60 Ay İhtiyaç Kredisi Yapılandıran Bankalar MAYIS 2021

İhtiyaç kredisi olanlara müjde! Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafınca verilen karar neticesinde bireysel tüketici kredisi borcu olan yurttaşlarımızın borçları yapılandırılabilecek. Bilinmiş olduğu şeklinde bankalar yalnız 36 ay vadeli olarak kredi vermektedir. Maddi sebeplerden dolayı borçlarını ödemekte güçlük çeken yurttaşlarımız bankalara şahsen müracaat yaparak borçlarının 60 ay vadeli olarak yapılandırılmasını talep edebilirler. Bankalar, yapılandırma kararını kabul ettikleri andan itibaren şubeler aracılığı ile yurttaşlarımızın başvurularını alacaklar. Başvurusu kabul edilenler, banka tarafınca belirlenecek faiz oranları ile borçlarını yapılandırabilecek. Detaylar haberimizde..

Kredi İşlemlerinde Değişim Yapılmasına İlişkin Karar Taslağı

İhtiyaç kredisi mi çekiniz? Borçlarınızı mı ödeyemiyorsunuz? Borçlarınıza her geçen gün gecikme faizi eklendiğini biliyor musunuz? Borçların icra takibine düşmemesi için bir an evvel yapılandırma işlemi yapmanız gerekiyor. 2021 senesinde pek oldukca kesimden borçluya ödeme kolaylığı sağlanıyor. Vakıfbank tarafınca kredi ve kredi kartı borçlarının yanı sıra icra takibine düşmüş olan borçlar için de kredi veriliyor. Gene Ziraat Bankası tarafınca değişik bankalardan aldıkları kredi kartlarının ekstrelerini ödeyemeyen kart hamillerine, biriken kredi kartı borçlarının kapatılması için gerekseme kredisi veriliyor. İhtiyaç kredisi veren bankaları inceleyerek düşük faizli olarak kredi veren bankalar hakkında informasyon alabilirsiniz.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafınca gösterilen taslak ile, 2021 senesinde bankaların borçları yapılandırabilmesi için azami vade 60 aya çıkarılmıştır. Bu kapsamda meydana getirilen düzenleme aşağıdaki gibidir.

26333 sayılı Resmi Gazete’de gösterilen ve 1 Kasım 2006 tarihinde yürürlüğe firen Bankaların Kredi İşlemlerine İlişkin Yönetmeliğe geçici bir madde eklendi ve düzenleme 10 ŞUBAT 2021 tarihinde Resmi gazete’de gösterildi.

Kredi işlemlerinde değişim yapılmasına ilişkin karar kapsamındaki yönetmeliğe eklenen geçici maddenin, yürürlüğe girmiş olduğu tarihten itibaren kullanmış oldukları gerekseme kredilerinin anapara ve faiz ödemelerinin geciken kısımları için, borçlu kişi tarafınca müracaat yapılması kaydı ile maksimum 60 ay ile sınırı olan olmak suretiyle yapılandırma işlemi uygulanabilecektir. 

Kredi işlemlerine ilişkin yönetmeliğe eklenen geçici madde
Kredi işlemlerine ilişkin yönetmeliğe eklenen geçici madde

60 Ay Vadeli Kredi Yapılandırması

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafınca verilen karar yalnız gerekseme kredisi borçlularını kapsıyor. Bahsi geçen düzenleme konut ve taşıt kredisi ile ilgili değil. Ek olarak eklenen geçici maddede bireysel kredi kartı borçluları şeklinde  bir ibare de bulunmuyor. Borçlusu olduğu bankalara, borçlarını ödemekte güçlük çeken yurttaşlarımızın borçları tekrardan vadelendirilerek, daha düşük taksit tutarlarında borçlarını ödemelerine olanak tanınıyor.

Her banka bu sonucu kabul etmeyecek olabilir. Düzenlemeyi kabul eden bankaların da her müşterisine bu imkanı sunacağının taahhüdünü vermek doğru değil. Bundan dolayı kararda kati bir ifade bulunmuyor. “Bankalar tarafınca borçlar yapılandırılabilir.” deniyor. Banka bir müşterisinin kredi borcu yapılandırdı diye, öteki müşterisinin borcunu da 60 ay vadeye yayacak diye bir kesinlik bulunmuyor. Bu sebeple yapılandırma şartlarına göz atmak gerekiyor.

2021 Kredi Yapılandırma Şartları Nedir?

Kredi borçlarının yapılandırılabilmesi için yurttaşlarımızın aşağıdaki şartları taşımaları gerekiyor.

 • Maddenin yönetmeliğe eklendiği tarihten önceki kredi borçları yapılandırılabilir.
 • Yapılandırma kapsamında yalnız gerekseme kredileri bulunuyor.
 • Yapılandırma işleminde, borçluların şahsen başvuruları aranıyor.
 • Borçlu şahısların kredi notlarının kafi olması gerekiyor.
 • Bankaya tertipli gelir sunmak gerekiyor.
2021 Kredi Yapılandırma Şartları
2021 Kredi Yapılandırma Şartları

Yurttaşlarımızın kredi yapılandırma işlemlerinden yararlanmaları için temel bankacılık şartlarını yerine getirmeleri planlanıyor. Bankalar tarafınca bu şartlar incelendikten sonrasında eğer alan kişi yapılandırma için uygun görülürse borçları 60 ay vadeli olarak yapılandırılabiliyor. İcra takibinde olan borçlar için taslakta herhangi bir ifade bulunmuyor. Sadece yine belirtmek gerekiyor ki bankanın uygun görmüş olduğu yurttaşlarımız bu imkanlardan yararlanmaktadır.

60 Ay Borç Yapılandırması İçin Lüzumlu Evraklar

Yurttaşlarımızın bankalara yapılandırma talebi ile gitmeleri durumunda aşağıdaki evrakları bireysel alan kişi danışmanlarına sunmaları gerekmektedir.

 • T.C. kimlik belgesi
 • Kredi yapılandırma talep dilekçesi
 • Gelir belgesi
 • İkametgah belgesi gerekmektedir.

Bankalara tertipli gelir sunmak önemlidir. Bundan dolayı bankalar müşterilerinin bu borçları ödeyebileceklerinden güvenilir olmak isterler. Yapılandırma işleminde aslına bakarsanız ödenmemiş bir borç vardır. Sadece bu borç şahısların gerekçeli sebeplerinden dolayı aksatılmış olabileceği şeklinde, ödeme planının müşterinin bütçesine bakılırsa yapılmamasından ve taksit tutarlarının yüksek olmasında da meydana geliyor olabilir. Sağlanan bu olanak ile borçların daha uzun vadelere yapılarak taksit tutarlarının düşürülmesi hedeflenmektedir.

Eğer kredi kartlarınıza borcunuz var ise Kredi kartı borcu taksitlendirme isminde içeriğimizden informasyon alarak 2021 senesinde kredi kartı borçlarınızı taksitlendirebilirsiniz.

Borç Yapılandırması İçin Gerekli Evraklar
Borç Yapılandırması İçin Lüzumlu Evraklar

Borç Yapılandırması Kapsamında Olan Bankalar

Kararın kati bir ifade taşımadığından söz ettik. Bu durumda taslağı kabul ederek uygulama sonucu tamamen bankaların tek eline bırakılmıştır. Bu aşamada bir kredi hesaplaması yapmak da doğru olmayacaktır. Bundan dolayı taslağı kabul eden bankalar uygulayacakları faiz oranlarını kendileri belirleyecek. Mesela A bankası , “Bu sonucu gereğince vereceği kredinin faizini belirleyebilecektir. Düzenleme içeriğine bakılırsa;

 • İşbankası
 • TEB
 • Güvence Bankası
 • Vakıflar Bankası
 • Akbank
 • HSBC,
 • Yapı ve Kredi Bankası
 • Halkbank

şeklinde bankaların tümü kredi verebilecektir.

Başvurular şubeler aracılığı ile alacak. Borçlu şahıslar hakkında başlatılan olan araştırma sonrası şartları taşıdıklarının tespit edilmesi durumunda kendileri yapılandırma olanağına kavuşacak. Daha açık bir ifade ile anlatmak gerekirse, karar kapsamında tüm bankalar bulunmuyor. Sonucu kabul eden bankalar yapılandırma işlemleri için bir faiz oranı belirleyecek. Bu banklara yapılacak olan başvurular sonrası, banka  uygun görmüş olduğu müşterilerinin taleplerini kabul ederek kendilerine 60 ay vadeli yeni bir ödeme planı oluşturacaktır.

2021 senesinde ev almak istiyorsanız kamu bankalarının düşük faizli kredilerinden faydalanabilirsiniz. Mesela Ziraat Bankası 0,98 faizli konut kredisi veriyor. Anlaşmalı firmaları inceleyerek düşük faiz oranları ile 500 bin TL’ ye kadar konut kredisi kullanabilirsiniz.

Borç Yapılandırma İşlemi Iyi mi Yapılır?

Yurttaşlarımızın en oldukca merak etmiş olduğu konulardan bir tanesi de borç yapılandırması işleminin iyi mi yapılacağıdır. Yapılandırma işleminin hangi bankalarda geçerli olacağı belirlendikten sonrasında yurttaşlarımızın bu banka şubelerine giderek faiz oranları ile ilgili detaylı informasyon alması gerekiyor. Yapılandırma işleminin faiz oranları düşük olan bankalar nezdinde yapılması, yurttaşlarımıza ödemelerinde kolaylık sağlanacaktır.

Borç Yapılandırma İşlemi Nasıl Yapılır?
Borç Yapılandırma İşlemi Iyi mi Yapılır?

Yapılandırma işlemi yapmak isteyen yurttaşlarımız müracaat evrakları ile beraber banka şubelerine giderek yapılandırma başvurularını yapabileceklerdir. Başvurular mobil bankacılık, telefon bankacılığı, sms bankacılığı şeklinde kanallardan yapılamayacaktır. Sunulan bu haktan, gerekseme kredisi borçları gecikmeye düşen yurttaşlarımız yararlanabilecektir. Bankalar tarafınca belirlenecek olup, azami vade 60 ay olacaktır.

Daha ilkin gösterilen kredi borcu yapılandırma yasasını inceleyebilirsiniz.

Resmi Gazete sayfasından 10 Şubat 2021 tarihindeki Bankaların Kredi İşlemlerine İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik ve Finansal Kiralama, Faktoring ve Finansman Şirketlerinin Kuruluş ve Faaliyet Esasları Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği inceleyebilirsiniz.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafınca düzenlenen taslak, eğer kabul edilirse, bankalar bireysel tüketici kredilerini 60 ay vadeli olarak yapılandırabilecek. Borçlu şahıslar, aranan şartları taşımaları durumunda yapılandırma imkanından yararlanacak. Faiz oranları ise bankalar tarafınca  belirlenecek.

Loading…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir