruz.

Bu aşamadan sonrasında ise tek yapmanız ihtiyaç duyulan şey karşınıza gelen ekrandaki kutucuklar Tahsis numarasını doğru bir halde girmektir.

Tahsis numarası girdikten sonrasında “Sorgula” demeniz halinde 4A Almanya/Bulgaristan Emeklilik ödemeleri sonuçlarına ulaşabilirsiniz.

4A Almanya/Bulgaristan Emeklilik Ödemeleri için TIKLAYINIZ!

tıkla sorunu sor

4A Almanya/Bulgaristan Emekli Ödemeleri İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir