72 Ay Yapılandırmada Faizler Nasıl Ayarlanacak

Bildiğimiz suretiyle kredi kartı borçluları için son düzenleme ile yapılandırma imkanı tanınması üstüne, mevzunun muhatabı olan borçlular oldukça neşeli ve bununla birlikte bir o denli da kafaları karışık. Bundan dolayı açıklamada işleyiş mevzusunda fazla bir informasyon verilmediği ve o günden bugüne de başka bir izahat yapılmadığı için taşlar yerine oturmamış durumda … Hepimiz de bu kafa karışıklığını bir nebze olsun giderebilmek için bugünkü yazımızda 72 ay yapılandırmada faizler iyi mi ayarlanacak konusunu mercek altına aldık.

Başbakan Binali YILDIRIM ‘ın 72 ay kredi kartı borcu yapılandırma ile ilgili açıklaması sonrasında; kredi kartını kartı borcunu ödeyemeyen vatandaşlar, bu müthiş fırsatı değerlendirmek ve borçlarını ödeyerek temiz bir sayfa açmak için gün sayıyor.

Sadece bu mevzuda vatandaşların bir çekincesi var .. O da faiz oranları .. Netice itibariyle vade süresi imkanı oldukça uzun olduğundan ( maksimum 72 ay  ) tüketiciler de faiz oranlarının yüksek olmasından korkuyor. Derhal bu mevzuda bir müjde de siz kıymetli okuyucularımıza biz verelim.

Faiz oranı ne kadar yüksekte olsa; kredi kartı üstünden alınan faiz oranından oldukça daha düşük olacaktır. Bundan dolayı kredi kartı ödenmediği süre uygulanan faiz  oranı genel olarak % 2.02 civarındadır. 72 ay yapılandırmada faiz oranı ise muhtemelen % 1.30 civarında seyredecektir. Hatta bazı bankaların daha da düşük oranlarla bu yapılandırmayı yapacağı değerlendirilmektedir.

Bu borç yapılandırılırken baz alınacak faiz oranı bireysel gerekseme kredileri ile aynı olacaktır. Şu an için bankaların bireysel gerekseme kredi oranlarına bakacak olursak; % 0.99 ile % 1.48 içinde bulunduğunu görmekteyiz. % 0.99 ‘luk faiz oranlı kredi için ING Bank ‘a müracaat etmeniz gerekmektedir. ING Bank tarafınca düzenlenen son kampanya ile faiz oranınız kredi notunuza nazaran belirlenmektedir. Kredi notu yüksek olan müşteriler daha uygun faizle kredi alabilmektedir. Biz gene de % 0.99 değil de faiz oranını averaj olarak % 1.30 olarak hesapladığımızda bile; kredi kartı faiz oranına kıyasla neredeyse yarı yarıya daha uygun olacaktır.

İlerleyen günlerde 72 ay kredi kartı borcu yapılandırma mevzusunda detaylar daha güzel bir halde ortaya çıkacak, bankalar tarafınca da uygulamanın hayata geçirilmesi ile işleyiş daha netleşecektir. Sadece söylediklerimiz haricinde büyük bir sürprizle karşılaşmanız ise ihtimaller içinde küçük bir ihtimal değil. Kısaca son tahlilde 72 aylık borç yapılandırmada faiz oranları % 1.20 – 1.48 içinde olacaktır diye tahmin ediyoruz.

Şunu da hatırlatalım ki; her tüketicinin bu yapılandırma imkanından bir tek 1 kere yararlanma hakkı olacak. Bir kez yararlanan yeniden yararlanamayacak. Ek olarak borcu yapılandırılan kredi kartı da artık kullanıma kapatılacaktır. Sadece bu duruma pek üzülmeyin muhakkak size yeni bir kredi kartı verecek banka bulma mevzusunda muhtemelen zorlanmayacaksınız …

Bundan önceki yazımız olan Telefondan SMS Kredi Başvurusu Yapabilen 8 Banka Önerisi başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir