60 Bin Bebek Devlet Takibine Alındı

2017 yılının en güzel çalışmalarından önde gelen fena beslenen evlatların (0-5 yaş ) takip edeni projesi, aile ve toplumsal güvenlik bakanlığı ve SGK’nın ortak hareket etmiş olduğu bir uygulamadır. İyi beslenmediği ve beslenme bozukluğundan doğan hastalıkların önüne geçilmesi için atılan bu adım, dizgesel devlet yönetimi uygulamasının güzel örneklerindendir. SGK görevlilerin aileleri evinde ziyaret ederek kayıt altına aldıkları bu evlatların tüm beslenme giderleri rapor sonrası kurum tarafınca karşılanıyor. Kurum ilk raporda verilen yardımın çocuk için kafi bulunduğunu ikinci ve üçüncü rapor düzenlenmesinde beslenme ile ilgili bir sıkıntının doğacağını belirterek devlet takibinin bu yönde ehemmiyet arz ettiğini açıklandı.

Bu hususi beslenme gereksinim duyan evlatların besin yardımının önemini bedensel ve zihinsel, gerilik ve aksaklık yaşanmaması adına büyük ehemmiyet arz ettiğini belirtiyor.

Hususi beslenme gerektiren ve ailenin gücünün yetmediği durumlarda Toplumsal Güvenlik Kurumu’na meydana getirilen müracaat neticesinde ziyaret aile ziyaret edilerek gerekseme dahilinde rapor hazırlanıyor ve aile ve çocuklar takibe alınıyor.

Son yıllarda anne ve çocuk ağırlıklı meydana getirilen bu hizmetler bir tanesi de doğum icra eden annelere devlet yardımı olduğu görülüyor. Çalışan anneler, Toplumsal Güvenlik ve Aile Bakanlığı’na başvurduklarında doğum öncesi ve doğum sonrası olmak suretiyle sekiz haftalık süreç için iş görmezlik tutarı ve bunun yanı sıra süt parası alabiliyorlar. Kadının iş hayatında daha oldukça yer alması ve üretken olması adına meydana getirilen bu maddi doğum yardımlarının yanı sıra çalışan annelere çocuğun kreş harcamaları yardımı da devlet hediyesi olarak sağlanıyor.

Sponsorlu Bağlantılar

Çalışmayan anneye doğum parası veriliyor mu? Evet, aynı başvuruyu icra eden çalışmayan anneye de doğum parası ve süt parası veriliyor. Belli başlı devlet yardımı adı altında devletin doğum hediyesi de çalışan anne kadar yüksek bir ücret olmasa da ödeniyor.

Anne ve bebeği korumuş olan bu yasalar takip edeni zor; fakat gelecek neslin sağlığı ve sıhhatli beslenmesi açısından yüz güldüren uygulamalar olarak karşımıza çıkıyor.

Tek yapmanız ihtiyaç duyulan kaymakamlık ya da Aile Toplumsal İlişkiler Bakanlığı’na başvuruda bulunmak ve sizin için beslenme problemi olan yavrunuz var ise rapor düzenleme sürecini başlatmak oluyor.

tıkla sorunu sor

60 Bin Bebek Devlet Takibine Alındı İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir