6 Aylık Vergi Levhasına Esnaf Kredisi Nasıl Alınır? (YENİ ESNAF)

Esnaflarımız, yeni dükkan açanlar 6 aylık vergi levhasına kredi veren bankalara müracaat yaparak, işletmelerinin ilk kurum evresinde destek alabilmekteler. Bunun için KOBİ bankacılığı hizmeti veren finans kuruluşları ile beraber BBDK kayıtlı bankalarda kredi teamülleri kapsamında finans imkanı sunmaktadırlar.

Bu içeriğimizi vergi levham yeni kredi alabilir miyim sorusunu soran esnaflarımız için hazırladık. İçeriğimiz de, Vergi levhasıyla kredi çekmek, kişi firmalarına verilen ve vergi levhası olana tahsis edilen vasıta kredisi, ticari kredi kartı, yeni esnaflara matrahsız vergi levhası benzer biçimde soruları yanıtladık.

Kobi kredileri işletme sermayesi için basar bir finansmandır. Belirli dönemlerde faiz ödemesi kesinlikle yapılması gerekir. İşletme sermayesinin finansmanına yöneliktir.

Aylık ne kadar para kazanacağını ve ne kadar taksit ödeyebileceğini hesaplayan firmalar için, eşit taksitli ticari krediler tercih edilmektedir. Aylık taksitli kredi mal alımı, işyerinin yenilenmesi, vergi ödemesi, sgk ödemesi, maaş ödemesi benzer biçimde alanlarda kullanılabilmektedir.

6 Aylık Vergi Levhasına Kredi Iyi mi Çekilir?

Esnafın herhangi bir bankadan kredi alabilmesi için, banka ile içinde ticari ilişkin bulunması gerekmektedir. Bu ticari ilişkiye KOBİ Bankacılığı yada ticari krediler adı verilmektedir. Esnaf finansal ilişkin kurduğu bankaya işletmesini tanıtmak amacıyla bir ekip evraklar teslim etmektedir. Banka firmanın ne kadar geliri bulunduğunu, senelik ve aylık cirosunu, işletme sermayesini ve öteki hususları tanıyarak 6 aylık vergi levhası olan esnafa belirli bir kredi limiti açmaktadır. Bu limit dahilinde şirket sahibi yada ortakları tarafınca meydana getirilen finans başvurularına cevap verilmekte ve esnafın aylık ödeyebileceği miktarlar dahilinde ticari kredi verilmektedir.

6 Aylık Vergi Levhasına Kredi Nasıl Çekilir
6 Aylık Vergi Levhasına Kredi Çekilir mi?

Burada en mühim husus, yeni esnafın senelik ve aylık ciro olanaklarının sınırı olan olması ve işletmenin yeni kurulması sebebiyle geriye dönük bilanço ispatlayamamasıdır. Bu sebeple bankalar esnafın minimum 6 aylık vergi levhasına haiz olması şartını öne sürerler. Sıfırdan işyeri nasıl açılır isminde içeriğimizden detaylı informasyon alarak sıfırdan iş oluşturmak ile ilgili düşünce sahibi olabilirsiniz.

Ticari Krediler Nedir?

Bankaların ticari kredileri mevzuat hükümlerine verilir. Bu hükümlere nazaran bankalar çeşitli paketler belirlerler ve bu paketlerden hangisi yeni esnaf için uygun ise o krediyi verirler. Bunlardan bazıları şunlardır.

Nakdi Krediler; Nakit ihtiyaçların karşılanmasına yöneliktir.

Bunlar; Spot, Döner, Ticari, Kredili Mevduat hesabı, İştira, İskonto, Ticari vasıta, Döviz ve dövize endeksli finansman.

Gayri Nakdi Krediler; Peşin para ödenmesi haricinde verilen finansal desteklerdir.

Güvence mektupları, Harici Garantiler, Akreditifler, Aval ve kabul, Referans Mektupları olarak sıralanabilir.

Vergi Levhası Iyi mi Alınır?

Vergi levhası için meydana getirilen başvurular artık GİB web sitesinden yapılabilmektedir. Bunun için kullananların https://intvrg.gib.gov.tr/index.jsp?gn=eTbl web adresinden giriş yapmaları ve sırasıyla aşağıda ki adımları takip etmeleri gerekir.

Vergi levhası oluşturma
 1. SORGULAMALAR
 2. VERGİ LEVHASI İŞLEMLERİ
 3. VERGİ LEVHASI OLUŞTUR

Bu işlem sonrasında en kolay yoldan vergi levhası oluşturulmakta ve GÖRÜNTÜLE/YAZDIR seçeneği yardımıyla sistemden çıktı alınabilmektedir. Yeni işletmeler Vergi Dairesine işe başlama bildirimi yapmak zorundadırlar. Bunun için

 • Şirket ortaklarının noter onaylı imza sirkülerini,
 • Onaylı nüfus cüzdanı örnekleri, (Bizzat başvurulması ve nüfus cüzdanının aslının ve bir tane nüfus cüzdanı fotokopisinin getirilmesi durumunda onay vergi dairesince yapılmaktadır.)
 • İşyerine ilişkin ikametgah belgesi

lüzumlu evraklar içinde yer almıştır. Esnafa yüksek limitli kredi kartı veren bankaları inceleyerek 250 bin TL üst limitli kredi alabilirsiniz.

Ticari Kobi Kredisi Çekmek İçin Lüzumlu Evraklar

İşletmeye ticari hesap açtırmak için;

 • Şirket ana sözleşmesi,
 • Vergi levhası,
 • Etkinlik belgesi yada tecim sicil belgesi,
 • İşletme sahibi yada ortaklarının imza beyannameleri,
 • Şirket sahiplerinin kimlik fotokopileri,
 • Ortaklık var ise buna ilişkin sözleşme
yeni esnafa kredi veren bankalar
Yeni oluşturulan iş yerlerine kredi

Vergi Levhası ile Kredi Çekmenin Aşamaları

Esnaf herhangi bir banka şubesine finans başvurusunda bulunur. Başvuruda çekilecek kredinin, hangi amaçla kullanılacağı, ne kadar krediye ihtiyacı bulunduğunu belirtir. KOBİ ilişkileri uzmanı tarafınca meydana getirilen başvuruda esnaf için en uygun paket tespit edilir ve bu kredinin iyi mi geri ödeneceğine daire evraklar ve belgeler talep edilir. 6 aylık vergi levhası olan esnaflar da, geriye dönük 6 aylık sürece ilişkin işletmelerinin cirosunu ispatlayan evrakları banka şubesine teslim ederler. Bu aşamadan sonrasında bankanın esnaf kredisi değerlendirme aşaması adım atar. Değerlendirme sonucunda krediye onay verilir sadece talep edilen kredi miktarı ve vade süresi esnafın istediği şekilde olmayabilir. Banka onaylanan geri ödeme planını esnafa bildiri eder. Sonrasında kredi sözleşmeleri imzalanır ve esnafın ticari hesabına kredi tutarı yatırılır.

6 Aylık Esnafın Krediye Verebileceği Güvenceler

Bankalar sunulan teminatlardan ilkin, esnafın aylık kazancı dahilinde geri ödeme enerjisini esas alırlar. Bunun haricinde banka için en mühim husus, kredinin kullanılma amacıdır. Bu amaca nazaran banka şubeleri güvence talep ederler. Mesela bir işyeri satın almak amacıyla kredi çekiliyorsa, satın alınan işyerine ipotek tesis edilir.

Öteki kredilerde ise KOBİ’nin finansman verilerine nazaran teminatlar belirlenir. İşletmenin mali durumu burada ehemmiyet arz etmektedir. Eğer banka paranın geri ödenmesinde sorun tespit ederse bu kez ipotek talep edebilmektedir.

Yeni vergi levhası alan esnaflar, birleşke üyesi oldukları halde vergi levhaları yeni olması gerekçesinde esnaf kefalet kredi kooperatiflerine müracaat yapmazlar. Aslına bakarsak kefalet kooperatifi vergi levhası olan tüm esnafa aynı faiz oranı ve eşit şartlar ile finansman desteği sağlamaktadır. Bunun için Esnaf Kefalet Kredisi Nasıl Çekilir isminde yazıyı okuyarak limitleri, evrakları ve lüzumlu şartları öğrenebilirsiniz.

Hangi Bankalar 6 aylık Esnafa Kredi Verir?

 1. Ziraat Bankası,
 2. QNB Finansbank,
 3. Halk Bankası
 4. Vakıfbank,
 5. İş Bankası,
 6. HSBC,
 7. TEB,
 8. Yapı ve Kredi Bankası,
 9. Denizbank
 10. Odeabank

Yukarıda adları yazılı herhangi bir bankaya 6 aylık vergi levhanızla beraber ticari kobi kredisi için müracaat yapabilirsiniz. Banka tercihi yaparken, daha ilkin çalıştığınız bir bankayı seçmeniz ticari kredilerde ehemmiyet arz etmektedir.

Ek olarak bilinmiş olduğu suretiyle ticari kredi kartlarının limitleri de devasa yükseklikte olmaktadır. İşletmenin sunmuş olduğu belgeler ve bilançoya nazaran limit banka tarafınca belirlenmektedir. Yüksek meblağ gerektiren mal vb. alımları için bu kredilerden yararlanabilirsiniz.Esnafa yüksek limitli kredi kartları isminde içeriğimizden en avantajlı business kartlar ile ilgili informasyon alabilirsiniz.

Loading…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir